pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak nawozić pszenicę wiosną?

galeria
Pszenica

hej ja mam pytanie to osób które stosują RSM , rozlałem II dawkę RSM na pszenice do godziny 13 a o godz. 20 zaczęło mocno padać (pada do dziś cały czas) czy RSM normalnie zadziała lub słabiej albozostanie spłukany przez wodę , boje się ze azot zostanie spłukany przez wode, będę musiał uzupełnić azot w pszenicy  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

duże dawki dajecie azotu... najprawdopodobniej na jakość. Ja daje około 145 N i na ponad 7 ton wystraczy tylko że nie ma glutenu i białka czyli paszówka.

 

2 dawki N i po grochu wyszedł gluten 29, ile białka nie pamiętam. Dostałem taką samą cenę co koleś z glutenem 32 i dużym białkiem. Zawsze szukaja tych parametrów których nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

duże dawki dajecie azotu... najprawdopodobniej na jakość. Ja daje około 145 N i na ponad 7 ton wystraczy tylko że nie ma glutenu i białka czyli paszówka.

Dorzucił byś 100 kg sałaty na kłos miałbyś konsumpcję i wyższy plon bo wzrosła by mtz. Prosta matematyka inwestujesz 130 zł zyskujesz 500.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xzibit0000    14

Witam. zastanawiam się żeby zastosować antywylegacz na pszenice, nigdy tego nie robiłem ale z różnych filmów na YT zastanawia mnie opcja  Stabilan 750SL 1L + heltar 250EC 0,2l /ha. 

przy jakich temperaturach robić oprysk i czy ta kombinacja będzie ok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Dorzucił byś 100 kg sałaty na kłos miałbyś konsumpcję i wyższy plon bo wzrosła by mtz. Prosta matematyka inwestujesz 130 zł zyskujesz 500.

 

Prosta matematyka dotyczy inwestowania - z zyskiem już tak prosto nie jest 500 to tylko potencjał przyjmijmy ,że średnio wzrost plonu to 100-150 kg/ha przy zakładanym plonie /7-8t/ i z tego to nie ma 500 /jest 60-100/.REszte musi wyrównać konsumpcja , a nie zawsze i wszędzie będzie to opcja.

 

REasumując potencjał tak wykonanie niekoniecznie i prosta matematyka może sie posypać w tym względzie i broń Boże nie nie jestem przeciwnikiem dodatkowej sałaty :)

 

Przykładowe liczby wziąłem z badań 4 pól w dwu latach  nie Polskich wykres średni plon i białko oraz rozkład dawki  

post-128809-0-22859000-1493304354.png

post-128809-0-96444500-1493304480.png

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Andrzej skoro masz takiego odbiorcę to fakt może i się nie oopłaca. Ale jeśli wszystko jest ok to zawsze parę zł naleci na większym areale. Proponuje przerzucić się na mocznik. Przy normalnych warunkach jak pszenica jakościowa zawsze łapie się na konsumpcję. Bywa że i paszowa pszenica się zalapie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3333fresh    0

W poniedziałek rozsiałem drugą dawkę nawozu (saletra) na pszenice, a od trzech dni pada obfity deszcz, czy nie spowoduje on strat azotu i nie wypłucze go w głąb ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Kula wspominał że azot żeby dostał się do korzeni na 20-30cm to musi spaść około 100l wody na m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Jedź.

 

Ja dziś na większości plantacji rozsiałem III dawkę (zdecydowałem, że nawożenie podzielę na IV dawki).

 

Jak na razie średnio poszło 190kgN/ha.

czyżbyś Kula zdecydował jak ja i podzielasz  moje zdanie na temat azotu? Bo jak pisałem o dzieleniu dawek, bo jednak szybko ten składnik się zużywa,  to było wielkie  buuhhhaa.  

Osobiście na sam kłos dam najmniejszą dawkę, z uwagi na 3 porządne wcześniejsze dawki, 4 dawka będzie wynosić  zaledwie 40kg N, bo N3 był bogaty i niestety spóźniony kilka dni. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Już w zeszłym roku stosowałem 4 dawki. W tym roku miały być 3, ale byłby za duży odstęp czasu pomiędzy II a III dawką.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Dorzucił byś 100 kg sałaty na kłos miałbyś konsumpcję i wyższy plon bo wzrosła by mtz. Prosta matematyka inwestujesz 130 zł zyskujesz 500.

 

Nie zgodzę się.

Bo azot na kłos to tylko i wyłącznie poprawa parametrów pszenicy. Jeżeli przyjmując nawożenie 140N w dwóch dawkach, to mamy potencjał na plon od 5 do 7 ton/ha - wszystko zależy od utrzymania tego potencjału (ochrona fungi, terminy stosowania nawozów i śor). Stosując dawkę 3 na kłos dając 30 kg/azotu/ha nie uzyskamy przychodu w wysokości 500 zł. Bo 100 kg saletry to koszt + - 100 zł. Poprawiając parametry pszenicy załóżmy o plonie 7 ton x 20-30 zł (różnica w cenie paszowej a konsumpcyjnej) = 140-210 zł. Czyli przy dobrych wiatrach będziemy około 100 zł do przodu na ha.

 

Kula wspominał że azot żeby dostał się do korzeni na 20-30cm to musi spaść około 100l wody na m2

Na tempo przemieszczania azotu wgłąb profilu ma wiele zmiennych, tj. metoda uprawy gleby, jej struktura, skład, zawartość próchnicy, temperatura, itd.

TAkze nie bierzcie tych danych na poważnie, bo te 100L nie w każdym przypadku równo poskutkuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Co jak co piach a glina to jednak różnica a tak w ogóle  to martwcie się aby  porządnie  usztywnić zboża bo wam legną przed zbiorem a nie wymywania azotu się czepiliście bo trochę popadało.   

Edytowano przez piotrdd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

mam poblem, pszenica arkadia dostała na start 150kg saletry wiosną przy zamrozi, a ta topniejąc uszkodziła znacznie korzenie za 2 tyg 200kg saletrosanu i 150 kg polifoski 8 i jesienią dane 100kg unifoski 02 nie mogę na pole wjechać, za mokro jest. po woli się krzewi jeszcze ale zimno i za mokro. teraz jeszcze dodatkowo znów zalewa deszczami, może za tydzien da się wjechać.

 

A problem mam z ph. przez nadmiar wody spadło mocno ph. połowa pola tak 5,8 a druga do 5,2 dochodzi. W chwili siewu sprawdzałem ph i po jęczmieniu a przed gorczycą było 6. próbować jakoś podnosić to ph czy poczekać i co będzie? W magazynie stoi kreda koszelowska i kusi ale boję się straty azotu i blokady fosforu

Edytowano przez Armag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

Panowie potrzebna PILNA RADA

 

Mianowicie u mnie dzisiaj nie pada i wiatr ma zmaleć wieczorem (był by warunki na rozsypanie saletry).  Byłem na polu i niestety jest jeszcze rosa (na dolnych liściach) i podejrzewam ze przy tej pogodzie nie zniknie dzisiaj.

 

Ruszać w pole i siać czy dać sobie spokój?

Jakie mogą być niepożądane skutki wysiania saletry w takich warunkach?

 

ZNALAZŁEM NA FORUM - SALETRY NA MOKRE ROŚLINY SIĘ NIE SYPIE (CHYBA ŻE PADA DESZCZ)

Edytowano przez Jarek22B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9242

Jeśli wysiałbyś przed rosą i potem spadłaby wieczorem spora rosa, to uszkodzenia będą  niewielkie. Zawsze jednak ryzyko jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

Jeśli wysiałbyś przed rosą i potem spadłaby wieczorem spora rosa, to uszkodzenia będą  niewielkie. Zawsze jednak ryzyko jest

 

rosa to jest cały dzień (byłem pól godz temu na polu) a do tego nadają bezdeszczowa noc wiec nie ma co ryzykować

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DarekGaudyn    10

panowie nie chce mi sie szukać tematu a napewno był odnośnie jakie macie zdanie na temat zeby dać saletrzak na drugą dawke w przenicy? oczywiście adekwatnie wcześniej bo saletrzak póżniej działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

a czemu saletrzak? to głównie nawóz przedsiewny, doglebowy chociaż można go dać pogłównie ale jest to mniej ekonomiczne. Nie działa późno, tylko dłużej uwalnia azot przez związki węglanu wapnia, nie musisz go dawać wcześniej, on po prostu działa dłużej od saletry.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Nie opowiadam, doczytaj Klimek, też się zastanawiałem nad różnicą saletrzaku od zwykłej saletry, aż w końcu znalazłem odpowiedź. Ale ten czas działania jest bardzo niewielki, w praktyce niewiele dłuższy od saletry przez Związek wapnia. Bynajmniej tak mówi słowo pisane. A Ty Klimek chemik jesteś?
badania robiłeś? Na czym opierasz swój zarzut wobec mojej osoby?
Bo nie jest prawdą że saletrzak to taki sam jest jak Saletra tylko ma inne składniki.

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj