pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andrzej1988    293

u mnie kolanko nie ma jeszcze 1 cm nad ziemią ale cos koło tego jest. Zimne dni zahamowały pszenice. Dzis było okno pogodowe wiec rozlałem rsm na drugą dawke i tyle. Teraz trzeba czekac bo znowu deszcze nadają i zimne noce. Dopiro widze że koło 1 maja bedzie bedzie ciepło. Zastosuje zamiennik Moddusa... Modan bez CCC bo pszenica moze byc juz troszke wyrosnieta. Dobrze ze mam niskie odmiany typu Ozon i Desamo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

napisałem posta i go nie ma :unsure: . Zgadzam się ze Znachorem i cieszę się, że odważył się to napisać. Poza tym, że kłamie czy tam piszę nieprawdę, bo to mnie zabolało. Nie kłamie, bo nie mam po co, Zaksan jebnął mi się z Saletrosanem a o kolanku nie pisałem, bo go nie mam. Nauczyłem się z tego forum w miesiąc więcej, niż ktokolwiek mógłby pomyśleć po zawodówce.  W miesiąc Ogar, Tomek, Kula, czasem Łoś i MilanReal czy reszta zbiła wiele moich teorii w pył. Po to piszę, żeby rozbić swoje wątpliwości.  I będę pisał puki mnie admin nie wyyyyeebie.

Odnośnie azotu, dalej uważam, że roślina potrzebuje go przez cały okres wegetacji bo widziałem jak się go podaje w Holandii. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jednak Holandia ma trochę inne warunki pogodowe niż my.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Nawet BARDZO ODMIENNE od naszych. Już u Helmutów jest inna bajka, a co dopiero NL!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

u mnie kolanko nie ma jeszcze 1 cm nad ziemią ale cos koło tego jest. Zimne dni zahamowały pszenice. Dzis było okno pogodowe wiec rozlałem rsm na drugą dawke i tyle. Teraz trzeba czekac bo znowu deszcze nadają i zimne noce. Dopiro widze że koło 1 maja bedzie bedzie ciepło. Zastosuje zamiennik Moddusa... Modan bez CCC bo pszenica moze byc juz troszke wyrosnieta. Dobrze ze mam niskie odmiany typu Ozon i Desamo

przeciez mieszanine moddusa z ccc mozna stosowac do fazy 3 kolanka, to w czym problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Problem jest w tym, że trzeba go zastosować w odpowiedniej fazie, a gdy kolanko jest 1cm nad węzłem to jest to moment krytyczny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Problem jest w tym, że trzeba go zastosować w odpowiedniej fazie, a gdy kolanko jest 1cm nad węzłem to jest to moment krytyczny...

a jak kolanko bedzie 2 cm od wezła krzewienia to co sie stanie?pytam bo na etykiecie moddusa jest napisane ze mozna go stoswac w mieszaninie 0,3+1l ccc do fazy 3 kolanka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Efekt skracania będzie słabszy, po to stosuje się około 1cm nad węzłem aby spowolnić wzrost pierwszego międzywęźla nim pojawi się faza drugiego kolanka, bo moddus działa na aktualnie rosnące międzywęźle. To nie jest tak, że opryskasz kiedykolwiek i w magiczny sposób rośliny się nie przewrócą, wszystko wymaga odpowiedniego terminu.

 

Ja sam tak zrozumiałem to zagadnienie i nie jestem w stanie mądrzej tego wytłumaczyć ale tyle zapamietałem, może ktoś jeszcze coś doda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ravoj niech pisze bo przez to raz, że sam sie uczy 2 że inni też a że nie wszystkim chce się to komentować to też prawda :P

Co do 3 dawek czy 10.. A co mówią krzywe pobierania azotu przez rośliny? Nie jest to do końca linia prosta. Stąd mamy 3 fazy krytyczne rozwoju pszenicy krzewienie, początek strzelania w źdźbło i kłoszenie lub pełen liść flagowy . 40% azotu jest pobierane w czasie krzewienia nie wiem ile podczas strzelania ale widać, że te 2 fazy są dość blisko stąd I dawka N idzie nie długo po II a potem przerwa. Jak będziesz dawać systematycznie małe dawki to w fazie krytycznej będzie N za mało a w skutek zmniejszenie plonu. 

Co do modus i CCC.
CCC nie działa przypadkiem silnie w początkowej fazie strzelania w źdźbło czyli na 1 kolanko? Chyba tak z tego co pamiętam. Od 2 kolanka mamy wielki okres zbóż i wtedy należy sobie wolne zrobić od pryskania aż do flagówki. Z tym okresem pewien na 100% nie jestem  

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Dokładnie, udział w dyskusji i wymiana doświadczeń to jedno z najlepszych metod nauki, do tego dochodzą własne błędy i wyciąganie wniosków i każda szkoła czy uniwersytet się chowa. Szkoda, że za naukę na Agrofoto nie można dostać dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Przydałby mi się do MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Troche głupoty napisałem z tym CCC

Sprawdziłem CCC działa na 2 pierwsze międzywęźla
Co do wielkiego okresu to raczej należy roślin za mocno nie stresować a nie to że nie wolno. Zajrzałem w ulotkę medax max to zalecają śmiało pryskać od fazy końca krzewienia aż do początku kłoszenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

Popatrzcie na rysunek pokroju pszenicy, które międzywęźla są najdłuższe w roślinie, te najbardziej można skrócić w czasie wzrostu. Działanie CCC polega na postarzaniu (tak najprościej to opisać) rośliny, czyli skróceniu okresu wzrostu międzywęźla. Natomiast inne środki zmniejszają bardziej wydłużanie komórek a czas wzrostu i rozwoju pozostaje taki sam, stąd często gołym okiem widać, że pszenica skracana samym CCC często zaczyna się kłosić kilka dni wcześniej niż nie skracana albo skracana innym środkiem bez CCC. Ja to zaobserwowałem u siebie, gdzie z sąsiadem skracaliśmy jednego dnia tę samą odmianę pszenicy siąną w terminie +/- 2 dni podobnym. Jego pszenica zaczęła się kłosić około 5 dni później niż moja skracana tylko CCC w dawce 1l/ha. Aby wyciągac daleko idące wnioski z tej obserwacji, trzeba by ją powtórzyć kilkakrotnie nawet na jednym kawałku zrobić okna testowe.

Oczywiście, skracanie pszenicy, która się wykłasza - nie ma sensu. Najważniejsze jest skrócenie dolnych międzywęźli, aby słoma była krótsza i sztywniejsza, bo główny cel to zapobieganie wyleganiu. Ale to trzeba jeszcze łączyć z dobrym T1, bo samo skrócenie bez zapobiegania chorobom podstawy źdźbła nic nie da, słoma będzie się łamać u podstawy.

 

Co do skracania systemu korzeniowego przez CCC - każdy regulator wzrostu podany w niekorzystnych warunkach i złej fazie rozwojowej rośliny niesienegatywne konsekwencje. A powyzszy argument jest często stosowany przez dystrybutorów droższych środków do straszenia konsekwencjami stosowania taniego CCC. A to bym powiedział, nieprawda, tzn zdarza się taki efekt, ale wówczas gdy zaaplikuje się środek na dokrzewianie w czasie ewidentnej wiosennej  suszy, wówczas zamiast dokrzewianie wychodzi skracanie - systemu korzeniowego.

Przy niekorzystnym układzie pogody jak w tym roku można niestety przeskoczyć optymalną dla skracania CCC fazę rozwojową i trzeba się będzie posiłkowac droższymi środkami działającymi w szerszym spektrum rozwoju, na to nie ma rady. \

W ubiegłym roku pryskałem CCC plus optimus w odpowiedniej fazie i moja  pszenica miała około 55-60cm wysokości. Efekt dodatkowo wzmocnił tebukonazol z T1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manitou99    0

czyli dałeś 52 kg azotu na start, później 52 kg na pełnię krzewienia, teraz daj 52 kg na strzelanie w źdźbło, i proszę Cię..  dorzuć jeszcze 40kg na kłoszenie - efekt będzie piękny. To będzie wzorowe nawożenie.

A tak na prawdę wzorowe jest w szklarniach, gdzie azot podają codziennie w małych dawkach. Ale Twoje będzie idealne.

Dałem 2 razy po 165kg saletry i teraz po niedzieli jak pogoda pozwoli dac ta ostatnia dawke 165kg  to bedzie dobry moment? Na klosa juz nic nie bede sypał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Z kolei ja zauważyłem że słaba pszenica kłosi się zawsze wcześniej. Przedewszystkim chodzi o dawkę azotu. Tam gdzie poleciało mniej saletry to kłosy zawsze wcześniej wychodzą.

CCC jest dobrym regulatorem, zastosowany w odpowiednich warunkach dobrze skraca i nie robi krzywdy roślinie. Ważne żeby trafić idealnie w moment a to często bardzo trudne. 

Etefon postarza tkanki i działa bardzo krótko.

Dopiero wczoraj rzuciłem mocznik na kawałek za gęstej pszenicy. Chciałem żeby zredukowała nadmiar pędów, mam nadzieję że nie przesadziłem bo reszta dostała mocznik 10 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli sumujac jak sie nie trafi w odpowiedni moment to lepiej zastosowac moddus tak ? i moze byc mniejsza dawka moddusa tkzw polowiczna dawka moddusa tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9239

Tak po krótce, o to chodzi. Jak masz dobre warunki , tzn temperatura i opady, to CCC lub etefon, a w gorszych moddus i pochodne.

Trudno nazwać pszenicę słabą, jeśli dostała prawie 190kg azotu w czystym składniku, u sąsiada podobnie. Różnica właśnie była  w skracaniu

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Dałem 2 razy po 165kg saletry i teraz po niedzieli jak pogoda pozwoli dac ta ostatnia dawke 165kg  to bedzie dobry moment? Na klosa juz nic nie bede sypał.

Ja nie będę doradzał.

Ja już sypałem na źdźbło, każdy już pewnie sypał dawkę na strzelanie w źdźbło, niektórzy już dawno mają ten zabieg za sobą, więc i Ty nie zwlekaj.  U mnie pszenica robiła się już jaśniejsza, więc i tako nieco spóźniłem.

Szkoda, że rezygnujesz z dawki na kłos, bo mogłaby być to fajna pszenica.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie chodziło oto że masz słabą pszenicę. Moja nigdy tyle N nie dostała. Poprostu w miejscach gdzie doleciało mniej nawozu, w rogach, czasem przy miedzy jak wiatr zawiał kłosy pojawiają się wcześniej.

Porównując do najbliższego sąsiada zza miedzy on nigdy nie skraca i kłosi się wcześniej jak moja po 2l CCC, wcześnie też robi się biała. Ale odmiany inne...

 

Moddus i zamienniki do dobrego działanie wymagają nasłonecznienia i podobnie jak CCC temperatury. Ilość regulatorów wzrostu trzeba dostosować do stanu plantacji, nawożenia, podatności odmiany, zasobności pola a nawet pogody. Czytałem gdzieś że odpowiednio skrócona pszenica powinna poleć w 5%, jeżeli wcale nie poległa to dostała za dużo regulatorów co mogło mieć wpływ na plon.

Z tym nasłonecznieniem i temperaturą bywa różnie i w tym roku chciałem spróbować medax top ale dostępny jest tylko medax max. Więc kupiłem medax max 1kg 166zł a zamiennik moddusa 1l 190zł. Zamierzam zastosować 1l antka 0,4kg medaxu a później prawdopodobnie 0,2l moddusa. Pszenica tonacja po grochu klasa III będzie około 170kg N. Wszystko jeszcze zależy od pogody. Ale czy nie za dużo będzie tego medaxu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli jak za duzo sie ta regulatorów to pszenica da nizszy plon  gwozd ? a na moddusie pisze ze on stymuluje pszenice ze ma glebszy korzen to jak to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62

Nie chodziło oto że masz słabą pszenicę. Moja nigdy tyle N nie dostała. Poprostu w miejscach gdzie doleciało mniej nawozu, w rogach, czasem przy miedzy jak wiatr zawiał kłosy pojawiają się wcześniej.

Porównując do najbliższego sąsiada zza miedzy on nigdy nie skraca i kłosi się wcześniej jak moja po 2l CCC, wcześnie też robi się biała. Ale odmiany inne...

 

Moddus i zamienniki do dobrego działanie wymagają nasłonecznienia i podobnie jak CCC temperatury. Ilość regulatorów wzrostu trzeba dostosować do stanu plantacji, nawożenia, podatności odmiany, zasobności pola a nawet pogody. Czytałem gdzieś że odpowiednio skrócona pszenica powinna poleć w 5%, jeżeli wcale nie poległa to dostała za dużo regulatorów co mogło mieć wpływ na plon.

Z tym nasłonecznieniem i temperaturą bywa różnie i w tym roku chciałem spróbować medax top ale dostępny jest tylko medax max. Więc kupiłem medax max 1kg 166zł a zamiennik moddusa 1l 190zł. Zamierzam zastosować 1l antka 0,4kg medaxu a później prawdopodobnie 0,2l moddusa. Pszenica tonacja po grochu klasa III będzie około 170kg N. Wszystko jeszcze zależy od pogody. Ale czy nie za dużo będzie tego medaxu?

Prawidłowo skrócona pszenica nie może się wywrócić jedynie pochylić w miejscach zasobniejszych w wodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Regulatory wzrostu wpływają na wzrost roślin na pokrój. Nawet CCC powoduje wyższą zawartość chlorofilu w liściach podobnie jak rozreklamowany pod tym względem trineksapak etylu, strobiluryny i inne. Myślę że za dużo regulatora może zmniejszyć plon, może w jakiś sposób negatywnie zadziałać. Setka czy dwie więcej moddusa raczej nic złego nie zrobi, no może dla kieszeni.

 

Cycocel, antywylegacz, antek, stabilan nazwa handlowa nie ważna, wszystkie zawierają chlorek chloromekwatu w skrócie CCC w różnych stężeniach. Najfajniej wkurzać sprzedawców w sklepach i operować nazwami substancji aktywnych. A co niech się nauczą co sprzedają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Jak się człowiek zaopatruje w ŚOR u sprzedawców, którzy sami gospodarzą na ok.70 i ponad 200 ha. to raczej w kozi róg nie da się ich zapędzić... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Werchest z tym wczesniejszym kloszeniem w slabszych miejscach to tez to zauwazylem u siebie i u sasiadow. Nie znam dokladnego mechanizmu dzialania ale tlumacze sobie to tak ze jak roslinie cos brakuje wody, azotu itp. to roslina sie broni bo chce wydac nasiona i "mysli" sobie nie ma na co czekac jedziemy z tematem bo moze byc gorzej. Wyda mniejszy plon ale cos tam zawszw bedzie. Jak nic jej nie brakuje to sie rozwija w normalnym tempie.
Pierwszy raz jak stosowalismy z tata skracanie dalismy 0,5l ccc i 0.2 modusa i ostroga w kolano byla tylko idealnie trafilismy z terminem i pogoda byla optymalna. Kolega na samym 1l ccc w tamtym roku mial srednia 7t pszenicy z ha i wszystko stalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj