pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mati3664    11

Witam wszystkich.Chciałbym się dowiedzieć czy będzie coś z tej pszenicy?Odmiana ostroga kwalifikat siana w październiku przedplon cebula zasobność fosfor potas b.wysoki ph 7 klasa 3a i b trochę 4a nawożenie: na jesień 250kg npk 8 20 30 początek marca 300kg saletry i 150kizerytu,początek kwietnia 200kg saletry.Dodam,że po zimie była w fazie 2 liści.Proszę o odpowiedź czy ją zostawić czy przesiać pozdrawiam.

post-40040-0-58427100-1493057209_thumb.jpg

post-40040-0-67055800-1493057224_thumb.jpg

post-40040-0-25189000-1493057244_thumb.jpg

post-40040-0-51671100-1493057270_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Nie rozumiem dlaczego chcesz pszesiewać tą pszenicę? Ładnie się pokrzewiła. Dałeś sporo amuamu więc moim zdaniem nie warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

a kolega ravoj odwala 8 czasem 12 godzin, w miarę jakoś zarabia, sprzątam po tych co narozrabiają a  w domu na głowie ma dwoje dzieci, żonę i jeszcze czas na zaglądanie na AF.

Ale mi to przejdzie, napalenie mija po 3-5 miesiącach.


zamiast kolejny raz krytykować szanowny Wilhelmie, odpisz dla "Pawlu"

Ja tam się nie gniewam.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati3664    11

Nie rozumiem dlaczego chcesz pszesiewać tą pszenicę? Ładnie się pokrzewiła. Dałeś sporo amuamu więc moim zdaniem nie warto.

Ponieważ jest b.mała tzn. tak jakby stała w miejscu od dłuższego czasu.U sąsiadów strzela już w źdźbło.Kuj-pom. A te fioletowe przebarwienia to od zimna?Mam tą samą odmianę później siana na dużo gorszej ziemi i po kuku na kiszonkę i jest w fazie końca krzewienia,ogólnie lepiej rośnie więc dlatego pytam,gdyż ta mnie niepokoi,żę tak wolno rośnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Odnośnie posta kol. Pavlo, to jeżeli potencjał stanowiska oscyluje ok 6 t. ziarna pszenicy, a plantator już podał wiosną prawie 180 kg N, to oczywiste jest że dalsze pakowanie azotu jest nieracjonalne... Tymbardziej że pszenice po qq, z której resztek N min. tak naprawdę uwolni się w maju - czerwcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Kolega wyżej dobrze gada. Fioletowe przebarwienia są i u mnie prawdobodobnie oznaka niedoboru fosforu bo jest zimno noce z przymrozkami były i taki o to efekt przyjdzie ciepło to ruszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1277

Za kostki he he. Ja się nie znam, ale chyba Ci mocno termin nie uciekł, musisz sam ocenić i zdecydować. Jak masz mocne kolanko to CCC powinien działać ale przy tej pogodzie raczej słabo, "do żuć" mu trineksepak etylu, to wtedy można stosować ten zestaw dłużej. Ale to koszt.
Ja w ubiegłym roku spóźniłem sam CCC dość mocno, ale Natula ustała z dobrym planem to Tobie może się uda.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlu    1

"Wilhelm" dzięki za odpowiedź, zobaczymy jak będzie, mam​ różne działki od 2 do nawet 5 klasy.Może na lepsze parcele coś jeszcze żuce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plomien23    0

mam ważne pytanie. wczoraj korzystając z okazji że była ładna pogoda opryskalem pszenicę ozima Lancetem z dassoilem było to około 16 godziny. gdy kończyłem przyszedł nagle deszcz taki sobie nie jakiś mocny lecz padało dobre 1.5 godziny. jak.myślicie czy oprysk pójdzie się je... czy powinien zadziałać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Jak spadl deszcz chwile po oprysku to raczej nie zadziala. W prognozie deszczu nie zapowiadali?

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

Panowie proszę o radę. Mianowicie do tej pory nie udało mi się zaaplikować 2 dawki azotu i najprawdopodobniej dopiero w majówkę będą sprzyjające warunki.

 

Pytanie jest takie - czy ruszyć najpierw z mocznikiem dolistnie (azot szybciej byłby dostępny dla rośliny) i na drugi dzień nawóz czy od razu z saletrą?

 

Pytanie kolejne jest takie - czy ze względu na opóźnienie w podaniu 2 dawki azotu mam sie spodziewać drastycznego spadku plonu (pole o potencjale 6-max7 ton)?

Obecnie pszenica jakby była jeszcze w końca krzewienia (bo 1 kolanka jeszcze nie wyczuwam ).

 

 

Przy okazji choć nie w temacie - mianowicie sąsiad przez miedze opryskał łubin Afalone i Comand (nie wiem czy poprawne nazwy) i metr od miedzy moja pszenica bieleje od korzenia, góra jeszcze zielona. Pytanie czy ta pszenica wypadnie całkowicie czy te przebarwienia ustąpią z czasem?

Edytowano przez Jarek22B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Moim zdaniem jak bieleje już to nic z niej nie będzie też mam taki przypadek tylko sąsiad ma groch i mu zawiało i spali to do spodu tak jest to umnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wysoki1122    43

Chciałbym rozsiać drugą dawkę w tej chwili pada lekki deszcz ale jutro rano według prognoz  ma być przerwa w opadach na ok 3 godz i potem mają być bardziej intensywne opady czy mogę w tej przerwie rozsiać saletrę choć zboże na pewno będzie mokre czy nie wystąpią przypalenia ? czy odłożyć zabieg ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Jedź.

Ja dziś na większości plantacji rozsiałem III dawkę (zdecydowałem, że nawożenie podzielę na IV dawki).

Jak na razie średnio poszło 190kgN/ha.

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

duże dawki dajecie azotu... najprawdopodobniej na jakość. Ja daje około 145 N i na ponad 7 ton wystraczy tylko że nie ma glutenu i białka czyli paszówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Takie jak trzeba.

To, że dajesz 140N/ha przy plonie 7t/ha o niczym nie świadczy.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52

Panowie znalazłem tak opinię co do zastosowanie 2 dawki azotu w pszenicy

"Drugą dawkę standardowo stosuje się od fazy BBCH 29 (koniec fazy krzewienia) do krótko przed BBCH 32 (faza drugiego kolanka)."

prawidłowe podejście?

 

U mnie mocno pada i na kolejne dni zapowiadają duże opady. Człowiek się Wk...y bo od 10 kwietnia nie ma pogody aby wyjechać w pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj