T25A2

ciągnik +1lub 2 wozy transport drewna

Polecane posty

stempos1980    7906

ŻADEN ROZRZUTNIK PO ZALOŻENIU BURTY ZAMIAST APATATU NIEJEST PRZYCZĘPOM i nie podlega rejestracji .Kategoria tT POZWALA NA PORUSZANIE SIĘ CIĄGNIKIEM Z DWOMA PRZYCZEPAM -ci co mają t to wiedzą ale są niedowiarki co niewieżą że tak jest chyba że posiadasz c+e to już do woli jazda.A NIELEPIEJ ZŁOŻYC CAŁE DRZEWO DO KUPY I NAJĄĆ AUTO DO TEGO PRZYSTOSOWANE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimi007    131

Najlepiej nie zakładać tematów na tego typu forach bo nie którzy są tu bardziej upierdliwi od prawa..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

dla ciągnika ograniczenia co do masy nie ma i już, co do przyczepki 750kg to prawda bo wszystko co jest rejestrowane i chcesz ciągnąć to ciągnikiem to musi być T lub B plus E ale widziałeś kiedyś rozrzutnik z tablicą rejestracyjną? na pewno nie bo rozrzutnik nie podlega rejestracji i nie jest przyczepą, jest maszyną ale pod warunkiem że wozisz na nim gnój jeśli worki z paszą to już inny temat ale naciagając lekko też by przeszło ;)

 

Widziałem zarejestrowany rozrzutnik jako przyczepa chyba nie wiej jak i po co ktoś to zrobił ale tablica wisi a koleś wozi zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Prawo o  ruchu drogowym nie  definiuje  czegos  takiego jak  maszyna  rolnicza . 

natomiast przyczepa  to -

 50) przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;

51) przyczepa lekka – przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg;

 

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19970980602&type=3

 

W  rozumieniu prawa o ruchu drogowym  rozrzutnik  też jest  przyczepą  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

Temat się rozwinął mocno ,i naprawdę przepisy nie zawsze czytelne ,jedziesz rozrzutnikiem obornika po drodze swiatła masz ,rejestrowana nie jest ,gospodarzowi po zdjęciu aparatu pasuje wozić np, zboże ,co zrobi policjant nie wiadomo ,przed chwilą jechał podobnym zestawem ,są takie przyczepy też tandem jako przyczepa rolnicza normalnie rejestrowana  inny rolnik ,policjant nie musi się znać dokładnie na maszynach rolniczych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

jak zdejmiesz adapter to jest przyczepą i jeśli nie jest zarejestrowany nie wiem na jakiej podstawie chyba jakaś homologacja musiała by być na rozrzutnik, co nie wykluczam że mogło być coś takiego ale rozrzutnik bez adaptera może jak najbardziej służyć jako przyczepa rolnicza ale za pewne z ładunkiem nie koniecznie zgodnie z przepisami może poruszać się po drogach publicznych, rozrzutnik z obornikiem, czy prasa zwijająca czy jakiś agregat pół zawieszany można ciągnąć ciągnikiem na kat B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Przepisy w tej sprawie są tak zawiłe(a może raczej spisane 'po łebkach'), że nawet ministerstwo transportu nie potrafiło odpowiedzieć nic więcej, niż cytowanie bardzo ogólnikowych regułek (redakcja farmera jakiś czas temu się sprawą interesowała). Sama drogówka też chyba za bardzo nie wie, jak z tymi maszynami, które jadą na kołach za ciągnikiem - w tym i pół zawieszanymi, postępować. Oczywiście mowa o kierowcy, który ma tylko kat. B. W przypadku kategorii B+E, C+E i T wszystko jest jasne, bo co podepniesz za ciągnikiem to możesz ciągnąć, chyba, że ograniczają Cię wpisy w DR i przepisy o gabarytach zestawów pojazdów.

A do autora tematu - już lepiej zainwestować choćby w samą dolną ramę od jakiejś Autosanki typu D-35, żeby gabarytami Ci nie wadziła w lesie, z papierami i hamulcami i żyć spokojnie, zamiast budżet zasilać, albo nie daj Bóg obciążać swoje sumienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Właśnie miałem napisać o nieprecyzyjnych przepisach B) . Co do rejestracji rozrzutnika -  Z jakiś powodów Mój (Czarna Białostocka) ma fabrycznie miejsce z oświetleniem na rejestrację , więc pewnie mógł by być legalną przyczepą . Powiem tak - na razie trzeba się cieszyć że policja nie czepia się mocno kto ile ciągnie i na jaką kategorię B) . Gorzej w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego . :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

ciągnik rolniczy to nie pojazd który podlega jakimś ograniczeniom co do masy, możesz jechać ciągnikem ursus 1634 i ciągnąć rozrzutnik 12 t na kat B, bo każdy rozrzutnik obornika jest traktowany jako maszyna rolnicza tak samo jak belarka czy inna maszyna i można poruszać się ciągnikiem nawet i takim co ma ponad 200km i waży nie wiadomo ile na kat B ale każda przyczepa no i beczkowóz  ma być rejesetrowany i ma być kat T lub B+E, wiem to na bank i tyle :)

 

 

 zaprawdę powiadam ci że rozrzutnikiem 16t na 2 czy tam 3 osiach i ciagnikiem 200km na kat B możesz jechać i już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

dla ciągnika ograniczenia co do masy nie ma i już, co do przyczepki 750kg to prawda bo wszystko co jest rejestrowane i chcesz ciągnąć to ciągnikiem to musi być T lub B plus E ale widziałeś kiedyś rozrzutnik z tablicą rejestracyjną? na pewno nie bo rozrzutnik nie podlega rejestracji i nie jest przyczepą, jest maszyną ale pod warunkiem że wozisz na nim gnój jeśli worki z paszą to już inny temat ale naciagając lekko też by przeszło ;)

 

 

jak zdejmiesz adapter to jest przyczepą i jeśli nie jest zarejestrowany nie wiem na jakiej podstawie chyba jakaś homologacja musiała by być na rozrzutnik, co nie wykluczam że mogło być coś takiego ale rozrzutnik bez adaptera może jak najbardziej służyć jako przyczepa rolnicza ale za pewne z ładunkiem nie koniecznie zgodnie z przepisami może poruszać się po drogach publicznych, rozrzutnik z obornikiem, czy prasa zwijająca czy jakiś agregat pół zawieszany można ciągnąć ciągnikiem na kat B

 

Człowieku  weź już nie  pisz tych durnot  :P

 

 

Podstawowy dokument, jakim jest prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do prowadzenia ciągników rolniczych bez względu na ich masę. W przypadku zamiaru pracy z przyczepami specjalnymi, wozami asenizacyjnymi itp. pojazdami które nie są rejestrowane oraz maszynami półzawieszanymi czy ciągnionymi, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii T lub B+E.

 

 

 

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiR2afixKvRAhUF8ywKHe3ZAcAQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.agrofoto.pl%2Ftechnika-rolnicza%2Fmaszyny-rolnicze%2Fprawo-jazdy-kategorii-b-8211-zobacz-czym-pojedziesz%2C53639.html&usg=AFQjCNEWx-sDZIK-8axWKP6hDk5rN2za0w&sig2=TaXx2batZuZMfyyaOZc5Og

 

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/do-czego-uprawnia-prawo-jazdy-kat-b,54079.html

 

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiR2afixKvRAhUF8ywKHe3ZAcAQFggjMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.agrofoto.pl%2Ftechnika-rolnicza%2Fmaszyny-rolnicze%2Fdo-czego-uprawnia-prawo-jazdy-kat-b%2C54079.html&usg=AFQjCNGWx2Wadt0zqIdP4VPVpuAeejvFng&sig2=36DqUQAOexdImKq3kzEchw

 

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiR2afixKvRAhUF8ywKHe3ZAcAQFggqMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.info-car.pl%2Finfocar%2Fartykuly%2Fmasz-kategorie-b-zobacz-czym-mozesz-jezdzic.html&usg=AFQjCNEzK8EvUj9b0KRsNe8AYM52oOkHqg&sig2=lgvNriVADRRiBn2rURbBww

 

zaprawde powiadam ci - to nie ty  ustalasz  zasady kto czym może jeździć , piszesz tylko durnoty i wprowadzasz ludzi w błąd  :P

 

 

 

 

 

 

Nie  wiem  dlaczego , ale nie  moge  poprawnie  wkleić tych linków ,Trzeba  skopiować i wkleić  w okno wyszukiwarki , lub skopiować i  wybrać wyszukaj  w google 

 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioz    7

Tutaj kolega Wojtek026 się wykłuca. W tym roku w firmie usługowej przy wożeniu QQ, kolega jadąc zetorem 140HSX z rozrzutnikiem 16 tonowym z nadstawkami,został zatrzymany przez policję. A że miał kat B to się przyczepili i mandacik z punktami. Wg jakiegoś paragrafu z Kodeksu ruchu drogowego, mówili że na B, może jechać ciągnikiem nawet i 500KM z osprzętem zawieszonym na tuz, a również z przyczepą jednoosiową o DMC 3.5t. I bez różnicy czy to rozrzutnik czy wywrotka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

I mieli rację ,że  się przyczepili 

Nie mieli  za  to że może  z  przyczepką o dmc 3,5 tony - bo  Może   z  przyczepką  o dmc  do 750 kg 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

tak tak... przyczepa o dmc 3.5 i kategoria B... Po kiego powtarzasz jakieś głupoty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie wiem o co wam daje ta dyskusja skoro ustawa mówi jasno: 

lekka przyczepa (DMC 750kg) lub całkowity zestaw do 3,5 T.

Policja miała rację bo na B nie wolno nic poza tym co pisze w przepisach a tam jest jasno że na B wolno ciągnikiem rolniczym ( obojętna moc i masa ) oraz zestawem z przyczepą lekką lub zestawem którego masa nie przekracza 3,5T.

Maszyny rolnicze kołowe traktowane są jako przyczepy i nic Ci nie da że to rozrzutnik. Mandat 300 zł

To że policja mało kiedy się czepia nie znaczy że wolno, a w przypadku kolizji lub co gorsze wypadku, zaczynają się problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ustawa  swoje  a  wojtuś swoje 

cytat  

" zaprawdę powiadam ci że rozrzutnikiem 16t na 2 czy tam 3 osiach i ciagnikiem 200km na kat B możesz jechać i już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioz    7

Ja wam mówię co podczas kontroli słyszałem od niebieskich ludzikòw. Sam byłem przy tym i kolega zaczął się wykłucać. To oni na to: mandat czy jedziemy na wagę,i prawko oddajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie mogą zabrać czegoś, czego nie posiada. Normalnie za brak uprawnień jest 500 zł bez punktów. Nie wiem dlaczego ale w takim przypadku jest 300 zł, tak mówią fachowcy od ruchu drogowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Na B to nawet za autem przyczepki powyżej 750DMC nie pociągniesz, poza tym w tym jednym przypadku przepisy są jasne i @mariusz już chyba je wskazał - przy kat. B za ciągnikiem tylko przyczepa lekka do 750kg DMC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906

Koledzy przecież tak jest od dawna że KIEROWCA POJAZDU jaki by nie był i czym by nie jechał to do policji jest naj większą krową dojną j nawet jak nam się wydaje że możemy poruszać się pojazdem zgodnie z ustawą o ruchu drogowym to nawet i tak zawsze coś znajdą żeby wlepić mandat a nawet jak masz racie i zaczniesz się sprzeczać z nim to da ci mandat za  ujadanie.tak policja traktuje kierowców ale są wyjątki urzytkownikow drogi że śą jak debile i tacy powinni mieć całkowity zakaz wsiadania za kierownice.OSTATNIO MŁODY POLICIANT CHCIAŁ MI ODPIĄĆ DRUGA PRZYCZEPE BO STWIERDZIŁ ŻE NIEMAM UPRAWNIEŃ DO CIĄGNIĘCIA CIĄGNIKIEM 2 PRZYCZEP A POSIADAM C+E TO JA MU MÓWIE ŻEBY WRUCIŁ SPOWROTEM DO SZKOŁY BO NIĆ NIE UMIE TO ZACZOŁ MNIE STRASZYĆ PRAWEM A W SAMOCHODZIE SIEDZIAŁ STARSZY STOPNIEM I WIEKIEM  OD NIEGO  WIĘC ZAPYTAŁEM SIĘ CZY MOGE JEŻDZIĆ TAKIM ZESPOŁEM  TO ON DO MŁODEGO POWIEDZIAŁ ŻEBY ODDAŁ MI WSZYSTKIE PAPIERY I JECHAL DALEJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

hmm, uparłem się bo dobrych kilka lat temu miałem wypadek i były takie wątpliwości i dostałem wtedy orzeczenie z Komendy Powiatowej Policji że mogłem się poruszać na kat B z rozrzutnikiem, a ogólnie orzeczenie było takie że ciągnikiem można ciągać wszystko co nie jest rejestrowane,ale to było dobrych 10 lat temu także na bieżąco z przepisami mogę nie być

Edytowano przez Wojtek026

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

zalezy na kogo trafisz -w srode jechalem ciagnikiem po remoncie, nie mial jeszcze zalozonej maski i swiatel przednich, jechali z naprzeciwka i zero reakcji.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Wojtek026 - mogłeś jechać jeśli ciągnik wraz z rozrzutnikiem nie przekroczył 3,5T.

Przepisy są jasne i nie ma co gdybać. Jeśli nie wierzysz to co piszę zapytaj się specjalisty bo to co wiem nie wymyśliłem sobie a interpretować przepisów nie potrafię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

@akmaly nie mogę znaleść tego orzeczenia ale tam było też napisane z tą masą własną że 3,5t nie odnosi się do ciągnika, bo ciągnik nie jest pojazdem samochodowym czy czymś takim, że tu ograniczenia nie ma co do masy, podczas kontroli drogowej też nie raz się z tym spotkałem i pytałem przynajmniej w naszych stronach policja wyznaje zasadę że ciągnikiem ciągaj co chcesz na B, byle to nie podlegało pod rejestrację, a podlegają wszystkie przyczepy i beczkowozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Np. z Infocar:

"Uprawnienia zawarte w dokumencie z „wbitą: kategorią B dają także możliwość ciągnięcia przyczepy lekkiej, a więc takiej, której dmc (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 750 kg. Prawo jazdy kategorii B daje także możliwość ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekroczy 3500 kg."

Artykuł z farmera:

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/prawo-jazdy-kategorii-b-8211-zobacz-czym-pojedziesz,53639.html

Z forum prawojazdy.com.pl

http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=4&t=38130

 

Oraz cała masa artykułów w sieci. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

znalazłem to orzeczenie z komendy powiatowej policji z 2007r, nie będę przepisywał całego ale naważniejsze sprawy, definicja "ciągnik rolniczy" - pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac polowych leśnych ogrodowych, ... może być także przystosowany do ciągnięcia przyczep rolniczych oraz do prac ziemnych..

 

uprawnienia do kierowania, na kta B można kierować tym wszystkim co napisał @akmaly, oraz ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobierznym, nie mówi się tutaj o przyczepie więc prowadzenie ciągnika z przyczepą lub przyczepami jest dozwolone tylko z kat T bądz B+E,

 

przyczepa - pojazd bez silnika przystosowany do łączenia z innym pojazdem

 

pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane

 

zakresem tych definicji objęte są środki transportowe, a więc urządzenia służące do przewozu osób, lub towarów , jak też inne służące do tego celu, lecz przystosowane do poruszania się po drodze.

Nie są środkami transportowymi toakie maszyny, jak kombajny pługi, koparki, urządzenia rolnicze, do których zaliczamy rozrzutniki

    Na koniec orzeczenia napisane grubą trzcionką, prawo jazdy kat B uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym wraz z urządzeniami rolniczymi,

 

 

To co wymieniacie linki do różnych for to tam są błędnie interpretowane pojęcia bo CIĄGNIK ROLNICZY NIE JEST POJAZDEM SAMOCHODOWYM i tyle w temacie i żadne ogroaniczenia co do masy nie dotyczą a że komuś tak policjant na drodze powiedział to policjant może po prostu się mylił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Posiadając kat B można kierować ciagnikiem rolniczym.Dodatkowo kat A, A1 B, B1 ,C , C1 ,D, D1 uprawniaja  do poruszania się z przyczepa lekką. Tu też jest niejasność bo przyczepa lekka to 750 kg ,a rolnicza lekka to 1500kg. Dopiero B+E uprawnia do jazdy z przyczepami ciagnikiem rolniczym bez posiadanej kat T.

Jeszcze jest jeden wyjątek ,na kat B można poruszać się pojazdem samochodowym  o DMC 3500kg + przyczepa lekka.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pylos
      Sexual adventures
      Verified Women
      Prime Сasual Dating
    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj