kamil1985

Młody rolnik 2017/2018

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
szymonidas9    38

Czy siewnik nabudowany na talerzówce z redlicami talerzowymi można podpiąć pod siew bezorkowy?

Oraz czy zwykły opryskiwacz polowy bez rekawa powietrznego ale z komputerem sterującym tez daje punkty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EuroPlan    0
14 godzin temu, Łukaszek napisał:

freetaxi

wczoraj w agrobiznesie mówili o zawieszeniu kontroli ARiMR na miejscu , czy w przypadku gdy złożyłem wniosek o 2 ratę to nie będę  miał kontroli na miejscu wogle czy może ona być przełożona  i jakie dokumenty wymagają przy kontroli ?

Jedyna metoda kontroli upraw to administracyjna, jeżeli masz rozpisane uprawy na działkach w dopłatach; czyli porównanie twojej deklaracji z wniosku o płatność z wnioskiem o dopłaty; ARiMR będzie działać w stanie wyższej konieczności, więc uwierzy Ci na słowo, bynajmniej na razie. Jak będzie spokojniej z pandemią to Cię wytupują do kontroli później. Jeżeli kontrola np. zakupionego sprzętu to lepiej do wniosku o płatność dołączyć zdjęcia samego sprzętu oraz tabliczek znamionowych + dodatkowe dokumenty jak masz (protokołu odbioru maszyn; homologacje; deklaracje zgodności). Generalnie to może przyśpieszyć płatność bo na czasie Ci zapewne zależy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169
10 godzin temu, EuroPlan napisał:

Jedyna metoda kontroli upraw to administracyjna, jeżeli masz rozpisane uprawy na działkach w dopłatach; czyli porównanie twojej deklaracji z wniosku o płatność z wnioskiem o dopłaty; ARiMR będzie działać w stanie wyższej konieczności, więc uwierzy Ci na słowo, bynajmniej na razie. Jak będzie spokojniej z pandemią to Cię wytupują do kontroli później. Jeżeli kontrola np. zakupionego sprzętu to lepiej do wniosku o płatność dołączyć zdjęcia samego sprzętu oraz tabliczek znamionowych + dodatkowe dokumenty jak masz (protokołu odbioru maszyn; homologacje; deklaracje zgodności). Generalnie to może przyśpieszyć płatność bo na czasie Ci zapewne zależy. 

z  biznesplanu to zakup pola  i za 12 tys( paliwo i  śor oraz naowzy )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravo95    2

Witam ja natomiast z pytaniem co do uproszczonej rachunkowości. Mianowicie wniosek złożyłem w 2017 roku lecz umowę podpisana i pieniążki na koncie były w 2018. Rachunkowość prowadzę dopiero od 2018 roku. Zrobiłem dobrze czy powinienem prowadzić ja od 2017 roku? Kolejne pytanie dotyczy zwiększenia produktywności gospodarstwa. Zwiększyłem je już w roku 2019, i pytanie brzmi czy wystarczy utrzymać to zwiększenie w 2020 i 2021 roku czy muszę do 2022 roku do końca młodego rolnika? No i jeśli umowa była podpisana w kwietniu 2018 roku to młody rolnik kończy się w w kwietniu 2023 roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam131    307

Rachunkowość trzeba prowadzić  od daty dostarczenia decyzji (takie mam info z decyzji z 2018r.).

Zwiększenie wartości ekonomicznej gospodarstwa należy utrzymać do końca programu czyli do 5 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Rachunkowość wystarczy prowadzić od miesiąca kiedy składa się o 1 ratę.

Zwiększenie od roku złożenia wniosku o 2 ratę do końca programu.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Jak najłatwiej załatwić sprawę przychodów z produkcji mleka? Tzn.Tato ma umowę na odbiór z mleczarnią. Złożyłem wniosek MR, mam decyzję i przejąłem część krów. Oddzielny zbiornik i starać się o umowę z mleczarnią czy jakoś inaczej to u siebie rozwiązujecie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Mam takie pytanie może ktoś pomoże.  Decyzja pozytywna natomiast koleżanka przejmuje inne działki niż zakładała. Zmieniam biznesplan , wpisuje nowe działki . 
Na jedna działkę nie były składane dopłaty. W roku wyjściowym czyli to zeszły rok mogę wpisać dowolna uprawę i będzie mi to zaliczone do so? Czy jeżeli nke była w dopłatach nie wezmą jej pod uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie miałem podobnego przypadku ale myślałem kiedyś o takiej sytuacji. Nie ma obowiązku składania wniosku o dopłaty więc temat ciekawy. Rozporządzenie też tego nie reguluje.  Zapewne skończy się na oświadczeniu co rosło na danej działce. Warto napisać do ARiMR. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arofarmer    22

Z tym mlekiem to różnie bywa ale słyszałem, że tylko mleko dzielone jest na fakturach według udziału krów. Ważne żeby tylko własne stado było oddzielnie postawione od reszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
azzadek    22

U mnie sytuacja "taka se" mianowicie dalej nie ma odzewu ARiMR w sprawie zmian w biznesplanie. Ustawowy 1 miesiąc na decyzję minął 2 tyg temu. Dzwonię do agencji to odbiera tylko kancelaria, a pracowników prowadzących brak. Arimr czeka z wydaniem decyzji, ja czekam na decyzje a diler czeka z zamawianiem maszyn i na telefon ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Dziś dzwoniłem do arimr w sprawie działki która nie była zgłaszana do dopłat. Wpisuje się to co było na działce a oni ewentualnie mogą zrobić kontrole na miejscu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Obędzie się pewnie z oświadczeniem jeśli będą to nietrwałe uprawy.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

czy można dokonać zmiany biznesplanu po zakupie maszyny ( kupiłem maszynę a teraz chce ją wrzucić w biznes plan zamiast innej) punkty się nie zmieniają fakturę mam z datą styczniową, nabór 2018

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Sąsiad zmieniał z zakupu ziemi (bo źle załatwili sprawę z kredytem) na agregat który już stał i nie było problemu. Najważniejsze by był zbieżny z założeniem BP.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

ok dzięki


to dobrze bo wrzucę opryskiwacz który zakupiłem na modernizację a z modernizacji go wyrzucam i ponieważ był największą maszyną a uciekło mi kilka hektarów dzierżawy, zastąpie go rozrzutnikiem z młodego rolnika. doradca mówił że na młodym rolniku nie czepiają tak się gabarytów maszyn i nie trzymają się tak sztywno zasad doboru maszyn, prawda to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Wszystko zależy od prowadzącego. W MGR mi przeszedł rozrzutnik 12 ton, a prowadzący mówił że i 16 by pozwolił wziąć, a sąsiad przy podobnym (jak nie większym) stadzie bydła i jeszcze mając świnie musiał uzasadniać 8 tonowy rozrzutnik.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

dzięki a powiedz mi czy dzierżawa zarejestrowana w starostwie liczy się tak jak dzierżawa z datą pewną? co do opryskiwacza to gdy składałem młodego rolnika miałem go w biznesplanie później wrzuciłem go w modernizację żeby załapać punktów, teraz jestem zmuszony z powrotem go wrzucić w młodego rolnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmfun    0

Czy wiadomo jak to jest z tym zakupem ziemi od rodziców? Bo niby możliwość jest ale nikt nic nie wie, nawet w agencji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EuroPlan    0
Dnia 30.03.2020 o 16:30, masa24 napisał:

Mam takie pytanie może ktoś pomoże.  Decyzja pozytywna natomiast koleżanka przejmuje inne działki niż zakładała. Zmieniam biznesplan , wpisuje nowe działki . 
Na jedna działkę nie były składane dopłaty. W roku wyjściowym czyli to zeszły rok mogę wpisać dowolna uprawę i będzie mi to zaliczone do so? Czy jeżeli nke była w dopłatach nie wezmą jej pod uwagę?

Niestety przy zmianie tylko działki zgłoszone do dopłat i koniecznie z rozpisaną uprawą na działce rolnej; Nie ma inne możliwości ARiMR jak kontrola administracyjna na podstawie deklaracji z dopłat; kontrola uprawy metodą inspekcji terenowej z oczywistych przyczyn odpada; nie ma możliwości wytypowania tej zmienionej działki i po co tam jechać na wiosnę następnego sezonu wegetacyjnego, szukać resztek upraw z poprzedniego sezonu? Nadto, w przypadku zmiany działki i innego właściciela trzeba załatwić pisemną zgodę na załączniku (O-1/325 - Oświadczenie osoby przekazującej gospodarstwo o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie kontroli przez Agencję). 

(edit) nie dokończyłem; przy takich zmianach jak ma inny właściciel podpisać to oświadczenie to się zaczynają schody; bo ktoś nie chce, jest za granicą, jest kilku właścicieli w KW; warto to zawczasu sprawdzić - tak z praktyki

11 godzin temu, Farmfun napisał:

Czy wiadomo jak to jest z tym zakupem ziemi od rodziców? Bo niby możliwość jest ale nikt nic nie wie, nawet w agencji 

Przepisy rozporządzenia nie wykluczają dokonywania zakupów od wstępnych lub zstępnych wnioskodawcy. Zatem nie ma przeciwwskazań, aby grunty zostały zakupione od rodziców; Temat przetestowany w praktyce na "młodym rolniku"; Trzeba mieć na uwadze, że przed wypłatą pierwszej raty trzeba przejąć (między innymi kupić od rodziców) zadeklarowane w biznes planie użytki rolne; potwierdzić przy akcie notarialnym u notariusza, że syn/córka zapłacił za całość gruntów gotówką .... hmm..; cena za grunty oczywiście max co podaje GUS a nie z sufitu:

 https://www.arimr.gov.pl/pomoc-krajowa/srednie-ceny-gruntow-wg-gus.html

Trzeba przedeptać wcześniej ścieżkę także w KOWR odnośnie zgody na nabycie gruntów; 

Edytowano przez EuroPlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmfun    0

@EuroPlan W moim przypadku sytuacja wygląda tak że do MR podałem powierzchnię 8,6ha a pieniądze miały pójść na zakup ciągnika z przyczyn finansowych nie dopnę budżetu i chcę zmienić wniosek na zakup ziemi od rodziców 2,2ha za około 65tys, cena wg gus za ha to około 30tys mimo że faktycznie ceny w okolicy za zimie są niższe a pozostałe pieniądze przeznaczyć na maszyny, czyli wg tego co mówisz muszę przepisujące ziemię muszę zrobić przelew rodzicom na te 2,2ha i dopiero wtedy wystąpić o pierwszą ratę ? Chce "kupić" tylko te 2,2ha gdyż bez nich będę się łapał na średnią powierzchnię UR w świętokrzyskim czyli te 5,67ha a tak wychodzi z działek że tylko ta mi pasuje i z tych pozostałych łapię się na te 13tys euro SO. Ogólnie plan był taki że chciałem zmienić wniosek i kupić od rodziców 5ha po 30tys, ale ktoś mnie przestraszył że muszę zrobić przelew na 150tys , których defacto nie mam na koncie , więc urząd skarbowy może się dowalić skąd wziąłem takie pieniądze w wieku 24lat. Jak ta sytuacja wygląda wg ciebie ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez ludwik1977
      Chciałbym się dowiedzieć ile kosztuje traktor  Lamborghini w przedziale mocy 110 do 130km i jakie są różnice w cenie między wielkościami i ile kosztuje przedni TUZ i WOM do takiego traktora proszę o możliwie szybką odpowiedź. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj