Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Picek2005    0

Wczoraj zasiałem BG-11 - mazowieckie, powiat ostrołęcki, gleba RIVa, PH w 2019 roku 5,4, fosfor niski, potas średni, magnez niski. Poszło na łąkę wapno magnezowe w zeszłym roku około 4t i w tym roku Radkowit Premium ok 5t, talerzówka 2x, obornik 25t, 21.09 pług, polifoska 8 200kg, talerzówka i siew 22.09. Trochę wilgoci jeszcze jest w ziemi, ale na długo nie starczy. Zapowiadają jakieś deszcze w ciągu tygodnia, ale raczej nie za duże. Na glifosat już nie starczyło czasu, a na wiosnę herbicyd niestety odpada ze względu na koniczynę. Trochę późny siew, będzie coś jeszcze z tego, jak myślicie? Jakie nawożenie dać na wiosnę? Myślę dać pogłownie trochę wapna granulowanego, tak z 500kg zimą, na wiosnę polifoskę i azot.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
4 godziny temu, Picek2005 napisał:

Wczoraj zasiałem BG-11 - mazowieckie, powiat ostrołęcki, gleba RIVa, PH w 2019 roku 5,4, fosfor niski, potas średni, magnez niski. Poszło na łąkę wapno magnezowe w zeszłym roku około 4t i w tym roku Radkowit Premium ok 5t, talerzówka 2x, obornik 25t, 21.09 pług, polifoska 8 200kg, talerzówka i siew 22.09. Trochę wilgoci jeszcze jest w ziemi, ale na długo nie starczy. Zapowiadają jakieś deszcze w ciągu tygodnia, ale raczej nie za duże. Na glifosat już nie starczyło czasu, a na wiosnę herbicyd niestety odpada ze względu na koniczynę. Trochę późny siew, będzie coś jeszcze z tego, jak myślicie? Jakie nawożenie dać na wiosnę? Myślę dać pogłownie trochę wapna granulowanego, tak z 500kg zimą, na wiosnę polifoskę i azot.

 

wapno jak najbardziej będzie wskazane - chociażby dla lepszego pobierania NPK, najlepiej kreda nawozowa, a na wiosnę 70kg czystego potasu, 60kg czystego fosforu, 60kg czystego azotu - podzielić na dwie dawki - najpierw saletrzak, a później saletra :)

na jesień jeszcze oprócz wapna może Pan rzucić 130-150kg kizerytu (siarczanu magnezu) - lepsze pobieranie azotu i białko w sianokiszonce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 27.09.2020 o 16:30, szymon09875 napisał:

Co to na tych liściach? Owad czy choroba?

20200927_161336.jpg

Najprawdopodobniej owad, gdyż w tym roku w całej Polsce klienci zauważali zniszczoną w ten sposób lucerne. Są jakieś larwy? pozostałości na liściach/pod liściami? 

często używaliśmy środka chemicznego, jeśli był to ziołomirek lucerniany, Karate zeon 050 cs lub Kusti 050 cs, natomiast warto porozmawiać jeszcze z doradcą od chemii co konkretnie zaleca w danym przypadku zrobić 

Dnia 25.10.2020 o 05:23, superfarmer02 napisał:

mogę teraz prysnąć lucernę siarczanem magnezu czy lepjej wstrzymać się do wiosny? Będę pryskał zboże i prawdopodobnie zostanie mi trochę

Można, aczkolwiek lepiej dać w granulacie nawóz jak kizeryt - 100-120kg/ha - będzie przynajmniej uzupełniał braki siarki, ale i magnezu w glebie a dolistnie dokarmić przed lub/i po pierwszym pokosie

Dodatkowo warto dać teraz z 40-60kg czystego potasu na ha - jesień to idealny czas, by zagęscił się sok komórkowy i roślina lepiej przezimowała, ale też swobodnie mogł się rozpuścić potas w głąb ziemi, poniewaz mamy teraz więcej wilgoci i nadal dosyć wysokie temperatury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Dsv 2056, obok lucerna barenbrug wygląda podobnie? Siane końcem sierpnia, zdjęcie z początku października. 

Macie jakiś pomysł na pozbycie się chwastów? Bo teraz już ciężko znaleźć lucernę w tym gąszczu zielska;/

 

IMG_20201007_122722.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916
19 godzin temu, Barenbrug napisał:

Najprawdopodobniej owad, gdyż w tym roku w całej Polsce klienci zauważali zniszczoną w ten sposób lucerne. Są jakieś larwy? pozostałości na liściach/pod liściami? 

często używaliśmy środka chemicznego, jeśli był to ziołomirek lucerniany, Karate zeon 050 cs lub Kusti 050 cs, natomiast warto porozmawiać jeszcze z doradcą od chemii co konkretnie zaleca w danym przypadku zrobić 

Można, aczkolwiek lepiej dać w granulacie nawóz jak kizeryt - 100-120kg/ha - będzie przynajmniej uzupełniał braki siarki, ale i magnezu w glebie a dolistnie dokarmić przed lub/i po pierwszym pokosie

Dodatkowo warto dać teraz z 40-60kg czystego potasu na ha - jesień to idealny czas, by zagęscił się sok komórkowy i roślina lepiej przezimowała, ale też swobodnie mogł się rozpuścić potas w głąb ziemi, poniewaz mamy teraz więcej wilgoci i nadal dosyć wysokie temperatury

Nie znalazłem właśnie żadnych larw, niestety ale poza koniczyna aleksandryjska zzarło z 70%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 26.10.2020 o 18:43, superfarmer02 napisał:

aha czyli takie coś jak polifoska to teraz a nie wiosną?

teraz np sól albo Korn-kali (potas) plus kizeryt (siarka i magnez), natomiast na wiosnę NPK  plus ewentualna odżywka dolistna z siarczanem megnezu i mikroelementami :) 

19 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Dsv 2056, obok lucerna barenbrug wygląda podobnie? Siane końcem sierpnia, zdjęcie z początku października. 

Macie jakiś pomysł na pozbycie się chwastów? Bo teraz już ciężko znaleźć lucernę w tym gąszczu zielska;/

 

IMG_20201007_122722.jpg

Można skosić jeśli chwasty mają jakieś min 15-20cm. Ściąć na 8cm - im wyżej tym lepiej dla lucerny. Na wiosnę można użyć Corum jeśli chwasty nadal będą intensywnie rosnąć, ewentualnie na jesień opryskać jeszcze, ale trzeba dopytać przedstawiciela BASF jaka powinna być średnia temperatura dobowa, by środek właściwie zadziałał. Natomiast użyłabym jednej dawki 0,7l/ha - powinno starczyć by zahamować chwasty a jest prawdopodobnie za późno na dwie dawki na jesień by jeszcze zrobić, ponieważ pomiędzy nimi należy zachować 2 tygodnie przerwy. 

Środek Corum zarejestrowany jest jako oprysk dla lucerny.

12 godzin temu, szymon09875 napisał:

Nie znalazłem właśnie żadnych larw, niestety ale poza koniczyna aleksandryjska zzarło z 70%.

a są młode odbicia lucerny? brodawki na korzeniach są rozwinięte? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916

Siana była 19 sierpnia, nie zdążyła się dobrze wykształcić, teraz jest trochę cieplej może ruszy, brodawki bardzo małe lub brak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
w tym roku będę likwidował pierwszy kawałek lucerny (ok. 6 lat) pole jest bardzo malutkie może 25a i to tego takie ciasne, chciałbym znów zasiać na tym kawałku lucernę i tu moje pytanie czy mogę coś takiego zrobić "bezorkowo" czyli spólchnić głęboko na ok. 25cm potem kilka razy tależówka (może obornik) brona lub kultywator siew razem z żytem na kiszonke i wałowanie. lucerna przez ten ostatni rok będzie cięta na zielono a.ostatnie pokosy wypasana i tu drugie pytanie jakie nawożenie zastosować rod taką mieszankę, wystarczy ok. 200kg/ha polifoska 6 ? jakiś nawóz z wapnem, magnezem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Daj spokój z lucerna po lucernie, nie zalecają tak a ci co tak zrobili mieli bardzo słabą lucerne zrób co najmniej 2 lata przerwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
15 godzin temu, superfarmer02 napisał:

w tym roku będę likwidował pierwszy kawałek lucerny (ok. 6 lat) pole jest bardzo malutkie może 25a i to tego takie ciasne, chciałbym znów zasiać na tym kawałku lucernę i tu moje pytanie czy mogę coś takiego zrobić "bezorkowo" czyli spólchnić głęboko na ok. 25cm potem kilka razy tależówka (może obornik) brona lub kultywator siew razem z żytem na kiszonke i wałowanie. lucerna przez ten ostatni rok będzie cięta na zielono a.ostatnie pokosy wypasana i tu drugie pytanie jakie nawożenie zastosować rod taką mieszankę, wystarczy ok. 200kg/ha polifoska 6 ? jakiś nawóz z wapnem, magnezem?

lucerna po lucernie jest złym pomysłem, ponieważ "stara" lucerna, a właściwie jej pozostałości w ziemi są szkodliwe dla młodych siewek lucerny - odstęp pomiędzy lucernikami to 3-4 lata minimum

Po lucernie na wiosne rewelacyjnie sprawdzi się kukurydza chociażby - skorzysta z azotu i innych pierwiastków pozostwionych przez motylka w glebie i dodatkowo ziemia będzie dobrze napowietrzona, dzieki głębokiemu systemowi koreniowemy lucerny :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
Dnia 29.10.2020 o 16:21, superfarmer02 napisał:

niema czegoś takiego że część roślin "przerywa" i rośnie od nowa?

cześciowo odrośnie, natomiast jakikolwiek oprysk na dwuliścienne powinien ją zahamować albo zniszczyć :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916
Dnia 26.10.2020 o 11:39, Barenbrug napisał:

 

Można, aczkolwiek lepiej dać w granulacie nawóz jak kizeryt - 100-120kg/ha - będzie przynajmniej uzupełniał braki siarki, ale i magnezu w glebie a dolistnie dokarmić przed lub/i po pierwszym pokosie

Dodatkowo warto dać teraz z 40-60kg czystego potasu na ha - jesień to idealny czas, by zagęscił się sok komórkowy i roślina lepiej przezimowała, ale też swobodnie mogł się rozpuścić potas w głąb ziemi, poniewaz mamy teraz więcej wilgoci i nadal dosyć wysokie temperatury

Dziś byłem na polu, ale telefonu nie zabrałem i brak fotki. Lucerna się pozbierała i zaczyna być widać ladne rzędy. Samosiewy zbóż już wszystkie uschniete. Koniczyna ma juz ok 30 cm. Przed siewem poszło 200 kg polidapu i 150 soli potasowej. Pod zboze na tym kawalku ubieglej jesieni dalem 60t/ha obornika bydlecego.Kizeryt chcialem dać wczesną wiosną. Na pobudzenie siejecie azot? Dać teraz oprysk mikro zeby ją ddokarmic? ? MySlalem o miedzi i cynku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9916
2 godziny temu, Marcin133 napisał:

A jak obornik mozna pokrosic na lucke?

Ja do tej pory mialem lucerne jedynie w miesznace i to na niepewnej dzierzawie wiec nie inwestowalem ale znajomy wozi rok przed zalozeniem lucernika i w 2-3 roku na lucernik daje obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Na trawy daje co rok tylko chodzi o to że trochę boję się ugniecenia a lucerna tego nie lubi ale chyba trzeba spróbować tym bardziej że tego towaru mam opór 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj