Skocz do zawartości

Zdjęcie

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

5131 odpowiedzi na ten temat

#3321 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 925 postów

Napisany 23 maj 2015 - 21:45

ja dziś zrobiłem próbny oprysk na małym kawałku  łubinu żółtego, zastosowałem diflufenikan w celu zwalczenia komosy, ciekaw jestem co z tego wyjdzie.... :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Dzisiaj, 13:02
  •  

#3322 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 23 maj 2015 - 22:35

Dzięki ale czy na groch nie za późno.

Nie jest. Jeszcze go skosisz w połowie sierpnia. Jesli tyko bedzie woda do wschudow. Swoj łubin tez przesiewalem tak jakos na poczatku czerwca a 22 sierpnia kosiłem z 4 tonowym plonem

#3323 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 23 maj 2015 - 22:49

jaką masz średnią obsadę na tym stanowisku? moim zdaniem nie warto inwestować w tak przerzedzoną plantację, jeśli już to niech sąsiad sfinansuje przesiewanie 

190 kg na ha było posiane a zalecenia dla kalifa są około 160 kg tylko że oprysk zachamował to. U mnie w okolicy to norma co roku. jęczmiona białe, maliny białe, ziemniaki białe i teraz łubin biały Żeby doszły jako tako do siebie to ludzie walą odzywki, nawozy i rozne inne wynalazki i jakos tam jest ale na plonie sie juz urywa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi? zobacz »

•  

#3324 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 23 maj 2015 - 23:35

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.
Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch
przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

Zdażyło mi się że przez pomyłkę poszło 0,25l commandu i wąskolistny Baron przeżył i dał przyzwoity plon, tylko pogoda była korzystna. Chyba nigdy nie miałem tak czystego łubinu a na zakładce była pustynia do żniw

#3325 Share wienio1234

wienio1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 maj 2015 - 04:24

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać Ile tego grochu na hektar i czy go posiac strumieniem do nawozów i przybronowac czy bez browania łapnie podłoże pierwszy raz zechciało mi się łubin i są efekty nawiasem mówiąc to sprzedawca tego commanda kazał zastosować taką dawkę.

#3326 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 24 maj 2015 - 07:22

Zdażyło mi się że przez pomyłkę poszło 0,25l commandu i wąskolistny Baron przeżył i dał przyzwoity plon, tylko pogoda była korzystna. Chyba nigdy nie miałem tak czystego łubinu a na zakładce była pustynia do żniw

To u mnie bylo dokladnie tak
Siew po siewie 2 dni deszczu
3 dzień litr nuflonu plus 0.1 comandu
Lubin pieknie rósł do 5-7 liści po czym po tygodniu opadów zbielał i znikł. Ja mam słaba glebe
12 ha kwalfikat Kalif
Po comandzie nie wolno orać !!!!
Przesiac koniecznie bez orki groch do zbioru i tak czysty jak łza. A następnego roku nawet kuku mi uszkodzilo. Rotowalem ja aminokwasami i się udało

#3327 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 669 postów

Napisany 24 maj 2015 - 07:25

Panowie mam pytanko Posiałem łubin 220 kg i jakos słabo powschodził u sasiadów jest taki gęsty a moj rzadki jeszcze nie zakrył ziemi .Popryskałem po siewie Afalonem 1 l/ha siew na 3 cm ustawione .Zauważyłem że powschodził a miejscami wzeszedł i odrazu zrobił sie żółty  Ziemia lezała ugorem 10 lat przed siewem poszło 3 tony wapna na ha .Sieje łubin 1 raz i nie miałem doswiadczenia .Dwa dni temu jechałem Pantera na Perz dawka 1.6 l/ha Pozdrawiam 

nasiona były ok? 3cm głebokosc dla łubinu to za mało minimum 5cm ziemia ugorowana a wiec zarobaczona pokop troche i zobacz czy nie ma glizd zjadających pędy. nasiona zaprawione?

#3328 Share Adrenalinaa

Adrenalinaa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 24 maj 2015 - 08:09

Łubin kwalifikant na jednej działce i na 2  łubin z zeszłego roku zaprawiony Porządnienie NIe widać różnicy miedzy kwalifikant a zwykłym .Słyszałem własnie że mogą być robaki .Ziemia głównie 5 i 6. Nigdy nie siałem łubinu wiec sie Ucze dlatego Pytam i Dziękuje za Pomoc :) Pozdrawiam 

#3329 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:38

Witam Panowie wczoraj na polu zauważyłem że liście łubunu sie skrecaja. Poszukałem w internecie i chyba antraktoza daje sie we znaki. Wrzucam zdjecie. Drugie zdjecie to widok na łubin który dostałem z centrali oraz na łubin od rolnika. Ten normalny to od rolnika. Co robic pryskac ten rzadki łubin czy nie ma sensu i zostawic go na przyoranie? Koszt oprysku nie duży a a pare kilo moze mi naleci jak uważacie?

Załączone miniaturki

• 20150523_155756.jpg
  • 20150509_163508.jpg

#3330 Share Bupr

Bupr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 24 maj 2015 - 10:40

Nie jest. Jeszcze go skosisz w połowie sierpnia. Jesli tyko bedzie woda do wschudow. Swoj łubin tez przesiewalem tak jakos na poczatku czerwca a 22 sierpnia kosiłem z 4 tonowym plonem

4 tony łubinu? nie wiem co ty palisz ale odstaw to.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3331 Share wienio1234

wienio1234

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 maj 2015 - 11:22

Dzięki rolstudent jeszcze pytanko jak go podsiewałeś,mam zamiar rozsiać rozrzutnikiem do nawozu i po razie broną czy chwyci się ziemi bez bronowania znajomy tak twierdzi ja grochu nie siałem nigdy.Mogę mieć odmianę Tarchalska.Rolstudent a ty jak podsiewałeś.

#3332 Share donweter1989

donweter1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, wędkarstwo

Napisany 24 maj 2015 - 13:49

Też właśnie mam taki kawałek co nie rośnie nic...Całkowita pustynia :) i właśnie tam chce posiać jakąś odmiane żółtego, co byście polecili?? czy odmiana nie ma znaczenia, ważne że żółty?? Pod żółty nie dawać wapna rozumiem. Gdzieś czytałem że pod wąskolistny można powapnować jak ph jest dość mocno kwaśne. Ale wiadomo teoria z praktyką czasami sie sporo mija :) . Kukurydzy dostałem na tej działce 5 t mokrej. wiem że to zadne szaleństwo ale jak na warunki pogodowe i glebowe i moje doświadczenie ogólne, to myśle że nie najgorzej :D tym bardziej że od ładnych paru lat tam tylko żyto i owies rósł. Przypuszczam że to nie za ciekawy płodozmian :)

To jak z tym wapnem pod wąskolistny??? tak jak wspominałem dałem jedną łódke przed orką zimową. Tylko przypuszczam to było wapno troche gorszej jakości niż z morawicy <_< Kujawit 05 z Barcina . Kissmy... może kojarzysz

A słyszeliście o takim nawozie jak siarczan wapnia?? stosuje to ktoś? Podobno roślina pobiera wapń z tego nawozu na bardzi zakweaszonej glebie?? :huh:
Prawda to??

A 1300 PLN za tone Zeusa to chyba nie drogo co..??

Ile płaciłeś za to wapno z Barcina?

#3333 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 24 maj 2015 - 14:35

Sam odstaw to co palisz i włącz logiczne myślenie. Grochu a nie łubinu. Napisalem ze przesiewalem łubin grochem i to o grochu byla mowa

Dzięki rolstudent jeszcze pytanko jak go podsiewałeś,mam zamiar rozsiać rozrzutnikiem do nawozu i po razie broną czy chwyci się ziemi bez bronowania znajomy tak twierdzi ja grochu nie siałem nigdy.Mogę mieć odmianę Tarchalska.Rolstudent a ty jak podsiewałeś.

tez tarchalska. Możesz posiac normalnie siewnikiem a później go kultywarorem tracisz .

Choc on i z wierzchu pewnie wzejdzie o ile bedzie padać

Edytowany przez rolstudent, 24 maj 2015 - 14:43.

#3334 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 24 maj 2015 - 14:55

Jest to realny plon do osiągnięcia przy sprzyjających warunkach.Wiem bo tyle zebrałem.

#3335 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 24 maj 2015 - 15:09

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.
Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch
przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

Mam zamiar ten łubin przesiać gryką oczywiscie na koszt człowieka który wyrządził mi taką stratę, bo  w niego odzywkami aminoksami i stymulatorami chyba nic nie da. moze rozwinie nowe liscie ale bedzie za rzadki

#3336 Share ogar118

ogar118

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1307 postów

Napisany 24 maj 2015 - 16:15

Konoro a przypadkiem nie ostatnio jakoś nie pryskałeś na jednoliścienne?

#3337 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 24 maj 2015 - 16:49

Taaaaa 4 tony łubinu a z jakiej powierzchni? Znajomy ojca kiedys kupił ode mnie łubin wąskolistny i mówił że zebrał 5t/ha. Ale jego żona wygadała sie że to z kawałka ponad 2ha.

Grochu 4t to taki standardowy plon

#3338 Share Bupr

Bupr

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 24 maj 2015 - 17:33

Jest to realny plon do osiągnięcia przy sprzyjających warunkach.Wiem bo tyle zebrałem.

W sprzyjających warunkach a nie w przypadku siewu opóźnionego o 2.5 miesiąca.

#3339 Share Piotrek1986

Piotrek1986

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 24 maj 2015 - 17:40

U mnie łubin też do przesiania, żółty i na lisciach pojawiają się brązowe plamki to wszystko zaczęło się jak łubin miał 6,8 lisci i przestał rosnąć wydaje mi się że to wina za ciężkiej ziemi bo na przesmyku piachowym jest ładny i wszystko ok.

Mysle nad gorczyca na ziarno tylko czy już nie za późno ?    łubin był pryskany linuronem nie zaszkodzi gorczycy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3340 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 24 maj 2015 - 19:43

mój łubin biały w marcu był pryskany po siewie afalon 1l i command 0,1 l, to dopiero teraz doszedł do siebie zaczyna ładnie rosnąć i nabrał ciemno zielonego kolorku ale pole czyściutkie, oprócz łubinu nic nie przeżyło ,ale za rok nie wiem czy będę dawał command  długo łubin trzymało , myślałem że już z niego nic nie będzie B)