tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

lonoh    194
4 minuty temu, Alio napisał:

Przestawiłem się na nawożenie RSM już niemal w 90%. W rzepaku wczesną wiosną daję 150-200 kg kizerytu i 200 kg soli potasowej a potem w dwóch dawkach idzie RSM. Plony zawsze powyżej 4.5t często 5t. Pierwszą dawkę opóźniam o daję gdy mogę bezpiecznie wjechać na pole (gleby średnie więc z tym łatwiej) Drugą dawkę z kolei nieco przyspieszam. Delikatnie przypali czasem końce liści ale nie maa to żadnego wpływu na roślinny czy plon. 

A precyzja dozowania rsm oraz wydajność pracy opryskiwaczem nie mają sobie równych.

a NPK ile dajesz pod pług czy tam agregat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

@AlioIle dajesz N przy takim plonie? U nas też plon w przedziale 4-5 a azot minimum 210kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

To podobnie jak ja. Wychodzi 200-220 całkowitej dawki N Daję też dużo potasu ale jako że u mnie gleby średnie to dawkę K dzielę na 2 części i jedna idzie z siewem a druga wczesną wiosną. Jak pisałem 200 kg soli wiosną najwcześniej jak się da. Reszta to przed siewem 120-140 kg P2O5 i koło 150-170 K2O

A jako że temat o RSM to od dwóch sezonów jadę też w 100% RSM w pszenicy w dwóch dawkach. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080
5 minut temu, Alio napisał:

To podobnie jak ja. Wychodzi 200-220 całkowitej dawki N Daję też dużo potasu ale jako że u mnie gleby średnie to dawkę K dzielę na 2 części i jedna idzie z siewem a druga wczesną wiosną. Jak pisałem 200 kg soli wiosną najwcześniej jak się da. Reszta to przed siewem 120-140 kg P2O5 i koło 150-170 K2O

A jako że temat o RSM to od dwóch sezonów jadę też w 100% RSM w pszenicy w dwóch dawkach. 

Czyli mamy bardzo podobną agrotechnikę. My też stosujemy od kilku lat wyłącznie N w RSM. W pszenicy testowałem z podziałem na 3 dawki ale nie było efektu więc idzie w dwóch zależnie od stanu  plantacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Ja myślę też właśnie w rzepaku dac pierwsza dawka rsm pierwszy raz zobaczymy jaki będzie efekt, gleby mam mocne gliniaste co za tym idzie zimne i ta granulka chyba za wolno działa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    327

Mam kupiony 26 +s i w tamtym roku dawałem 3 dawki rsmu po 250 kg co razem daje 195n czystego składnika dwie pierwsze dawki po tygodniu a ostatnia miesiąc przed kwitnieniem i efekt super w tym roku zrobię tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Jasne w każdej fazie oprócz kwitnienia pszenicy, daję dwa plastikowe wiadra na 400 litrów wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
34 minuty temu, Mich9 napisał:

Jasne w każdej fazie oprócz kwitnienia pszenicy, daję dwa plastikowe wiadra na 400 litrów wody.

wiadra 20l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73
5 godzin temu, aprochota napisał:

Mam kupiony 26 +s i w tamtym roku dawałem 3 dawki rsmu po 250 kg co razem daje 195n czystego składnika dwie pierwsze dawki po tygodniu a ostatnia miesiąc przed kwitnieniem i efekt super w tym roku zrobię tak samo

A ekonomicznie to sie opłaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197
Mich9 napisał:

Jasne w każdej fazie oprócz kwitnienia pszenicy, daję dwa plastikowe wiadra na 400 litrów wody.

to muszą być pewne informacje,bo wiadomo że rsm pali wszystko. ktoś jeszcze coś próbował stosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080
4 godziny temu, gomez181 napisał:

to muszą być pewne informacje,bo wiadomo że rsm pali wszystko. ktoś jeszcze coś próbował stosować?

Kiedyś dawliśmy mocznik ale większego sensu w tym nie ma. Teraz tylko mikro więc nie wiem po co dawać rsm skoro jest możliwość reakcji rośliny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest sens np. w zabiegach fungicydowych, gdzieś czytałem, że rsm zwieksza przyczepność środka (klei). Sam to stosuję ale nie ma co przesadzać bo na nakładkach można przyjarać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Czytałem że do fungicydowych mocznik jest polecany bo ma niby rozszerzać aparaty szparkowe roślin i przez to lepiej i szybciej wchłania się i sam środek.

RSM do oprysku nie odważyłbym się dodać. Jeśli ktoś chce dokarmiać dolistnie to w przypadku moczniku stosuję stężenia do 10% w zależności od rośliny i stadium rozwoju bez obawy o poparzenia.

10% moczniku to ok4.5 kg azotu w 100 l cieczy. Zakładając dawkę 200 l/ha daje to nam ok 9 kg azotu na ha. 

Gdyby dać 20l RSM na 100l cieczy mamy dawkę 6.5 kg azotu na ha i duże ryzyko poparzenia, bo połowa tego azotu jest w formie saletrzanowej czyli wywołującej silne poparzenia.

Ale skoro ktoś to praktykuje to niech poda jakie stosuje stężenie i w jakiej uprawie.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek902    26

We wczesnych fazach zbóż stosowałem dodatek 7,5% Rsm w późniejszych 5% do oprysków i nie było negatywnych skutków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja  pryskam RSM z odżywakmi,   ale do 8 % stosuję max. Z 2 lata temu był artykuł a stosowaniu w oprysku , bardzo fajne efekty  wychodziły po nim, lepszy od mocznika.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Moim skromnym zdaniem to dawka mącznika czy RSM  do oprysku to zero litrów czy kg ,w innym przypadku jest to otwieranie drzwi dla chorób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, PawelKtm525 napisał:

Nie było żadnych efektów ubocznych? że krowy nie chciały jeść czy coś?

Jeśli wjedziesz z tym rsmem w trawę 25 cm wysokości i tydzień przed koszeniem to może i by tak było, w innym przypadku to nierealne

Edytowano przez PATr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj