tomek15h

RSM -kto z was używa tego nawozu

Polecane posty

ursusek902    26

jak masz możliwość to przedsiewnie. Ja daję zaraz po siewie ze względu na ścieżki, bo mam znaczniki przedwschodowe, a nie chce mi się z chorągiewkami latać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5354

ja w tamtym roku jare powschodowo pokropiłem i efekt był 


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

dołączam się do pytania. O ile w oziminach stosuję od dawna o tyle w jarych chcę zastosować pierwszy raz i to będzie pszenica durum dla Lubelli. Przedsiewnie lepiej czy może np tydzień po siewie zanim skiełkuje?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

Dajesz na szpilke jak widać ścieżki. Cały czas tak robie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Dzięki Tomek. A drugą dawkę też stosujesz czy przypala? Ja w zimowej to jadę bez problemu gdy strzela w źdźbło.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265

W owsie całość nawożenia w jednej dawce 100-120N. Jęczmień czasami dzielę i druga dawka pod koniec krzewienia - bez przypaleń. Na ozime tak samo jak ty. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

panowie troszkę wiedzy o azocie rsm zawiera 50% formy amonowej ( mocznikowa) która w kontakcie z ziemią  i ureazą zawartą w ziemi przekształca azot w formę lotną amoniakalną straty wynoszą nawet do  80 % dlatego albo stosujemy inhibitor ureazy albo mieszamy RSM przedsiewnie z ziemią lub czekamy na pewny deszcz po zabiegu . więc błędem jest stosowanie na glebę krótko po siewie i w trakcie wschodów  oczywiście opieramy się o ograniczenie strat azotu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Koledzy ja wylałem rsm 32 na uprawy jak było lekko wilgotno w nocy minimalnie porosilo od biedy nawet droga nie zmokla porządnie będą jakieś straty azotu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Chłopie pisałem że straty są zawsze ale mogą być 2% a mogą być 80% wpływ:wilgotność temperatura wiatr i to wszystko w ciągu pierwszych 5-8 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Dziś prawie wiatru nie ma albo zboża są wilgotne. Czy mogę lać RSM ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265
21 godzin temu, RU68 napisał:

panowie troszkę wiedzy o azocie rsm zawiera 50% formy amonowej ( mocznikowa) która w kontakcie z ziemią  i ureazą zawartą w ziemi przekształca azot w formę lotną amoniakalną straty wynoszą nawet do  80 % dlatego albo stosujemy inhibitor ureazy albo mieszamy RSM przedsiewnie z ziemią lub czekamy na pewny deszcz po zabiegu . więc błędem jest stosowanie na glebę krótko po siewie i w trakcie wschodów  oczywiście opieramy się o ograniczenie strat azotu 

Jesteś teoretyk czy praktyk? 

Lałem już w takich warunkach że teoretycznie powinienem mieć po plonach a zbierało się ponad 5t rapsu, czy 5t owsa gdzie dawki jednorazowe ponad 100N grubo.

Nigdy by mi się nie chciało jeździć przed siewem jarych i lać rsm, być może przy nowym opryskiwaczu z gps, ale też trzeba najpierw uprawiać bo szkoda kręgosłupa i maszyn żeby skakać po skibach.

Stosowałeś RSM z ureaza? Bo dla mnie odradzają podobno bez efektu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
21 godzin temu, RU68 napisał:

panowie troszkę wiedzy o azocie rsm zawiera 50% formy amonowej ( mocznikowa) która w kontakcie z ziemią  i ureazą zawartą w ziemi przekształca azot w formę lotną amoniakalną straty wynoszą nawet do  80 % dlatego albo stosujemy inhibitor ureazy albo mieszamy RSM przedsiewnie z ziemią lub czekamy na pewny deszcz po zabiegu . więc błędem jest stosowanie na glebę krótko po siewie i w trakcie wschodów  oczywiście opieramy się o ograniczenie strat azotu 

coś ci się pomyliło  stosuje od ponad 10 lat i niechce widziec saletry leje na rzepak pszenice i buraki i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Inhibitor uerazu stosowałem z 3 razy i to jest nie potrzebne wyrzucanie pieniedzy według mnie. Kupowałem osobno i dodawałem. 

Na buraka w tamtym roku lałem w czasie deszczu i zero przypaleń, inspektor nie wierzył jak zobaczył. 

W tym roku namówili mnie na saletrosan, na pierwszy raz, na cześć  i więcej nie kupie stałego nawozu. Siewnik mam porządny a jednak miedzę posiane lub nie dorzucone, o rogach nie wspominając. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
17 godzin temu, tomek73 napisał:

Inhibitor uerazu stosowałem z 3 razy i to jest nie potrzebne wyrzucanie pieniedzy według mnie. Kupowałem osobno i dodawałem. 

Na buraka w tamtym roku lałem w czasie deszczu i zero przypaleń, inspektor nie wierzył jak zobaczył. 

W tym roku namówili mnie na saletrosan, na pierwszy raz, na cześć  i więcej nie kupie stałego nawozu. Siewnik mam porządny a jednak miedzę posiane lub nie dorzucone, o rogach nie wspominając. 

inhibitor ma niewiele wspólnego z przypaleniami

18 godzin temu, monix napisał:

coś ci się pomyliło  stosuje od ponad 10 lat i niechce widziec saletry leje na rzepak pszenice i buraki i jest ok

napisz konkretnie co pomieszałem?

18 godzin temu, Tomek90 napisał:

Jesteś teoretyk czy praktyk? 

Lałem już w takich warunkach że teoretycznie powinienem mieć po plonach a zbierało się ponad 5t rapsu, czy 5t owsa gdzie dawki jednorazowe ponad 100N grubo.

Nigdy by mi się nie chciało jeździć przed siewem jarych i lać rsm, być może przy nowym opryskiwaczu z gps, ale też trzeba najpierw uprawiać bo szkoda kręgosłupa i maszyn żeby skakać po skibach.

Stosowałeś RSM z ureaza? Bo dla mnie odradzają podobno bez efektu.

 Ja piszę o ulatnianiu i stratach azotu a ty chyba o przypaleniach bo  zamiast  100 można dać 80 i efekt podobny o tym piszę . A ten raps to z opolskiego?😋

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy takie żyto nie będzie za duże aby koło środy czwartku zastosować rsm? 

IMG_20190310_170554.jpg

IMG_20190310_170548.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Sam jestem zdziwiony, że jest tak gęste przy wysiewie C2 około 105 kg. Czyli co radzisz odpuścić rsm? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

nie uprawiam zbóż ale doradzam w uprawie na poważnych obszarach z nawożenia bym nie rezygnował ale przygotował bym się gdy się ociepli na zastosowanie trineksapak etylu (modus lub generyk) w życie cena do zaakceptowania a powinien w tym sezonie potanieć  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
25 minut temu, robertmoczko napisał:

Jeśli chodzi o inhibitor ureazy to którego producenta polecacie? 

do zeszłego roku agrotain w tym próbuję Limus Basf ale wszystko z rozsądkiem i dostosowane do warunków pogodowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

O  Limus CL czytałem ale nigdzie nie znalazłem oferty ani ceny W jakiej   to jest cenie za opakowanie 5L  ? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
10 godzin temu, RU68 napisał:

do zeszłego roku agrotain w tym próbuję Limus Basf ale wszystko z rozsądkiem i dostosowane do warunków pogodowych 

Rozmawiałem handlowcem odnośnie tego rsmu z inhybitorem ureazy. Mówił że rozmawiał z mądrą głową i powiedziała, że ten i.u. też musi przejść proces hydrolizy pod wpływem odpowiednio  wysokiej temperatury. Przynajmniej tak zrozumiałem.  Ty twierdzisz że i.u. zaczyna działać przy kontakcie z wodą.  Gdzie można znaleźć jakieś info potwierdzające jedną lub drugą opinię? 

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dwa razy stosowałem inhibitor i szkoda roboty a tym bardziej kasy. Trzeba go rozpuszczać w cieplej wodzie i dopiero wtedy do opryskiwacza, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez volvofh12
      Posiadam w sprzedaży wapno cukrowniane możliwość transportu pod wskazany adres lubelskie Podkarpacie podlaskie mazowieckie 
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj