Skocz do zawartości

Zdjęcie

Olej silnikowy w MTZ/Pronar

104 odpowiedzi na ten temat

#61 Share StaryKumurun

StaryKumurun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 20:53

Taka? http://galdibg.com/s...-поцинкован.jpg

Edytowany przez StaryKumurun, 05 marzec 2015 - 20:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Olej silnikowy w MTZ/Pronar Dzisiaj, 04:25
  •  

#62 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów
  • Zainteresowania:KPK Komurun Team

Napisany 05 marzec 2015 - 20:56

Otóż to. Ja obstawiam zaślepkę z wału. A co to właściwie jest?

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

#63 Share StaryKumurun

StaryKumurun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 21:00

g1449.jpg

Moim zdaniem to numer 12, w silniku raczej nie ma takich śrubek, ale kto wie. Jezeli wymianiasz olej to pewnie filtr tez czyścisz to przy okazji zobaczysz czy tam nic nie brakuje.

Edytowany przez StaryKumurun, 05 marzec 2015 - 21:07.

#64 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 21:08

OK, dzięki wielkie, sprawdzę to.

Edit

Faktycznie to jest ta. W filtrze jest już wkręcona inna ale nie płaska a wypukła, czyli sprawa rozwiązana bez zdejmowania miski. Poprzedni właściciel już uzupełnił ubytek ale śrubki z misy nie wyjął. A może jeszcze mi powiedz dlaczego nie mogę zdjąć  tej części z filtra tej jakby stożkowej z siatką no i podstawą? Wierzch ten co się czyści zszedł bez problemu a ten środek nie chce? Nakrętka 10 odkręcona oczywiście

Edytowany przez michal1993, 05 marzec 2015 - 21:20.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82

#65 Share StaryKumurun

StaryKumurun

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 21:30

http://www.agrofoto....65-filtr-oleju/

Znajdziesz odpowiedz;d

Edytowany przez StaryKumurun, 05 marzec 2015 - 21:31.

#66 Share michal1993

michal1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1677 postów

Napisany 05 marzec 2015 - 22:05

Dzięki, nazwa tematu mnie zmyliła.

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82

#67 Share JarekPasawski

JarekPasawski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 15:21

Witam. Panowie, podpowie ktoś, jaki olej zalać  do mojego MTZ 82?

Jak go kupiłem, to był jeszcze  MTZ'em 55,  dlatego poszedł na lifting do takiego jednego szemranego mechanika. Generalnie jak tam wymieniał głowicę i "przestawiał pompę wtryskową" (hueh, podkręcił dawkę,  dopiero jak zawiozłem do  Lublina do fachowca to mnie wyśmiał że ten traktor nie miał prawa pługa pociągnąć) to przy okazji wymienił też pół silnika, tuleje,  tłoki, panewki... no i olej.

I teraz do sedna - bo  mówił,  że zalał  Mobil Delvac (przynajmniej za taki mnie skasował,  bo zapłaciłem jakby mi  tam co najmniej złota nalał). Fakt faktem,  ciśnienie trzyma (ja wychowany na c 360 3p więc stałe ciśnienie,  niezależnie od temperatury silnika to dla mnie nie lada wyczyn), więc  zadowolony jestem. Ale już ponad rok od remontu minął, olej jest koloru coś pomiędzy smołą a węglem,  więc  chyba czas na wymianę...

Zasadniczo żałować nie będę,  skoro silnik po kapitalce, wycieków brak, parametry bajka to co? Lejemy tego Mobila? Czy Kupić  jakiś inny turdus czy może superol?

Co pytam w sklepie to mi doradzają taki,  jaki akurat na półce mają...

Dlatego  pytam Was, jaki olej i jaka specyfikacja?

Bo moja wiedza na temat olejów ogranicza się do tego, że odróżniam następujące rodzaje olejów:

-rzepakowy

-napędowy

-opałowy

-i "ten gęsty to albo hydrauliczny albo silnikowy"

A już te klasyfikacje SAE  czy API, lub Mineralny lub syntetyk  to dla mnie  zupełnie czarna magia.

Proszę o jakąś konretną radę typu: "Lej TEN bo taki ma być"

Porady oparte na doświadczeniach wujka szwagra kuzyna sąsiadki nie są  mile widziane :)

Pozdrawiam.

#68 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 526 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 08 kwiecień 2015 - 16:03

Olej silnikowy w MTZ/Pronar ten silnik można zalać superolem ale napewno będzie lepszy turdus i taki ci polecam
jesli pomoglem kliknij fajne

#69 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 16:07

Zalewam mineralnym elfem lub mobilem który z beki kosztował w zeszłym roku jeśli się nie mylę coś koło 12 zeta litr. Żadnego superolu, turdusa czy innego syfu nie chcę widzieć. Ciśnienie na zimnym jakieś 3,5 na gorącym spada do 3-3,2. Robię książkowe 250 motogodzin i wszystko jest w najlepszym porządku. 

KPK Kumurun Team

#70 Share JarekPasawski

JarekPasawski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 16:35

Oki,  czyli jednak pójdzie mobil, tylko teraz że jaki,  bo tych delvaców to też jest parę rodzajów i zgłupieć można...

Ps. wiem, że podręcznikowo olej wymienia się co, mmniej, więcej,  250mth lub co sezon. Jest jakiś z tych olejów który można wymieniać, że tak powiem, rzadziej? Na moich włościach to ja robię 250mth w 3 lata więc...

Ps2. Jak wspomniałem wcześniej,  w silniku aktualnie zalaną mam mieszankę asfaltu ze smołą. W związku z tym nawet zalanie silnika nówką syntetycznym olejem z górnej półki da mi tyle, że właściwości może się poprawią ale efekt estetyczny na bagnecie będzie nadal do d... Jest jakiś patent na przemycie silnika? Ponoć ropy zasadniczo nie powinno się lać  w silnik, ale może jakbym tak spuścił olej, wlał z 10 litrów ropy, odpalił silnik na 5 minut, spuścił i zalał porządnym olejem,  to by nic się nie stało? Czy może jest jakiś inny patent?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 16:43

Powiem ci że ciężko coś doradzić. W twoim przypadku lejąc nawet najgorszy olej remont silnika będziesz robił za 30 lat. 

Nawet nie odpalaj silnika na samej ropie! Jest za mało tłusta kompletnie nie nadaje się do smarowania miękkiej powierzchni panewek. Swojego czasu zrobiłem tak w silniku malucha i staną. biedę miałem go rozruszać. 

Kup po prostu najtańszy olej i wymień raz czy dwa częściej. 

KPK Kumurun Team

#72 Share JarekPasawski

JarekPasawski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 17:09

Z tym najtańszym  to już tak jest, że odpalasz rano traktor, masz 3,5  bara na zegarze, porobisz godzinę i  się nagle robi lipa.

Już  to przerabiałem  na moim  3p. Superol  gubił ciśnienie, janusze z wojska przywieźli olej czołgowy, jak wlałem to ciśnienie mało mi zegara nie rozrywało,  ja byłem zadowolony że ciśnienie trzyma,  bo gęstszy,  bo lepszy,  bo oszukałem system... tylko potem to zdziwienie,  czemu się wał na ostatniej panewce znowu zatarł?

Od tamtej pory staram się nie żydzić  złotówki na olej,  bo potem na remont wydam wielokrotność.

Ja jak już wspomniałem pola może nie mam wiele,  ale z czasem mam tak krucho, że jak mam jakąś robotę,  to od rana do rana, a do pługa bym najchętniej doczepił brony,  a do bron od razu siewnik... Więc  sprzęt  w d... trochę dostaje.

Wracając  do tematu. Mobil delvac i co dalej? 15w40? czy 10w40? czy jeszcze jakiś inny? Cena nie jest aż taka straszna bo  w Olsztynie sprzedają coś po 13pln od litra więc  nie jest to jakiś szalony wydatek w porównaniu do innych.

A z płukaniem to chyba zrobię tak, że zaleję superolem,  zamieszam  ze 2 dni a potem spuszczę i  najwyżej będę miał czym stodołę zaimpregnować  fachowo, a wtedy zaleję tym  mobilem.

Edytowany przez JarekPasawski, 08 kwiecień 2015 - 20:47.

#73 Share padre1989

padre1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 08 kwiecień 2015 - 19:11

najzwklejszy superol taki w niebieskich bańkach zamrza przy -18.tak zgęstniał ze U-1614 i c 360-3p nie zdołało zassać go z misy.komedia poprostu dlatego najlepiej stosowac lotos milvus lub turdus.

#74 Share radzik445

radzik445

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 16:33

15W 40 to minerał i taki właśnie masz nalać

10W 40 To już półsyntetyk i NIE lejesz go do ruska.

Moim zdaniem szkoda czasu i PLNów na przepłukiwanie silnika. Spuszczaj stary olej, zalewaj świeży i niczym się nie przejmuj, i tak za kilka motogodzin będzie czarny

KPK Kumurun Team

#75 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 18:19

Diesle już tak mają z tym czarnym olejem. Poza tym, jak robiłem u siebie remont, to wszystko co pozostało ze starego silnika było odtłuszczone i myte myjką pod ciśnieniem, blok także łącznie z kanałami olejowymi (po osiowaniu, więc musiałem także wymyc opiłki). Olej przy wymianie po 200mth był czarny jak smoła. I taki bedzie przy każdej kolejnej. Olej wyłapuje cząsteczki sadzy z przedmuchów i robi się czarny. Ja leję turdusa, do tego silnika nic lepszego nie potrzeba. Można delvac, jak z beczki i niewiele droższy.

#76 Share gelo707

gelo707

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 19:40

Dawno temu u nas, we władku praktykowano przy wymianie oleju, że lano z 5l oleju napędowego i zapalano na te 10s. Syf zlatywał. Ja teraz przy wymianie zagrzewam silnik w jakiejś pracy polowej, spuszczam i kręcę rozrusznikiem, kiedy silnik załapie gaszę. Zawsze coś dodatkowo wyleci i zostawiam na noc z odkręconym korkiem spustowym. Rano dopiero myję filtr i zalewam świeży olej

c20xe- to 150 powodów do bezczelności na szosie;)

#77 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 19:52

Olej typu superol ma niewiele dodatków uszlachetniających i myjących. Mobil Delvac to inna półka. Pewnie wypłukał wszelkie pokłady nagaru i dlatego jest taki jak jest. Po 2 czy 3 wymianie oleju  już nie będzie taki smolisty. Nie kombinuj z wymianą oleju. Ja zostawiam na 30 minut aż sam ścieknie (olej ma być ciepły w silniku) i zalewam świeży po wymianie filtra (mam puszkowy).

Gdy oleje były jednosezonowe, istniało coś takiego jak olej wrzecionowy, którym można było płukać silnik, ale nie znam nikogo, kto by to jeszcze pamiętał. W kółkach tak robili w latach 60-tych, jak jeszcze jeździły C-325 i Zetor Super 50.

#78 Share JarekPasawski

JarekPasawski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:31

Za turdusa śpiewają u mnie 14 pln za litr. Za mobila  15w40  12/litr, więc wybór raczej oczywisty.

A co do płukania...

W moim 3p pękła mi membrana  na pompce zasilającej i waliło paliwo do oleju. Nie wiedziałem co jest, więc na wszelki wypadek zalałem silnik najtańszym badziewiem (superol firmy "Krzak") i jak się okazało że już jest ok,  to go spuszczę i  zaleję też mobilem. A że zostanie mi 10 litrów superolu, którego uważam za wybitne g***o,  więc będę mógł się pobawić  w zalewanie, płukanie, spuszczanie i tak dalej. Pomóc może wiele nie pomoże ale zaszkodzić  też raczej nie zaszkodzi.

Dzięki panowie za podpowiedź, pozdrawiam.

Edytowany przez JarekPasawski, 09 kwiecień 2015 - 20:33.

#79 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:52

Mobil delvac  15w/40   jest lepszy od turdusa po zmianie na mobil ciśnienie poprawiło się o 0,8 atm.,  a w mf 255 przestało lecieć  z przedniego   simeringu na wale silnika .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share the1mati1

the1mati1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 386 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 00:03

Czy przy mtz belarusie 820 wymienia się olej w pompie wtryskowej? Czy poma pobiera olej z silnika? Nie widzę tam żadnego korka spustowego, jest tylko korek na dolanie. Jak sprawdzić ile tam powinno być oleju? Może go trochę tam dolać?

Dodaj odpowiedź