Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nawożenie pszenicy ozimej

3177 odpowiedzi na ten temat

#1221 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 20 marzec 2015 - 20:57

Kolego panczo druga dawka w marcu? Nie masz czym się chwalić..... twoja pszenica w maju siądzie jak nic z braku azotu. Jak będzie chłodny kwiecień to pół mocznika wyparuje bo tak się dzieje w niskich temp. i w czasie suchej wiosny. Trzeba znać potrzeby pokarmowe zbóż, fazy rozwojowe i do nich się stosować.

Jutro ma padać... Tak więc ladnie się rozpusci, a zanim przejdzie proces nitryfikacji w tych temp do formy amonowej to bedzie juz kwiecień....
Teraz jest w fazie bbch30 więc na co mam czekać skoro na pierwsze kolanko musi miec kopa azotu...
Poza tym widzie tu różne skrajnosci bo niektórzy sie po głowie drapia czy z pierwszą dawka nie wyruszyć...
W roku ubieglym robilem podobnie i 8.2t ulecialo... A byloby wiecej gdybym nie spierdzielil ichrony fungi i skracania...
Tak wiec każdy robi jak uważa... Poza tym xo mi po drugiej dawce w kwietniu jak u nas susza mniejsza lub wiekeza sie zapowiada...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nawożenie pszenicy ozimej Dzisiaj, 21:55
  •  

#1222 Share dawid3p

dawid3p

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 21 marzec 2015 - 00:36

jak tam lecicie z 2 dawką N? jakie stężenie można dać mocznika żeby nie spalić? czytałem coś o tej pełzającej wegetacji w poradniku rolniczym, ale w 100% się nie zgodzę

#1223 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 21 marzec 2015 - 18:45

Lecimy, lecimy po świętach na kłos już daje..... :D

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1224 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, muzyka

Napisany 21 marzec 2015 - 19:45

tak ironiczne wypowiedzi nie powinny być tolerowane na tym forum...

Jutro ma padać... Tak więc ladnie się rozpusci, a zanim przejdzie proces nitryfikacji w tych temp do formy amonowej to bedzie juz kwiecień....
Teraz jest w fazie bbch30 więc na co mam czekać skoro na pierwsze kolanko musi miec kopa azotu...
Poza tym widzie tu różne skrajnosci bo niektórzy sie po głowie drapia czy z pierwszą dawka nie wyruszyć...
W roku ubieglym robilem podobnie i 8.2t ulecialo... A byloby wiecej gdybym nie spierdzielil ichrony fungi i skracania...
Tak wiec każdy robi jak uważa... Poza tym xo mi po drugiej dawce w kwietniu jak u nas susza mniejsza lub wiekeza sie zapowiada...

proces hydrolizy, nie nitryfikacji :)

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1225 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 marzec 2015 - 15:01

który trwa około 3 tygodni i musi być woda żeby do niego doszło.

U mnie póki co jest -5 rano, a w dzień -1 i mam śnieg:) więc nikt o 2 dawce nie myśli

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1226 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 19:14

czas trwania hydrolizy zależy od temperatury. Co nie zmienia faktu że w obecnych warunkach potrwa nie mniej niż 3 tygodnie

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1227 Share panczo1922

panczo1922

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • Zainteresowania:sport, muzyka, wszystko związane z rolnictwem

Napisany 22 marzec 2015 - 20:45

Nawożenie pszenicy ozimej No więc dałem ten mocznik W sam raz a nawet ciut za późno.... Niestety nie jestem po szkole rolniczej ale jak patrzę na niektóre wypowiedzi rzekomych rolników to się zastanawiam gdzie oni się uczyli.... Poza tym każdy rejon jest inny i tak u jednych jeszcze zwaly śniegu a drugi już ogródek kopie....

#1228 Share petro11

petro11

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 597 postów

Napisany 22 marzec 2015 - 21:14

Kolego Panczo pewnie że masz rację z tą wegetacją. W  Wielkopolsce na pewno już zboża spore, ale dzisiaj u was też chyba poniżej 0 w nocy było. U mnie na Mazurach to w ogóle nic w górę nie idzie bo za zimno. Rzepak troszkę się podniósł i już dzisiaj z powrotem na ziemi bo -5 było a w nocy powtórka ma być. Ja jutro zaczynam z pierwszą dawką na pszenice bo nie było powodów żeby dawać szybciej. Ma być ocieplenie kilka dni i potem znowu chłodniej, także powtórka z ubiegłego roku w naszym rejonie i dopiero w kwietniu wszystko ruszy.

#1229 Share gumiarz1

gumiarz1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 27 marzec 2015 - 11:29

Nawożenie pszenicy ozimej Witam mam pytanie 28 lutego posiałem saletrę(150 kg)ładna pogoda bo zaraz poszedł deszcz a potem w nocy nie było przymrozków tylko na plusie przez 3 dni wszystko ładnie się wchłonęło .Potem nastało zimno ,teraz jest ciepło i pomału coś rusza ale na jednym polu mam przebarwienie koloru żółtego i zamierzam dać oprysk siarczan magnezu 7 wodny (7-10kg ) + mocznik 10kg na opryskiwacz n na forum wyczytałem że jest to dobre też na dokrzewienie a na chwasty zamierzam dać Mustang 0,4l + Attribut 60G lub Lancet Plus bo na tym polu mam wszystkie chwasty ponieważ na jesieni niczym nie pryskałem a na inne pola zamierzam dać oprysk Mustang + Apyros lub Mustang +Atlantis (wariant cenowy i chwasty na polu). Przenica to Jantarka na słabsze stanowiska (po przenżycie ) woj. podkarpackie IV lkasa ziemi , 3 lata prowadzę uprawy i dlatego proszę doradztwo czy mam dobre zamiary i czy najpierw dać oprysk na wzmocnienie czy może na chwasty, zabiegi zamierzam dokonać po świętach i jak myślicie czy ta saletra nie poszła na marne

#1230 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 28 marzec 2015 - 15:49

O saletrę się nie martw zadziała

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1231 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 28 marzec 2015 - 22:18

Najpierw wykonaj oprysk na chwasty a za pare dni odżywkami poleć. Po co wzmacniać chwasty odżywkami.

A ja z innej beczki niż kolega. W tym roku po raz pierwszy planuje na drugą dawke N podać mocznik. Na trzecia dawke pójdzie saletra. I tu mam pytanie kiedy mniej wiecej sie szykować na siew mocznika? Obecnie pszenica nie jest w tak zaawansowanym stadium jak niektórych kolegów sądząc po zdjeciach z galeri ale widać że zaczyna sie rozpędzać i ładnie się zazielenia. Na cały tydzien a nawet dwa zapowiadaja deszcze. Pytanie czy jak wysieje za tydzien mocznik nie bedzie to za późno ani za wcześnie? Obecnie pszenica jest w fazie bbch 23.

Edytowany przez knoro93, 28 marzec 2015 - 22:33.

#1232 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 15:23

ładnie kolega rozpędzony jak drugą dawkę nawozu planuje siać a ludzie pierwszą sieją, na poletkach gdzie chciano osiągnąć jak najwyższy plon pierwsza dawka N wiosną najszybciej dali po 25 marca, drugą dawkę dajemy kiedy po rozcięciu roślinki widać już kłosek ma z 1cm który idzie w górę a trzecią typowo na kłos 230kg salmag +200salmag +100salmag

Edytowany przez krzysiu, 29 marzec 2015 - 15:24.

#1233 Share knoro93

knoro93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1457 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 15:26

Nawożenie pszenicy ozimej jeżeli by to była saletra to jeszcze bym nic nie myślał. Z racji tego że to mocznik i nigdy nie sialem mocznika na 2 dawkę wole się odpowiednio wcześniej do informować.

#1234 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 15:34

to sprawdź ile dłużej przechodzi forma amidowa w moczniku do formy amonowej różnica w szybkości działania wbrew pozorom jest bardzo mała naprawdę bardzo mała był kiedyś artykuł w Top Agrar

#1235 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 16:08

zależy od temperatur. Przy 10 C potrzeba ok. 2 tygodni aby mocznik przeszedł hydrolize

Najpierw wykonaj oprysk na chwasty a za pare dni odżywkami poleć. Po co wzmacniać chwasty odżywkami.

A ja z innej beczki niż kolega. W tym roku po raz pierwszy planuje na drugą dawke N podać mocznik. Na trzecia dawke pójdzie saletra. I tu mam pytanie kiedy mniej wiecej sie szykować na siew mocznika? Obecnie pszenica nie jest w tak zaawansowanym stadium jak niektórych kolegów sądząc po zdjeciach z galeri ale widać że zaczyna sie rozpędzać i ładnie się zazielenia. Na cały tydzien a nawet dwa zapowiadaja deszcze. Pytanie czy jak wysieje za tydzien mocznik nie bedzie to za późno ani za wcześnie? Obecnie pszenica jest w fazie bbch 23.

mocznik daj w fazie BBCH 29/30

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1236 Share adamgaleon

adamgaleon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 337 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 21:40

witam kolegów, podepnę się pod temat mam pszenicę ozimą tylko że jest bardzo mała i nie rozkrzewiona a powodem jest to że została zasiana na buraczysku w późnym terminie, mogę ją jakoś teraz prysnąc jakąś chemią aby się rozkrzewiła i jakie muszą być warunki atmosferyczne bo jak na razie to zapowiadają opady i zimno z przymrozkami w nocy

#1237 Share losktos

losktos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2425 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 08:15

w jakiej fazie jest pszenica? co poszło na pierwszą dawkę azotu?

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

#1238 Share John175

John175

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 09:28

Siejecie już II dawke saletry na pszenice? Nie wiem czy poczekać czy posiać póki pada...

#1239 Share Eagle

Eagle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, lotnictwo i ładne dziewczyny :)

Napisany 30 marzec 2015 - 10:10

Wybaczcie mi banalne pytanie ale chce się upewnić żeby nie przypalić pszenicy. W fazie krzewienia chce dać dolistnie 15% roztwór mocznika, na hektar zużywam 300 l wody, więc na hektar wsypuje do beczki 45 kg mocznika? Zgadza się?  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1240 Share miwigos

miwigos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1231 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 13:42