Polecane posty

koniu    841

Od kilku lat uprawiam Torasa. Zimuje zawsze, nie wylega, dość zdrowy, plony w czołówce odmian ale zawsze problem z białkiem. Przy nawożeniu 170 N i stanowisku po soi białko 12-12,7%. Moglibyście polecić coś zblizonego do Torasa ale łatwiejszego do wyprowadzenia na dobre parametry?

od kilku lat sialiśmy torasa ale problem był ze skróceniem, zawsze leżał. W tym roku mieliśmy bohemię. Fajna odmiana. Przy nawożeniu około 190N plon po pszenicy 7t, po rzepaku 8t. Mimo że było sucho jestem zadowolony. Białko 14-16%, gęstość 80-83, gluten 32-36. Najbardziej cieszy oko długość kłosa. Zdjęcia w galerii.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Chlopaki mam do Was taki dylemat. Mialem w tym roku dzialke X ktora obsialem pszenice Desamo. Ta oto pszenica plonowala na poziomie 9t z ha, nie byloby w tym nic dziwnego gdyby nie wyniki badan z poprzedniego roku- p k niskie, ph 5,2 magnez wysoki. Ok przedplonem groch, przedsiewnie 300 poli 6, 140 n w 3 dawkach. Albo zle pobieram probki albo pszenica wcale nie jest tak wymagajaca, gleba 3a-4b. Groch rok wczesniej dal 4,2 t. Chlopaki ogolnie zauwazylem, ze wyniki badan nijak maja sie do plonowania roslin, dosc powiedziec, ze w tym roku pobilem rekordy pszenicy i pszenzyta odpowiednio 9 i 8,5 t ha na glebach o niskim ph i niskiej zasobnpsci w p i k. Wapnuje co rok odkad przejalem gospodarstwo, co rok wprowadzam do gleby w mineralnych minimum 50 p i 70 k plus obornik/gnojowica, w plonach to widac w wynikach badan slabo, pobieram co dwa lata, macie na to jakies wytlumaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JozB    181

Ja też to zaobserwowałem. Do tego stopnia, że z działek gdzie jest dawana dawka pomniejszona 2 razy, plon jest o 0,5-1 t wyższy. A na dzierżawie gdzie sypię garstkę nawozu lub w ogóle, rok w rok plon jest zadowalający. Tylko słoma jest rokrocznie przyorywana. I wapna ze 15 lat tam nie było, a ph 6,2. Wyniki trzeba co jakiś czas robić, tylko czy próba przez nas pobierana jest reprezentatywna? Przecież z małej garstki ziemi nie można oceniać całej działki. Myślę, że mądrzejszą sprawą są mapy zasobności sporządzone przez profesjonalne firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Proba wykonywana na skos pola okolo 15 z hektara. Tylko taka mapa w malym gospodarstwie bez nawozenia zlokalizowanego nawigacja nie ma racji bytu. Byc moze dawki dawane przeze mnie sa w sam raz na jeden rok bez podniesienia zasobnosci, ale czy przy tej oplacalnosci celowe jest dawanie na zapas...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

myślę tak samo jak kolega @JozB. Do próbki idzie garstka ziemi, a na całym polu ziemia jest różna więc wynik ze stacji może nam tylko przybliżyć co mamy w ziemi. U mnie z prób robionych na 100ha zawartość npk jest na poziomie bardzo wysokim i ph na poziomie 6,5 a plony jakie zbieram na III klasie w tym roku były następujące. Pszenica 7-8t, jęczmień jary browarny 5 do 9t, rzepak 2,8-3,2t. jęczmien ozimy browarny 8,3t. Takie plony przy corocznym nawożeniu npk 8-20-30 w ilości około 350-370kg/ha. Co ciekawe na glebie I klasy o wysokiej zawartości npk i ph 4,8 plon jęczmienia jarego wyniósł 9,3t. Kukurydza daje tam od 13 do 15 ton. Więc o co chodzi. Gorsze ph gleby a plony najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A który z was badał glebę na zawartość MO? Kto z was badał poziom siarki?

Po za tym niskie pH wcale nie musi oznaczać niskiego poziomu wapnia. Owszem oznacza niski poziom kationów zasadowych ale których i w jakich proporcjach??

 

Pierwszy raz będę siał pszenicę po pszenicy. Bez orkowo ale słoma sprzątnięta.

Czy polecacie szczególnie jakieś odmiany, a może któreś odradzacie? Miałem zamiar siać delawar, memory i juljus.

Drugie pytanie jaką ochronę herbicydową jesienną polecanie jeśli prowadzę uprawy bezorkowe a zaraz po żniwach będę siał na tym polu polon mieszanki złożonej także z motylkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HRSMOLICE    3

A co myślicie o tj pszenicy belissa? Dodam ze jestem z łódzkiego q pszenica jest ze strzelec niedaleko mnie

 

W województwie łódzkim Belissę można nabyć tutaj:

 

Gospodarstwo Nasienne Adam Nowak

Dymek 1, 98-311 Ostrówek

tel. 725 524 320

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Panowie co to za choroba kłosa jak placami kłos stał sie taki biały-jasnożółty?reszta pszenicy , kłosa zielone a na placach kłosa stawały się jasne, nie jest to przypadkiem fuzerioza kłosów?

Edytowano przez KULAWA_KOZA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kacper83    0

Jaka zaprawe polecacie I jak zaprawiacie na sucho czy jak nie mam zadnej zaprawiarki I nie wiem jak sie za to zabrac czytalem o betoniarkach ale czy to sie sprawdza moze ktos ma sprawdzony sposób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr291179    2

Jeżeli Masz nie duże ilości to jak najbardziej zrobisz to w betoniarce,ja taką metodę stosuje od kilku lat i jak najbardziej się to sprawdza dodam że często kupuje kwalifikat to porównując pokrycie zaprawą to nie widzę żadnej różnicy,nawet czasami śmiem twierdzić że sam lepiej to robię,jeżeli chodzi o zaprawy to ostanio stosuje SCENIC z nawozem donasiennym i jak na razie jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Te suche zaprawy to tyle warte co nic... Lepiej kupić jakiejś w płynie i w betoniarce idzie to zrobić. Zawsze lepiej tak niż proszkiem. A do tego zawsze można dodać jakieś mikro do zaprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dobra zaprawa, nawóz donasienny, czysta betoniarka i nasiona -lepiej to wygląda jak tzw kwalifikat za 200zł/q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Bezpośrednio przed użyciem wszystko wymieszać i wlać do pracującej betoniarki ( ważne aby nasiona były odpylone np na najprostszej wialni) jak suche i szybiki wysiew to można więcej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9242

Ja też stosuję Scenic. Tylko ma on jedną "wadę" - jeśli zboże przed zbiorem było słabo chronione od grzyba, to po siewie na polu może być trochę łyso. Warto wcześniej zaprawić sobie porcję 100 nasion i zrobić próbę kiełkowania. Te nasiona, które były już porażone grzybem po Scenicu na pewno już nie skiełkują. Przy tzw. suchych zaprawach ten efekt nie występuje, w kazdym razie nie w takim nasileniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pszycha1    8

to bardzo dobrze że nie kiełkuje ziarno po zaprawie nie przenoszą się patogeny na roślinę

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratpit    29

Panowie co to za choroba kłosa jak placami kłos stał sie taki biały-jasnożółty?reszta pszenicy , kłosa zielone a na placach kłosa stawały się jasne, nie jest to przypadkiem fuzerioza kłosów?

 

Jak jednolite place tak jak tu

 

 

http://www.boothmans.co.uk/wp-content/uploads/sites/32/2015/10/take-all-patch-in-crop.jpg

 

 

to najpewniej zgorzel korzeni.

 

Jak rozstrzelane bardziej równomiernie po polu pomiedzy zdrowymi to inne patogeny korzeni lub podstawy.

 

Fuzarioza kłosa tym się rózni od powyższych ,że zaczyna żółknąć od kłosa przy zdrowym żdźble , a nie od dołu z braku dopływu pokarmu, efekt końcowy podobny.

Edytowano przez bratpit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Panowie, czy trzecia dawka azotu w pszenicy może poprawić jej gęstość? W tym roku na większości miałem zasianą odmianę Desamo, sypała pięknie, opadanie wysokie, białko 12-12,5, ale... Gęstość 71. Nie dawałem trzeciej dawki azotu w tym roku i się zastanawiam, czy ta odmiana tak ma, czy po prostu zrobiłem błąd w nawożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Wydaje mi się że może.
Ja i jeszcze dwóch sialismy Natule w tym samym czasie. Jeden dał dwie dawki azotu i drugi. Jeden i drugi zrobił tylko T1 i slaby T2. Każdy dał nawóz pod pług, ja nie
Tylko moja poszła na konsumpcję. Reszta pasza. Wiec azot na Kłos ma znaczenie.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj