Polecane posty

jahooo    9244

Daję dawkę startową 30kgN (75kg mocznika lub 100kg saletry) juz drugi rok. W ubiegłym zaeksperymetowałem i okazało się, że z wiosny ta pszenica miała lepszy wigor, lepiej się krzewiła i dała lepszy plon niż nawożona azotem tylko na wiosnę przy takich samych dawkach PK jesieni  i na tej samej klasie ziemi. Ta sama odmiana pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Pod agregat po orce, aby wymieszać z glebą. Zanim pszenica zacznie pobierać składniki z gleby (14 dni), azot ten będzie już dostępny przynajmniej w 30%. W związku z tym , że jesienią temperatury nie są już tak wysokie, proces przekształcania azotu trwa dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ale biorac pod uwage temp gleby i tak szybciej niz wiosna. Czy te 30 n odjales wiosna czy jechales jednakowo bo to jednak spora roznica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

W sumie dałem razem z dawką jesienną 170kgN na jedną a na drugą 170kgN wiosną . Wiosną obie pszenice dostały po 3 dawki wiosną, 60kgN na wjazd 3/4 marca i potem resztę. Na tę , która dostała na jesieni poszło mniej w 2 i 3 dawce.

Różnica w plonie z ha około pół tony.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Masz tam gdzieś u siebie Chemirol? Oni mają Pilgrima.

 

Znalazłem kilka punktów, jutro podzwonię i popytam, dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Dzięki Kula, że mi przypomniałeś do Chemirolu, do głowy mi nie wpadło, że sprzedają nasiona :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Zaryzykuję i zapytam. Gdzie (jeśli w ogóle) można wysłać próbkę swojej pszenicy w celu poznania MTZ i zdolności kiełkowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dzięki Kula, że mi przypomniałeś do Chemirolu, do głowy mi nie wpadło, że sprzedają nasiona :D

:D


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25633

Możesz mi przysłać tylko nie wiem ile  kasy wziąć. :P  Przecież to dwa najłatwiejsze parametry do sprawdzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

W sumie dałem razem z dawką jesienną 170kgN na jedną a na drugą 170kgN wiosną . Wiosną obie pszenice dostały po 3 dawki wiosną, 60kgN na wjazd 3/4 marca i potem resztę. Na tę , która dostała na jesieni poszło mniej w 2 i 3 dawce.

Różnica w plonie z ha około pół tony.

a sloma z przedplonu zebrana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Możesz mi przysłać tylko nie wiem ile  kasy wziąć. :P  Przecież to dwa najłatwiejsze parametry do sprawdzenia.

 

Ale nie chce mi się bawić w to liczenie, rozkładanie itp. Jakby jakaś instytucja za 20-30 zł zrobiła to jak się należy, to chętnie bym porzucił to zajęcie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Bardzo proste - robisz tackę z pleksi na 100 małych otworów fi 6, rozsypujesz zboże, przeciągasz linijką nadmiar, zsypujesz na wagę, masz MTN

Potem na talerz z watą i woda, kilka dni i jest wynik

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

No próba kiełkowania to taki ciemny nie jestem, wiem o co biega:) Ale ten pomysł z tacką faktycznie dobry, zawsze liczyłem sobie 100 ziaren ręcznie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ręczne liczenie nie zajmuje aż tak strasznie dużo czasu no chyba, że ma 20 odmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dawałeś kiedyś dodatkowy Azot jesienią i wiesz to z doświadczenia czy tak tylko filozofujesz?

Daje co rok obornik lub gnojowice dpdatkowo na polu nie zostaje sloma wiec nie widzę powodu rzucać dodatkowy azot. Często bywalo tak ze jak pszenzyto lub pszenice zasialem za wcześnie to wiosna całe pole wyprzalo pod śniegiem a tam gdzie było male przetrwało. Z tym to jest loteria zależy jaka zima. Czy wogole te rośliny wykorzystają aż 30 kg N azotu jesienią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie obrazajac nikogo ale rzeby joz się nie chciało policzyć sto ziarenek i ich zwarzyć a później na bibuła wrzucić. To ja joz nie wiem ludzie końmi obrabiali i mieli czas się spotkać i kielycha walnąć.nie dlogo to firmę będziemy zatrudniać żeby paliwo nam wlali do ciągnika albo plog podpieli.no chyba że ktoś na tyle pieniędzy ze nie ma na co ich wydawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Jeśli na polu zostaje słoma, to bakterie wykorzystają azot do rozłożenia słomy. Azot migruje w glebie wgłąb  profilu. Jeśli dam teraz mocznik przed podorywką, czy też przed siewem pszenicy za dwa-trzy  tygodnie , to część zostanie na pewno spożytkowana na rozłożenie słomy. Nie daję obornika, bo nie mam.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mocznik jeśli joz to zaraz przed wymieszaniem słomy z ziemią w tedy sjest najlepszy efekt bo nie wyparuje tak szybko a słona napewno lepiej i szybciej się rozlozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj