Polecane posty

Taurus83    889

Żeby mieć porównanie to musiałbyś cześć Pola zrobić z uprawką a część na razówę. Następnie na obu częściach zrobić wszystko tak samo. Wykosic osobno i zwarzyc. zobaczyć na presję chwastów grzybów i jak słona się rozlozyla. Temat rzeka. Wszystko zależy też od opadów. Uprawki zatrzymują parowanie wody. Podobno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Skoro przerywasz kapilary powstałe przez cały sezon, to nie podobno tylko napewno ograniczasz parowanie z głębi gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pryskać warto tylko w przypadku występowania chwastów wieloletnich. Glifosat nie zniszczy jednorocznych które co roku wyrastają z nasion. Co kilka lat pryskam od miedz bo z tamtąd roznosi się perz, środka pola nie ma potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

W tym roku będę walczył z samosiewami. Pomysł jest taki, dwa razy płytka uprawa w odstępie 10-14 dni, następnie glifosat i głęboka uprawa.

Sporo wjazdów i kosztów w porównaniu z uprawą tradycyjną 

 

Daro chodzi Ci o 200ml  środka z  diflufenikanem czy 200g czystej substancji? Bo to różnica np w Legato jest 500g tej substancji . 

a może dorzucić Legato plus 600? 

Legato plus chyba nie kupisz bo izoproturon wycofany. 75-100g  Dff w zupełności  wystarczy jako dodatek.

 

Przytulię na jesieni łatwo załatwić dając 20g fluroksypyru na dolewkę do zabiegu. Ważne by temperatury były nie mniejsze jak 7-8 w nocy i kilkanascie w dzień


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Sporo wjazdów i kosztów w porównaniu z uprawą tradycyjną

 

Koszty wyglądają tak: Carrier x2 - 40zł/ha, Cultus x1 - 50zł/ha, glifosat 1,5-2l 25zl/ha. Razem pełna uprawka pożniwna i przygotowanie pod siew = ok 120zł.

 

Jak w uprawie tradycyjnie by to wyglądało na ciężkiej gliniastej glebie? I czy pozwoli ona na 100% wyeliminowanie samosiewów?

 

 

Chciałem zauważyć że jest to uprawa w monokulturze, w przypadku siewu po rzepaku mam dwa wjazdy i siew, koszt ok 70-80zł/ha. Zmieścisz się w tylu na glinie?

Edytowano przez Kula07

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

U mnie w rejonie na redzinie bardzo mocniej dozy gospoda ok 2 tys hektarów najął firmę która mu zasiala bezorkowo rzepak i były mniejsze plony no i spowrotem wszystko oraja nie wiem jaka była przyczyną ale nie stosują tego. Ja mam redzine to pod pszenice trzeba zorac i od razu agregat i przy siewie głęboko agregat i będzie super. Zawsze trochę zwiększam wysiew pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

Jak ty liczysz koszty? Samo paliwo ? Glifosat chyba po 11-12 Pln/l więc kosztów aamortyzacji nie liczysz? Napisz jak liczone to będzie można porównać 

Co znaczy ciężka gliniasta gleba? Ile cząstek ilastych , jaka granulometria i próchnica to może da wyobrażenie bo każdy to nieco inaczej interpretuje "ciężkość gleby"


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Glifosat kupowałem po 9,70 netto.
Amortyzację liczę całościowo do hektara uprawy całym sprzętem.
Ale fakt, można te 20zł doliczyć.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5578

U mnie  talerzówka 6-8l/ha licze 80 Pln/ha z amortyzacją , orka 13-14l/ha liczę 150 Pln/ha i potem brona ciężka po orce 4l/ha licze 50 Pln/ha . Czasem obywa się bez bronowania. Może przesadzam z takim liczeniem ale lepiej nieco przeszacować 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

co sadzicie o siewie pszenicy po zlikwidowaniu porzeczki? porzeczka ścięta rozdrabniaczem. Korzenie wyorze i wyzbieram. Mam zamiar dać obornik ale obawiam się trochę uprawienia tej ziemi w tych pozostałościach korzeni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na twoim miejscu opryskał bym to glifosatem przed siewem talerzówka i siew i po wałować a za rok dopiero myśleć o orce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość adrian   
Gość adrian

dokładnie, przerabialem porzeczke kilka lat temu i najlepiej ściąć część naziemną talerzowka pojeździć kilka razy i zostawić na rok bo ilość korzeni przerazi Cię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal33554    5

Ja można powiedzieć że na usłudze miałem przygotować pole po porzeczkach do siewu. Najpierw skosiłem rozdrabniaczem następnie poczekałem 2 dni aby przeschło wszystko i orałem niezbyt głęboko 15-18 cm.Oczywiście wyorałem troche karp ale było ich mało bo tak jak pisałem nie orałem bardzo głęboko(jeśli będziesz orał a zobaczysz że bardzo dużo wyciągasz to możesz orać nawet mniej niż 15cm.) Pobronowałem i zebrałem tylko te co grubsze karpy.Potem czekałem aż wszystkie samosiewy i perz odbije ale tak porządnie wyżej niż do kostki. Opryskałem roundup podwójna dawką. Wypaliło, zaorałem na 25 cm. Znów pobronowałem zebrałem karpy ale nie było ich więcej niż 30 na 40 arach. Pole doprawione i pszeniczka rosła :D


dokładnie, przerabialem porzeczke kilka lat temu i najlepiej ściąć część naziemną talerzowka pojeździć kilka razy i zostawić na rok bo ilość korzeni przerazi Cię

Nic mu to nie da że przejedzie talerzówką bo korzeni i tak nie potniesz a nawet jak potniesz to płytko i co z tego >? porzeczka będzie odbijać i to może jeszcze lepiej i szybciej bo została pobudzona po skoszeniu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozik251    9

Ja w tym roku miałem takie pole po porzeczkach. Najpierw poszedł rozdrabniacz następnie glifosat po dwóch tygodniach talerzowanie i orka. Zasiałem pszenicę spokojnie broną wirnikową, pszenica plonowała bardzo ładnie.


Mój kanał na YouTube:

Żywiec Akpil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Ja będę teraz walczył z nieużytkiem po młodych brzozach, niektóre miały średnicę pnia jak butelka dwulitrowa od coca coli, wyrwałem kilka linką ale zobaczyłem, że pod ziemią mało co jest tego korzenia to wyciąłem piłą do samej ziemi, zobaczymy jak orka będzie szła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19726

Ja będę teraz walczył z nieużytkiem po młodych brzozach, niektóre miały średnicę pnia jak butelka dwulitrowa od coca coli, wyrwałem kilka linką ale zobaczyłem, że pod ziemią mało co jest tego korzenia to wyciąłem piłą do samej ziemi, zobaczymy jak orka będzie szła.

 

źle będzie szło w ubiegłym roku miałem takie pole to wycinałem na ok 120cm nad ziemią później wyrywałem.......

wczoraj wykoszony

pilgrim plon 5,3t/ha wilgotność 13,1%, białko 14,4 , 30 glutenu-pszenica posiana na Va stanowisko lekkie ale w bardzo dobrej kulturze, przedplonem był jęczmień po wymarznietym rzepaku na oborniku

desamo plon 8,7t/ha wilgotność 13,9%,białko 14,1 , 31 glutenu-pszenica posiana na IVb stanowisko ciężkie w uprawie utrzymane w dobrej kulturze,siana po poplonie z łubinu, przedplonem był jęczmień po wymarzniętej pszenicy na oborniku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o bez orkowym siewie pszenicy po rzepaku? w tym roku był zasiany rzepak, ściernisko zaraz po zbiorze talerzowałem  agregatem talerzowym za wałem packera, dzisiaj ponownie, ponieważ samosiewy rzepaku już wykiełkowały, między jednym a drugim talerzowaniem jest dokładnie dwa tygodnie. Na koniec mam plan agregatem talerzowym za wałem packera przejechać jeszcze raz, trochę głębiej i zasiać na to pszenicę z 1 ha na próbę na jednej działce, a na drugiej słabszej przeżyto, uważacie, że warto ryzykować? ogólnie obecnie gleba wydaje się bardzo pulchna, ale ciekawy jestem waszego zdania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Sieje wszystko bezorkowo.
Przez ostatnie 10 sezonów nie zauważyłem żeby działo się coś złego.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

źle będzie szło w ubiegłym roku miałem takie pole to wycinałem na ok 120cm nad ziemią później wyrywałem.......

wczoraj wykoszony

pilgrim plon 5,3t/ha wilgotność 13,1%, białko 14,4 , 30 glutenu-pszenica posiana na Va stanowisko lekkie ale w bardzo dobrej kulturze, przedplonem był jęczmień po wymarznietym rzepaku na oborniku

desamo plon 8,7t/ha wilgotność 13,9%,białko 14,1 , 31 glutenu-pszenica posiana na IVb stanowisko ciężkie w uprawie utrzymane w dobrej kulturze,siana po poplonie z łubinu, przedplonem był jęczmień po wymarzniętej pszenicy na oborniku

 

 

Nie ma chyba czegoś takiego jak klasa Va. :P

Jak się odniesiesz do tych plonów biorąc pod uwagę różne stanowiska? Z Pilgrima jesteś jako tako zadowolony? Bo ja z takiego plonu na V klasie bym był zadowolony więc chętnie bym zasiał.

Interesująco wygląda również odmiana Euclide jeśli chodzi o sianie na piachu więc pewnie spróbuję z którąs z tych dwóch odmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drypek    0

Joko początkujący rolniok mam dwa hektary podzielone na pół plonu u mnie było ja 1ha-4,5  pszenica ozima i jęczmien jary 1ha-1,8 t  :D  także no . teraz zagruberowane wysłałem próbki do analizy planuję zawapnować następnie dać nawozy n+k+p jak już wyniki bedą jakie odstępy zachować przy wapnowaniu i nawozach nkp a sianie pszenica zimowa planuję wszystko wiem ze to nie za dobry pomysł siac drugi rok ale tak zrobię. czy dawać azot na zimę czy się wstrzymać. i jakieś opryski ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupuje w tym roku nowe odmiany pszenicy do siewu. Co polecacie? Rędzina 4 klasa ziemi?

 

Mam w do wyboru pszenicę: Patras, Ostroga wąsatka, Arkadia, Bamberka, Franz, Fidelius lub jaką chce przy indywidualnym zamówieniu. Co polecacie?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj