Przemek15

Regulacje pługa

Polecane posty

sacrable    42

Pług Akpil KM80 ustawiony na 4x40, ciągnik Belarus 952. Czy odległość między tylnymi kołami powinna wynosić dokładnie 115, 128,135? Czy może to być zakres między 115 a 138?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Orałeś już, czy tylko na przyszłość pytasz?

Jaką masz odległość pomiędzy wewnętrznymi bokami tylnych opon?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Orałem, nie mogę wyregulować pierwszej skiby , brakuje regulacji. Reszta jest książkowo.
Orałem na standardowym rozstawie kół, co było dziewięćdziesiąt kilka cm. Teraz ciągnik poszerzyłem na 143 wewnątrz tylnych kół, co wydaje mi się za wiele i zejdę do jakichś 131-132 cm pewnie.

Edit:Po zabawie z felgami wyszło 131 cm u góry, a na dole opony 128 cm. Uważam, że będzie optymalnie.

Edytowano przez sacrable

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli obecnie osiągnąłeś odległość w granicach 130 cm od wewnętrznych boków opon, będzie to odległość mieszcząca się w zakresie zalecanym przez producenta pługa a co za tym idzie prawidłowe ustawienie szerokości pierwszej skiby stanie się możliwe.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

Czym mogę przeczyscic odkladnie i scinacze bo caly czas mi sie zaklejają. Przeczyszczenie szczotką drucianą nie wiele pomaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

skrobać ,skrobać do bólu ,jak sie nie zabezpiecza po sezonie to takie ,cuda sie dzieja ,,podpowiem tylko ze na słabych glebach łatwiej je  doprowadzić do stanu używalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Kawałek czerwonej cegły, wiadro z wodą i 40 minut szorowania mokra cegłą dla pługa 3 skibowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

metoda z przed wojny ,obecnie szlifierka tarcza listkowa  i odkładnice czyste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

taaa ,tylko nie zapomni o wałściwościach odkładni , w tandecie mozesz szlifowac do woli, a w warstwowej utwardzanej powierzchniowo to szaleństwo ,lepiej zadbac o nią po skończonej orce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Dokładnie lepiej posmarować niż za kilka m-cy drzec odkladnie. Założyłem piersi rok temu od Waryńskiego do kv, postoi 3 dni piersi robią się pomarańczowe, odkladnie i cała reszta kv może stać 2 tyg i nic ich nie bierze, dziwne... I piersi też nie są z byle jakiego gównolitu bo zużycia nie widać


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Czym mogę przeczyscic odkladnie i scinacze bo caly czas mi sie zaklejają. Przeczyszczenie szczotką drucianą nie wiele pomaga

 

O jakim pługu i glebach mówimy?

 


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Tyle,  że metodą sprzed wojny wygładzisz rdzę nie zrywając warstwy  odkładni. Po 0,5ha orki odkładnie będą białe. Tarczą listkową zdzierasz warstwę z odkładni, przy utwardzanych - tę najlepszą. Ale każdy robi jak chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obszarnik    3

Nie wiem jak bardzo pług jest zardzewiały, ale powinien się dość szybko w orce wyczyścić. Może ziemia jeszcze trochę za mokra i dlatego słabo idzie?

Ja od razu po orce czyszczę pług i smaruję olejem przepracowanym przy pomocy pędzla. Poza tym pług nigdy nie stoi na zewnątrz. Na zimę smaruję dodatkowo ŁT-43.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

pług to staltech u170jh. Na zimę stał nie posmarowany ale zadnej rdzy ani nalotu nie dostał bo był schowany ale są takie miejsca na odkladni gdzie jest gorzej przetarte i to sie oblepia a najbardziej to scinacze. Czyscilem z pół godziny szczotką druciana że jak sie ręką przejechało to wydawało sie ładnie przeczysczone ale jak sie tylko w pole wjedzie to odrazu zakleja sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli to polski pług, który jak piszesz, nie miał rdzy na odkładnicach i ścinaczach a mimo wszystko zapycha się prawdopodobną przyczyną jest zbyt wilgotna gleba.

Elementy robocze pługa powinny same przeczyścić się podczas orki po przejechaniu co najwyżej 1500 m (przy założeniu, że gleba ma odpowiednią wilgotność).

 

Na zimę elementy robocze pługa zabezpieczamy smarem ŁT-43.

Przepracowany olej jest niedopuszczalny przez prawo.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244

Na wilgotną glebe nic nie poradzi, troszkę rdzy i kupa. Zwłaszcza na rędzinach i madach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Odczekaj dzień, dwa i do roboty. :D

  • Haha 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ostatnio orałem pługiem agro masz pz 4x 40 fendem 311 z oponami  600/65 R38 i na piaskach każdy przejazd widać i to bardzo, na mokrzejszych było dobrze jak ustawić ten pług do tego ciągnika, wygląda tak jakby pierwsza skiba po prostu nie dorzucała nawet jak cięgno skręcę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na jaką głębokość orałeś na piaskach a na jaką na "mokrzejszych"?

Drugie pytanie: Jakie to były prędkości orki?

 

Dokonywałeś zmiany ustawień dla różnych gleb? Jeśli tak to jakie to były ustawienia? Czy może zawsze orzesz z jednakowymi ustawieniami i nie przykładasz do tego większej wagi.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

prędkość ok 8-9km, na piaskach orałem ok 20cm a na mokrzejszych 25cm, ustawień pługa za wiele nie zmieniałem bo pole o długości 600m a na początku piach środek mokrzejszy i na końcu znowu piach. Regulowałem górnym łącznikiem hydraulicznym lecz wtedy pierwsza skiba szła głęboko a ostatnia płytko, regulowałem śrubą od szerokości pierwszej skiby i śrubą od szerokości orki lecz i tak jakość orki mnie nie zadowalała, cięgna ciągnika były ustawione poziomo, boczne odciągi luźne. Ostatnie 3 skiby ładnie odkładają a pierwsza tak jakby ,,redliła''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Dzięki za szczere odpowiedzi.

Prędkość optymalna.

Budowa pługa jest taka a nie inna. Im głębiej orzesz tym bruzda będzie szersza. Dla odkładnic pół-śrubowych opona 600 byłaby dobra, zaś dla kulturalnych (a tu mamy takie) więcej nie wyciągniesz.

Przygotowanie ciągnika do orki poprawne.

Co do regulacji.

Dla jednej działki ustawień dokonuje się tylko raz. Jeśli pole jest mozaikowe lub takie, o jakim piszesz ustawienia pługa trzeba wypośrodkować, aby były "dobre" dla całej działki a nie tylko dla danej gleby lub odcinka.

Dokonaj regulacji poprzecznej i podłużnej wg prawideł (było o tym pisane właśnie w tym temacie na poprzednich stronach - poczytaj). Podczas orki nie zmieniaj długości cięgna (bo to na nic). Staraj się utrzymywać stałą głębokość orki (jeśli masz koło podporowe).

Jeśli ciągnik mierzy czułość na dolnych ramionach podnośnika podczas orki używaj otworu "fasolka" w pługu.

Ustaw odpowiednią szerokość pierwszej skiby, czyli 40cm. Dokonaj regulacji linii ciągu tak, aby pług prowadził się prostolinijnie. Po dokonaniu optymalnych ustawień podczas orki nie zmieniaj ich.

Meritum problemu

Prawdopodobnie pierwszy korpus jest skrzywiony - sprawdź to. Podnieś pług nad ziemię (30-40cm) przejdź na koniec pługa i spójrz zza ostatniego korpusu w stronę pierwszego - wszystkie muszą się ze sobą pokrywać. Jeśli któryś korpus odbiega od pozostałych należy to poprawić. Dotyczyć to może wymiany śruby ścinającej (uległa deformacji) lub złego ustawienia lemiesza (luzujemy śruby i podkładamy np. podkładki, ale w taki sposób, aby podczas orki nie wypadły i z powrotem dokręcamy mocno śruby).


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey87    3

ten mój staltech u 170 jest tragiczny. no nie da sie nawet rzyska przykryć. bierze tą ziemię i zamiast ladnie odwrócić i chociażby rozsypac tą ziemię to on jedyne co to przesówa tą ziemię i tworzy kopiec jakby redliło sie ziemniaki i wszystkie resztki na wierzchu. już nawet i większą prędkością chialem robić i nic tak samo opuszczenie scinaczy i zwiększenie glebokosci orki nie pomaga.
mam ustawiony na 36cm na skibe, może na 40cm lepiej by to szło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Na wieszakach ciągnika pochylić pług lekko na prawą stronę zmniejszy się obklejanie oraz lepiej będzie sypać skibę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj