Skocz do zawartości
News
Majkelo

Jaki nowy pług obrotowy 4-skibowy do 105KM .....

Polecane posty

Bartek933    271

Dokładnie jak lotnik piszę, możesz mieć ciężką ziemie że 3skiby ledwo pociągnie ale również lekką do uprawy, kamienie są czy nie bo zabezpieczenia nonstop znacznie wpływają na masę pługa. i wg co to za ciągnik? stara 6tka czy turbo 3ka?

Wiadomość z agroFakt.pl

Majkelo    0
Jeśli chodzi o udzwig ciagnika to spokojnie poradzi sobie. Jest to nowa zielona 4ka. Ziemie 2-3 , pola płaskie lekko kamieniste.

Bartek933    271

Moim zdaniem to Kverneland/kubota lub kuhn zależy co CI bardziej podchodzi tylko nie wiem ile skib. Najlepiej weź na test i się o wszystkim przekonasz

Artis    15
Napisano (edytowany)

akpil, podobno lepszy od unii i cenowo podobnie lub lekko taniej. Tylko jak kamienie to jakieś zabezpieczenie bo bez sensu wychodzić z traktora co chwile 

Edytowano przez Artis

extrabyk    1188

Ziemia 2-3 klasa i pług obrotowy 4 skibowy do ciągnika 105 koni O.o Żeby to jeszcze było te 105 koni tak jak w latach 70-80 tych z 6 cylindrów bez turbo a ciągnik gabarytem jak dzisiejsze 150 KM to bym rozumiał ale dzisiejsze 105 KM z 4 cylindrów to to jest mała i krótka "popierdółka" (bez urazy). Gdyby jeszcze kamieni nie było to coś tam by dobrać się dało a tak to najsensowniej 3x50 i jakoś orka będzie szła.

Hart    0
@extrabyk dobrze gada ja mam deera 140 KM 4 obrotowa i ma co robić

BENNY82    39

Rozwaz bometa akp....  Awlasciwie to jakie fundusze planujesz wydac? A z informacji o ciagniku to sugeruje 3x45 lub 3x50. Narobilo sie rzemiosla jest w czym wybierac

Bartek933    271

Ja się trzymam powiedzenia że w przypadku takich narzędzi jak pług nie stać mnie na tanie rzeczy. Pług kupujesz raz nawet i na 30lat jak mało pracuję dlatego lepiej kupić coś porządnego. Koledzy mają najpewniej racje że 3skiby będą akurat do ciągnika, ja bym doradził tylko żeby kupić 3+ żeby na przyszłość można było dołożyć 4skibe. Obecnie na jakim zabezpieczeniu masz pług?

• Like 2

lotnik993    11
unia Ibis 4 xl long mi się wydaje naj bardziej odpowiedni polska cena a zachodnia jakoś kolejny plus jak kupisz większy ciągnik to możesz wał terra założyć no chyba ze kasy nie masz to Agromasz polecam

robercikj100    11

Ale z uciagiem 105 koni noe powinno miec problemow w 4 skibach (no chyba ze 4x50) gorzej moze byc z podniszeniem i stabilnoscia. Ale jak proste pola to o jakiejs lekkiej 4 mozna pomyslec

tomo12    71
Jeżeli rzeczywiście ciągnik nie będzie miał problemu ze stabilnością i udźwigiem, a ilość kamieni nie jest strasznie duża z to na takiej glebie 4x35 do takiego ciągnika chyba pasowało by najlepiej. Natomiast jeżeli tych kamieni jest nieco więcej to doradzałbym 3+ na zabezpieczeniu non stop. W tym przypadku nadrobisz nieco prędkością, tylko efekt poruszenia gleby przy większej szerokości na skibe będzie gorszy :)

Majkelo    0

Teraz mam 4 zagonową unia grudziadz 4x40 . Aktualnie pracuje z nią ciagnik mocy 80km i absolutnie nie ma w niej ciężko. Dlatego tez pomyslalem ze 105km na spokojnie dzwignie 4 obrotowa

6105rc

tomo12    71
To ja ciągnikiem 100km z 4x35 zagonowym jak wjeżdżam w cięższa glebę, to już czuję jak brakuje mu nie tyle co masy, ale mocy :)

Majkelo    0
Napisano (edytowany)

Coz ci poradze, u mnie idzie. Moze zalezy to tez od konfiguracji terenu...

Oczywiscie tez nie mówie ze w niektorych momentach czuje się że ma cięzkawo, ale bez tragedii .

Edytowano przez Majkelo

extrabyk    1188

Jak ciągnik jest nazwijmy to nowej generacji to po jaką cholerę zapinać do niego przedpotopowy pług ileś tam x 35...taka szerokość skiby to już prehistoria. Dlatego 3x50 jest idealnie a opory pracy są dużo mniejsze niż przy 4x35 mimo tej samej szerokości roboczej. Tak jak kolega Bartek zauważył najlepiej kupić 3+ i gdyby gospodarstwo się rozwinęło z czasem to można dokupić kolejny korpus. Przy tej opcji lepiej iść w zachodnią markę bo nasi to ciągle coś zmieniają i nie ma ciągłości modelowej więc za parę lat to można zapomnieć,że kupi się brakujący korpus do tych wszystkich coś tam maszy czy unii a do zachodniego kupi i za kilkanaście lat.

• Thanks 1

tomo12    71
Wszyscy idą w kierunku 50cm na skibe, a taka szerokość orki nie jest aż taka kolorowa do końca. Nie znam się na tym, są tutaj inni użytkownicy na forum, którzy potrafiliby to dokładnie wyjaśnić. Ja natomiast czytając nieco na temat pługów podzielam zdanie, że pług nie pokruszy ziemi przy szerokości 50cm na skibe, jak pług o rozstawie 35cm na skibe, a przy takiej klasie ziemi to już ma znaczenie
  • Like 1

Bartek933    271

Przedmówca ma rację, lekkie gleby można orać na 50cm skiba ale jak glina czy inny ciężki utwór to lepiej więcej skib a węższe.Majkelo wie najlepiej jakie ma gleby i jaka szerokość będzie idealna.

extrabyk    1188

Każda skiba pokruszy i obróci ziemię jak należy bez względu na szerokość jeśli tylko odpowiednio ustawi się pług i dobierze prędkość orki do gleby i warunków na polu. Kolega napisał jakie ma gleby i jaki ciągnik a z tego wynika,że ma dobrą glebę, którą można i powinno się orać głębiej a to lepiej robić szerszą skibą bo do prawidłowej orki potrzebny jest przekrój skiby w formie leżącego prostokąta. To raz a wa to raczej ten ciągnik nie stoi na wąskich oponach i przy orce korpusem 35 cm. będzie przydeptywać połowę ostatniej skiby z poprzedniego przejazdu.

7 minut temu, Bartek933 napisał:

Przedmówca ma rację, lekkie gleby można orać na 50cm skiba ale jak glina czy inny ciężki utwór to lepiej więcej skib a węższe.Majkelo wie najlepiej jakie ma gleby i jaka szerokość będzie idealna.

Większy wpływ na dobrą orkę w tym wypadku będzie odpowiedni dobór odkładnicy niż "ucieczka" w przeszłość do 35 centymetrowej skiby.

• Like 1

Bartek933    271

35 to rzeczywiście przy mało, napisałem z własnego doświadczenia bo u mnie najlepiej sprawdza się 40-45cm

tomo12    71
U mnie sąsiad ma agro masza 3+1 na resorze i ciąga go 130km starym same laser, albo kirovcem, czy jak to się pisze :) Mocy tego drugiego nie znam, ale strzelałbym w model 150km. To bywało, że 4 skibe odkręcał do Same. A rozstawiony, jeżeli dobrze zapamiętałem jak mówił na 45cm, standardowo. Tak ciężko Agro-masz idzie? Gleby tak jak mówiłem lekkie, tylko w dolinach gdzie wilgotniejszy teren to ziemia lepsza

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez velkurczak
      Witam, jestem nowy na forum, a konto założyłem gównie żeby zasięgnąć obiektywnych opinii użytkowników kombajnów zbożowych.
      Stoję właśnie przed wyborem kombajnu i mam zupełny mętlik w głowie, ale do rzeczy.
      Wymagania od maszyny używanej:
      Cena 200-250 tył zł oczywiście za używany
      Wydajność 1,5ha/h 2ha/h w pszenicy, czyli do około 16t/h przerobu
      Kombajn głównie kupuje z myślą o zbiorze kukurydzy na własne potrzeby i usługi w okolicy. Zależy mi na dobrej jakości ziarna i możliwości wczesnego zbioru. Również ważna jest możliwość łatwej przeróbki kombajny z qq na zboża (wymiana klepiska i sit)
      Oczywiście co znalazłem w internecie przeczytałem.
      Kombajny które rozważam to:
      Case 1680 2188 2388
      *wątpliwości są duże który model, gdyż ludzie w USA chwalą najbardziej 1680 za pancerność, ale nowsze modele są zdecydowanie bardziej komfortowe. Akurat komfort to nie jest dla mnie priorytet, ale modele 1680 są już bardzo stare, więc trzeba nastawiać się na po zakupowy serwis i mieć dobry dostęp do części. Nie kieruje się aż tak cenami, bo dobre rzeczy kosztują, ale w przypadku kombajnu czas dostawy części, szczególnie w żniwa jest kluczowy. Rotor jak rotor, do qq idealny, spełniał by moje oczekiwania, lecz boję się serwisu w/w kombajnów.
      Claas Mega 204, Dominator 98/108
      * Dobre opinie, wiadomo, serwis ok, dostępność części, same plusy, klawiszowiec do zboża super, tylko ceny tych maszyn i to w jakim tempie znikają prywatne ogłoszenia z Niemiec jest aż dziwne. Kupić Mege nie zajechaną też ciężko. Druga sprawa, jak sprawuje się APS w qq, jaka jest jakoś qq po zbiorach w/w kombajnami? No i użytkowanie kombajnu gdzie jest silnik za kabiną, mam nieco mieszane uczucie, na pewno się da, bo ludzie przekraczają tymi kombajnami 10000h, ale czy jest to tak kłopotliwe jak piszą byli właściciele w internecie (obecny właściciel oczywiście się nie przyzna). Jeszcze kwestia klepiska, w mega jest modułowa (3 elementy) czy wymiana jest rzeczywiście taka prosta? Domyślam się że w dominatorach trzeba zdejmować gardziel?
      JD Seria 2256/2258
      *Większy bęben niż w claas, dobra powłoka lakiernicza qq się nie boi, brak dodatkowego bębna do qq to też raczej plus. Nie wiem jak z wymianą klepiska i sit w tym kombajnie. Kombajn chwalony, części według rozeznania porównywalnie cenowo i czasowo jak w claas. Silnik za zbiornikiem na ziarno to też dodatkowy plus.
      NH nie brałem pod uwagę, ale również bardzo chętnie przeczytam o tych kombajnach.
      Bardzo proszę o argumenty użytkowników, wymienianie mocnych i słabych stron swoich maszyn, zamiast pisanie "sonsiad ma i chwali". Wiadomo każdy ma swoją ulubioną markę, ale to nie zakup zabawki dla oka na półkę, a maszyny która ma na siebie zarabiać i nie przysporzyć problemów.
    • Przez stempos1980
      Koledzy potrzebuje dobrać do pompy  silnik elektryczny jedno fazowy ewentualnie 3 fazowy silnik wolno obrotowy  do 500 obr max.jest silników multum ale ciężko coś znaleźć z takimi obrotami
    • Przez jaszczur2008
      Witam
      Dopiero zaczynam prace z produkcja zborza.
      Wydzierzawilem 4 hekatary ziemi 6klasy (taki rejon)
      Mam 1 hektar zasiany zyta, a 3 hektary obsieje owsem.
      I teraz pytania:
      1.kiedy wsiac owies?
      2.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac  na owies?
      3.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac na zyto?

• Przez maciek21
      witam planuje zakup rozsiewacza i zastanawiam sie nad Langren albo strumyk  i teraz prosił bym o opinie użytkowników tych rozsiewaczy bardziej skłaniał bym sie ku zakupowi rozsiewacza langren bo ma jeden kosz zasypowy i mieszadło działa osobo niż talerze co nie powoduje mielenia nawozu miałem rozsiewacz jarmetu i tam własnie był z tym problem mocznik jak złapał wilgoci to za chu nie dało się wysiewać bo się robił proszek a poza tym nie dorzucał na 12 m co możecie polecieć 
    • Przez kopokop
      Witam jaki byście polecili tani w zakupie ciągnik 4x4 cena do 30-35 tys. Ciągnik pracowałby na ok 20ha .Chciałbym żeby ciągnik miał zapas mocy bo przewidywane jest powiększenie gospodarstwa w najbliższym czasie.Moc to od 80km do 100km. Traktor ma być w miarę komfortowy,z niskim spalaniem,z łatwo dostępnymi tanimi częściami i oczywiście mało awaryjny. Ziemie lekki ale jest 2ha gliny.Jeszcze nie wiem z jakimi maszynami będzie współpracował. Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.