karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Kaszlak79    749

Sporej części ludzi przechodzą. Ale podobno w Opolskim się "góra" czepia i tego nie przeskoczy. Czy to prawda - nie wiem bo złożyłem na zakup działki rolnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
2 godziny temu, PRZMAS19821982 napisał:

Mi przeszły wieksze maszyny bez problemu.. Wszystko  zalezy od osoby sprawdzającej wniosek.... Wiec lepiej napisac na te maszyny ktore sie chce.. A wrazie problemu zrobic zmiane w bp. 

W stosunku potrzebnej mocy jaką zaleca producent to o ile miałeś większe maszyny od mocy ciągnika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

Witam,

mam pytanie jak oni patrzą na 25% dochód/przychód, oboje z żoną jesteśmy w ZUS nie mamy żadnych rozdzielności , gospodarstwo jest na mnie ale pracuje dodatkowo bo na 10 ha to sami wiecie za minimalną na kwitach i teraz to jest liczony tylko mój dochód jako właściciela (gospodarstwo + praca) czy cały dochód mój i żony za 2019 i z tego ma być 25% bo to jak już liczyć z pensją żony to ciężko się zmieścić w te widełki. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Liczysz osoby składającej wniosek, jak ty składasz to twój, jak żona składa to jej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomidor65    8
2 godziny temu, rolnik29 napisał:

Czy premie z RMG można rozliczyć faktura od mechanika za remont ciągnika?

możesz to wpisać w środki obrotowe ja tak zrobiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik29    19

Super. A jak jest z zakupem ziemi, bo znalazłam fajny kawałek pola, ale na tym samym nr działki jest na końcu około 30 arów lasu i w ewidencji jest jako las. Reszta grunt rolny. Czy agencja może mieć z tym jakiś problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik29    19

To mam to jakoś proporcjonalnie odliczyć? Czy w akcie notarialnym ustalić wartość za grunt rolny i lasek, i do rozliczenia podać kwotę za rolę tylko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agalbundy    0

Witam

Przeczytałem już trochę stron i widzę, że wielu z Was ma dużą wiedzę więc mam do Was pytanie.

Pracuję na umowę o pracę i uprawiam działkę rolną o powierzchni 1,10 ha z czego 80 arów to sad wiśniowy a 30 arów mieszany jabłoń i śliwa.

Liczyłem według SO 2010 z danych upraw wielkość ekonomiczną gospodarstwa do ustalenia przychodu jednak do wymaganych 25% całkowitych przychodów mi brakuje prawie 2000 Euro. Wniosku o dopłaty bezpośrednie jeszcze nie składałem więc mam opcję coś zmienić w uprawach. Ale tu się nasuwa właśnie pytanie co? Chyba tylko tunele foliowe i warzywa? Czy coś jeszcze można podnieść wielkość ekonomiczną prościej. Kilka arów mogę wygospodarować pod inną uprawę.

 

Docelowo musiałbym też osiągnąć wielkość ekonomiczną 10000 Euro - mógłbym to zrobić dokupując ziemi i również nasadzenia drzew owocowych.

 

Czy przy takim areale nawet zakładając, że osiągnął bym warunek początkowy konieczny 25% ogólnych dochodów mogę dostać dofinansowanie na:

-zakup opryskiwacza sadowniczego, rozsiewacza, kosiarki, przyczepki?

-lub zakup właśnie ziemi?

Wiadomo, że punktów za wiele nie uzbieram a teraz z tego co widzę podnieśli próg do 8 punktów minimum, ale może da się to jakoś logicznie rozegrać?

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś podpowiedzi.

Ma być co prawda kolejny nabór w 2021 lutym, ale czy to pewne?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

mam takie pytanie odnośnie RMG:

ojciec i syn mający dwa oddzielne gospodarstwa chcą w tym samym naborze starać się o premię, ojciec bazowo ma 8 ha, natomiast syn 4 ha, a za środki z premii chce zakupić 2 ha od ojca. 

Ojciec podniósłby WEG swojego gospodarstwa poprzez uprawy, czy agencja może przyczepić się do faktu że jeden rolnik kupuje ziemie, która bierze udział w "programie" innego rolnika?

obawiam się też czy nie przyczepią się że zmniejsza się powierzchnia upraw w gospodarstwie ojca (pomimo wzrostu WEG ). Co o tym myślicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
22 godziny temu, robert55555 napisał:

@marluk 

Z jednej strony masz rację. Z drugiej strony ja zawsze wybiegam na przyszłość.  Mój przykład jest bardzo dobry. Ktoś zapyta a dlaczego nie odpisane jest całość a tylko część? Jak mawia mój kolega medal zawsze ma dwie strony. Jak jedna osoba patrzy na jedna stronę to inna osoba widzi inną strone. To że kolega nie napisał nie oznacza że nie myślał lub nie pomyśli.  

 

Ogólnie to myślałem za rok składać, a co jesli bym podjał pracę bo za rok kończę studia licencjackie. Jakby to wpłyneło  na rozpatrzenie. I czy by przeszły takie maszyny:

- agregat bezorkowy 2,5m landstal cena 17 tys

-wał cambridge 20tys

-opryskiwacz biardzki 5tys

-siewnik agromasz 18tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Za rok to tego programu może już nie być, z resztą nie wiadomo jak to będzie 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artureg138    0

Czy dofinansowanie na samochód ciężarowy który służy dostarczaniu ziemniaków do sklepów, barów szkół, jest realne?? Mam umowy, wystawiam faktury. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

Co do wątku zakupu ciągnika i stwarzania sztucznych warunków: u nas gość rozpisał stado bydła między pracowników żeby płatności do bydła więcej dostać. Z tego co słyszę przeszło. A wy się boicie, że ojciec przepisze część ziemi na syna i będzie problem? Nie przejmować się i pisać wniosek. W "razie w" co się stanie? Zmiany we wniosku lub odmowa, bo co więcej?

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400
10 godzin temu, artureg138 napisał:

Czy dofinansowanie na samochód ciężarowy który służy dostarczaniu ziemniaków do sklepów, barów szkół, jest realne?? Mam umowy, wystawiam faktury. 

Musi to byc nowa maszyna wiesz o tym? A z samochodem to watpliwa sprawa.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Też uważam że ciężko będzie lub nie możliwe. W "tabelach" doboru PROW-u nie widziałem czegoś takiego jak auto ciężarowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dami8    26

Witam

Jestem na ZUS, posiadałem 0.9ha własnego pola. W tym roku dokupiłem 1.45ha oraz dostałem dzierżawę 3.96ha. Czyli mam 2.35ha własności oraz 3.96ha dzierżawy. Mam kilka pytań:

1. Jaką stawkę euro przyjąć do obliczenia SO gospodarstwa, bo chyba będę na ,,styk,, jeśli chodzi o 25% dochodu z rolnictwa.

2. Zakupione pole oraz dzierżawy  były już  zasiane na jesieni ( rzepak, pszenica). Mam podać do obliczeń właśnie te zboża zasiane przez poprzedniego właściciela ? Wniosku o dopłaty w tym roku jeszcze nie składałem

3.  Czy mogę w biznes planie uwzględnić zakup dzierżawy w której jestem posiadaniu? Można tak przeznaczyć środki?  Dalej wziałbym dodatkowe nowe dzierżawy aby ,,dobić,, do wartości 10tys. euro za 3 lata.

Z góry dziekuje za pomoc i i sorry jeśli było to już na forum poruszane ale szukałem i nie znalazłem. 

Edytowano przez dami8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artureg138    0
2 godziny temu, czesio200 napisał:

Musi to byc nowa maszyna wiesz o tym? A z samochodem to watpliwa sprawa.

Że nowa to wiem, tylko czy agencja to akceptuję

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
18 godzin temu, sabuliga napisał:

 

Ogólnie to myślałem za rok składać, a co jesli bym podjał pracę bo za rok kończę studia licencjackie. Jakby to wpłyneło  na rozpatrzenie. I czy by przeszły takie maszyny:

- agregat bezorkowy 2,5m landstal cena 17 tys

-wał cambridge 20tys

-opryskiwacz biardzki 5tys

-siewnik agromasz 18tys

Siewnik agromasz  nie kupisz za 18 tyś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 godzin temu, sabuliga napisał:

 

Ogólnie to myślałem za rok składać, a co jesli bym podjał pracę bo za rok kończę studia licencjackie. Jakby to wpłyneło  na rozpatrzenie. I czy by przeszły takie maszyny:

- agregat bezorkowy 2,5m landstal cena 17 tys

-wał cambridge 20tys

-opryskiwacz biardzki 5tys

-siewnik agromasz 18tys

wiesz o tym że na maszyny możesz wydać z tego programu 48 tys, chcesz więcej sam dokladasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj