karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

yanek_113    15
Napisano (edytowany)
Dnia 18.04.2024 o 07:23, GRZES1545 napisał:

 Do  IP Azot 2 próby,  pierwsza 0-30cm i druga 30-60cm.

A skąd to wiesz? Ja byłem na szkoleniu z IP i nikt nie wspominał takich rzeczy dlatego pytam. Co do analizy to mówili że podstawowa… 

 

kontaktowałem się z człowiekiem od szkoleń. Azot badamy tylko pod pszenicę i rzepak… 

Edytowano przez yanek_113

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
Dnia 19.04.2024 o 10:23, Anst napisał:

Takie mam pytanko:

Czy na wniosek Rozwój M.G. 2023 mogę zakupić nowy traktor tylko z normą emisji spalin stage V czy np. Euro III.

Pytam, ponieważ różnie sprzedawcy do tego tematu podchodzą. W ARiMR też nie potrafili odpowiedzieć na 100%.

To pytanie do wydziału komunikacji raczej. W ciężarówkach np nadal robią euro 5 i euro 6, ale w ue euro 5 nie zarejestrujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceniu44    7

Dość istotna informacja dla wszystkich z naboru 2023. Agencja rozsyła wezwania w których oczekuje podania kwot do rozliczania zakupów NETTO - BEZ WZGLĘDU CZY KTOŚ MA MOŻLIWOŚĆ ODZYSKANIA VAT - powołują się na § 3, punkt 21 podpunkt 7 regulaminu do programu w którym jest zapis że podatek od wartości dodanej (VAT) jest kosztem niekwalifikowalnym. 

Jednak w instrukcji wypełniania wniosku jest wyraźnie wskazane:

UWAGA: Koszt planowany do poniesienia przez rolnika, co do zasady jest kosztem BRUTTO, jednak w przypadku przewidzianych odrębnymi przepisami możliwości uzyskania zwrotu VAT, przewidywania takiego zwrotu lub jakiegokolwiek pomniejszenia kosztu na skutek dofinansowania ze środków publicznych, planowany koszt inwestycji należy pomniejszyć i wykazać w kwocie NETTO.

Dla Vatowców sprawa prosta zawsze rozliczają się netto jednak dla ryczałtowca to już bardzo duża różnica bo brak możliwości odliczenia Vat to dofinansowanie na poziomie 70% a nie 85 jak mówi program. 

 

Jeżeli komuś zależy niech zadzwoni do departamentu działań premiowych tel.: 22 595 08 00 i zapyta o interpretację, ja otrzymałem odpowiedź że muszę zwrócić się mailowo i że niestety jest to prawda ponieważ takie wytyczne przyszły z ministerstwa. 

 

  • Thanks 1

Wypełniam wnioski o Premie na założenie działalności - małopolska, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie. W razie konieczności cała Polska - mail ceniu44@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986

Chyba ich pogrzało...po co w takim razie zwiększali pulę na ten program? 🤦‍♂️ kolejny powód Aby zrezygnować z tego i tak trudnego do zrealizowania programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

@GRZES1545To kolejny podwód aby rozliczać VAT na zasadach ogólnych a nie rezygnować!!! Mam niewiele więcej pola niż Ty i od 15lat stratny na tym nie jestem, tj. czas się traci na tej zabawie... finansowo jest OK.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, ceniu44 napisał:

Dość istotna informacja dla wszystkich z naboru 2023. Agencja rozsyła wezwania w których oczekuje podania kwot do rozliczania zakupów NETTO - BEZ WZGLĘDU CZY KTOŚ MA MOŻLIWOŚĆ ODZYSKANIA VAT - powołują się na § 3, punkt 21 podpunkt 7 regulaminu do programu w którym jest zapis że podatek od wartości dodanej (VAT) jest kosztem niekwalifikowalnym. 

Jednak w instrukcji wypełniania wniosku jest wyraźnie wskazane:

UWAGA: Koszt planowany do poniesienia przez rolnika, co do zasady jest kosztem BRUTTO, jednak w przypadku przewidzianych odrębnymi przepisami możliwości uzyskania zwrotu VAT, przewidywania takiego zwrotu lub jakiegokolwiek pomniejszenia kosztu na skutek dofinansowania ze środków publicznych, planowany koszt inwestycji należy pomniejszyć i wykazać w kwocie NETTO.

Dla Vatowców sprawa prosta zawsze rozliczają się netto jednak dla ryczałtowca to już bardzo duża różnica bo brak możliwości odliczenia Vat to dofinansowanie na poziomie 70% a nie 85 jak mówi program. 

 

Jeżeli komuś zależy niech zadzwoni do departamentu działań premiowych tel.: 22 595 08 00 i zapyta o interpretację, ja otrzymałem odpowiedź że muszę zwrócić się mailowo i że niestety jest to prawda ponieważ takie wytyczne przyszły z ministerstwa. 

 

juz jakis czas to wiadomo. niestety duzo takich kwiatkow jeszcze wyjdzie czy to z naborami  w ramach kpo czy przyszlymi naborami z arimr ktore maja byc jesienia. wszystko robione na wariata, malo szczegolowe wytyczne a potem doprecyzowywanie po fakcie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

Chyba ich pogrzało...po co w takim razie zwiększali pulę na ten program? 🤦‍♂️ kolejny powód Aby zrezygnować z tego i tak trudnego do zrealizowania programu.

w mediach info że pula zwiększona a zwiększona żeby Ci na ten VAT starczyło. Tobie się nic nie zmienia ale w mediach fajne info że się dało.
 

  • Like 1
  • Confused 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ceniu44    7
15 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

w mediach info że pula zwiększona a zwiększona żeby Ci na ten VAT starczyło. Tobie się nic nie zmienia ale w mediach fajne info że się dało.
 

Jaka zwiększona, zwiększona jest żeby ludzi więcej dostało (czyli zwiększyli budżet na działanie) a nie że więcej każdy dostanie. 

 

spwrp - nie zgodzę się niektórym po prostu nie opłaca się przechodzenie na zasady ogólne ponieważ nie mają takich inwestycji w gospodarstwie. To jest działanie dla małych gospodarstw które są skrajnie zróżnicowane. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Wypełniam wnioski o Premie na założenie działalności - małopolska, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie. W razie konieczności cała Polska - mail ceniu44@wp.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, spwrp napisał:

@GRZES1545To kolejny podwód aby rozliczać VAT na zasadach ogólnych a nie rezygnować!!! Mam niewiele więcej pola niż Ty i od 15lat stratny na tym nie jestem, tj. czas się traci na tej zabawie... finansowo jest OK.

Rozwarze to, ale już mnie to wkurza bo co raz więcej biurokracji zamiast mniej.

1 godzinę temu, masa24 napisał:

juz jakis czas to wiadomo. niestety duzo takich kwiatkow jeszcze wyjdzie czy to z naborami  w ramach kpo czy przyszlymi naborami z arimr ktore maja byc jesienia. wszystko robione na wariata, malo szczegolowe wytyczne a potem doprecyzowywanie po fakcie ...

Trochę to nie wporzadku jest. Bo wielu by nie podchodzilo do programu i kosztów sobie nie robiło. A tak firmy i doradcy się cieszą , a Ty rolniku rób sobie co chcesz 😎

Mało tego, niektórzy doradcy z ODR albo nie wiedzą jeszcze o tym albo udają 🤦‍♂️

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
madziula_mw    0
2 godziny temu, ceniu44 napisał:

Dość istotna informacja dla wszystkich z naboru 2023. Agencja rozsyła wezwania w których oczekuje podania kwot do rozliczania zakupów NETTO - BEZ WZGLĘDU CZY KTOŚ MA MOŻLIWOŚĆ ODZYSKANIA VAT - powołują się na § 3, punkt 21 podpunkt 7 regulaminu do programu w którym jest zapis że podatek od wartości dodanej (VAT) jest kosztem niekwalifikowalnym. 

Jednak w instrukcji wypełniania wniosku jest wyraźnie wskazane:

UWAGA: Koszt planowany do poniesienia przez rolnika, co do zasady jest kosztem BRUTTO, jednak w przypadku przewidzianych odrębnymi przepisami możliwości uzyskania zwrotu VAT, przewidywania takiego zwrotu lub jakiegokolwiek pomniejszenia kosztu na skutek dofinansowania ze środków publicznych, planowany koszt inwestycji należy pomniejszyć i wykazać w kwocie NETTO.

Dla Vatowców sprawa prosta zawsze rozliczają się netto jednak dla ryczałtowca to już bardzo duża różnica bo brak możliwości odliczenia Vat to dofinansowanie na poziomie 70% a nie 85 jak mówi program. 

 

Jeżeli komuś zależy niech zadzwoni do departamentu działań premiowych tel.: 22 595 08 00 i zapyta o interpretację, ja otrzymałem odpowiedź że muszę zwrócić się mailowo i że niestety jest to prawda ponieważ takie wytyczne przyszły z ministerstwa. 

 

No właśnie mam pismo z 19 kwietnia o konieczności zmiany cen z brutto na netto u rolnika będącego na ryczałcie. Napisałam zapytanie do agencji ale na odp będę czekać zapewne dłużej niż 14 dni.  

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

mozesz sie wogole nie doczekac bo jak sa trudne tematy to wogole nie odpowiadaja :)  ale faktem jest ze ma byc w kwotach netto.   W ogolnych wytycznych do wpr jest vat jako niekwalifikowany wiec stad te podejscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wuwo1    4

Kwota netto ok ale pomniejszona o VAT czyli 117600. - VAT to ok 96 tys netto .może głupie pytanie ale wiedzą ci ludzie co to jest ryczałt w rolnictwie i jak on działa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986

Pismo na epue dostałem o przesunięciu rozpatrzenia wniosku do 24 mają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
escobar123    10
1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

Pismo na epue dostałem o przesunięciu rozpatrzenia wniosku do 24 mają.

pewnie bedzie do czerwca bo watpie ze w maju ogarna RMG i MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Czy kupujecie co roku nasiona slonecznika ozdobnego na kwaity ciete? Jak to wygląda przy kontroli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3447

Tylko za pierwszym razem kupiłem, bo chciałem karłowy.

Teraz swoim.

Niektórzy aby posiać, bez żadnego kwita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986

Dziś przyszły poprawki. Potwierdzam program ten będzie rozliczany w kwotach netto dla wszystkich .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986
Dnia 19.04.2024 o 21:08, yanek_113 napisał:

A skąd to wiesz? Ja byłem na szkoleniu z IP i nikt nie wspominał takich rzeczy dlatego pytam. Co do analizy to mówili że podstawowa… 

 

kontaktowałem się z człowiekiem od szkoleń. Azot badamy tylko pod pszenicę i rzepak… 

Mnie na szkoleniu o tym mówili, jak i w jednostce certyfikującej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wuwo1    4

A jest to w ogóle zgodne z prawem ? Że zmienia się zasady w trakcie gry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    73

@yanek_113 azot pod pszenicę i rzepak tyle że pod rzepak jeszcze siarkę a z azotem to jest tak dziwnie napisane że pod jara pszenicę chyba trzeba zbadać . Pod ozima to nie wiem ja zrobiłem badanie żeby nie było pod ozima ale nie wiem czy to konieczne... Badanie na azot to trzeba co roku bo jest ważne rok

Czyli wychodzi na to że trzeba kupić za 141 500 brutto maszynę na ten program ja i tak miałem więcej wpisane na ciągnik więc nikt się nie odzywał tylko pismo o przedłużeniu i miesiąc przyszło.

Ogólnie ciężka osoba trafiła mi się rozpatrująca wniosek ciągle mówi że nie wiadomo czy nie odrzuca wniosku i sam nie wiem czy nie rezygnować . Wy też tak macie ? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. -RMG 60 tyś rozliczenie. Kiedy są przyznawane punkty za zmianę profilu produkcji? Tutaj wychodzi zmiana profilu produkcji? 

Profil produkcji.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanek_113    15
41 minut temu, Paramonov napisał:

@yanek_113 azot pod pszenicę i rzepak tyle że pod rzepak jeszcze siarkę a z azotem to jest tak dziwnie napisane że pod jara pszenicę chyba trzeba zbadać . Pod ozima to nie wiem ja zrobiłem badanie żeby nie było pod ozima ale nie wiem czy to konieczne... Badanie na azot to trzeba co roku bo jest ważne rok

Czyli wychodzi na to że trzeba kupić za 141 500 brutto maszynę na ten program ja i tak miałem więcej wpisane na ciągnik więc nikt się nie odzywał tylko pismo o przedłużeniu i miesiąc przyszło.

Ogólnie ciężka osoba trafiła mi się rozpatrująca wniosek ciągle mówi że nie wiadomo czy nie odrzuca wniosku i sam nie wiem czy nie rezygnować . Wy też tak macie ? 

Jak to 141500brutto? A nie 120000? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
11 godzin temu, Wuwo1 napisał:

A jest to w ogóle zgodne z prawem ? Że zmienia się zasady w trakcie gry

W jakim my kraju żyjemy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118
1 godzinę temu, yanek_113 napisał:

Jak to 141500brutto? A nie 120000? 

skąd ci wyszło 120000??  Dają 100tyś. swojego dokładasz 15tys plus 23procent VAT-u wychodzi coś ponad 141tyś. Chyba że kupisz coś z inną stawką VAT-u... czyli budowlanka🤔

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj