karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

many13    621
1 godzinę temu, Kaszlak79 napisał:

Dziś otrzymałem pismo poniższej treści. Centrala Agencji z Warszawy na pełnej stronie maszynopisu odpowiada i uzasadnia, że nie może udzielić mi informacji związanych z aktualnie obowiązującym ostatecznym terminem realizacji biznesplanu dla wniosków z naboru roku 2020. Nie wspomnę o tym, że krótko w 2-3 zdaniach można było tak po ludzku na moje pytania odpowiedzieć - zajęłoby to o wiele mniej czasu pracy urzędnika niż uzasadnianie dlaczego tego nie mogli zrobić.

 

Kaszlak79 - kupuj u mnie 3.5 ha łąki w jednym kawałku- za roczek będę przedawał akurat łapniesz rok docelowy - można zbudować farmę fotowoltaiczną bo 500 metrów od średniego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamKutno    165

Ja nadal upieram się, że nabór 2020 nie ma przedłużki do 2025. Taką informację usłyszałem od Pani prowadzącej mój wniosek.

Edytowano przez AdamKutno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Dziś przestudiowałem rozporządzenie scalone z 2020 roku oraz dwie nowelki z 2021. Nigdzie nie ma czegoś takiego napisanego, chyba że ja źle czytam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zmiany wynikające z przepisów nowelizacji rozporządzenia na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach naboru przeprowadzonego w 2021 r.

„Restrukturyzacja małych gospodarstw” – korzystne zmiany w przepisach

Zmianie ulegają przepisy dotyczące:

  • ostatecznego terminu na zakończenie realizacji biznesplanu i złożenie wniosku o płatność drugiej raty pomocy – z 31 sierpnia 2023 r. na 31 sierpnia 2025 r.;
  • terminu na wydanie przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji decyzji w sprawie przyznania pomocy;
  • połączenia limitów środków dla województwa mazowieckiego i pozostałych województw;
  • wprowadzenia możliwości składania biznesplanu na nośniku USB.

Wydłużony termin złożenia wniosku o płatność drugiej raty pomocy

Zmienia się ostateczny termin na zakończenie realizacji biznesplanu i złożenie wniosku o płatność drugiej raty pomocy – z 31 sierpnia 2023 r. na 31 sierpnia 2025 r. Zmiana wynika z wprowadzenia dwuletniego okresu przejściowego pomiędzy kończącą się obecną perspektywą finansową oraz przyszłym okresem programowania i dotyczy beneficjentów, którzy dopiero będą składać wnioski
o płatność drugiej raty pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Kaszlak79 

Mam dla ciebie inną opcję.

Zmień email, dodaj inne imię i nazwisko i napisz pytanie do centrali którego naboru się to tyczy: 2019,2020 czy 2021. Na tak skonstruowane pytanie powinna być precyzyjna odpowiedź. Na podstawie ich odpowiedzi będziesz więcej wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest decyzja pozytywna. Teraz się zacznie jeszcze gorsza papierologia chyba :) Pytanie do VAT-owców, którzy korzystali z RMG - czy można odliczyć VAT do maszyny kupionej po części ze środków z RMG? 60 tys. RMG + 60 tys. środki własne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
20 minut temu, robert55555 napisał:

@Kaszlak79 

Mam dla ciebie inną opcję.

Zmień email, dodaj inne imię i nazwisko i napisz pytanie do centrali którego naboru się to tyczy: 2019,2020 czy 2021. Na tak skonstruowane pytanie powinna być precyzyjna odpowiedź. Na podstawie ich odpowiedzi będziesz więcej wiedział.

Tylko po to żeby odpowiedzieli mi tak samo jak na papierze??

Zresztą, to już nie istotne, przebrnąłem jeszcze raz przez "nowelkę"  z 1 marca 2021 r. Wyraźnie napisane w §2 że dla postępowań wszczętych przed wydaniem tej nowelizacji stosuje się przepisy dotychczasowe. Na pocieszenie w §3 napisano że w przypadku prośby o przedłużenie realizacji terminu biznesplanu stosuje się przepis w brzmieniu nadanym tą nowelizacją.

Czyli podsumowując, ja z naboru 2020 zostaję przy ostatecznym terminie realizacji biznesplanu do 31 sierpnia 2023 roku, ale w przypadku złożenia wniosku o przedłużenie tego terminu zmienia się u mnie maksymalny czas na to przedłużenie do dnia 31 sierpnia 2025, a de facto - do 4 lat, czyli czerwiec 2025.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Poniżej wskazany przeze mnie przepis. Ogólnie jak zaczynałem pracę nad moją sprawą RMG to rozporządzenie było pociętym, biurokratycznym bełkotem. Potem w 2020 roku ktoś to w końcu przeredagował i scali a teraz znowu zaczyna się to samo... Masakra 😜.

Ashampoo_Snap_2021.12.29_22h53m08s_001_.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Napisane "decyzją ostateczną" - pytanie co to oznacza... Czy cała sprawa RMG kończy się decyzją ?? Bo na logikę - po co składać wniosek o przedłużenie biznesplanu skoro nie wiemy czy w ogóle będziemy go realizować przed wydaniem decyzji pozytywnej dot. wniosku o pomoc?. Poza tym cytowany przeze mnie przepis wyraźnie dot. okresu od momentu otrzymania pierwszej raty do momentu zrealizowania bp a nie od momentu złożenia wniosku do czasu otrzymania decyzji pozytywnej co do samego przyznania pomocy. Decyzją w administracji nazywamy każdy "wyrok" urzędnika w danej sprawie. Do zmian w biznesplanie także potrzebna jest decyzja.

Poza tym całego zamieszania narobił ten wpis: https://archiwum.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-63-pomoc-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej-na-rzecz-rozwoju-malych-gospodarstw/restrukturyzacja-malych-gospodarstw-nabor-31-marca-30-czerwca-2020-r.html

Ashampoo_Snap_2021.12.29_23h38m33s_001_.jpg

Edytowano przez Kaszlak79
Wklejony link.
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049
11 godzin temu, AroniowyLiść napisał:

Jest decyzja pozytywna. Teraz się zacznie jeszcze gorsza papierologia chyba :) Pytanie do VAT-owców, którzy korzystali z RMG - czy można odliczyć VAT do maszyny kupionej po części ze środków z RMG? 60 tys. RMG + 60 tys. środki własne?

przy malym gospodarstwie oplaca sie byc na vacie ?


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    200

zalezy czy chcesz inwestowac ciągle i kupować nowe maszyny bo jak nie to i dużemu sie nie opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamKutno    165

Czy jest tu ktoś z pierwszego naboru, który odbył się w 2017 roku? Czy minimalne 10 punktów wystarczyło wówczas, żeby złapać się na listę? Wiem, że kilka lat minęło, ale może ktoś pamięta :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many13    621
10 minut temu, AdamKutno napisał:

Czy jest tu ktoś z pierwszego naboru, który odbył się w 2017 roku? Czy minimalne 10 punktów wystarczyło wówczas, żeby złapać się na listę? Wiem, że kilka lat minęło, ale może ktoś pamięta :)

Miałem 12,35.

Szkoła -5 pk, ................rosliny wysokobiałkowe (koniczyna 1.02 ha ). - 2pk...................inwestycja budowlana związana z dział. rol. - 2pk;;;;;;;;;;;;..3 szkolenia - 1.50 pk;...............udział zbóż w strukturze zasiewów - 55,39% - 0,50 pk.................postęp biologiczny - (materiał kwalifikowany ziarna koniczyny i marchwi) - 1pk.............inwestycja w zakresie ochrony środowiska - wartość z biznesplanu - 0,35 pk.   Z 10 punktami się łapałeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radian123    25
22 godziny temu, AroniowyLiść napisał:

Jest decyzja pozytywna. Teraz się zacznie jeszcze gorsza papierologia chyba :) Pytanie do VAT-owców, którzy korzystali z RMG - czy można odliczyć VAT do maszyny kupionej po części ze środków z RMG? 60 tys. RMG + 60 tys. środki własne?

Mozesz odliczyć cały VAT z tej maszyny

Ja np mam 7 ha, ale praktycznie muszę byc na Vat, bo tego wymagają ode mnie najważniejsi kontrahenci. Prowadze ogrodnictwo i po prostu na niektóre produkty duzo latwiej sprzedac z fakturą. Niektórzy hurtownicy nie chcą się bawic w RR-ki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@radian123 dzięki za info.

@jacus mnie się opłaca w tym momencie. Za ciągnik zwrot vatu, chcę dokupić oraz wymienić maszyny na nowsze. Kombajn do jagodników, nowy opryskiwacz, rozdrabniacz, bijakówka, do tego stałe nawozy, paliwo, śor, sadzonki. Zanim będę generował taki przychód z nowo zakładanych sadów, by tracić na vacie to kilka lat minie, a teraz szkoda tych kilkudziesięciu tysięcy na inwestycje. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Jeśli zamierzasz więcej wkładać niż wyjmować z gospodarstwa to faktycznie VAT się może opłacać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

jesli zalapal sie na rmg to jak moze duzo wyjmowac ??? chyba, ze jak wiekszosc wiecej wydaje niz zarabia 😛

 


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj