karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

agrarmrc    88

@Nikita_Bennet

Nie wiem jak tam z wypełnianiem. W decyzji jest odniesienie do załącznika 3.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozwa666    6
27 minut temu, solek01 napisał:

Jak składaliście wnioski to dawaliście oferty na maszyny od dilerów od razu czy uzupełnialiście z czasem?

Jak składaliście o dopłaty bezpośrednie, w roku bazowym, to rozpisywaliście uprawy? czy dopiero później.

Pytam bo doradca który pisał wniosek kuzynowi uzupełniał to z czasem i było kilka korekt. Dlatego chciałbym

uniknąć dodatkowej roboty jak ja będę składał i się pytam.

Jak spełniacie wymóg zwiększenia dochodowości poprzez siew słonecznika na kwiaty to musi być jakaś specjalna odmiana?

Gdzie i po ile kupujecie nasiona? I ile ich na ha trzeba?

Ja składałem gotową ofertę konkretnej firmy z tymże ja kupuję wszystko u jednego dealera. Z tego co wiem można dodać ofertę później i korygować wszystko oprócz tego za co dostałeś punkty.   

Co do słonecznika nie trzeba konkretnej odmiany ma być na kwiat, trzeba wysiać do końca maja(chyba), najważniejsze żeby mieć fakturę(najlepiej płacić gotówką).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
1 godzinę temu, wwaldek napisał:

Ale jak robię kopię książki ewidencji prowadzonej papierowo to kopię potwierdza pracownik agencji powiatowej nie wiem jak ty robiłeś ale napewo wiem jak było w moim przypadku 

 

 

Jak pracownik Agencji może potwierdzić kopię czegoś, czego sama Agencja nie stworzyła ?? Albo inaczej, zdajesz sobie sprawę że takie potwierdzenie nie ma mocy oryginału??

52 minuty temu, marluk napisał:

I teraz się zgodzę. W takim wypadku kopia ewidencji wymagana bo nie dostarczasz agencji oryginału.

Z tym że twoja kopia powinna wystarczyć - Ty wytworzyłeś ten dokument. Ewentualnie notariusz. Powtarzam, "zwykły" organ administracji nie może potwierdzić zgodności z oryginałem dokumentu, którego sam nie wytworzył. https://www.prawo.pl/samorzad/poswiadczenie-zgodnosci-z-oryginalem-przez-organ-ktory-go,105004.html?fbclid=IwAR18NZp7wKiHg94cAsH0-1mMkljnYXOOOP7IvdJ62uMc32BcVPCWyTAHjBM

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wwaldek    14
51 minut temu, rozwa666 napisał:

Ja składałem gotową ofertę konkretnej firmy z tymże ja kupuję wszystko u jednego dealera. Z tego co wiem można dodać ofertę później i korygować wszystko oprócz tego za co dostałeś punkty.   

Co do słonecznika nie trzeba konkretnej odmiany ma być na kwiat, trzeba wysiać do końca maja(chyba), najważniejsze żeby mieć fakturę(najlepiej płacić gotówką).

Ok faktury na nasiona czy sprzedaż z tym pierwszym nie ma problemu ale drugie to mistrzostwo świata słonecznika 20 ar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Jakoś nie po polsku napisałeś albo może ja nie rozumiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

w biznesplanie przewidziany był zakup działki rolnej  - inwestycja zrealizowana po złożeniu wniosku ale przed wydaniem decyzji. Uzyskano decyzję pozytywną, nie będzie problemu z uznaniem tego zakupu przez agencję ? wystarczy akt notarialny ?

płatność była gotówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789
Kaszlak79 napisał:

1 godzinę temu, wwaldek napisał:

Ale jak robię kopię książki ewidencji prowadzonej papierowo to kopię potwierdza pracownik agencji powiatowej nie wiem jak ty robiłeś ale napewo wiem jak było w moim przypadku 

 

 

Jak pracownik Agencji może potwierdzić kopię czegoś, czego sama Agencja nie stworzyła ?? Albo inaczej, zdajesz sobie sprawę że takie potwierdzenie nie ma mocy oryginału??

52 minuty temu, marluk napisał:

I teraz się zgodzę. W takim wypadku kopia ewidencji wymagana bo nie dostarczasz agencji oryginału.

Z tym że twoja kopia powinna wystarczyć - Ty wytworzyłeś ten dokument. Ewentualnie notariusz. Powtarzam, "zwykły" organ administracji nie może potwierdzić zgodności z oryginałem dokumentu, którego sam nie wytworzył. https://www.prawo.pl/samorzad/poswiadczenie-zgodnosci-z-oryginalem-przez-organ-ktory-go,105004.html?fbclid=IwAR18NZp7wKiHg94cAsH0-1mMkljnYXOOOP7IvdJ62uMc32BcVPCWyTAHjBM

Ale w rzeczywistości tak jest. Sam jak składałem wniosek o pierwszą ratę to facet robił xero i podbijał pieczątki za zgodność, a miałem fv na paliwo, pierwsza stronę ewidencji i jeszcze zaświadczenia o szkoleniach które zrobiłem w grudniu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
32 minuty temu, sony87 napisał:

Uzyskano decyzję pozytywną, nie będzie problemu z uznaniem tego zakupu przez agencję ?

Skoro masz decyzję pozytywną, a kupiłeś grunty jakie zakładałeś kupić w biznesplanie to czego się obawiać??

2 minuty temu, Grzechooo napisał:

Ale w rzeczywistości tak jest. Sam jak składałem wniosek o pierwszą ratę to facet robił xero i podbijał pieczątki za zgodność, a miałem fv na paliwo, pierwsza stronę ewidencji i jeszcze zaświadczenia o szkoleniach które zrobiłem w grudniu.

Czyli w rzeczywistości jest źle, czytaj - niezgodnie z prawem. Ale to jest to o czym już tu nie raz pisałem, Pan czy Pani w jakimkolwiek urzędzie jest ponad prawem a petent się nie cieszy że obsłużono go prawidłowo, ale że sprawa jakoś przeszła. W pierwszym ODR w którym chciałem załatwiać wniosek to były nie takie cyrki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

lepiej się cieszyc a nie marudzić ,zawsze każdy może iśc ze swoimi papierami do notariusza który ma uprawnienia do potwierdzenia,zapłąci 6 zł od  strony x 100 stron to już nie będzie robił takich problemów że pracownik agencji nie ma takich uprawnień 😉 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

A myślicie że będzie ok jak wyśle ewidencję w której będzie tylko jeden wpis? Wpis z fakturą za paliwo którą też wyślę do ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kucc    0

Ponawiam pytanie

Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić zasady wyliczania dochodu z gospodarstwa chodzi mi o te wymagane 25%. Jak to się liczy? Czy wylicza się tylko z gruntów własnych czy też z dzierżawionych? Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@Kucc

Dochód z ha to 2715zł. Wliczają się wszystkie grunty do których brałeś dopłaty. Czytałeś instrukcję wypełniania wniosku i rozporządzenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kucc    0

Podziekowal, nie czytałem ale forum przeglądam więc wolałem zapytać tutaj. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Niektórzy na forum mają tendencje do zbytniego nakręcania się. Z tego co piszecie to u was w regionalnych arimr pracują same wredne osobniki które mają za zadanie nie pomoc a jeszcze utrudnić rolnikowi życie. Po co tak wyolbrzymiać wszystko. Bardzo prosty program, małe wymagania. U mnie w regionalnym zawsze ok wszystko. Chcesz coś wiedzieć to ci wyjaśnia, robię co mówią, daje co chcą i nie mam żadnych problemów. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Rolmop - to zwykłe przewodnie pismo bez żadnego lizusostwa w suchym dystansowym tonie:

Imię i nazwisko                       Data i miejsce                                                                                        

Zn. Sp.

 

                                                        Do Dyrektora

                                                        ..............Oddziału Regionalnego

                                                        Agencji Restrukturyzacji

                                                        i Modernizacji Rolnictwa

                                                        w ........................................

 

            Zwracam się z prośbą o umożliwienie mi zmiany założeń
w biznesplanie w operacji „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

Zmiana będzie polegała na rezygnacji z przyczyn  rynkowych  z zakupu

.............................ble, ble, (dobrze masz umotywowane).

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
1 godzinę temu, kopin napisał:

lepiej się cieszyc a nie marudzić ,zawsze każdy może iśc ze swoimi papierami do notariusza który ma uprawnienia do potwierdzenia,zapłąci 6 zł od  strony x 100 stron to już nie będzie robił takich problemów że pracownik agencji nie ma takich uprawnień 😉 

Trzeba się cieszyć, owszem. Co nie oznacza że ma pokutować przeświadczenie że urzędnik może wszystko z każdym. To akurat przypadek żaden, bez wpływu na całość, ale nie raz już bym przypłacił przez niekompetencję urzędasów.

1 godzinę temu, Kucc napisał:

Ponawiam pytanie

Czy mógłby ktoś mi wyjaśnić zasady wyliczania dochodu z gospodarstwa chodzi mi o te wymagane 25%. Jak to się liczy? Czy wylicza się tylko z gruntów własnych czy też z dzierżawionych? Z góry dzięki.

1. Idziesz do gminy i zasięgasz informacji o ha przeliczeniowych jakie ma twoje gospodarstwo.

2. Swoje ha przeliczeniowe mnożysz przez dochód z 1 ha wg GUS.

3. Sumujesz swoje WSZYSTKIE dochody.

4. Obliczasz ile %%% ogółu stanowią twoje dochody z rolnictwa. Ten udział nie może być niższy niż 25%.

1 godzinę temu, marluk napisał:

A myślicie że będzie ok jak wyśle ewidencję w której będzie tylko jeden wpis? Wpis z fakturą za paliwo którą też wyślę do ARiMR.

Trochę biednie wg. mnie. Nie możesz wpisać czegoś z przed rozpoczęcia realizacji biznesplanu??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

many napisz to poprawnie bo jeszcze ktoś faktycznie zerżnie Twoj wniosek motywując -ble ble ble  ;-)))) 

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
2 minuty temu, Kaszlak79 napisał:

Trochę biednie wg. mnie. Nie możesz wpisać czegoś z przed rozpoczęcia realizacji biznesplanu??

Mogę, ale po co? Nie chce mi się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

To gorzej jak byś nie mógł 🤣😅😅. A tak na serio, wyślij z tym jednym wpisem - formalnie jest to zgodne z przepisami. Tylko po co pytasz czy coś będzie ok, skoro uważasz że i tak będzie ok??

1 godzinę temu, marluk napisał:

Wliczają się wszystkie grunty do których brałeś dopłaty.

Nieprawda, wliczają się hektary przeliczeniowe.

 

Edytowano przez Kaszlak79
Literówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

@Kaszlak79

To jak ktoś ma 100ha dzierżaw i 1ha przeliczeniowy z własnych gruntów to jego dochód z działalności rolniczej to 2715zł? :)

P.S. Dlatego pytam bo waham się czy się nie będą czepiać ale z drugiej strony nie mają podstaw. Nie ma określonej minimalnej ilości wpisów w ewidencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Panie Kaszalak o ile kojarzę (bo to ponad dwa latka temu) ..............to kopiowałem wpis zakupu paliwa do Księgi Przychodów i Rozchodów załączając powyższe papirki potwierdzone pieczęcią imienną dyżurnego powiatowego urzędnika arimr. .............Zwraczm uwagę bo negowałeś powyżej prawidłowość ważności takiego POtwierdzenia za zgodne z orginałem.

Powiem więcej urzędnik powiatowej arimr przy zamiarze zakupu hektarów potwierdzał mi swoim podpisem  kopię Wypisu działek które zamierzałem nabyć. Orginał trzeba było dostarczyć Notariuszowi. Mam jeszcze więcej przykładów na negację  Twojej tezy, że urząd powiatowy arimr nie może asygnować pisma przez siebie nie zredagowanego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Podaj podstawę prawną - pogadamy. To że urzędnicy potrafią robić co im się żywnie podoba to dla człowieka w zacnym wieku, wykształconego i obytego też pewnie nie nowość?? Czy jednak się mylę...?? 😉

14 minut temu, marluk napisał:

@Kaszlak79

To jak ktoś ma 100ha dzierżaw i 1ha przeliczeniowy z własnych gruntów to jego dochód z działalności rolniczej to 2715zł? :)

P.S. Dlatego pytam bo waham się czy się nie będą czepiać ale z drugiej strony nie mają podstaw. Nie ma określonej minimalnej ilości wpisów w ewidencji.

A jak ktoś ma dzierżawy to nie płaci podatku?? Poza tym ha przeliczeniowy to nie zawsze ha fizyczny.

Rozporządzenie § 11 ust. 1 Do wniosku o przyznanie pomocy dołącza się: 

....

pkt 10) wydane przez właściwy organ gminy zaświadczenie o liczbie hektarów przeliczeniowych wchodzących
w skład gospodarstwa podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy stanowiącej podstawę opodatkowania
podatkiem rolnym, ustalonej na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym –
w przypadku gdy podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi liczba hektarów przeliczeniowych;

...

W całym § 11 rozporządzenia (dotyczącym wymaganych dokumentów) cisza o hektarach składanych do dopłat...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
6 godzin temu, rolnikos25 napisał:

Panowie, czy po wypłacie 1 raty mogę pisać pismo o zmniejszenie powierzchni uprawy którą zadeklarowałem w roku docelowym?

Zmniejszałem w trzeciej zmianie w grudniu ubiegłego roku powierzchnię marchwi z 1ha na 0,5 oraz zwiększyłem powierzchnię koniczyny - ważne żeby  zmianą uprawy za dużo nie  zmniejszyć WEG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

"Podaj podstawę prawną - pogadamy. To że urzędnicy potrafią robić co im się żywnie podoba to dla człowieka w zacnym wieku, wykształconego i obytego też pewnie nie nowość?? Czy jednak się mylę...?? 😉 "

Panie Kaszalak czy ten zacny człowiek to Pan a cyfra 79 przy Pańskim  Awatarze to data Pańskich urodzin?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj