karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

Pawel89pl    43

W moim przypadku do produkcji owoców ziół czy rabarbaru maszyny są niezbędne . Np do truskawki ścielarka, glebogryzarka, brona chwastownik, opryskiwacz z przystawką . Między innymi te narzędzia przyczyniają się do uzyskania  wydajności sięgającej 25-30 ton z hektara . Z ziołami bardzo podobna sytuacji odp siewnik, redliniarka opielacz, maszyna do koszenia i zbierania i tak dalej  . Między innymi te maszyny uda się zakupić ze środków z RMG . Uważam że każda z wymienionych maszyn przyniesie odpowiedni zysk i na siebie zapracuje . 

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

Jak sie ma tylko pole i zboża  to nie trzeba mieć nawet rozrzutnika ,zwijarki (słomę sie sprzedaje na pniu),ładowacza,,czy też specjalistycznych maszyn  do niektórych upraw,,potem tak wszystko prosto wygląda

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7617
8 godzin temu, gustaww napisał:

Wiem w jakim temacie jesteśmy, dlatego pisze że idźcie i doróbcie sobie do gospodarstwa. Program tego nie wyklucza. Program przewiduje rozwój małego gospodarstwa a większość tutaj kombinuje jak wziąć kasę i nic nie inwestować, do tego trzeba jeszcze narzekać że za długo czeka się na kasę, albo nie ma decyzji. Nikogo nie obrażam chcę tylko wyrazić swój pogląd na sprawę.

Galan99  Tobie jak zabiorą dopłatę to stracisz sens pracy w gospodarstwie bo ci na chlebek z masełkiem zostanie. Ja obrabiam 30  i dopłat biorę na 10ha. jakoś inwestuje i utrzymuje rodzinę, nie jest kolorowo. 

skoro ten co ma 10 i ten co ma 100 mają takie same koszta utrzymania to dlaczego ten co ma 100 ma nie wyrobić na utrzymanie? 

Zastanawia mnie jedno skoro z 10 ha nie dajecie rady się utrzymać to po co kupujecie maszyny?  Kupujcie ziemię  i powiększajcie areał, maszyny przyjdą z czasem.

Każda maszyna w produkcji kupiona z jakiegoś tam programu to wielka ulga , bo mniejsze koszta w uprawie , ale na chwilę obecną w każdej branży cienko jest opłacalnością , a będzie gorzej bo ludzi brak do pracy przy zbiorach , a jak są to chcą za dniówkę 120 zł lub i więcej .

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Galan.... w mojej okolicy są gospodarstwa w które z 15 ha w ciągu 15 lat dorobiły się 100ha i 60-70 krów dojnych. Nie wierzysz to zapraszam. 

Po przekroczeniu pewnego progu ekonomicznego przyrost ziemi się zwiększa kilkukrotnie. Na początku kupujesz po 1-2 ha jak masz 30 to już chętnie dokupił byś 10. jak masz 50 to i 20 byś wziął. Jakoś tak to działa. Ja mimo kredytów to chętnie kupił  bym z 15ha teraz chociażby żeby wychodzić na 0zł po 10 latach zaczną się przychody z tej ziemi a z kredytu zostaną wspomnienia.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

Chcesz rozśmieszyć Pana Boga to powiedz mu o swoich planach.....

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268
14 minut temu, gustaww napisał:

Galan.... w mojej okolicy są gospodarstwa w które z 15 ha w ciągu 15 lat dorobiły się 100ha i 60-70 krów dojnych. Nie wierzysz to zapraszam. 

Po przekroczeniu pewnego progu ekonomicznego przyrost ziemi się zwiększa kilkukrotnie. Na początku kupujesz po 1-2 ha jak masz 30 to już chętnie dokupił byś 10. jak masz 50 to i 20 byś wziął. Jakoś tak to działa. Ja mimo kredytów to chętnie kupił  bym z 15ha teraz chociażby żeby wychodzić na 0zł po 10 latach zaczną się przychody z tej ziemi a z kredytu zostaną wspomnienia.

Nie porównuj tych co zaczynali 20 lat temu z tymi obecnie. Gdybym wtedy zaczynał robiło by u mnie w firmie minimum 10 ludzi i pola by było najmniej 50-70 ha. 

Btw dyskusja zmierza w ciekawym kierunku 😂

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ten co 20 lat temu startował to nie zaryzykował kredytem? Unia później weszła...Skoro się nie da rozwinąć to po co to ciągnąć, oddajcie to komuś za 50tyś/ha i zróbcie z kasy inny użytek który przyniesie Wam godny żywot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

wiesz ile 20 lat temu ziemia kosztowała? raczej nie  bo za młody jesteś,a np świnie też sie po tyle sprzedawało

a co do ziemi to wiadomo że trzeba inwestować ,ale mam kupla który zaczynał od 12 ha,teraz ma 80,z czego tylko trochę w dzierżawach reszta kupiona,część jeszcze przez bank,ale nadal na pieniądzach nie śpi,a do tego ma już 43 lata i nadal samotny

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268
11 minut temu, gustaww napisał:

A ten co 20 lat temu startował to nie zaryzykował kredytem? Unia później weszła...Skoro się nie da rozwinąć to po co to ciągnąć, oddajcie to komuś za 50tyś/ha i zróbcie z kasy inny użytek który przyniesie Wam godny żywot.

Unia dała wzrost kosztów, dopłaty dla nierobów i bat na d*pę. Przed unią MTZ kosztował niecałe  60 koła, teraz prawie 120. Ziemia zdrożała 3 krotnie. Weź 30 ha dzierżaw klasy 4-6, oddaj dopłaty, jeszcze umowa na gębę, ciekaw jestem ile zarobisz.

Chętnie sprzedam Ci swoje za 50 k/ hektar, a kasę puszczę w obrót. Przez rok napewno zarobi więcej niż pole dało przez ostatnie 20 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To dlaczego jeszcze nie sprzedałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Bo szaleńców kupujących pola po 50 k/ha w okolicy nie ma. A nikt rozsądny nie daje za ziemię więcej niż 15k/ha, jeszcze w dobrej kulturze musi być. 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem gdzie mieszkasz i jakie macie ziemie ale u mnie jak się pojawi coś za 40tyś to znika w kilka sekund. Ostatnio poszło pare ha za ponad 60tyś/ha.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Tak jak pisałem klasy 4-6, dobrej ziemi brak. 30 km dalej zagłębie kapusciano-ziemniaczane klasy 2-4 cena 50-70 k/ ha idzie wszystko na pniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

Inna kwestia jest to ze ja powyżej 25 nie dałbym za ha. 60 tys to jakieś szslenstwo

  • Like 3
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

mam pytanko czy na restrukturyzacje malych gospodarstw mozna zakupic ciagnik.wiadomo nie starczy na calosc ale jakies 40%pokryje a to juz cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9008

Nie lepiej kupić Ci używkę a za RMG jakieś maszyny do tego ciągnika ?

Ponoć tak, ale to na razie plany zmian.

Edytowano przez GRZES1545
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

agregat uprawowo siewny kupilem w 2017r  plug kupie raczej za swoje .ciagnik to jednak ponad moje mozliwosci finansowe jak bym mial kupowac bez dofinansowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9008

To może jakieś pole jest w okolicy zawsze to łatwiej potem wzrost ogarnąć, No ale twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

bardzo bym chetnie kupil ale cena za 1ha 80tys wzwyz i ogolnie trodno nawet o dzierzawe a co dopiero kupic

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
3 minuty temu, waldi33 napisał:

bardzo bym chetnie kupil ale cena za 1ha 80tys wzwyz i ogolnie trodno nawet o dzierzawe a co dopiero kupic

 

4 minuty temu, waldi33 napisał:

bardzo bym chetnie kupil ale cena za 1ha 80tys wzwyz i ogolnie trodno nawet o dzierzawe a co dopiero kupic

Kupuję łąkę w cenie 1 ha -  (lubelskie) - 10 tys. - czy to drogo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7617

Kurna za 1 ha 80 tyś to jest koszmar a nie inwestycja , jak by pole 1 ha dawało dochodu 10 tyś to by było ok ale nie przy tych dochodach . gospodarstwo nawet 20 hektarowe by chciało kupić 50 ha po cenie 80 tyś to jest nie możliwe to koszt 4 000 000 mil niema takich upraw by tyle mozna było zarobić .

Edytowano przez galan99
  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi33    1

podam przyklad z mej okolicy gosc dal w dzierzawe 15ha klasa ii-v i wiecie ile dzierzawca placi ?2,5tys +doplaty. i jak tu myslec o dzierzawie zakupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9008

To ciężko ma chłopak, ja się cieszę że nie mieszkam w tak drogim rejonie bo lubię pracować na gospodarstwie a przy takich kwotach ciężko było by mniejszym się rozwinąć.

Waldi33 ile trzeba mieć zysku z waszych pól żeby płacić 2.5tys i dopłatę oddawać, Ja u siebie jak przeliczałem dzierżawę to nic nie płacę i oddaję dopłatę tylko, to przy zbiorach 4t z hektara zostaje się  ok. 1000zł

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj