Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
Andpol    1001

Pogoda dopisała chyba wszyscy maruderzy zdążyli już fasolę zebrać z pola więc nie ma się co dziwić że cena w dół wygrali ci co mokrą sprzedali po 4 zł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282

jest jeszcze inercja rynku w fasoli gdy po żniwach w czasach ręcznego przebierania towaru za wiele nie było.
Teraz powoli wszyscy się uczą prosto z pola i zwyczajnie zasypali kupujących wszyscy na raz no to skup próbowal obniżką ceny rozlożyć w czasie dostawy a gdy to nie pomogło... nawet maszynowe sortowniki mają swoją ograniczoną wydajność a przy okazji sonduje się najniższa cena jaką rolnik zaakceptuje

14 godzin temu, Andpol napisał:

Pogoda dopisała chyba wszyscy maruderzy zdążyli już fasolę zebrać z pola więc nie ma się co dziwić że cena w dół wygrali ci co mokrą sprzedali po 4 zł?

a nie, bo ja największy maruder o ile @DTaras nie wystartuje w tej konkurencji bo pewnie deklasuje wszystkich :P i jeszcze mam jedną działkę na pokosach. oczywiście Czarną perełkę. Co prawda na lubelkę przeznaczona no ale zawsze to odrębna plantacja chociaż jest za stodołą i jest jej tyle że jutro z rana planuję zwieźć taczką :D  bo wszelkie "posudy" pozajmowane a to czerwoną a to kontrą z omłotu a to kontrą do omłotu na lubelce bo na tej odmianie - jak pisałem - zależy mi na "prima sort" no i nie wyszło za bardzo bo jedenastu procent wilgotności dobija ledwie, co bardzo źle wpływa na parametr wizualny jaki w półtyczkach jest kluczowy - wielkość nasion pomimo że na sto gram wychodzi nieźle bo sucha ma większy ciężar właściwy niż mokra bo białko więcej waży niż woda przez co mniejsze są choć nadal ciężkie nasiona uschniętej zbytnio (jeszcze precyzyjnie nie liczyłem) to jest to towar w większości na detal i klient taki kupuje oczami a nie wagą masy tysiąca nasion; czyli co? mam nawilżyć do szesnastu siedemnastu?
nie ma sprawy, tylko jeszcze nie wiem jak.

ale ja już coś tam wymyślę :P

a ceny półtyczek zwykle podążają za jaśkiem i jakieś 150-200% jaśkowej ceny nieco bardziej w plus mniej w minus zależnie od wielkości/masy nasion

cena połtyczek to średnia między jaśkiem a tyczkowym nawet proporcjonalnie do wielkości; do którego bliżej wielkością to i do tego ceną. bo było - zdaje się -pytanie...
o, mam

15 godzin temu, Mareczek13 napisał:

A jak tam cena półtyczki czy ktoś się orientuję? 

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282
3 godziny temu, Andpol napisał:

@dysydent Co to za czarna perełka jak ona wygląda? Z ceną Jaśka ładnie zeszli?

Czy to taka?Fasola czarna 1kg 9082179002 - Allegro.pl

dokładnie to
ze trzy na gram tego wchodzi abo i więcej a po ugotowaniu za granatowo niebieski pod fiolet i jest to kolorystyczne urozmaicenie co tam sobie kto wymyśli z potraw na fasoli.
Choć ostatnio temat ryzykowny z tęczowymi potrawami i nawet w ub roku popyt i cena wyraźnie siadły :D
ot taki niszowy wynalazek jak kartofle "siniaki"

ACtC-3cX_0IqmJ6ovt0Frcvq28Yen5P5_MwMgRHv

selekcjonuję sobie typ karłowy z mieszanki o wszelkich stopniach biczykowatości
fajne ma kwiatki
ACtC-3eJ3C4rJcMxOJxGFebu0z4CE5OUFeyndJEt

o
nawet na af mam w załącznikach i to czarne z miksa z perełek to jest to a porównanie do innych odmian daje wyobrażenie jaki to dziug. Pewnie zwykłym kombajnem bez przeróbek by to szło
https://static.agrofoto.pl/monthly_05_2017/post-213329-0-78162300-1494788025.jpg

a cena jaśka?
to było do przewidzenia bo nasiane tego więcej niż rok temu a i teraz biorą prosto z pola to ludziska próbują sobie pracy oszczędzić przy przeładunkach i skoro ma na przyczepie to i niższą cenę zaakceptuje jeśli bez roboty i z głowy.
Problemem jest później postawa handlarzy tych którym uda się kupić po niższych cenach, czy w dalszym obrocie nie będą się przelicytowywać niższą ceną bo poziom cen takich się utrwali na dłużej.
Nikt poważny nie liczył na utrzymanie się cen z wiosny tego roku; mamy odreagowanie i tyle.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
13 godzin temu, melepeta napisał:

Ktoś się orientuje ile płacą za fasolę tyczkową?

15 brutto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282

na OLX-ie po tyle wystawiają tak że nie wiem czy w hurcie po tyle chodzi ale w tej odmianie głównym parametrem jest wielkosc nasion i jakieś zbliżone do gołębich jajek mutanty może i kto tyle da ale i to niewielkie partie towaru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kysiekb    27
5 godzin temu, dysydent napisał:

na OLX-ie po tyle wystawiają tak że nie wiem czy w hurcie po tyle chodzi ale w tej odmianie głównym parametrem jest wielkosc nasion i jakieś zbliżone do gołębich jajek mutanty może i kto tyle da ale i to niewielkie partie towaru

Rozmawiałem ze znajomym który sadzi tyczkę, mówił ze jest takie ssanie w tym roku ze 14 wziął i kupiec zadowolony. Jak ładny towar i suchy to może nawet dać 15. Okolice Szczebrzeszyna. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282

no ja akurat tyczkowej nie mam ale półtyczkowej to też nie zaszkodzi; zwłaszcza jeśli ją pokalibrować to bodaj najwyższe sorty...
a swoją drogą to tyczkowa jest relatywnie najmniej opłacalna pomimo ceny zważywszy pracochłonność i stale drożejąca praca najemna i jej powierzchnia spada od wielu lat
Przynajmniej takie odnoszę wrażenie z własnego "punktu obserwacji"

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282

zasadniczo wszystkie odmiany nietyczkowe mają zakres plonowania od 1,5 do 4,5t/ha gdzie i na słabych stanowiskach można do 3t uzyskać ale odmiany dla tych stanowisk na lepszych glebach nie dadzą i tej półtorej. bo wybujają i tylko zieleniny narośnie a ew strąki pogniją zanim dorosną. jeszcze za zielonego
Kwestia doboru odmiany do stanowiska
rozstawu i oczywiście roku.
Mianem "Orzełka" jest określanych kilka odmian bo i ta sławetna "fasola niepodległości" i taka grubsza ale o kształcie Wawelskiej biała ciapana w czerwone okrągle plamki i jeszcze jakaś drobniejsza z czerwonymi plamkami a każda z tyc odmian ma inne wymagania glebowe i rozstaw optymalny gdzie utrafienie we wszystkie parametry gwarantuje plon co najmniej 2t/ha każdej odmiany a 4,5t to już próg nieprzekraczalny.
Utrafienie z relacją zasobności NPKMgCa w glebie też decyduje o ilości strąków no i są odmiany które akceptują pola suche głównie z grupy biczykowatych i wlaśnie ten "ciapany orzełek" do nich należy tak że plon 3t bym uznal za rewelacyjny a 2 za dobry chociaż potencjał ta odmiana ma dość duży a przy tym jest nawet smaczna tylko ma twardy strąk dosyć trudny do wymłócenia jak na gatunek fasoli zwyczajnej chociaż osypywać się samoistnie też potrafi ale nie w takim stopniu jak Aura lub red kidney-e.
kto? po ile ? i czy kupuje hurtowo? nie wiem bo co rok to inaczej

np ja nie mogę znaleźć nigdzie borlotto w tym roku na próbną plantację a była dosyć łatwo dostępna rok temu.

no pozbierałem wszystko z fasoli co bylo na polu i dzisiaj dożynki bo nawet klinek niedocięty ze dwa kilo kontry taczką zabrałem do stodoły jeszcze z zielonymi liścmi chociaż liczyłem się że pójdzie na przyoranie.
Tak że ... jeść fasolę :P  bo co ja zrobię z tym co dopiero dzisiaj rozpoczęliśmy handel... przy sobocie

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    120

Zdazy się raz na kilkanaście lat powyżej 3.5 tony. 

Również można powiedzieć 9 ton pszenicy nieosiągalny plon. 

Z doświadczenia wiem że pogoda jest kluczowa.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lajkzxc    65
14 minut temu, matek89121 napisał:

wy naprawdę wierzycie w te plony powyżej 3.5 t ?

Za chwilę okaże się że mają niektórzy z ha tyle ton co pszenicy;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    1001
1 godzinę temu, matek89121 napisał:

wy naprawdę wierzycie w te plony powyżej 3.5 t ?

Ja mam ponad 4 ton tak do 5 t. ale z 2,2 ha.

Edytowano przez Andpol
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3282

tak wyglądała Wawelska która dała ponad 3t/ha a licząc odpady połówki ponad 3,5 t plus jeszcze całkiem ładny poplon tej która się osypała i teraz ma 4-7 liści.
Oczywiście to jest fotka z najlepszej (najoptymalniejszej) części plantacji ale i tak był tego regularny kawałek jakieś 60 ar

reszta hektarowej działki była nieco słabsza i tam nawet 3t z odpadami nie wyszlo no ale testowałem ilości wysiewu/rozstaw i właśnie zbyt gęsta jak i zbyt rzadka dała niższy plon co średnią z hektara na okolice trójki ....

DSCN2892.JPG

wystarczy sobie wyobrazić jak wygląda pszenica na 3t/ha i porównać czy ilościowo nie ma tej fasoli tyle co pszenicy w rozkładzie przestrzennym. zwłaszcza że ziarno drobnych fasoli jest od pszenicy cięższe

a tak całe pole gdzie ta najurodzajniejsza jest po prawej
na wprost jest już za gęsta

ACtC-3dHGHSsd744cXnmMBGhtH69p7OkpSfUSZtC

oczywiście rozstaw najoptymalniejszy jak dla tego roku i pola ktore przecież jeszcze idealne nie były jak dla fasoli choć nie najgorsze.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj