Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
sylwek23111    330

Właśnie sprawdzałem powierzchnie poszczególnych upraw jakie zostały podane w dopłatach i wychdzi że sporo mniej fasoli w moim rejonie posiano. A jak w waszych rejonach? https://rejestrupraw.arimr.gov.pl/#

W mojej okolicy 75% powierzchni w porównaniu do 2021 roku. Za to pwierzchnia soji się podwoiła

W 2021 zgłoszono 36 000 ha fasoli w całej Polsce a w tym 30 600 ha. Z tym że w tamtym roku małe gospodarstwa nie podawały szczegółowo co uprawiją, a w tym musiały więc różnica jest jeszcze większa.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    139

U mnie tez niby duzo mniej a jednak jak sie patrzy po polach to ma sie odczucie, ze jest wiecej posiane. Ale w tym roku u mnie zasiapi duzo kukurydzy i dyni. Ogolnie jak zawsze u mnie siali w 80% zimowki to teraz 50% pol zasiana wiosennymi uprawami. 

Soja z 95ha na ponad 300. Kukurydzy ponad 70% wiecej. Niezly przeskok :D

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

bakterioza choć objawy trochę nietypowe i być może jeszcze jakiś grzybek się przyłączył, antraknoza?

u mnie w kontrze niesortem siane i podobne się trafiają, pewnie z nasionami się zawlokło

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forg    3

Fasola wygląda słabo ale już kwitnie jakie można dać odżywki ? myślałem o asahi jakieś mikro czy dać już jej spokuj ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Forg napisał:

Fasola wygląda słabo ale już kwitnie jakie można dać odżywki ? myślałem o asahi jakieś mikro czy dać już jej spokuj ?

Tylko woda ratuje, żadna odżywka nie pomoże. U mnie od początku kwietnia spadło 24 litry na metr kwadratowy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

W fazie pełnego kwitnienia można kaptanem prysnąć?

Tydzień temu dałem od grzyba tazer+ top..s i fasola dalej słabo wygląda na jednym kawałku. Chyba bakterioza.

Edytowano przez Marek1129

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    46
13 minut temu, Marek1129 napisał:

W fazie pełnego kwitnienia można kaptanem prysnąć?

Tydzień temu dałem od grzyba tazer+ top..s i fasola dalej słabo wygląda na jednym kawałku. Chyba bakterioza.

Chciałem o to samo zapytać. 

A dodatkowo, który to dokładnie środek? Bo jest dwa dostępne 

1. " kaptan zawiesinowy 50WP" 

Zawartość substancji aktywnej: kaptan – 50% N-(trichlorometylotio) cykloheks-4-eno-1,2-dikarboksyimid (związek z grupy ftalimidów)

2. "captan 80 WDG" 

Substancja czynna
Kaptan (związek z grupy ftalimidów) - 800 g/kg (80 %)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

Co to może być?

Najśmieszniejsze, że na poprzeczce gdzie nie pryskałem niczym (blisko ogród) nie ma tych plamek na liściach.

20220622_162801.jpg

Edytowano przez Marek1129

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gołąb_sX    0

Co może być przyczyną ... ? Taka anomalia ma miejsce tylko na części pola, fasola ma bardzo ciemne liście i powypuszczane bardzo długie pędy z kwiatem. Wszędzie opryski były stosowane jednakowo, po siewie activus 2l, sencor 100g, comand 0.12l /ha i później basagran w dawce 2.5l/ha z olejanem, i jednoliścienne fusilade 0.8/ha.

IMG_20220622_182006054.jpg

IMG_20220622_182015993.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kabanos    94

Z poprzedniego sezonu są może jakieś pozostałości , też tak miałem po lancecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    139
16 minut temu, Kabanos napisał:

Z poprzedniego sezonu są może jakieś pozostałości , też tak miałem po lancecie.

Rok po zastosowaniu cos jeszcze zrobil? Dziwne

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133
3 godziny temu, Gołąb_sX napisał:

Co może być przyczyną ... ? Taka anomalia ma miejsce tylko na części pola, fasola ma bardzo ciemne liście i powypuszczane bardzo długie pędy z kwiatem. Wszędzie opryski były stosowane jednakowo,

różnice w nawożeniu
dysproporcje na korzyść azotu względem fosforu i jeszcze pewnie efekt zasolenia gleby z/lub niedostatku wody. Z fotek wynika że braków nawet fosforu nie ma i to są objawy nadmiarów a nie niedoborów jakichś minerałów przy ogólnej wysokiej zasobności gleby, ja podejrzewam azot i ogólne wysokie zasolenie na granicy akceptowalności fasoli. Raczej po za zasięgiem plantatora reagowanie na coś takiego no chyba że dysponuje deszczownią
albo ulewne deszcze
Może jeszcze jakieś  lontrele czy inne resztki chemii z minionego sezonu ale właśnie wynikłe z zbyt małej ilości wody w glebie aby rozcienczyć bo nie wygląda to aby było tego w glebie wiele i z czasem powinno to odpuszczać im dalej w lato no i może co popada

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gołąb_sX    0

Czy to może być efekt zastosowania wapna defekacyjnego z cukrowni ? właśnie na tym obszarze pola było to stosowane na jesień
Czy można w tym momencie kiedy ona kwitnie zastosować środek Asahi żeby ją troszkę podratować ?

Edytowano przez Gołąb_sX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

wapno też podnosi zasolenie gleby choć w relatywnie mniejszym stopniu jak inne minerały jak i defekacyjne to prawie cała tablica Mendelejewa i jeszcze może zawierać jakieś śladowe resztki buraczanych oprysków tak że może być i wapno przyczyną ale musiało by być go dużo dane aby jedyną.
Zależy jak opady się rozłożą dalej w lecie bo tam tylko wody a plon ziarna może być wysoki i to grubego ziarna. Od pogody zależy czy utrzyma te już zawiązane strąki i kolejne czy zrzuci lub przed terminem zasuszy.
Ja obstawiam na niedostatek wody jak dotychczas, a wapno jeśli to musiało być go dane dużo czyli grubo ponad 10t/ha aby było głównym powodem tego przypadku
Defekacyjne to węglan i tym trudno przewapnować nawet fasolę

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355

Witam. 

Ponawiam pytanie, czy można zastosować kaptan w fazie pełnego kwitnienia w jasiu?  

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3133

nikt nie udzieli autorytatywnej odpowiedzi na pytania jak wyżej czy o kaptan czy asahi w kwitnienie bo każdy zabieg niesie jakieś ryzyko i dopiero zestawienie z koniecznością warunkuje sensowność zabiegu. Prawidłowo wykonany zabieg jednym i drugim na pewno nie zniszczy wszystkich kwiatów o ile w ogóle cokolwiek zniszczy. Pryskałem kaptanem na pierwsze kwiaty kontry a i tak do końca nie jestem pewien czy z kwiatów które akurat były w fazie - nazwę - "zapylalności" mniej strąki zawiązało z racji oprysku bo i tak ze wszystkich kwiatów jasiek strąków nie ma prawa zawiązać i tyle tylko powiem że z opryskanych kwiatów strąki się zawiązywały choć nie wszystkich ale czy więcej by się zawiązało bez oprysku? nie uwierzę aby to ktokolwiek wiedział stąd na podobne pytania może być tylko jedna odpowiedź - prawo nie zabrania ale co do skutków to każdy zabieg jest odrębnym eksperymentem.
Co do zasady na kwiat unikamy jakichkolwiek zabiegów jeśli rośliny nie wymagają zdecydowanej a przynajmniej uzasadnionej interwencji.
Dużo można wyczytać z samych zaleceń w ulotkach.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1129    355
49 minut temu, dysydent napisał:

Co do zasady na kwiat unikamy jakichkolwiek zabiegów jeśli rośliny nie wymagają zdecydowanej a przynajmniej uzasadnionej interwencji.
Dużo można wyczytać z samych zaleceń w ulotkach.

W ulotce kaptanu nic nie jest napisane żeby nie pryskać na kwiat fasoli. A prysnąć muszę bo tydzień temu wykonałem zabieg fungicyd... i na młodych liściach dalej pojawią się brązowe plamy. Także obstawiam bakteriozę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Pisałem niejednokrotnie, że stosowałem kaptan podczas kwitnienia. Nic złego się nie działo. 

 

20220623_194605434.jpg

Fasola na borowinie  a płowiźnie bez porównania. 

20220623_191041464.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    963
14 godzin temu, Gołąb_sX napisał:

Co może być przyczyną ... ? Taka anomalia ma miejsce tylko na części pola, fasola ma bardzo ciemne liście i powypuszczane bardzo długie pędy z kwiatem. Wszędzie opryski były stosowane jednakowo, po siewie activus 2l, sencor 100g, comand 0.12l /ha i później basagran w dawce 2.5l/ha z olejanem, i jednoliścienne fusilade 0.8/ha.

IMG_20220622_182006054.jpg

IMG_20220622_182015993.jpg

Też mam miejscami na jednym kawałku  ,tam gdzie ziemia jest gliniasta ,możliwe że doglebówka jest w strefie korzeni i trzyma bo na   glinie  bardzo wolno się przemieszcza i rozkłada

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj