Polecane posty

Rider    4

Panowie, doradźcie w temacie żywienia opasów. Ubyło mi trochę pola z dzierżaw i krucho z paszą treściwą. Pasze jakimi dysponuję to 3ha pszenżyta + 3,5ha kukurydzy + 7ha łąk z możliwością zwiększenia o kolejne 2ha. Mam już 100bel sianokiszonki i myślę że kolejne 100 siana jest do zrobienia jak pogoda pozwoli. Sprzęt własny do zbioru.  Obsada 30szt. W tej chwili skończyło mi się już zboże i dokupiłem paszy 18% po 900brutto, z tym, że to jednak drogo wychodzi, ubywa  w oczach :D. Kukurydzy daję do woli, sianokiszonki także. Jak by to zoptymalizować, żeby w miarę ekonomicznie to wyszło? Sprzedać pszenżyto po żniwach  i kupić w to miejsce soję? Liczę na pomysły. 

Edytowano przez Rider

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbatoos    2

Pomożecie ułożyć jakiś sensowny plan żywieniowy dla kilku sztuk bydła?

Dysponuję sianem, słomą, wysłodkami, pszenicą i jęczmieniem.

Czy z takich pasz da radę ułożyć coś logicznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

a co tu układać ? na początku wysłodki i posypać śrutem z pszenicy i jęczmienia i później na dojadanie w ciągu dnia i nocy siano ze słomą lub na zmianę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barbatoos    2
1 godzinę temu, Rolnik7343 napisał:

a co tu układać ? na początku wysłodki i posypać śrutem z pszenicy i jęczmienia i później na dojadanie w ciągu dnia i nocy siano ze słomą lub na zmianę

A w jakim stosunku najlepiej jęczmień z pszenicą i koncentratem? Warto dokupić jakaś śrutę rzepakową, sojową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

kup bobik i srute rzepakowa, wyjdzie to najkorzystniej. a na koncentraty moim zdaniem szkoda kasy nawala otrąb rzepaku mocznika i płać ponad 2000zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098

Ja daje tylko śrutę zbożowa kuku kreda,mocznik i byczki sie błyszczą. Śruta sojowa czy rzepakowa za drogie moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam problem z mieszanką zbożową, nierownevwschody sprawiły że w ch*j zielonego owsa i jeczmienia,czym zrobić desykację żeby to potem nadawało się do żarcia dla byków a słomą do scielenia

Edytowano przez bobienko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszKlim    30

Cześć.

Wiecie od czego zależy żeby byk na WBC wszedł w lepszą klasę mięsa? bo u mnie tylko klasa O. u braciaka który Karmi kiszonką z Ku. też O i ma różne opasy mleczne i mieszańce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Mam gleby roznej klasy od 4 do 6 i po tym roku zboza slabo sypaly same mieszanki owies z jeczmieniem i sam jeczmien nawozenie poszlo spore a efekty mizerne ze wzgledu na malo opadow teraz mam pytanko czy dla opasów lepiej posiac zyto i na tych slabszych ziemiach bedzie pewniej ze urosnie nizszym kosztem niz ten jeczmien czy pszenica co potrzebuja nawozu oczywiscie na wiosne tez posieje mieszanki i czy taka pół na pół z zytem bedzie odzywcza dla opasów bo sa rozne opinie na temat zyta ze antyzywieniowe itp. Czy karmicie zytem byki i jakie efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Drugi rok 50% żyta w dawce reszta owies i łubin słodki, jedzą jak głupie i negatywnych efektów nie widać. Moim zdaniem lepiej dobrać rośliny do gleby na której się gospodaruje niż pchać kasę w wymagające rośliny, których plonowanie jest zawodne na słabych glebach. Za zaoszczędzone pieniądze rozsądniej dokupić dodatki paszowe by polepszyć paszę.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190
Dnia 3.08.2018 o 08:57, MariuszKlim napisał:

Cześć.

Wiecie od czego zależy żeby byk na WBC wszedł w lepszą klasę mięsa? bo u mnie tylko klasa O. u braciaka który Karmi kiszonką z Ku. też O i ma różne opasy mleczne i mieszańce.

Od uczciwości ubojni! 

 

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Co wy na to o zywieniu opasów pół na pół z żytem jesli chodzi o treściwą tanszy koszt uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

mysle ze młodym bykom żyto moze byc miej albo i wcale ale takim 300 + połowe dawki mozna dac . kiedys poularne było zyto zalewane wrzatkiem  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Gringo1 napisał:

Co wy na to o zywieniu opasów pół na pół z żytem jesli chodzi o treściwą tanszy koszt uprawy

Można dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Tez tak mam zamiar zrobic zyta kilka lat juz nie sialem zamiast tego z ozimin to pszenzyto ale to tez nawozu potrzebuje od zajebania a na 5 6 to wiadomo jak przypali to niskie i naklady ida w powietrze wyprubuje hybryde na 3 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Hybryda potrzebuje dobrego stanowiska i nawożenia, jak chcesz mniejszych nakładów na 6 klasie to populacyjne, łubin ewentualnie.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Jak cenowo wychodzi pełnoporcjówka 18% białka dla opasów? Muszę dokupić zboża a śruta rzepakowa też cały czas w górę i zastanawiam się czy nie lepiej kupic gotowa pasze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Panowie takie pytanie co dodać?  Co zmienić czy jest ok? 

Aktualnie pół belki sianokiszonki (bardzo dobrej z sianej trawy)  około 150-200kg śrut z pszenicy i owsa (pół na pół) oraz około 150kg kiszonego ziarna kukurydzy 

I reszta kiszonka z kukurydzy do pełna na wóz paszowy 5m3 jakie dodatki dodawać? 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Patryk1222 napisał:

Panowie takie pytanie co dodać?  Co zmienić czy jest ok? 

Aktualnie pół belki sianokiszonki (bardzo dobrej z sianej trawy)  około 150-200kg śrut z pszenicy i owsa (pół na pół) oraz około 150kg kiszonego ziarna kukurydzy 

I reszta kiszonka z kukurydzy do pełna na wóz paszowy 5m3 jakie dodatki dodawać? 

 

 

Nie wiem czy nie lepiej byłoby zrezygnować z kiszonego ziarna qq na np. Śrutę rzepakowa ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj