Polecane posty

44 minuty temu, mechanizator72 napisał:

Witam, jestem hodowcą bydła opasowego w ilości około 50 sztuk. Dotychczas stosowałem bardzo prostą dawkę żywieniową, 1 tona paszy treściwej składała się z 450 kg śruty pszenżytniej, 450 kg śruty jęczmiennej oraz 100kg koncentratu Masterbull (36% białka).Oprócz tego byki otrzymują kiszonkę z kukurydzy oraz sztuki od 400kg kiszonkę z łubinu z owsem, a mniejsze sianokiszonkę. Mam zamiar zmienić skład paszy treściwej. Trochę poczytałem i o to propozycja mojej receptury 1 tony paszy treściwej:

-200 kg śruty pszenżytniej,

- 200 kg śruty jęczmiennej,

- 200 kg śruty kukurydzianej,

- 100 kg śruty rzepakowej,

- 175 kg otrąb pszennych lub żytnich (nie wiem które lepsze dla bydła),

- 50 kg śruty z łubinu,

- 25 kg dodatku witaminowego w celu uzupełnienia witamin i aminokwasów (np. Dolfos Dolmix BO),

- 20 kg soli paszowej,

- 30 kg kredy pastewnej 

 

Czy taka dawka zapewni optymalny bilans energii do białka oraz czy jest odpowiednia dla opasów?  Ile proponujecie dziennie podawać paszy treściwej bykom w zależności od masy ciała? Proszę o porady. 

 

Przelicz i będziesz wszystko wiedział 

21 minut temu, situ14 napisał:

Jak opasy dostają kiszonke z qq i z żyta + siano + treściwą to jest sens dodawać do tego ccm czy raczej lepiej się w to nie bawić?

Odpuść ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianbob    0

Czy taka pasza tresciwa bedzie dobra 4kg na sztuke.

Na mieszalnik 1t

23kg mocznika

17kg witamin

100kg soi

350kg owies

350kg jeczmien

160kg pszenzyto

Byki dostaja kiszonke z kukurydzy,siano i sianokiszonke.

Czy taka tresciwa moze byc a jak nie to prosze o wasze porady co zmienic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7
Panowie a mocznik od jakiego wieku stosujecie? I przy mieszaniu paszy srutujecie go czy prosto z wora do mieszalnika? Może głupie pytanie ale..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal5    0

Man do was takie pytanie czy byczkowi który skączył 6 miesięcy mogę mu zacząć dawać wysłotki buraczane granulowane na mokro i co do nich mogę dodawać jakieś koncentraty czy coś innego co polecacie byczek jest po mlecznej krowie nie mięsny żeby lepiej rusł i nabierał masy ?🙂

Edytowano przez Michal5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Michal5 napisał:

Man do was takie pytanie czy byczkowi który skączył 6 miesięcy mogę mu zacząć dawać wysłotki buraczane granulowane na mokro i co do nich mogę dodawać jakieś koncentraty czy coś innego co polecacie byczek jest po mlecznej krowie nie mięsny żeby lepiej rusł i nabierał masy ?🙂

Jak już to SKOŃCZYŁ, owszem możesz. Wysłodki powinny zaspokoić energię, więc przydałaby się dobra dawka białka. Poleciłbym Ci śrutę sojową/rzepakowa/słonecznikowa, ale jeśli to ma być tylko dla jednej sztuki to można coś dopłacić to gotowej paszy/koncentratu ;) 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jompek    0
13 godzin temu, Damianbob napisał:

Czy taka pasza tresciwa bedzie dobra 4kg na sztuke.

Na mieszalnik 1t

23kg mocznika

17kg witamin

100kg soi

350kg owies

350kg jeczmien

160kg pszenzyto

Byki dostaja kiszonke z kukurydzy,siano i sianokiszonke.

Czy taka tresciwa moze byc a jak nie to prosze o wasze porady co zmienic.

Brakuje taniej kredy ja daje worek 25 kg na skrzynie ok 400kg sruty  kreda nie zaszkodzi a jest tania 

Czy ktoś daje sól dla bydła tylko nie o lizawki mi chodzi  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098
4 godziny temu, Michal5 napisał:

Man do was takie pytanie czy byczkowi który skączył 6 miesięcy mogę mu zacząć dawać wysłotki buraczane granulowane na mokro i co do nich mogę dodawać jakieś koncentraty czy coś innego co polecacie byczek jest po mlecznej krowie nie mięsny żeby lepiej rusł i nabierał masy ?🙂

Moim zdaniem wszystkie te koncentraty nadają sie.... jakbyś dawał tyle co piszą to z byka nawet gowno nie zostanie bo dopłacisz. Dobra kiszonka z kukurydzy, osypka ze zboża, mocznik, witaminy i kreda. Zaczynam sie zastanawiać żeby kupić auto Młóto browarnianego i zakisić. Ciekaw jestem efektów jak byczki rosną na kukurydzy i właśnie młocie browarnianym.

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4417

A cena młota?Sam rozmyślałem na tym i według mnie to drogi biznes przy opasach....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098

Chce uzupełnić białko młotem ale nie wiem jak to wyjdzie. Narazie głębiej tego nie analizowałem bo brak możliwości kiszenia tego. Dlatego napisałem bo moze ktoś  karmi kiszonka z kukurydzy i młotem i ma jakieś rozeznanie

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemek28_28 napisał:

Chce uzupełnić białko młotem ale nie wiem jak to wyjdzie. Narazie głębiej tego nie analizowałem bo brak możliwości kiszenia tego. Dlatego napisałem bo moze ktoś  karmi kiszonka z kukurydzy i młotem i ma jakieś rozeznanie

Zobacz w normie żywienia jakie ma poszczególne wartości, zestaw to z innymi paszami o których myślisz lub posiadasz, porównasz i wyjdzie Ci co lepiej się opłaca cenowo. Pamiętaj tez jakby np mloto wyszło ciut taniej to czasem troszkę lepiej dopłacić do innej paszy, której łatwość stosowania itd jest łatwiejsza, w skrócie szkoda czasem zabawy o pare zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19726
Dnia 22.03.2018 o 20:54, Jompek napisał:

 

Czy ktoś daje sól dla bydła tylko nie o lizawki mi chodzi  ?

ja podaje paszową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak w temacie żywienia, w tym sezonie być może nawet jutro zasieję na próbę 0,5ha łubinu, żeby zobaczyć czy dam radę prawidłowo prowadzić tę roślinę. Jeśli wszystko się uda, to postaram się zastąpić koncentrat białkowy premiksem witaminowym oraz śrutą z łubinu, która będzie stanowić 15% dawki paszy treściwej, obecne koncentrat 36% białka stanowi 10% dawki paszy treściwiej, więc myślę, że nie powinno to się odbić negatywnie na przyrostach, a powinno obniżyć koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Nie chcę sie robić ekspertem od łubinu, bo już raz mi jego uprawa dała po d*pie, ale łubin z tego co wiem sieje się dużo później, nawet w maju, więc nie wiem czy nie chcesz się za bardzo pospieszyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jompek    0
Dnia 24.03.2018 o 21:58, soltys48 napisał:

ja podaje paszową

A ile stosujesz ?

 

 

Też myślałem nad młotem tylko niech ktoś mi powie ile będę mógł podać na sztukę i od jakiego wieku  dawać bo nie wiem czy taki micro gospodarz jak ja ma sens się zajmować tym młotem i czy ktoś może próbował przechować młóto w big bagu z foliowych wkładem bo gdzieś widziałem na filmiku jak sypia młóto w bigbaga tylko nie wiem w jakim celu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450
Dnia ‎24‎.‎03‎.‎2018 o 21:18, przemek28_28 napisał:

Chce uzupełnić białko młotem ale nie wiem jak to wyjdzie. Narazie głębiej tego nie analizowałem bo brak możliwości kiszenia tego. Dlatego napisałem bo moze ktoś  karmi kiszonka z kukurydzy i młotem i ma jakieś rozeznanie

przecież młóto i tak taniej wyjdzie niż doja,,ja nie wiem jak wy liczycie..młóto pozatym wypelnia zoładek i go rozpiescza ten jeczmien przegotowany i byczki sieca się jak...  dawniej mój teść zyto gotowal cale bykom by się po prawialy,,a tu jeczmien z białkiem dojelitowym,,

a dawkowanie od 5 do 8 kg dziennie,,zależy od wieku,, można dawac już ok,200kg wagi byka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

A jeśłi mozna wiedzieć to jakie młóto stosujecie? Suszone, granulowane, mokre do zakiszenia? Jakie wychodzi najkorzystniej cenowo i jakościowo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartoszm    0

Witam, growerke od świń mam i teraz pytanie ile mogę dac na byka i jakie przyrosty mogą być ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj