wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

mariuszd93    559

mam go drugi rok, jak narazie rozsiał 3 wanny wapna, parę ton nawozu, kilkanaście ha poplonów i nic mu nie jest. Kosz jest dość wytrzymały, zasuwa ręczna otwiera się bez problemów.


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

witam, może ktoś doradzi gdzie w łódzkim można kupić kredę nawozową 06a luzem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambrilo93    0

Witam Panowie,

Mam ofertę na wapno z kopalni z kielc po 90 zł/tona z dowozem na pole, węglanowe z magnezem.

Czy takie wapno będzie dobrym wyborem na dzierżawę przejmuje a pole dość zaniedbane nie widziało wapna na pewno z 10 lat.

Jaka będzie odpowiednia dawka bo myślałem o 3t/ha

 

Proszę o jakieś porady, dodam że ziemie lekkie klasa około 4, o dziwno na części był w tym roku jęczmień jary i wyglądał nienajgorzej

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

jeśli z magnezem to dolomit, najważniejsze jest jak drobno zmielone. W okolicy Kielc jest mnóstwo kopalni dolomitu


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ambrilo93    0

Z rozmowy z dostawcą jasno wynikało że nie jest to dolomit bo jak mi Pan wyjaśnił robili doświadczenia z tym dolomitowym i po dwóch zabiegach w ciągu dwóch lat ph gleby nie zwiększyło się nawet o 0,1. Więc zaproponował mi węglanowe zawierające magnez coś koło 11 % magnezu ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Zamawiając wapno, żądajmy konkretnej informacji jakie to wapno, z jakiej kopalnii, najlepiej niech dostawca okaze atest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Z rozmowy z dostawcą jasno wynikało że nie jest to dolomit bo jak mi Pan wyjaśnił robili doświadczenia z tym dolomitowym i po dwóch zabiegach w ciągu dwóch lat ph gleby nie zwiększyło się nawet o 0,1. Więc zaproponował mi węglanowe zawierające magnez coś koło 11 % magnezu ma

Węglanowe zawierające magnez to własnie dolomit. Dolomit to skała ktora składa się z węglanu wapnia (CaCO3) i węglanu magnezu (MgCO3).

W przyrodzie w skałach wapiennych występuje różna zawartości węglanu magnezu, od 0 w górę.

Zgodnie z polskim prawem wapno magnezowe to takie, które zawiera min 8% MgO.

W uproszczeniu: jak masz mało magnezu w glebie to potrzebujesz dolomitu o wysokiej zawartosci CaO, np 15-18%.

Jak masz wysoki poziom magnezu to moze byc słabszy dolomit, o zawartosci ok 8% MgO.

Czyli to co Ci proponują to słaby dolomit, ani dużo magnezu ani dużo wapnia. Nie mówię że to źle, być może w Twoim planie nawożenia, biorąc pod uwagę badania gleby właśnie takiego wapna potrzebujesz.

Uważaj tylko jak mówią że "dolomit nie działa", działa, działa:)

Nawet tu na forum jakiś czas temu jeden z kolegów wrzucał własne wyniki pomiarów gdzie dobry dolomit podnosił ph o 0,7 w 6 miesięcy (tu mogę coś pomylic bo była o tym dyskusja kilka tygodni temu ale chyba takie liczby były).

Opinia o niedziałającym dolomicie bierze się stad, że oszuści kupują w kopalniach odpady od produkcji kruszywa, ktore są dużo grubiej zmielone niż wapno nawozowe. Wapno powinno mieć frakcję ok 0-2 mm, tymczasem cwaniaki  kupują w kopalniach za grosze np 0-5 mm, to szczegónie latem, kiedy kopalnie nie nadążają z produkcją i wapna i kruszyw.

Kazde wapno, czy to wapien czy dolomit działa tym lepiej im drobniej jest zmielone. Tak na zdrowy rozum: pył będzie działał od razu, kamyki, szczególnie duże, wcale. 

Jeszcze jedna uwaga: oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w wapnie węglanowym nie ma ani grama CaO czy MgO. Są tam wapn i magnez w formie węglanowej, którą prawo nakazuje przeliczyć na CaO.

I tu tez proszę uważac na cwaniaków, którzy sprzedają wapno o zawartości np 76% CaCO3, to  słabo jak na wapno bo to wychodzi tylko ok 42 CaO, kiedy w Polsce prawie każde wapno z kopalni ma 50-54% CaO (przy dolomicie tak samo ok 50% bo w dolomicie sumuje się CaO i MgO jako czysty składnik).

Podawanie składu w CaCO3 tzn w węglanie a nie w tlenku to oszustwo, które jednak pomaga naciągnąć klienta na "mocne wapno".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koło Pajęczna

 mylisz się w tych (naszych) okolicach nie ma złóż kredy 06a a pajęczno i okolice sprzedaje 04 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroQQ    0

Witam, potrzebuje szybko cynk na jakies dobre, sprawdzone wapno(luzem) w województwie Mazowieckim. Nie chce w BigBagach, bede rozsiewał nowszym rozrzutnikem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

witam, może ktoś doradzi gdzie w łódzkim można kupić kredę nawozową 06a luzem?

 

A czym to rozsiejesz? To ma 15-18 % wilgotności , piastem może być ciężko zależy jak mokre przyjedzie, tylko Tytan bezproblemowo takie coś rozsiewa.

Musisz brać całą wannę i wysiać całość bo jak zostawisz część na polu na zimę to wiosną możesz nie znaleźć. Przykrywać trzeba i takie tam. Jak małą ilość potrzebujesz to zastanów się nad dostawą paletową prosto do gospodarstwa . Parę złotych więcej i pełen komfort.

Zamawiasz tyle ile potrzebujesz wysiewasz zawieszanym. I zapominasz o wapnowaniu. Ale to  ma sens na kilka hektarów. Na więcej się nie kalkuluje. Na OLX wisi taka oferta.popatrz i skalkuluj sobie co się opłaci.

Tej granulowanej dasz na hektar tonę , półtorej a tej luzem trzeba dać więcej , tak około 2 do 2,5 tony. Jak z łódzkiego jesteś  to transport już trochę wyjdzie. 4zł brutto za kilometr  , prosto można policzyć. Cena na kopalni to około 60 zł netto za tonę VAT 8% i oczywiście teraz kolejki. Jak to wszystko sobie policzysz i jeszcze jak nie będziesz miał gdzie wysiać całych 25 ton, to zastanowił bym się poważnie nad granulowanym.

Brałem wiosną w ten sposób 4 tony i sobie chwalę. W moim wypadku innego wyjścia nie było , bo raz .że część pogłównie potrzebowałem posypać a swojego sprzętu do wapna luzem nie mam. Jak to wszystko policzyłem i przemyślałem to dałem sobie siana z wapnem luzem.

 

Napisz do mnie to dam  tel. do gościa co przywiezie Ci to wapno 06a luzem

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

Jeśli ma sie rozrzutnik i troche czasu to nie ma problemu...i nie trzeba miec rozrzutnika z pionowymi walkami. Ja na spod rozrzutnika dawalem trzy lozki podkladu z pieczarek i 2 lyzki kredy...najpierw warstwa podkladu wyrownana lopata a potem warstwa kredy i miod malina rozrzuca. Rozrzutnik z walkami slimakowymi poziomymi. Jezdzilem slad od sladu okolo 0,5-1m bo ladnie przyokazji rozrzucalo na boki. Dzien i 26 ton rozwiezione. Patrzac na areal jaki zostal obsiany okolo 3 tony na hektar.
Kreda 64,80zl/tona ladny czysciutki przesiany towar. Czasem trafił sie gdzies krzemien ale to moze 0.01% na 26 ton.


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

A czym to rozsiejesz? To ma 15-18 % wilgotności , piastem może być ciężko zależy jak mokre przyjedzie, tylko Tytan bezproblemowo takie coś rozsiewa.

Musisz brać całą wannę i wysiać całość bo jak zostawisz część na polu na zimę to wiosną możesz nie znaleźć. Przykrywać trzeba i takie tam. Jak małą ilość potrzebujesz to zastanów się nad dostawą paletową prosto do gospodarstwa . Parę złotych więcej i pełen komfort.

Zamawiasz tyle ile potrzebujesz wysiewasz zawieszanym. I zapominasz o wapnowaniu. Ale to  ma sens na kilka hektarów. Na więcej się nie kalkuluje. Na OLX wisi taka oferta.popatrz i skalkuluj sobie co się opłaci.

Tej granulowanej dasz na hektar tonę , półtorej a tej luzem trzeba dać więcej , tak około 2 do 2,5 tony. Jak z łódzkiego jesteś  to transport już trochę wyjdzie. 4zł brutto za kilometr  , prosto można policzyć. Cena na kopalni to około 60 zł netto za tonę VAT 8% i oczywiście teraz kolejki. Jak to wszystko sobie policzysz i jeszcze jak nie będziesz miał gdzie wysiać całych 25 ton, to zastanowił bym się poważnie nad granulowanym.

Brałem wiosną w ten sposób 4 tony i sobie chwalę. W moim wypadku innego wyjścia nie było , bo raz .że część pogłównie potrzebowałem posypać a swojego sprzętu do wapna luzem nie mam. Jak to wszystko policzyłem i przemyślałem to dałem sobie siana z wapnem luzem.

 

Napisz do mnie to dam  tel. do gościa co przywiezie Ci to wapno 06a luzem

 

A próbowałeś  piastem ?  czy tak  sobie pierdzielisz? 

Ja  rozsiałem  kłosem  bez  żadnych problemów .

i nie pare  złotych  więcej  - tylko  3 - 3,5  raza  więcej 

granulatu  dasz  tonę  a  luzem  trzeba  2 ?   niby dlaczego? skład jest  prawie identyczny  - tyle ze  zanieczyszczeń  nie ma i wilgotność  troche mniejsza .

tona  granulatu na kwas  gówno poradzi  :P  sypnij  3  tony  - to ponad  tysiąc  zł  , bez  sensu

granulat  jest  do przyjęcia  tylko  na podtrzymanie  uregulowanego ph  , w ilościach  po  500 kg ha 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

A próbowałeś  piastem ?  czy tak  sobie pierdzielisz? 

Ja  rozsiałem  kłosem  bez  żadnych problemów .

i nie pare  złotych  więcej  - tylko  3 - 3,5  raza  więcej 

granulatu  dasz  tonę  a  luzem  trzeba  2 ?   niby dlaczego? skład jest  prawie identyczny  - tyle ze  zanieczyszczeń  nie ma i wilgotność  troche mniejsza .

tona  granulatu na kwas  gówno poradzi  :P  sypnij  3  tony  - to ponad  tysiąc  zł  , bez  sensu

granulat  jest  do przyjęcia  tylko  na podtrzymanie  uregulowanego ph  , w ilościach  po  500 kg ha 

 

Tak sobie pierdzielę , jak napisałeś. Jak kupisz po deszczu to  piastem może być kiszka. ta kreda nie jest całkiem sypka , jest taka trochę tłusta i jak dostaje wody to się problem robi. Z tą wielokrotnością ceny to też nie do końca jak piszesz wody jest prawie 20% co o dwadzieścia % wymusza zwiększenie dawki,nie wiem czemu ale zalecają wysiew w dawce jak pisałem w swoim poście. Relacja kosztu do odległości, zwiększony wysiew i koszty rozwalenia jak brak swojego sprzętu zaciera różnicę kosztową.

Na pewno luz będzie tańszy, tylko w pewnych okolicznościach warto jest dopłacić do granulatu.

 

Kolejna sprawa to sposób wapnowania ; jeżeli chcesz nawalić na kilka lat to 3 tony jak najbardziej a jeżeli zaplanujesz wapnowanie na kilka lat i co rok sypniesz np. po 500kg to wcale wielkich dawek sypać nie ma potrzeby. Zalecane przez producenta dawki kredy granulowanej nie są wzięte z kosmosu 1 tona na ha zmienia ph faktycznie a powtarzanie w kolejnych latach ten proces i podtrzymuje i dalej podnosi ph. Inaczej mówiąc, sypanie systematycznie małymi dawkami zrobi taką samą robotę jak sypanie 3 ton za jednym zamachem.

 

Przy technologi raz a dużo występują straty wapnia ze względu na mobilność kredy w glebie.Na zapas to można sypać wapno dolomitowe , czy typu Morawica.

 

Więc ta opłacalność różnie wygląda w różnych konfiguracjach. Na zachodzie  stosują kredę małymi dawkami ale systematycznie i nie narzekają na plony. Takie stosowanie ma wiele plusów ; oszczędność czasu , łatwość i koszt aplikacji,równomierny wysiew na polu , stałe działanie wapnia w glebie, ciągła dostępność dla roślin. Może warto na wapnowanie spojrzeć w ten sposób? Wtedy granulowana kreda nie będzie takim demonem wysokiej ceny. W rolnictwie trzeba wszystko dokładnie liczyć na podstawie posiadanych informacji opartych na wiarygodnych wynikach badań i wynikach doświadczeń polowych i podpatrywać innych , którzy taką wiedzę wykorzystują z korzyścią u siebie na polach.

Mam znajomego 1900 ha i on wapnuje swoje pola wyłącznie kredą z Rugi w sposób opisany prze zemnie , Podobna do kornickiej ,

Czy odważysz się nazwać go idiotą? W plonach raczej go nie dogonisz bo u nas nikomu się to nie udaje.

 

Edytowano przez Ainat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

A czym to rozsiejesz? To ma 15-18 % wilgotności , piastem może być ciężko zależy jak mokre przyjedzie, tylko Tytan bezproblemowo takie coś rozsiewa.

Musisz brać całą wannę i wysiać całość bo jak zostawisz część na polu na zimę to wiosną możesz nie znaleźć. Przykrywać trzeba i takie tam. Jak małą ilość potrzebujesz to zastanów się nad dostawą paletową prosto do gospodarstwa . Parę złotych więcej i pełen komfort.

Zamawiasz tyle ile potrzebujesz wysiewasz zawieszanym. I zapominasz o wapnowaniu. Ale to  ma sens na kilka hektarów. Na więcej się nie kalkuluje. Na OLX wisi taka oferta.popatrz i skalkuluj sobie co się opłaci.

Tej granulowanej dasz na hektar tonę , półtorej a tej luzem trzeba dać więcej , tak około 2 do 2,5 tony. Jak z łódzkiego jesteś  to transport już trochę wyjdzie. 4zł brutto za kilometr  , prosto można policzyć. Cena na kopalni to około 60 zł netto za tonę VAT 8% i oczywiście teraz kolejki. Jak to wszystko sobie policzysz i jeszcze jak nie będziesz miał gdzie wysiać całych 25 ton, to zastanowił bym się poważnie nad granulowanym.

Brałem wiosną w ten sposób 4 tony i sobie chwalę. W moim wypadku innego wyjścia nie było , bo raz .że część pogłównie potrzebowałem posypać a swojego sprzętu do wapna luzem nie mam. Jak to wszystko policzyłem i przemyślałem to dałem sobie siana z wapnem luzem.

 

Napisz do mnie to dam  tel. do gościa co przywiezie Ci to wapno 06a luzem

 

 

Piasta niby mam, ale potrzebuję wapna na ok 7ha, w tym na połowę  dopiero po kukurydzy czyli za jakiś miesiąc a połowę teraz, chyba zdecyduje się na granulat.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2362

U mnie kreda z kornicy lezala ponad miesiac nakryta i taka jak przyjechala taka byla. Tylko fakt za wiele deszczu u mnie nie bylo. Jesli chcesz dac po 3 tony to na 7 ha trzeba 21 ton a na lodke wchodzi 26 wiec ja bym sie nie zastanawial tylko zamawial luzem tylko trzeba bylo zamowic 2 tyg temu zebys juz ja mial


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Pierwsza oferta to według mnie zworkowane wapno prosto z kopalni - zamiast 30zł płacisz 170zł/t. Kwestia co oni uważają za drobno zmielone.

W drugiej ofercie zgranulowany dolomit - nie mam nic do produktu, ale czasem lubię wyłapywać takie kwiatki mające wabić klienta - np " Produkt wzbogacony o wysoko-rozpuszczalną formę magnezu o wysokiej reaktywności." Ciekawe jak wzbogacili to wapno w magnez i z jakiej przyczyny jest on tak wysoce  rozpuszczalny :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Jak najlepiej wysiać wapno?Przed orką-po... A???ciekawe jakie macie patenty ;)

Edytowano przez aletes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

ile dni po wapnowaniu na ściernisko (wapno węglanowe) i orce można siać rzepak?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Odradzam- powinno się odczekać- tuż po wapnowaniu nie powinno się nic siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Tak, najlepiej po wapnowaniu czekać z siewem rzepaku 3 tyg. czyli do 15 września. Skończcie pier**lić i głupoty doradzać innym !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ainat    10

Odradzam- powinno się odczekać- tuż po wapnowaniu nie powinno się nic siać.

Mógłbyś swoją myśl rozwinąć?

Jeżeli takim wapniakiem koszelowskim można sypać pogłównie to dla czego siać nie można po wysiewie wymieszanego wapna?

 

Piasta niby mam, ale potrzebuję wapna na ok 7ha, w tym na połowę  dopiero po kukurydzy czyli za jakiś miesiąc a połowę teraz, chyba zdecyduje się na granulat.

 

 

I dobrze zrobisz , teraz zamów ile potrzebujesz w tej chwili a resztę zamówisz i wysiejesz jak ci kukurydza zejdzie z pola.

Jak dobrze to rozplanujesz to przywiozą Ci prosto pod rozsiewacz i odpadną manewry z magazynowaniem.

Przywiozą i w tym samym dniu rozsiejesz. Ja u siebie tak zrobiłem z windy auta palety poszły prosto na przyczepę i od razu na pole i wysiane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj