tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Audi213    143

Jest problem bo na jednym polu przed rzepakiem przydało by się wysiać wapno, ale boję się utrat składników z nawożenia NPK, które prawdopodobnie będzie wysiane za tydzień i tutaj pytanie czy jest sens w tym roku bawić się w wapnowanie czy odpuścić sobie i polecieć tylko z NPK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829
56 minut temu, Wicherek napisał:

wylega,tragedia !

Bez przesady, że tragedia... aczkolwiek ulepszeniem Monolita w tym temacie m.in. jest odmiana Chrobry.

  • Like 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
23 minuty temu, azzadek napisał:

2l metazanex + 0,2l command. Mniejsze dawki w zeszłym roku przepuściły mi rumian i nie wyglądało to zbyt "ładnie"

Akurat u mnie nie ma problemu z rumianem,a z przytulią dam 0,2 commandu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanPawel    306
Dnia 11.08.2018 o 11:16, kamilc017 napisał:

Sherlock rok temu 9.6kg w tym roku 10.6kg, Monolit rok temu 11.5kg w tym roku około 12

Ja w Sherlocku mam 7.5kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122
53 minuty temu, Roxer napisał:

I ja robię tak samo. Około 2 gramy substancji czynnej na kilogram. Czyli różnica bierze się z dawki

To ja nie wiem czym wy zaprawiacie. Nuprid 600fs jest zaprawą. Dając 3ml daje 1,8g substancji czynnej. Chyba że  wy zaprawiacie opryskiem nuprid 200sc to wtedy trzeba by dać  9ml żeby uzyskać 1,8g substancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sybiuszek24    21

Witam mam zaorane pod rzepak mam zamiar psiac polifoske na orke dorzucić z 300 kg wapna granul i wymieszać to wapnowane było 3 lata temu. A od robaka to w jakiej fazie pryskac bo w tamtym roku to nie pryskakem jesienią i korzenie zrzarte były i po rzepaku bylo

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
34 minuty temu, waldii1 napisał:

To ja nie wiem czym wy zaprawiacie. Nuprid 600fs jest zaprawą. Dając 3ml daje 1,8g substancji czynnej. Chyba że  wy zaprawiacie opryskiem nuprid 200sc to wtedy trzeba by dać  9ml żeby uzyskać 1,8g substancji.

Nupridem właśnie, tylko tak jak pisałem ta delikatna różnica na moją niekorzyść wychodzi z dawki. Robię to 200SC bo lekko niedorzecznym wydało mi się wydawanie 800 zł na zaprawienie 20 kg nasion, których mi pewnie zabraknie do obsiania pola, prócz kwalifikatu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

To forma sc ulega biodegradacji i pewnie po tygodniu w ziemi śladu po niej nie będzie. Z doświadczenia wiem że nie podziała tak nawet w podwójnej dawce jak forma fs. A zaprawę można zostawić na następne lata póki jest dostepna w handlu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek256    14

Witam, planuję w tym roku posiać rzepak, ale nigdy nie uprawiałem rzepaku więc mam kilka pytań:

gleba na jakiej planuję siew to III klasa, przedplon to groch i pszenica ozima, zrobiona była podorywka agregatem i teraz chciałbym dać gnojowicę wykonać orkę wysiać nawozy NPK i kredę granulowaną lub jakieś wapno tylko nie wiem w jakiej kolejności to wykonać żeby było dobrze. Jaką odmianę polecacie na takie warunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28

 

55 minut temu, Tomek256 napisał:

Witam, planuję w tym roku posiać rzepak, ale nigdy nie uprawiałem rzepaku więc mam kilka pytań:

gleba na jakiej planuję siew to III klasa, przedplon to groch i pszenica ozima, zrobiona była podorywka agregatem i teraz chciałbym dać gnojowicę wykonać orkę wysiać nawozy NPK i kredę granulowaną lub jakieś wapno tylko nie wiem w jakiej kolejności to wykonać żeby było dobrze. Jaką odmianę polecacie na takie warunki?

Ja bym dał teraz wapno, orka, npk, agregat, siew i z gnojówki zrezygnował, skoro jest wapno, a dłuższego okresu między gnojówą a wapnem już nie wyrzeźbisz teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
29 minut temu, dwdx1906 napisał:

 

Ja bym dał teraz wapno, orka, npk, agregat, siew i z gnojówki zrezygnował, skoro jest wapno, a dłuższego okresu między gnojówą a wapnem już nie wyrzeźbisz teraz.

Rzepak i wapno to nie najlepsza kombinacja.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek256    14
39 minut temu, Sadek napisał:

Rzepak i wapno to nie najlepsza kombinacja.

Czyli zrezygnował byś z wapna a gnojowicę pozostawił?

 

1 godzinę temu, dwdx1906 napisał:

 

Ja bym dał teraz wapno, orka, npk, agregat, siew i z gnojówki zrezygnował, skoro jest wapno, a dłuższego okresu między gnojówą a wapnem już nie wyrzeźbisz teraz.

Czy można by było załóżmy np. w październiku wysiać jakieś wapno co można siać pogłównie (kreda) czy nie przeszkadzało by to jakbym wywiózł teraz gnojowicę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gamzi    1

Siał ktoś rzepak po rzepaku? Na jednym kawałku pasuje mi wlasnie cos takiego. To nowe pole i wcześniej tam nigdy nie było rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Jak będziesz miał kiłe to na tym polu rzepaku szybko nie będzie. A w dodatku presja chorób i szkodników będzie tak duża że nie dasz sobie rady. Chociaż rok przerwy by się przydał bo monokultura w rzepaku nie jest zdrowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareg    66

Planuje wsiac rzepak 27, czy trochę nie za późno? Okolice Lublina. Wcześniej 24 26 mnie nie ma w Polsce, stąd moje pytanie 😅

Edytowano przez Mareg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
55 minut temu, Tomek256 napisał:

Czyli zrezygnował byś z wapna a gnojowicę pozostawił?

Tak pola na których ma być rzepak nie siejemy wapna.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064
Cytat

Witam, planuję w tym roku posiać rzepak, ale nigdy nie uprawiałem rzepaku więc mam kilka pytań:

gleba na jakiej planuję siew to III klasa, przedplon to groch i pszenica ozima, zrobiona była podorywka agregatem i teraz chciałbym dać gnojowicę wykonać orkę wysiać nawozy NPK i kredę granulowaną lub jakieś wapno tylko nie wiem w jakiej kolejności to wykonać żeby było dobrze. Jaką odmianę polecacie na takie warunki?

zrób tak jak piszesz tylko wapno jak już koniecznie chcesz dać to zastosuj po siewie granulowane np. polcalc, wg badań jedną z lepszych odmian jest atora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1111    20

U mnie było dawane w tamtym roku pod rzepak wapno oxifertil 90 w ilości 700kg razem z npk i różnicy nie widziałem tu gdzie nie dawałem wapna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gamzi napisał:

Siał ktoś rzepak po rzepaku? Na jednym kawałku pasuje mi wlasnie cos takiego. To nowe pole i wcześniej tam nigdy nie było rzepaku.

Ja w tym roku miałem na próbę 25 ary zasiane po rzepaku i wniosek jest jeden... Nie opłaca się bo w tamtym roku miałem z tego kawałka pełny zbiornik z bizona a w tym roku 3/4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gamzi    1
4 godziny temu, Gamzi napisał:

Siał ktoś rzepak po rzepaku? Na jednym kawałku pasuje mi wlasnie cos takiego. To nowe pole i wcześniej tam nigdy nie było rzepaku.

No cóż tego się spodziewałem. Choć miałem nadzieje ze ktoś napisze ze siał i było spoko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52
4 godziny temu, Gamzi napisał:

Siał ktoś rzepak po rzepaku? Na jednym kawałku pasuje mi wlasnie cos takiego. To nowe pole i wcześniej tam nigdy nie było rzepaku.

Siej śmiało. Ja tak zrobiłem kilka sezonów temu jak domupiłem działkę - też tam nie było rzepaku. Podstawa to dobrze w miarę głęboko wyorać to nawet samosiewów nie bedzie.

 

4 godziny temu, waldii1 napisał:

Jak będziesz miał kiłe to na tym polu rzepaku szybko nie będzie. A w dodatku presja chorób i szkodników będzie tak duża że nie dasz sobie rady. Chociaż rok przerwy by się przydał bo monokultura w rzepaku nie jest zdrowa.

Nierealne aby miał kiłę po 2 sezonach rzepaku jak wczesniej nie był siany na tym polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Gdzieś kiedyś czytałem że wapno może powodować problem wschodów rzepaku, siane krótko przed siewem rzepaku.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj