tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Audi213    143
17 godzin temu, kamilc017 napisał:

Okolice Bychawy, Wysokiego. 

Planujesz po roztopach tej okrywy śnieżnej wyjechać z siarką czy od razu azot bo u mnie również podobna sytuacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Pierwszą dawkę podam taką samą ale kupiłem już Kizeryt i on trochę mi tą 1 dawkę opóźni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

A z jakiego powodu kizeryt opóźni pierwszą dawkę, ze względu na dużą powierzchnie do obsiania? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Gdzieś czytałem o odstępie nawozów azotowych po Kizerycie albo ogólnie po siarce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Pewnie siarka by się pogryzła a azotem na polu albo co by było gdyby tak wysiać najpierw azot a na następny dzień siarkę, to by wtedy na polu się działo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

"Kizeryt (naturalny siarczan magnezu) rozsiewają już głównie duże gospodarstwa. Dzięki temu chcą mieć więcej czasu na przeprowadzenie nawożenia azotowego. Nawóz ten rozsiewać powinno się na około na 2-3 tygodnie przed planowanym stosowaniem nawozów azotowych." Chodziło tylko o Kizeryt mój błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

"Dzięki temu chcą mieć więcej czasu na przeprowadzenie nawożenia azotowego" ciekawi mnie to co autor miał na myśli. Może to, że wysianie Kizerytu sprawi że ziemia się nie rozmarznie i przez to będę miał więcej czasu na wjazd w pole.
Poza tym co to za różnica czy ja wysieję Kizeryt tydzień czy dwa wcześniej skoro ziemia jest i zamarznięta. Chyba że Kiseryt  potrafi wchłonąć się w glebę przy -10÷-15 stopniach.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

"Kizeryt - jeżeli nie pada, temperatura jest na plusie, a gleba jest wilgotna - rozpuszcza się przez ok. 12 dni. Dla porównania: azot w formie np. saletry amonowej w takich warunkach potrzebuje ok. 1". Więc raczej z wchłonięciem się przy ponad -10 nie ma mowy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MALY74    1
6 godzin temu, Audi213 napisał:

"Kizeryt - jeżeli nie pada, temperatura jest na plusie, a gleba jest wilgotna - rozpuszcza się przez ok. 12 dni. Dla porównania: azot w formie np. saletry amonowej w takich warunkach potrzebuje ok. 1". Więc raczej z wchłonięciem się przy ponad -10 nie ma mowy.  

To ten kizeryt mozna będzie rozsypać  czy lepiej saletrosan oczywiscie jak rzepak przetrzyma te mrozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Ja zamierzam od razu po roztopach kizeryt i po ok tygodniu 1 dawka azotu i po dwóch druga dawka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

zaczynam przygodę z rzepakiem u mnie w tej chwili -15 śniegu troszeczkę może 3-4cm miejscami. na pierwszą dawkę planuje dać PROSAN 16N+5K+16S+MICRO 200kg i zaraz saletra amonowa też 200kg i tak myślę żeby to ogarnąć 1marca. Na 2 dawkę planuje 200kg mocznika i to chciałbym rozsypać też w tym samym czasie ewentualnie 3-4 dni później jak jeszcze ziemia będzie trochę zmrożona bo mocznik dłużej się rozkłada a teren na którym mam rzepak jest podmokły i jak ziemia za mocno puści to nie wjadę z mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maaxx    34
14 minut temu, dzidzia202 napisał:

zaczynam przygodę z rzepakiem u mnie w tej chwili -15 śniegu troszeczkę może 3-4cm miejscami. na pierwszą dawkę planuje dać PROSAN 16N+5K+16S+MICRO 200kg i zaraz saletra amonowa też 200kg i tak myślę żeby to ogarnąć 1marca. Na 2 dawkę planuje 200kg mocznika i to chciałbym rozsypać też w tym samym czasie ewentualnie 3-4 dni później jak jeszcze ziemia będzie trochę zmrożona bo mocznik dłużej się rozkłada a teren na którym mam rzepak jest podmokły i jak ziemia za mocno puści to nie wjadę z mocznikiem 

 

Dobra strategia tym jak jest śnieg to pomoże rozpuścić składniki

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

śnieg jest ale malutko ok 3-4cm może mniej i na słońcu topnieje ładnie myślę że za 2-3 dni nie będzie go prawie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624
18 godzin temu, loquito napisał:

Pewnie siarka by się pogryzła a azotem na polu albo co by było gdyby tak wysiać najpierw azot a na następny dzień siarkę, to by wtedy na polu się działo. 

W zeszlym roku sialem siarczan i saletre na raz (bo pole daleko)  na innym polu saletrę a za tydzien siarczan i bylo wszystko w porzadku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

@pawulus224

Moj post ktory cytowales zostal napisany z lekkim zabarwieniem ironicznym, zartobliwym. Mam nadzieje ze tak go odebrales. No tak, nic sie na polu nie stało bo co by sie miało stac, nic ;)

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

u mnie (północne Mazowsze) -19, śniegu praktycznie nie ma:(. Kurczę, żeby chociaż ze 3 cm było... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr4255    38

U mnie północna wielkopolska 3 dzień minus 15 i całkowity brak śniegu i zaczyna lekko powiewac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
msjaro    95

Pomorze, okolice Tczewa. W nocy -17, w dzień bardzo długo trzymało 14-10, a najgorsze przed nami rzekomo. Pokrywa śnieżna bardzo słaba, miejscami łyso. Wszystko i tak okaże się za tydzień, ale bez lokalnych uszkodzeń raczej się nie obędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertmoczko    10

Opole w dzień -7 w nocy -11 Śniegu nie ma nic a temperatury mają jeszcze trochę się obniżyć. Będzie dobry test dla Sherlocka. Ja skracałem jesienią a sąsiad nie. Mój siedzi nisko a sąsiada mocno wyrośnięty. Zobaczymy jakie będą skutki. Od soboty temperatura ma mocno wzrastać, nawet do 12 stopni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Thorod    23
2 godziny temu, msjaro napisał:

Pomorze, okolice Tczewa. W nocy -17, w dzień bardzo długo trzymało 14-10, a najgorsze przed nami rzekomo. Pokrywa śnieżna bardzo słaba, miejscami łyso. Wszystko i tak okaże się za tydzień, ale bez lokalnych uszkodzeń raczej się nie obędzie.

Skąd dokładniej? U mnie śnieg ładnie wszystko przykrył, a na tczew jadac tez dosyc sypało. Od soboty juz niby na plusie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj