tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

losktos    356

w sumie milan dobrze mówisz :)

 

POLifoska 21 to połównie na jesień powodzenia siarke do wiosny wymyje ,a podałem ten mocznik bo w polifosce 21 jest jest go 8 % a 13 % w formie amonowej i jak siejesz wcześnie na przymrozku to te 13% działa zaraz ,a reszta trochę póżniej i nieprzesadzajmy z tym wymywaniem i stratami system korzeniowy rzepaku wszystko weżmie ,a saletra to oczywiście że najbardziej rozchartowuje Polifoska 21 i saletrosan musi być siana na przymrozku żeby się dobrze rozpuściła

forma amidowa jest bardzo słabo a właściwie praktycznie wogóle nie pobierana przez korzenie wiec dopóki nie nastąpi hydroliza to nic jej nie zatrzyma przed wymyciem.

Zapominasz że forma amonowa to forma wolno działajaca :)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@milan saletrzak jest kilka dni po saletrosanie nie doprecyzowalem, wszystko zalezy od wilgoci i spodziewanych opadow


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

a ile w składnika N w jednym rzucie można dać najwięcej tak aby roślina była wstanie pobrać przy minimalnych stratach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Też się dziwiłem że mocznik na pierwszą dawkę, ale zachód i germańce tak właśnie robią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

a ile w składnika N w jednym rzucie można dać najwięcej tak aby roślina była wstanie pobrać przy minimalnych stratach?

do 100 kg N


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Też się dziwiłem że mocznik na pierwszą dawkę, ale zachód i germańce tak właśnie robią. 

He,he, he.

Byście się zdziwili, dlaczego w ten a nie inny sposób tak robią.

Będąc od kilkunastu lat u Germanów wcale im się nie dziwię.

 

Ale ciekaw jestem waszych odpowiedzi, dlaczego mocznik początkiem lutego?

Zapraszam do dyskusji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Z drugiej strony jeśli sie mocznik wysieje na zmarzniętą glebę odpowiednio z 3 tygodnie wczesniej to jak gleba bedzie rozmarzała to azot juz przejdzie hydrolize do formy amonowej i azotaneowje i zostanie powoli uwalniany dla roślin. Wymywanie bedzie ograniczone ze wzlgedu na zamarzniętą glebe bez róznicy czy ta wiosna przyjdzie za dwa tygodnie czy za miesiac. Ale to tylko gdybanie. Saletra jak dla mnie jest najbardziej precyzyjna siejesz na wilgotna glebe i wiesz ze na dniach juz bedzie działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Na jesieni pod korzeń dałem 400kg lubofoski na ha, na wiosne kupiłem na 1wszy rzut 300kg saletrosanu /ha, a na drugi rzut 200kg saletry puławskiej, Stanowisko po jęczmieniu jarym, 4t/ha, słoma przyorana. Rzepak teraz w fazie 6-8 liści, czy takie nawożenie wystarczy na 4 tony rzepaku w szprzyjających warunkach i pełnej ochronie grzybo-robalowej? 

Czyna 2 drugi rzut wystaczy 100kg saletry?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

dzisiaj dostałem wyniki próbek gleby i tam gdzie rośnie rzepak jest:

gleba średnia / pH 7,34 / fosfor 17,4 / potas 13,9 / magnez 5,6

gleba lekka    / pH 7,29 / fosfor 18 / potas 10,8 / magnez 4,0

gleba średnia / pH 7,58 / fosfor 15,4 / potas 6,3 / magnez 3,0

 

Jakieś sugestie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja powiem tyle, 25 lat temu to my jezdzilismy na zachód po widzę, dzisiaj w wielu przypadkach bauery przyjeżdżją już do nas uczyć się i obserwać. Wcale bym się tak na nich nie zapatrywał w superlatywach. Mocznik dla mnie na pierwszą dawkę jest głupotą, a Niemcy przyjęli taką takykę gdyż wolą rozsiać wcześniej na zmarzniętą bo unikają problemu z wjazdem po roztopach. Mocznik aby działał musi przejść hydrolizę a zachodzi ona tym szybciej im gleba cieplejsza i potrzebny est udział wody. Przy temperaturze 2 st. gleby jest to kilka dni ale to jak już topnieje śnieg. Po drugie pola musza być idelanie równe bo inaczej zajdzie spływ powierzchniowy. Plusem jest to że odrazu N czeka na roślinę a nie odwrotnie. jeśli plantacja już głodowała no to ok. Preferuję drugą opcję nawożenia bo akurat na wiosnę jest wilgotno i nawóz w postaci np. saletry działa odrazu. 

Na 4 t 180-200 kg N trzeba liczyć ale jak nie będzie odpowiednio dużo siarki i magnezu to cięzko taki plon wyciagnąć. Ja w lutym to sieję 100 kg soli potasowej. W zeszłym roku na 4b i 5 klasie 190 N uzyskałem średnio 4,85 t/ha przy dość dobrym rozkładzie opadów. Gleba utrzymana bardzo dobrze z poplonami groch wyka i co jakiś czas leczenie obronikiem. Rzepak błedów nie wybacza niestetyi czegoś zabraknie odrazu robi się 1-2 t w dół z ha.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Na jesieni pod korzeń dałem 400kg lubofoski na ha, na wiosne kupiłem na 1wszy rzut 300kg saletrosanu /ha, a na drugi rzut 200kg saletry puławskiej, Stanowisko po jęczmieniu jarym, 4t/ha, słoma przyorana. Rzepak teraz w fazie 6-8 liści, czy takie nawożenie wystarczy na 4 tony rzepaku w szprzyjających warunkach i pełnej ochronie grzybo-robalowej? 

Czyna 2 drugi rzut wystaczy 100kg saletry?

jak na pierwszy rzut 300 saletrosanu to na drugi 300 saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

LOSKTOS a w saletrosanie też wiekszość formy amonowej i co tak szybko działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Mi sprzwdawca powiedział, że saletrosan wysiać tydz. przed ruszeniem wegetacji. Tylko jak to ugadnąć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

ale ma 7% formy saletrzanej ktora dziala bardzo szybko

Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

LOSKTOS a w saletrosanie też wiekszość formy amonowej i co tak szybko działa

nigdzie nie napisałem że saletrosan działa ekstremalnie szybko jak saletra

ma 7 % formy saletrzanej a nie amidowej jak w przypadku Polifoski, więc ta część azotu bedzie dostępna praktycznie od zaraz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

dzisiaj dostałem wyniki próbek gleby i tam gdzie rośnie rzepak jest:


gleba średnia / pH 7,34 / fosfor 17,4 / potas 13,9 / magnez 5,6


gleba lekka    / pH 7,29 / fosfor 18 / potas 10,8 / magnez 4,0


gleba średnia / pH 7,58 / fosfor 15,4 / potas 6,3 / magnez 3,0


 


Odpowie ktoś czy nikt się na tym nie zna, nie miał do czynienia?


 


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

ostatnie pytanie jest najgłupsze, i zadając takie pytania nie koniecznie możesz uzyskać odpowiedzi.. jakbyś poszukał trochę w google, to jakies odpowiedzi byś znalazł. 

 

Nie napisałeś, czy a jeśli tak to jakie nawożenie na rzepak zastosowałeś, co będzie kluczem do wyczerpującej odpowiedzi dla Ciebie.. 

 

masz słabiutko z potasem, jak czytasz temat to widziałeś, że niektórzy koledzy jak najwczesniej wysiewają sól potasową, ale tak jak kolega @losktos pisał, niekoniecznie może to być przyswojone przez roślinę, zależy od typu gleby. 

 

magnez też słabo, albo intesywne odzywianie dolistne, albo rzucić jakiś kizeryt czy coś, ewentualnie jeżeli ph wg kolegów jest ciut za wysokie to mozesz sypnąć jakiś siarczan magnezu, ale wg mnie jest ok bo na tą chwilę i tak nic radykalnie nie zmienisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Te 7%rewolucji zaraz nie zrobi ,szybkość działania jest potrzebna jak siejesz po ruszeniu wegetacji ,a jak się sieje na przymrozku przed ruszeniem wegetacji to niekoniecznie .A tak naprawde to rzepak już rośnie wyrwijcie i zobaczcie jak ładnie rosną nowe białe korzonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

ostatnie pytanie jest najgłupsze, i zadając takie pytania nie koniecznie możesz uzyskać odpowiedzi.. jakbyś poszukał trochę w google, to jakies odpowiedzi byś znalazł. 

 

Nie napisałeś, czy a jeśli tak to jakie nawożenie na rzepak zastosowałeś, co będzie kluczem do wyczerpującej odpowiedzi dla Ciebie.. 

 

masz słabiutko z potasem, jak czytasz temat to widziałeś, że niektórzy koledzy jak najwczesniej wysiewają sól potasową, ale tak jak kolega @losktos pisał, niekoniecznie może to być przyswojone przez roślinę, zależy od typu gleby. 

 

magnez też słabo, albo intesywne odzywianie dolistne, albo rzucić jakiś kizeryt czy coś, ewentualnie jeżeli ph wg kolegów jest ciut za wysokie to mozesz sypnąć jakiś siarczan magnezu, ale wg mnie jest ok bo na tą chwilę i tak nic radykalnie nie zmienisz.

 

He a ja chciałbym miec takie wyniki badan jak kolega wyzej u mnie to dopiero nieciekawie:

 

post-86605-0-90866600-1422528201_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

ostatnie pytanie jest najgłupsze, i zadając takie pytania nie koniecznie możesz uzyskać odpowiedzi.. jakbyś poszukał trochę w google, to jakies odpowiedzi byś znalazł. 

 

Nie napisałeś, czy a jeśli tak to jakie nawożenie na rzepak zastosowałeś, co będzie kluczem do wyczerpującej odpowiedzi dla Ciebie.. 

 

masz słabiutko z potasem, jak czytasz temat to widziałeś, że niektórzy koledzy jak najwczesniej wysiewają sól potasową, ale tak jak kolega @losktos pisał, niekoniecznie może to być przyswojone przez roślinę, zależy od typu gleby. 

 

magnez też słabo, albo intesywne odzywianie dolistne, albo rzucić jakiś kizeryt czy coś, ewentualnie jeżeli ph wg kolegów jest ciut za wysokie to mozesz sypnąć jakiś siarczan magnezu, ale wg mnie jest ok bo na tą chwilę i tak nic radykalnie nie zmienisz.

Własnie kolego zadając takie pytania dostałem odpowiedź od ciebie i od kolegi krono93, bo gdy strone wczesniej wrzuciłem wyniki tych badań i chciałem rozpocząć konwersacje to cisza, w nawożeniu qq wrzuciłem w tym samym czasie z opisem dotychczasowej agrotechniki i też cisza, a gdy zadam głupie pytanie to ktoś zazwyczaj się interesuje. Nigdy nie robiłem próbek gleby i właśnie chciałbym się nauczyć interpretować, te wyniki  i działać skutecznie. Mam plan pobrać próby na Nmin. ale skoro nikt z forumowiczów nie pomoże w interpretacji to szkoda pieniędzy na próbki i trzeba nawozić tak jak do tej pory.

 

w 2013 po żniwach poszło wapno w ilości 5t/ha CaO 35 Mg 15

w 2014 przed siewem jęczmienia j. poszła gnojowica świńska 25m3/ha

 

Słoma z jęczmienia scięta, posypałem mocznikiem w ilości 100kg i bialfoską NPK 5-20-30 411kg

Talerzówka na ok 10-12 cm z wałem strunowym i na ok tydzień przed siewem orka 25cm

Agregat przed siewem i siew 28-30 sierpnia od 25-40 nasion na m2

Oprysk powschodowy od jedno i dwuliściennych

Oprysk toprex tebu caryx bor siarczan mg 

 

Ot i taka do tej pory agrotechnika, rzepak wygląda przyzwoicie.

Dodam jeszcze że nigdy w życiu ja i nie pamiętam żeby ojciec kiedyś stosował kizeryt, korn-kali itp doglebowo.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Kolego troche nie bardzo wiem co chcesz usłyszeć. Z wynikami napewno dostałes taka tabelke jak ja a wiec wiesz co jest na jakim poziomie. Wiodomo najlepiej żeby wszystko było na wysokim poziomie. A wiec nawozisz w taki sposób żeby wyrównywać zasobność. Jeżeli masz większa zasobność fosforu niż potasu to syp wiecej potasu i na odwrót. Odnośnie wapnowania nie wiem jakie wapno dałeś ale ja bym przy takim ph wogóle nie dawał a jak już to węglan żeby stopniowo się rozkładało bo nie potrzeba tu nagłej interwencji wapnem np. kredą. Mógłbyś te korn-kali sypnąć bo magnez troche słabo. Ogólnie obornik poplony mile widziane ale tego chyba nie trzeba pisac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Aha to czyli te cyferki to mi nie zbyt potrzebne tak? Sugerować się stwierdzeniami że zasobność duża, mała i na tej podstawie dostosowywać nawożenie?

Wapno sypałem bo byłem pewny że jest kwaśnawo, ale po zrobieniu prób okazało się że jednak jest odwrotnie. Wapno sypałem wszędzie węglanowo magnezowe więc nie ma strachu o szybkość działania, ale po tym wapnie myślałem że Mg powinno być wyższe. Nawozy już kupiłem i obiecałem sobie i żonie że już więcej nie kupie, ale po tych wynikach chyba skuszę się i kupie ze 2 tony korn-kali i posypie po rzepakach, co wy na to?

   c710e6c9401a7ba1gen.png

681, 683, 675 było wapno przed jęczmieniem z myślą o rzepaku teraz zasianym, ale efektu Mg brak? dlaczego?

Edytowano przez jacek472

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wklep sobie w goglach cos typu zasobność gleby w makroelementy znajdziesz tabelki w których są podane graniczne wartości od ilu się zaczyna średnia zasobność w dany składnik wysoka itd. jeśli chcesz miec wszystko czarne na białym. Sugeruj się oceną z wyników badan. Ja bym na Twoim miejscu skoro dałeś wapno z magnezem czekał na efekty ewentualne braki magnezu korygował siarczanem magnezu. Nie wiem jak szybko jest dostepny magnez z takiego wapna co posiałeś może koledzy sie wypowiedza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

W tym roku próbujemy nowe kombinacje nawozu czyli tak pilifoska 21 - 250 kg na ha i 250 kg saletry i na drugą dawke 150 200 kg saletry ale myśle ze 150 kg wystarczy


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Aha to czyli te cyferki to mi nie zbyt potrzebne tak? Sugerować się stwierdzeniami że zasobność duża, mała i na tej podstawie dostosowywać nawożenie?

Wapno sypałem bo byłem pewny że jest kwaśnawo, ale po zrobieniu prób okazało się że jednak jest odwrotnie. Wapno sypałem wszędzie węglanowo magnezowe więc nie ma strachu o szybkość działania, ale po tym wapnie myślałem że Mg powinno być wyższe. Nawozy już kupiłem i obiecałem sobie i żonie że już więcej nie kupie, ale po tych wynikach chyba skuszę się i kupie ze 2 tony korn-kali i posypie po rzepakach, co wy na to?

   c710e6c9401a7ba1gen.png

681, 683, 675 było wapno przed jęczmieniem z myślą o rzepaku teraz zasianym, ale efektu Mg brak? dlaczego?

 

Ja też fachowcem nie jestem, ja od kilku lat regularnie sypię 200-300kg polifoski 6 bądź 8 pod pszenice, pod rzepak 400kg, a pod buraki sól+superfosfat i widzę, że gleby mi się poprawiły po starym gospodarzu.. 

 

wiesz, czasami na forum jest potrzebna cierpliwość, jest czas gdzie od razu uzyskasz sensowne odpowiedzi a czasami te mądrzejsze osoby nie mają czasu odpisać albo nie zaglądają. Ja Ci proponuję napisać pw do kolegi @losktos, jak dla mnie jeden z bardziej ogarniętych użytkowników jeśli chodzi o sprawy agrarne. 

 

ale próbki pobrałeś po wapnowaniu? Moim zdaniem to i tak magnez pewnie za rok może będzie widać poprawę jeśli chodzi o wyniki, ale rośliny coś powinny skorzystać. korn kali drogie rozwiązanie, moim zdaniem niektóre próbki masz całkiem przyzwoite, więc ja bym Ci proponował (tak w miarę ekonomicznie, jak masz hajs to możesz superfostau i soli dać +50kg więcej) możesz :

-tam gdzie masz wysokie i bardzo wysokie zawartości fosforu, 100kg superfosatu wzbogaconego tego potrójnego i w zależności od zasobności potasu 200-250kg soli 

-tam gdzie masz średnią zawartość, superfosfatu 150kg, a przy niskich zawartościach potasu proponowałbym 200-300kg soli, wszystko w zależności od przedplonu i uzyskanego plonu, bo rośliny też po sobie zostawiają sporo potasu, no chyba że pozbywasz się słomy, to może dlatego masz obniżone zawartości, albo stosowałeś jakieś lubofoski (jak dla mnie to nie mam przekonania do tych nawozów) ALE TO JUŻ MÓWIĘ POD NOWE ZAISEWY POD ZBOŻA, POD RZEPAK ANALOGICZNIE WYŻSZE DAWKI BYM ZASTOSOWAŁ. teraz to możesz próbować w odzywkach ze 2-3 razy z naciskiem na fosfor i potas, + miedź, mangan, molibden, (zboże) nie wiem jak z fosforem i potasem, ale w intermagu można kupić ciekawe i w płynie samodzielnie sporządzone odżywki jak miedź mangan czy molibden. oczywiście w odpowiednich fazach te trzy mikro to chyba w okresie krzewienia-strzelania w źdźbło, ale to już możesz w necie konkretne info znaleźć.

 

Jeżeli chodzi o magnez, to tam gdzie masz bardzo słabo to sypnij 100-200 kg kizerytu jeśli masz dostępny (ja jeszcze tego nawozu nie stosowałem, ale przymierzam się jeśli dostanę), albo tego jakiegoś siarczanu magnezu w podobnej proporcji, a tam gdzie masz w miarę to kilka oprysków z dodatkiem siedmiowodnego siarczanu magnezu i jakoś powinno być.

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj