tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
koniu    842

azotu brakuje i tyle. Rok temu u siebie dałem mocznik w fazie liścieni po 70kg/ha, zostawiłem sobie dwa miejsca dla kontroli i było widać jak by odciął że jeden jest ciemny zielony a drugi blady i fioletowy. Skoro dałem 500kg polifoski 6 to nie ma szans żeby to był niedobór fosforu. Po drugie jak jest chłodniej to jest słabsze pobieranie fosforu. Jeszcze może wziąć pod uwagę Ph gleby, u mnie na mozaice gdzie słabsze Ph czyli 5,7 rzepak w tych miejscach jest ewidentnie fioletowy mimo że poszło pod korzeń prawie 400kg NPK 8-20-30. Tam gdzie Ph jest na poziomie 6,2 jest wszystko okej.

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Ha a u mnie przed orką poszło 400kg Polifoski 6. Przed siewem dałem 100kg mocznika a i tak mam fioletowe liście i niedobór azotu widać ewidentnie. Jednak za rok będe robił tak że na ściernie będe pryskał 100kg mocznika/ha bo w tym roku przy moim plonie pszenicy to trochę załuje że nie dałem na ściernie nic tylko 20l Humus Activ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2282

żebyś nie przegiął z tym azotem  ja dawałem na ściernie  100 mocznika i 500NPK(zamiennik polifoski 6) uprawka pożniwna i pod koniec sierpnia orka i siew i jest ok

moze wystarczy jedynie lekko opóźnić termin siewu zeby za mocno nie wybujał i żeby mu wystarczyło składników do zimy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Wolę go skrócić 2razy lub nawet 3 niż ma być taki kolorowy. A na stanowisku po grochu mam rzepak idealny siany około 20sierpnia i tylko raz skracany. Szyjka około 2cm gruba schowana w ziemi rozeta też ładna. I po grochu też dawałem mocznik przed siewem a wiadomo że groch sporo azotu i innych składników zostawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
51 minut temu, matek89121 napisał:

żebyś nie przegiął z tym azotem  ja dawałem na ściernie  100 mocznika i 500NPK(zamiennik polifoski 6) uprawka pożniwna i pod koniec sierpnia orka i siew i jest ok

moze wystarczy jedynie lekko opóźnić termin siewu zeby za mocno nie wybujał i żeby mu wystarczyło składników do zimy

 

zdecydowanie lepszym krokiem jest zmniejszenie ilości wysiewu, bo opóźniając termin siewu jest ryzyko że rośliny się dobrze nie wykształcą przed zimą zaś obniżając ilość wysiewu mamy pewność dobrego rozwoju a wybujanie zbytnio nie grozi bo obsada w pewnym stopniu nam zapewni dobry pokrój

4 godziny temu, koniu napisał:

za duży to znaczy? Dowiedziałem się ostatnio od starszego doradcy że rośliny rzepaku w pewnym okresie mają to do siebie że szyjka korzeniowa siedzi nisko, a liście bujają do góry, coś jak walka o światło. Także myśle że nie ma się czym przejmować. W zeszłym roku sam widziałem na jesień rzepaki nie skracane, liście bujne jak skurczybyk i przezimował w 100%

jak wybuja stożek do góry i przyjdzie mróz z wiatrem będzie np 1cm śniegu jakby wogóle nic to wysmali i przemrozi nawet najsilniejsze rośliny ale wszystko zależy od mrozu, wiatru i jak długo taka pogoda się będzie utrzymywała


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

no to to ja wiem, tylko chodziło mi właśnie o stożek żeby był nisko, a liście mogą być po kolana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2274
5 godzin temu, koniu napisał:

pytanie jakie będą konsekwencje w razie kontroli. Dlatego jestem ciekawy czy bedziecie olewać przepisy czy dostosujecie się

Zabiorą dopłaty jak złapią żeby nauczyć dobrze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

z tym się zgadzam, ale lepiej jednak jak ogonki liściowe są krótkie i blaszki też nie za dużej powierzchni, wtedy takie rosliny również swobodnie mogą osiągnąć te 2cm srednicy szyjki, takie wubujałe rośliny z reguły mają później niedobory, mnóstwo składników na to jest przeznaczane, teoretycznie jeśli pozostaną na polu nawet jak obmarzną to składniki powrócą do gleby ale jak już czteronogie goście nam je zjedzą to tylko niewielka część pozostanie tego w postaci odchodów np. człowiek sobie nie zdaje sprawy jaką masę liściową sobie czasami przyswoją, ile paszy zje za którą nam nikt nie płaci ot całe nasze dobro narodowe jak to łowczy nazywają


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2282

no nie wiem czy to takie dobre te liście po kolana rzepak żeby je wyprodukować musi zużyć składniki pokarmowe chyba trzeba uwzględnić mniejsza  obsadę  tak jak wspominał  proxy8441

ja jednak bym trochę opóźniał termin siewu dwukrotne skracanie to koszty a jeśli  można wykorzystać zacieranie sie  pór roku i coraz cieplejsze jesienie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2274

A jakby się trafiło zimno i sucho, to gadka odwrotna. Kurła trzeba było jednak wcześniej siać. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

kilka dni różnicy w siewie rzepaku i różnica moze być kolosalna, u kolegi jeden siewnik w środku pola miał nie wysiany i wysiał 5 dni później. Wcześniejszy ma około 20 liści, tamten mniejszy ma średnio 7 liści, nie wspomne już o systemie korzeniowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4122
7 godzin temu, Bartek933 napisał:

Ja w kalendarz patrzał nie będę

 

To sąsiedzi (uprzejmie ) doniosą gdzie trzeba   ,wszyscy już znają nowe przepisy i mają sprawne telefony

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2282

ja siałem w tym roku 30  ze względu na usterki sprzętowe  i rzepak jest w  bardzo dobrej formie bez objawów niedobory szyjka korzeniowa +15mm

i około 30-40 cm korzeń w ubiegym roku 26 sierpnia czyli tez 10 dni po terminie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5395
1 minutę temu, Wicherek napisał:

 

To sąsiedzi (uprzejmie ) doniosą gdzie trzeba   ,wszyscy już znają nowe przepisy i mają sprawne telefony

Nie każdy jest taki jak Ty żeby donieść

  • Like 1

Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Ja w tym roku siałem chyba 20 rzepak idzie masakryczne w liście. Z nawożenia dałem 250 kg elplonu z agroloku i 2 razy poleciałem mocną odżywką. Pięknie wygląda jest aż czarny. Te małe rzepaki na wiosce łapią wszystkie kolory. Tylko martwię się że mój prędzej wypadanie bo jednak kapucha już się zrobiła. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5395

@Wicherek nie przesadzaj.

Ja z kolei staram sie siać w ostatnie dni optymalnego terminu lub do kilku dni później

  • Like 1

Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3538
Przed chwilą, Wicherek napisał:

Ja Cię przestrzegam a Ty mnie obrażasz   , ale kto bogatemu zabroni ? siej !

Od czego masz środek nocy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cezar81    66

ja swój zostawiam jaki jest na wiosnę dostanie wcześniej RSM 300 l na pierwszy rzut i siarkę później poprawka 200-250 RSM mam nadzieje ze mu wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2274
3 godziny temu, Bartek933 napisał:

Nie każdy jest taki jak Ty żeby donieść

Jak jest zakaz to jest zakaz. Na czerwonym też jeździsz jeśli nie ma samochodów na skrzyżowaniu? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj