karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Marcin133    944

Ja juz prawie siedem lat. Pierwszy raz sie troche schodzi bo zanim programy sie sciagnie i ogarnie co i jak...ale mysle teraz ze jeszcze mniej roboty i łatwiej jak normalnie w ksiazke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125
55 minut temu, sebe1033 napisał:

mam problem jako vatowiec sprzedałem cielaka na fakturę kupujący dał swój NIP i tu jest problem bo on jest na ryczałcie to powinien dac zamiast NIPu pesel i serie dowodu ???

Czy jakos inaczej sprzedawać dla ryczałtowca na paragon ? A jak nie mam kasy to na ... właśnie co?

Teraz to wyszło na jpk (tak mówi księgowy)

Wpisując fv trzeba sprawdzić czy osoba jest czynnym podatnikiem vat.

Kupując w jednym miejscu zawsze jestem sprawdzany czy jestem czynnym podatnikiem vat.

 

Odnośnie wersji papierowej a elektronicznej, to  wersja papierowa uważam że była pewniejsza odnośnie trwałości.

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

wcześniej nie trzeba było tzn nikt nie złapał

No dobra ale to jak w końcu wypisuje fakturę na pesel czy paragon lub cos zamiennego jak sprzedaje dla ryczałtowca ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
34 minuty temu, Sadek napisał:

Wpisując fv trzeba sprawdzić czy osoba jest czynnym podatnikiem vat.

Kupując w jednym miejscu zawsze jestem sprawdzany czy jestem czynnym podatnikiem vat.

 

Odnośnie wersji papierowej a elektronicznej, to  wersja papierowa uważam że była pewniejsza odnośnie trwałości.

 

Jeśli sprzedajesz to jakie znaczenie ma to czy ktoś jest Vatowcem? 
To czy strony są vatowcami ważne jest dla strony kupującej, jeśli kupisz od kogoś kto nie jest czynnym vatowcem to po prostu nie odliczysz vatu. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

A ma znaczenie bo vat-owcowi wpisujesz nip a nie vat-owowi pesel tak mówi ustawa (osobiście jej nie czytałem).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no i właśnie tak teraz mi mówił księgowy jak wprowadzał moja fakturę sprzedaży na jpk dla ryczałtowca wbił jego NIP i nieczynny podatnik mu wyskakuje (sprzedaz ze stycznia)

To jeszcze raz można dla ryczałtowca cos innego wystawić czy nie , kiedys ziemniaki sprzedawałem na rynku tylko nie pamietam na co ale na pewno nie na fakturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125
7 minut temu, sebe1033 napisał:

no i właśnie tak teraz mi mówił księgowy jak wprowadzał moja fakturę sprzedaży na jpk dla ryczałtowca wbił jego NIP i nieczynny podatnik mu wyskakuje (sprzedaz ze stycznia)

To jeszcze raz można dla ryczałtowca cos innego wystawić czy nie , kiedys ziemniaki sprzedawałem na rynku tylko nie pamietam na co ale na pewno nie na fakturę

Nie wiem jak robicie, ja jeżeli miałem FV z zakupów nie stacjonarnych (tzn. przez internet) to sprawdzałem status podatnika VAT (dla własnej pewności czy  firma jest vat-owcem) należało by wszystkich ale tam gdzie widzę że firma faktycznie istnieje w realu "ufałem" i jpk nie ma nic do tego (znaczy przez jpk mogło mu "wyrzucić" ale bez jpk też powinien sprawdzić), wcześniej żona robiła w wersji papierowej. Robiąc w wersji elektronicznej  jest  "przycisk" do sprawdzenia statusu VAT.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny1211    9

Zawsze myślałem, że sprzedając rolnikowi ryczałtowemu mogę wpisać tylko NIP - jeżeli ma / lub pesel, nr dowodu.

Zresztą co to interesuje US - przecież to ja odprowadzam podatek należny do US, a rolnik ryczałtowy i tak go nie odliczy i nie ma z tego powodu, że wystawiłem mu fv sprzedaży, żadnej bonifikaty.

Edytowano przez czarny1211

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

I dlatego rolnicy nie potrzebują kas fiskalnych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125
10 minut temu, czarny1211 napisał:

Zawsze myślałem, że sprzedając rolnikowi ryczałtowemu mogę wpisać tylko NIP - jeżeli ma / lub pesel, nr dowodu.

Zresztą co to interesuje US - przecież to ja odprowadzam podatek należny do US, a rolnik ryczałtowy i tak go nie odliczy.

Nie wiem jaki to ma cel, był okres że NIP posiadał każdy obywatel, teraz nawet jak ma się NIP a składa się jakiś dokument do US i wpisze się NIP to w okienku pani sprawdza czy są podstawy aby identyfikować poprzez NIP.

Edytowano przez Sadek
edycja

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
47 minut temu, Sadek napisał:

A ma znaczenie bo vat-owcowi wpisujesz nip a nie vat-owowi pesel tak mówi ustawa (osobiście jej nie czytałem).

Zagalopowałem się bo tu w końcu mowa o rolnikach w końcu.

W normalnej DG nie ma znaczenia czy strona kupująca jest vatowcem czy nie. 

W rolnictwie jeśli sprzedajesz dla firmy też nie ma znaczenia czy kupujący jest vatowcem. Jeśli nie jest to tylko jego strata bo nie odliczy naliczonego przez Ciebie VAT-u.

Sytuacja komplikuj się w momencie sprzedaży dla rolnika który nie ma DG. Dla vatowca rzeczywiście wystawiasz Fv Vat i musisz sprawdzić czy jest vatowcem. Jednak ma to znaczenie tylko do ustalenia limitu sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Bo jeśli nie jest vatowcem i coś mu sprzedaż to leci to do limitu dla os. fizycznych.  Trzeba by dokładnie sprawdzić ale tam chyba nawet nie trzeba nipu ani peselu, wystarcza zwykła faktura jak do paragonu. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
Przed chwilą, Sadek napisał:

 

 

Odnośnie wersji papierowej a elektronicznej, to  wersja papierowa uważam że była pewniejsza odnośnie trwałości.

Ja sobie drukuje rejestr kupna ,sprzedaży,wysyłaną deklaracje,i potwierdzenia UPO ,bo jak nawali laptop i nie pójdzie odzyskać danych,to kicha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

Też tak robię.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny1211    9

Zakładając konto bankowe, które będzie używane do weryfikacji (profil zaufany) w jakiej formie muszą być dane właściciela:

1. Jan Nowak

2. Gospodarstwo Rolne Jan Nowak ?

Jeżeli jego nazwa firmy to "Gospodarstwo Rolne Jan Nowak".

Ma to jakieś znaczenie? Znajomy twierdzi, że zrobił jak w 1 pkt. i nie mógł wysłać pliku JPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ja profil zaufany weryfikowałem kontem prywatnym na imię i nazwisko tylko i nie było żadnych problemów. Ale w skarbowym tez zawsze tylko imię i nazwisko wszędzie podaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiatv    0
Dnia 20.02.2018 o 21:34, Sadek napisał:

Nie wiem jak robicie, ja jeżeli miałem FV z zakupów nie stacjonarnych (tzn. przez internet) to sprawdzałem status podatnika VAT (dla własnej pewności czy  firma jest vat-owcem) należało by wszystkich ale tam gdzie widzę że firma faktycznie istnieje w realu "ufałem" i jpk nie ma nic do tego (znaczy przez jpk mogło mu "wyrzucić" ale bez jpk też powinien sprawdzić), wcześniej żona robiła w wersji papierowej. Robiąc w wersji elektronicznej  jest  "przycisk" do sprawdzenia statusu VAT.

Krzyżyk na droge +. Sprawdzałeś status podatnika VAT przed zakupem przez internet?!!! To normalnie paranoja!!!

Firma "a" nie mająca statusu czynnego podatnika VAT, na internecie sprzedaje szpilki. Kupujesz od firmy "a" 1000 szpilek. Nie ma firmy "a" w rejestrze VAT.

Edytowano przez kisiatv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
Przed chwilą, czarny1211 napisał:

Zakładając konto bankowe, które będzie używane do weryfikacji (profil zaufany) w jakiej formie muszą być dane właściciela:

1. Jan Nowak

2. Gospodarstwo Rolne Jan Nowak ?

Jeżeli jego nazwa firmy to "Gospodarstwo Rolne Jan Nowak".

Ma to jakieś znaczenie? Znajomy twierdzi, że zrobił jak w 1 pkt. i nie mógł wysłać pliku JPK.

Miałem konto w banku milenium,i założyłem profil zaufany ,wszystko przeszło ,faktury wystawiane Gos. Rol, Nowak  andzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarny1211    9

 

Czyli wszystko jasne.

Właśnie też mam konto prywatne (imię i nazwisko) i JPK wysłałem bez problemu, ale po tym co mówił mi znajomy miałem wątpliwości czy może jednak tym razem  "udało mi się", ale powinienem założyć konto firmowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

W sensie potwierdzenia , czy jakieś przypomnienie z US ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19724

Przypominienie

"MF uprzejmie informuje iż dnia 26.02.2018 Upływa termin złożenia JPK_VAT"

Sms wyświetlił się jako od nadawcy JPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad2510    98
ja dostałem wczoraj takiego smsa i nie bardzo wiem o co chodzi bo kiedyś rozmawiałem z księgową to powiedziała mi ze ja jak rozliczam się co miesiąc to u mnie się nic nie zmieniło bo i tak wysyłają deklarację przez neta co miesiąc.. a wczoraj sms

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj