karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karol    34

Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

no wlasnie jak to wyglada bo jest duza szansa ze od przyszlego roku to ja bede prowadzil gospodarstwo wiec warto cos posluchac

pozdrawiam

i czekam na info


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
godles5    1

Ja powoli zbliżam się do tego tematu.W moich stronach wielu rolników przeszło na vat i są zadowoleni.Jedni rozliczają się przy pomocy doradców podatkowych(ceny od 50pln do 150 pln ),a inni robią to sami.W rolnictwie nie ma tak dużo do wpisywania do księgi podatkowej i można robić to samemu.Ja przyglądałem się kilku programom do rozliczania vatu i niedawno kupiłem taki program.Wpisuję tylko faktury sprzedaży i zakupów ,a program wylicza mi wszystkie wartości potrzebne do rozliczenia.Dodatkowo mogę wydrukować deklarację podatkową do urzędu skarbowego + mogę tym programem wystawiać faktury sprzedaży(na warunkach ogólnych musisz wystawiać przy sprzedaży swego towaru fakturę)Jeśli jest ktoś zainteresowany to podam kilku producentów takich programów.

Do Yacenty.Jeśli Rodzice Twoi mają odpowiedni wiek,niech przechodzą na rentę strukturalną.U mnie przeszli i wierz mi bardzo się z tego faktu cieszą :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

ojciec jeszcze ma chwile na przejscie a dobrze sie moze zlozyc o jest szansa ze od 2007 beda znow doplaty dla mlodych rolnikow i znow bedzie spo wiec jest duza szansa na dobry start :P

pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dcnt    13
Jeśli jest ktoś zainteresowany to podam kilku producentów takich programów.

Podac zawsze mozesz, npisz ktorego uzywasz, wazne zeby byl wmiare prosty w obsludze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
godles5    1

http://www.allegro.pl/item104332917_sprzed...osc_pkpir_.html ja kupiłem ten na allegro za 79zł i myślę,że cena jest średnia .Wcześniej widziałem na allegro same programy do księgowania

w cenie ok.40 zł(nie można drukować deklaracji ,faktur itp.).Wejdź na allegro ,przeczytaj opis i jeśli Ci się spodoba podany jest tam link na stronę ,z której można pobrać wersję demonstracyjną :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daniel1    0

Witam mam pytanie.

Zakładając, że kupie w 2007 roku ciągnik za 150 tyś zł (przy wsarciu UE np. tak jak to było przy SPO w zeszłym roku) to moje pytanie brzmi: w jaki sposób i w jakim czasie odzyskam ten vat z ciągnika. Bo jak by nie patrzeć to 33 tyś złotych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

po pierwsze: musisz rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych. po drugie: lepiej trochę wcześniej przejść na VAT bo znajomi przeszli na VAT po to żeby właśnie odzyskać VAT z maszyny i mieli kontrolę z fiskusa (jeśli nic nie kombinujesz możesz spać spokojnie). Zwrot VAT-u jest prawdopodobnie (ja nie prowadze VAT-u) w następnym okresie roliczeniowym (miesiącu lub kwartale) w zależności do tego co jaki okres składasz deklarację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

Do Daniel: urząd skarbowy ma PÓŁ ROKU na wypłacenie tobie VAT-u należnego!!!ty musisz im co do dnia ale oni maja PÓŁ ROKU.

 

Ja własnie przeszedłem na VAT a własciwie moj ojciec. Bo tez mam w planach kupic w przyszłym roku ciagnik (za 150 tys netto)+ opryskliwacz + prase. miesiąc miesiiąc czerwiec był moim pierwszym. duzo wizyt po urzedach i innych instytucjach np energetyka. zmiana taryfy aby odzyskac vat duzo by tu mówic.

dzis jest 10 lipca a pani z biura rachunkowego któremu zlecilem prowadzenie tego bajeru (za 120-150zł na mies. zależnie od ilości faktur) mówi mi ze bede mógł odzyskac tylko 22% stawke podatku vat bo ten 3% pokryje sie z vatem który ja mam zapłacic. Ale ja znam lepij swoje gospodarstwo i wiem ze w koncu tego vatu należnego dla mnie nazbiera sie wiecej niz naliczonego za tuczniki. i ona mi mówi ze tego ja nie bee mógł odzyskac. to jest najgłupsze stwierdzenie na temat vatu z jakim sie spotkałem! ludzie ! jakbym nie mógł odzyskaxc 3% vatu z zakupionych pasz nawozów itp. tłumacz sie tym ze nie jestesmy na sprzedaży mieszanej i ze sprzedajemy tylko produkty z 3% stawka podatku vat. smieszne ale moja matak juz nie spi i kalkuluje jak to wyjdzie. ja jutro dzwonie do prawnika speca z RPT zawsze na pierwszej stronie jest na dole zobacze co on mi powie. Uważajcie vat na poczatku to duzo formalności załatwien i zmian ale po przejsciu trzeba dbac aby wszystko było jka należy. Najlepsze jest to ze zarówno księgowa chce orginały aby rozliczyc mnie z Vatu gmina chce orginały abym mógł otrzymac zwrot akcyzy do paliwa i ARiMR życzy sobie pod czas kontroli orginały faktur dotyczących budowy zbiornika czy płyty obornikowej. a zkad ja mam tych orginałów nabrac!odpisy? ile? i po co? a ile czasu z tym zejzie?tu tzeba uzbroic sie w cierpliwość

 

Pytanie do Godles:

czy ty normalnie dozyskujesz vat z produktów do produkcj rolnej np z nawozów pasz itp czy tez miałes z tymm jakies problemy?


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Księżak    0

Pani z biura rachunkowego zauważyła chyba że w czerwcu VAT należny i naliczony od produktów opodatkowanych 3% stawką jest zbliżony więc w tym miesiącu odzyskasz napewno VAT naliczony od produktów z 22% stawką (ktos kto zaimuje się rozliczanie to od razu stwierdzi czy jest VAT do zwrotu czy trzeba dopłacić nadwyzkę VAT należnego).

Nie pisz, że wszędzie trzeba orginały bo wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie, jako VATowiec twój ojciec ma obowiazek przechowywania dokumentów w domu a do gminy i arimr wystarczą kopie potwierdzone za zgodność z orginałem (zwykłe ksero plus pieczątka za zgodność z orginałem i podpis pracownika gminy lub arimr)


w polu i zagrodzie nowe technologie a w sercu tradycja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JarekWLKP   
Gość JarekWLKP

Nie jesteśmy na warunkach VAT ogólnych, według rodziców dla nas byłoby to nieopłacalne. Znam jendak przypadek, gdzie mąż i żona mają podzielone gospodarstwo. Żona sprzedaje płody rolne, mąż kupuje sprzęt i całą resztę. Nie znam tego do końca, ale jak myślicie, czy jest takie coś możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtii    9

Jarek,Vat przy fermie drobiu, to porażka,za duże obroty,też to liczyłem :)

a to małżenstwo prowadzi 2 firmy,niezle kombinują,pewnie on jest na Vacie a ona ryczałt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

do pory kiedy bedzie podatek dochodowy czy jak to sie zwie i bedzie musiał On udowodnic skąd ma kase na te maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jeśli można wiedzieć to za co dokładnie zwracają ten Vat? Bo za maszyny to wiem. I za co im się płaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JarekWLKP   
Gość JarekWLKP
Jeśli można wiedzieć to za co dokładnie zwracają ten Vat? Bo za maszyny to wiem. I za co im się płaci?

 

Zwracasz VAT do Skarbu Państwa za to co sprzedaż, czyli płody rolne, np. trzodę, wieprzowinę, drób, zboża, itd. Odliczyć możesz sobie wszystko co kupujesz, np. sprzęt, zakupy, auto :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorak    2

VAT jest całkiem całkiem ale jest jedna zasada - jak masz duże przychody ze sprzedaży to musisz robić dużo zakupów aby mieć od czego odliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

no u mnie nie narzekamy na ten VAT. robimy tak że za każdym razem jest coś do zwrotu... niedużo ale jest...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

nie mozna podzielic gospodarstwa! wielu mysli tak zrobimy dswa gospodarstwa jeno na Vacie i na nie bedziemy kupywac srodki do produkcji rolniej i sprzedawac na 20000zł bo tyle jest wymagane przy przejsciu a rezszte na drugie gospodarstwo z 5% vatem do kieszeni. niestety mieszkamy w "pieknym kraju" i tak nie da rady. powód? poprostu vatowiec moze odzyskac 22% vatu miesiecznie od miesiecznego przychodu analognicznie do kwartału. wiec jak mało sprzedajesz to mało odzyskujesz i wszystko przeciaga sie w czasie tym bardzij ze US ma 180 dni na zwrot Vatu poza tym jak zawsze moze wpasc kontrola wiec mogły by byc jakies chece ;)

ja z poczatku byłem troche zamieszany w tym ale teraz jest ok wystarczy dobrze planowac zakupy bo sprzedaz to raczej jest stała i cykliczna, bez kombinatorstwa jest ok


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

jestem na VAT juz 6 lat i pierwsze słyszę żeby zwrot VATu było po 180 dniach... US ma 25 dni od rozpoczęcia nowego okresu rozliczeniowego no chyba ze znajdzie nieścisłości i udowodni to, to moze przedłuzyc do 60 dni, a kontrole ? było ich wiele, przy duzych zwrotach VAT-u powyżej 100tys na siłę szukają dziury w całym. No niestety gospodarstwo jest prowadzone rzetelnie, dobra księgowa i samemu też sie wszystko sprawdza... tak ze puki co nie mogą sie do niczego doczepić. Nie wyobrażam sobie kupowania drogich sprzętów bez odliczenia VAT, dziwie sie reszcie ze tak zwlekaj z przejściem na VAT. Dosłownie na to czekałem w pierwszy dzień kiedy to weszło byłem juz do rejestracji.Co do wykazania sprzedaży to co to jest sprzedać 2 tony, i juz możesz odliczyć każda kwotę , bo w rolnictwie nie ma dzielenia zwrotu vatu na czesci zwrot za okres rozliczeniowy następuje w całości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek    0

@mav czyli opłaca się przejście na VAT co? i ile bieże dobra księgowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

tak, nie wiem jak można nie odliczać vatu z np paliwa czy z większości zeczy co sie kupuje i komu sie to opłaca? Dobra księgowa ile bierze, ja to wiem? ja płace 250zł kwartalnie i nigdy nie miałem żadnych problemów. Uważam ze nie da sie tego prowadzić dobrze samemu ponieważ przepisy sie cały czas zmieniają, i 3ba byłoby cały czas nad tym siedzieć. Rolnik nie jest od grzebania w nowych ustawach, a taka firma której sie zleca prowadzenie ksiegowosci ma za zadanie sledzic wszystkie zmiany, i być kompetentna w tym co robi. Jeżeli sobie nie radzi uważam ze konkurencji nie brak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

Ja prowadze rachunkowość związaną z VAtem sam i większych problemów niema . Natomiast jeśli chodzi o zwrot to musi być jakaś sprzedaż wtedy stosuje się dziwne wzory i wychodzi nadwyżka albo zwrot a VAT z zakupu np. środka trwałego można odliczać w całości tylko trzeba go wpisać do księgi środków trwałych.

Na początku po pół roku prowadzenia VATu w deklaracji wykazałem kwotę do zwrotu w terminie 25 dni i od razu miałem kontrole - troche miałem stracha ale nawet dobrze bo okazało się że prowadzę wszystko jak należy i od tego czasu wogóle nie ma problemu ze zwrotami - raz tylko przy pokaźnej kwocie na środki trwałe (ciągnik i maszyny) sprawdzili mnie ale okazało się że wszystko w porzadku i przelali kase na konto. Nie kupuje żadnych programów do księgowania bo się nie opłaca - wymyśliłem sobie ciekawą księgę rozchodów i przychodów w EXCELU - nawet drukuje mi deklaracje i faktury.

Polecam wszystkim inwestującym przejście na VAT na zasadach ogólnych bo to naprawdę się opłaca!!!!!!!


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

W rejestracji - Vat-R , jest zapytanie dotyczące "metody kasowej", może ktoś mi krótko wytłumaczyć o co chodzi ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj