m_i_c_h_a_l

Agregat uprawowo-siewny, jaki wybrać?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
m_i_c_h_a_l    3

Cześć,

Proszę o poradę bardziej doświadczonych w jakim kierunku pójść w związku z planami zmiany agregatu uprawowego.
Obecnie posiadam agregat uprawowy dziekan o szerokości 2,1 m. Do tej pory pracował on z Ursusem C-4011.
Z uwagi na fakt, że mam też Ursusa c-385 chcę większość prac nim właśnie wykonywać m.in. uprawę przedsiewną i siew (siewnik Poznaniak 2,70m). 
Pracuję zawodowo i zastanawiam się nad połączeniem uprawy przedsiewnej i siewu w jeden przejazd bo często brakuje czasu albo pogoda przeszkadza aby wykonać wszystko w terminie.

Tak się zastanawiam nad 3 opcjami:

1. 
Rozszerzenie agregatu 2,1 m który obecnie posiadam do szerokości 3 m (wstępny koszt około 2 tyś zł), tak aby nie jeździć z wąskim agregatem Ursusem c-385.
Plusem rozwiązania jest szybsza uprawa ziemi ale pozostają nada dwa przejazdy (uprawa + siew).

2. 
Zakup agregatu uprawowo-siewnego składającego się z 2 rzędów zębów + tylny wał strunowy (koszt około 4,5 tyś). Agregat ten nie ma hydropaku.
Plusem tego rozwiązania jest fakt, że za jednym przejazdem uprawiam ziemię i sieję.
Pytanie tylko czy dwa rzędy zębów i tylko jeden wałek strunowy uprawią ziemię na tyle, że można od razu siać w pole tylko zaorane?

3.
Zakup agregatu uprawowo-siewnego składającego się z wału przedniego z płaskowników  + 2 rzędy zębów + wał strunowy z tyłu (koszt około 8,5 tyś).
Agregat ten ma hydropak.
Plusem tego rozwiązania jest fakt, że za jednym przejazdem uprawiam ziemię i sieję.

Podane ceny oparłem na cenach z ogłoszeń maszyn nowych jak i używanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

3 odrzuc bo jedyne co zrobisz to niebo poogladasz , a może warto policzyć 1i 2 czy nawet sprzedać tego kultywatora i zamiasy to kupic brony 5 którymi troche wyrównasz a reszte zribi agregat z siewnikiem, siew upraeowo siewnym ma bardzo duzo plusów.A i te ceny to raczej za jakieś mniejsze wersje chyba że piszesz o używce


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Właśnie też myślałem nad tym, że przy wyborze rozwiązania z pkt. 2 mógłbym pole poruszyć/wyrównać bronami (mam brony 5) a później siać w to agregatem z pkt. 2.
Jeżeli chodzi o szerokość agregatu to 2,7 m bo mam w siewnik Poznaniak o takie właśnie szerokości.
Oczywiście wtedy mój obecny agregat dziekan 2,1 m sprzedaję.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
m_i_c_h_a_l napisał:

Właśnie też myślałem nad tym, że przy wyborze rozwiązania z pkt. 2 mógłbym pole poruszyć/wyrównać bronami (mam brony 5) a później siać w to agregatem z pkt. 2.
Jeżeli chodzi o szerokość agregatu to 2,7 m bo mam w siewnik Poznaniak o takie właśnie szerokości.
Oczywiście wtedy mój obecny agregat dziekan 2,1 m sprzedaję.

 

opcja nr 3 tylko agregat 2.7m pod poznaniaka i spokojnie 385 jak ma pełne obciążenie z przodu da rade będziesz musiał tylko składać na uwrociach u nas gość mtz 80 sieje takim zestawem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

nigdy bym nie kupił czy to siewnika czy agregatu pod siewnik 2.7 m


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Kup normalnie 3 m i dociàżyj przôd, taki agregat itak ci ładnie nie uprawi. Albo pierw uprawa zwykłym i dopieru uprawowo siewny albo brona aktywna lub agregat talerzowy. Wszystkie pkt. odpadają oprócz pierwszego. Chyba że masz piach to wystarczy bierny zebowy z siewnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

W orkę to fajnie jakby włóka lub jeszcze wał z przodu był

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
robi57362 napisał:

nigdy bym nie kupił czy to siewnika czy agregatu pod siewnik 2.7 m

też bym nie kupił zestawu 2.7 ale skoro autor tematu ma siewnik 2.7m i traktor który w 3m nie wiem czy da radę dlatego najtańsza opcja jest kupno agregatu pod siewnik


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

A ten zestaw ma pasować do jakiegoś konkretnego rozstawu, czy pod ścieżki? Opryskiwacz, nawozy? 

Może 2.5m urządza? Z braku laku zwęzić siewnik na tą szerokość? 

Ta 385 to wersja z przednim napędem? Obciążników dużo ma? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Wiem, że dla wielu z Was Poznaniak i agregat 2,7 m to przeżytek ALE pamiętajcie, że nie każdy ma 50ha ziemi i nie każdy ma tyle lat aby załapać się na dotację.
Patrząc też na to co wyrabia się ostatnio w rolnictwie a szczególnie z cenami płodów rolnych mam to szczęście, że żyję z pracy zawodowej a uprawa ziemi jest dla mnie dodatkiem. 

Ciągnik to Ursus c-385 bez przedniego napędu z kompletem obciążników zarówno na tylnych kołach jak i z przodu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4137
6 godzin temu, m_i_c_h_a_l napisał:

Cześć,

Proszę o poradę bardziej doświadczonych w jakim kierunku pójść w związku z planami zmiany agregatu uprawowego.
Obecnie posiadam agregat uprawowy dziekan o szerokości 2,1 m. Do tej pory pracował on z Ursusem C-4011.
Z uwagi na fakt, że mam też Ursusa c-385 chcę większość prac nim właśnie wykonywać m.in. uprawę przedsiewną i siew (siewnik Poznaniak 2,70m). 
Pracuję zawodowo i zastanawiam się nad połączeniem uprawy przedsiewnej i siewu w jeden przejazd bo często brakuje czasu albo pogoda przeszkadza aby wykonać wszystko w terminie.

Tak się zastanawiam nad 3 opcjami:

1. 
Rozszerzenie agregatu 2,1 m który obecnie posiadam do szerokości 3 m (wstępny koszt około 2 tyś zł), tak aby nie jeździć z wąskim agregatem Ursusem c-385.
Plusem rozwiązania jest szybsza uprawa ziemi ale pozostają nada dwa przejazdy (uprawa + siew).

2. 
Zakup agregatu uprawowo-siewnego składającego się z 2 rzędów zębów + tylny wał strunowy (koszt około 4,5 tyś). Agregat ten nie ma hydropaku.
Plusem tego rozwiązania jest fakt, że za jednym przejazdem uprawiam ziemię i sieję.
Pytanie tylko czy dwa rzędy zębów i tylko jeden wałek strunowy uprawią ziemię na tyle, że można od razu siać w pole tylko zaorane?

3.
Zakup agregatu uprawowo-siewnego składającego się z wału przedniego z płaskowników  + 2 rzędy zębów + wał strunowy z tyłu (koszt około 8,5 tyś).
Agregat ten ma hydropak.
Plusem tego rozwiązania jest fakt, że za jednym przejazdem uprawiam ziemię i sieję.

Podane ceny oparłem na cenach z ogłoszeń maszyn nowych jak i używanych.

3. C-385 da spokojnie sobie z tym radę nawet 3m, nawet z wałem typu Paker, jeden warunek, dorobiony obciążnik na przód przynajmniej ze 300kg.

Na przedni wał na lżejszych ziemiach nie zwracałbym uwagi, nawet bez wału, lepiej z tyłu jakiś porządny, bo ten głównie robi robotę.

Na zwięzłe ziemie i wjazd bezpośrednio na orkę i tak można zapomnieć, bo żaden bierny agregat na raz tego nie urobi.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NieMadry    121
52 minuty temu, Desperado napisał:

3. C-385 da spokojnie sobie z tym radę nawet 3m, nawet z wałem typu Paker, jeden warunek, dorobiony obciążnik na przód przynajmniej ze 300kg.

Na przedni wał na lżejszych ziemiach nie zwracałbym uwagi, nawet bez wału, lepiej z tyłu jakiś porządny, bo ten głównie robi robotę.

Na zwięzłe ziemie i wjazd bezpośrednio na orkę i tak można zapomnieć, bo żaden bierny agregat na raz tego nie urobi.

Kiedyś widziałem taki wynalazek.

https://www.olx.pl/d/oferta/brona-talerzowa-unia-ares-tl-3m-CID757-IDVHPFW.html + plus z tylu podwieszona z tylu dodatkowy.

Coś w ten deseń https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-agregat-uprawowy-herkules-3m-CID757-IDXdEqa.html.

Z ta rozniecą że wał w pierwszym agregacie był kroskilda. A 2 za drugim agregatem leciał siewnik naprawdę dobrze to wyglądało po siewie ale zestaw strasznie długi był. Ciągał go koń 90 kucy. 

No ale taki zestawik już trochę by kosztował. 

Edytowano przez NieMadry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
margoo78    533

U mnie przez wiele lat c385 pracował z zestwem z famarolu 3 metrowym. Agregat miał z przodu wał płaskownikowy, 2 rzędy sprężyn i wał rurowy, hydropak,siewnik też famarol. Chodziło to bez problemu, nawet na uwrociach nie składałem siewnika. Śmiało mogę taki zestaw polecić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

d*py szkłem nie wytrzesz. Albo zrobisz to dobrze albo będziesz miał tylko uciechę że siejesz 80-tką bo korzyści z tego żadnych. Sprzedaj to co masz,  dołożysz kilka tyś zł i kupisz coś w komplecie. 

https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-uprawowo-siewny-amazone-d7-special-CID757-IDTFwTf.html

Chociaż coś takiego, choć na bardziej zwięzłej ziemi taką broną nie poszalejesz i tak będziesz musiał zwykłymi bronami przelecieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

To niby porządny agregat? Lepiej już przy tym biernym pozostać. Jak coś to brona wirowa ale to kupę kasy i trochę słaby koń do 80-tki choć powinien dać radę z 2.5 m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

Jakiej klasy masz te ziemie?

Jeśli nie są to ciężkie borowiny czy też glina to powyższa wahadłówka w zupełności poradzi sobie. Zapotrzebowania na moc dużej nie ma a robotę fajnie zrobi.

Jak masz robić także będziesz latał z bronami a później siew to do d*py takie rozwiązanie! Co tu za zysk czasu jak 2x na polu siedzisz!?

 

podstawa to równo zaorać. 

potem uprawowo siewny i musi być równo i dobrze.

 

C385 to już nie jest taki mały ciągnik przecież. Z 3m zestawem jeśli nie jest specjalnie długi to sobie poradzi.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

Zapomnij o 80- tce i bronie wirowej, sama brona to z 800 kg  do tego pełny siewnik  i masz 1600 kg z tyłu, nie da rady chyba że z jakimś małym siewnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Klasa ziemi to IIIb i IVa.

Obawiam się, że c-385 może być za mały nawet na zestaw z broną wahadłową o szerokości 3m. Różne są opinie w necie.
Nie mam też doświadczenia z wałem packera ale z tego co słyszę to siew w mokrą ziemię taką jak np. mamy obecnie może sprawiać problemy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

ja osobiście bym wybrał opcje 2 i przed nią wyrównał wstepnie bronami , pacera bym popuścił bo sie zalepia , albo strunowy albo rurowy , slabo zageszcza ale jest bezobslugowy


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4137
14 godzin temu, Michał88 napisał:

d*py szkłem nie wytrzesz. Albo zrobisz to dobrze albo będziesz miał tylko uciechę że siejesz 80-tką bo korzyści z tego żadnych. Sprzedaj to co masz,  dołożysz kilka tyś zł i kupisz coś w komplecie. 

https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-uprawowo-siewny-amazone-d7-special-CID757-IDTFwTf.html

Chociaż coś takiego, choć na bardziej zwięzłej ziemi taką broną nie poszalejesz i tak będziesz musiał zwykłymi bronami przelecieć.

 

4 godziny temu, Michał88 napisał:

Zapomnij o 80- tce i bronie wirowej, sama brona to z 800 kg  do tego pełny siewnik  i masz 1600 kg z tyłu, nie da rady chyba że z jakimś małym siewnikiem.

Widzisz co tam jest podpięte, na pewno nie jest to 80-tka, co pieprzysz że ze zwykłym uprawowo-siewnym korzyści żadnych.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
4 godziny temu, m_i_c_h_a_l napisał:

Klasa ziemi to IIIb i IVa.

Obawiam się, że c-385 może być za mały nawet na zestaw z broną wahadłową o szerokości 3m. Różne są opinie w necie.
Nie mam też doświadczenia z wałem packera ale z tego co słyszę to siew w mokrą ziemię taką jak np. mamy obecnie może sprawiać problemy.

 

Dawno temu bronę wahadłową 3m z siewnikiem nabudowanym targałem mtz82 w małej budzie. Bez większych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    45

Jak dla Ciebie, to tylko coś takiego co kolega PRIMO proponuje;

Dnia 6.11.2023 o 17:24, PRIMO napisał:

Zainteresowany?

20231006_192711.jpg

Sam ciągam 85 konnym ciągnikiem, tylko że z przednim napędem. Na zwięźlejszej ziemi da radę bez przedniego napędu. Tymczasem na piaszczystej przedni napęd jest potrzebny, z tym że u mnie jest jeszcze przedni wał z płaskowników, przez co agregat jest dalej odsunięty od ciągnika. Sterowność ciągnikiem wtedy jest gorsza. W tym agregacie Primo nie ma przedniego wału, agregat jest blisko, więc myślę że z powodzeniem będziesz nim mógł pracować na tych klasach ziemi o których wspominasz. Jeśli znajdę chwilę zrobię ci fotkę z tego agregatu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Kwestia ile masz do tego siania bo uprawa agregatem i później siew samym siewnikiem nie musi zajmować dużo więcej czasu. Samym agregatem pojedziesz szybciej i nie musisz się pilnować. W mokro też są plusy bo uprawiasz, chwilę przeschnie i siejesz. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19seba
      Witam , poleci ktoś agregat uprawowy do uprawy pod ziemniaki ? Na pewno na zębie 45x10 i nie szerszy jak 4m . Potrzebuje opinii jakiej firmy agregat byłby najlepszy żeby się nie zapychał przy głębszej uprawie , robiłem w tym roku agregatem z Metangi i wszystko było by dobrze gdyby tylne wałki nie zatrzymywały się , ma ktoś maszyny Metanga ? Agregat masywny jest ale czy nie bedzie pękał ? Między Unią a Metangą jest przepaść cenowa i czy jest sens przepłacać ?
    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj