yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
metrax12    143

MFrolnik26

Jak sam Priaxor i nie w południe, to przypadek nie będzie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1500

Od soboty na południu kraju poprawa pogody tj jakieś opady mają być, oby bo i 2 klasy nie pociągną dlugo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
37 minut temu, galan99 napisał:

Tak pokazują susze . Zdecydowanie najgorsza sytuacja panuje między Żyrardowem, Skierniewicami a Łęczycą, Kaliszem, Krotoszynem, Rawiczem, Głogowem.

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa i tekst „Warunki normalne normane Sucho Silna susza Ekstremalna susza”

k**wa Hrubieszów na czerwono a co roku odmowa suszowego, a w d*pę z tymi mapami

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1403
44 minuty temu, galan99 napisał:

Tak pokazują susze . Zdecydowanie najgorsza sytuacja panuje między Żyrardowem, Skierniewicami a Łęczycą, Kaliszem, Krotoszynem, Rawiczem, Głogowem.

.. czyli  na północy i południu walić będzie  12t/ha,  a w centrum poślad 7t ...

  • Like 1

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, MFrolnik26 napisał:

Zastanawiam sie czy robic t2, w nocy zimno w dzien upały. Na polu pustynia, pszenica zaczyna sie zwijać, czy nie zrobie tym zabiegiem wiecej szkody niż pożytku? Chcialem prysnac priaxorem w minimalnej dawce, nie bedzie przypaleń?

Też się wahałem ale póki co u mnie opadów nie nadają. Także T2 póki co odpuszczam. Deszczu jak pisałem wcześniej od połowy kwietnia praktycznie nie było... Bez sensu dawać tą chemię i jeszcze bardziej stresować rośliny. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    97

Ja juz tydzień po t2, pszenice nabrały ładnego koloru, stresu nie widać. Nie wiem jak u was ale u mnie przeważnie 4 klasa i wierzchem sucho ale na 10 cm jest wilgoci, chociaż jakby popadało to by wszystko odżyło. Buraki i jare przede wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1403

A wie ktoś co  u naszych tzw. "braci" czy im też susza ucieła kłosa?  Martwię się, może zrobić zbiórkę - drugi koszyk na braci w lidlach , biedronce, itd...

  • Like 1
  • Haha 3

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2320
41 minut temu, GABBER85 napisał:

.. czyli  na północy i południu walić będzie  12t/ha,  a w centrum poślad 7t ...

A job jego 7t to u mnie czasami bez suszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    431

moja soja wypiscila listek i stoi 😪 rzepak da rade, straki sa,jakas wode bedzie mial, pewnie 5 t nie bedzie ale 3 moze da rade. pszenica to u nas problem, mamy morene gliniasta od gory spiaszczona. jesli jest 4 klasa to jiz sie zwija, gdzie 3 i mniej spiaszczona jeszcze tydzien wytrzyma. mysle, ze bedzie miala problem nie z wypelnieniem ziarna, ono po prostu uschnie i nedzie takie drobne,pomamrszczone 😪 trudno, ale u nas to sawanna -centtalna Polska.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpaw    25
39 minut temu, GABBER85 napisał:

A wie ktoś co  u naszych tzw. "braci" czy im też susza ucieła kłosa?  Martwię się, może zrobić zbiórkę - drugi koszyk na braci w lidlach , biedronce, itd...

Tam mają takie ziemię że "bez nawozów i wody będzie rosło" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    621

O azocie na kłos na poprawę białka w ogóle coś myslicie przy takiej pogodzie? U mnie rozwija się liśc flagowy do kiedy można czekać z podaniem tego azotu? Tyle dobrze, że na drugie kolanko rzuciłem jeszcze 50kg RSM. Nawet strach T2 robić z jakimś nawożeniem dolistnym teraz, zaczekam jeszcze do konca tygodnia,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    163
2 godziny temu, Tigon napisał:

Od soboty na południu kraju poprawa pogody tj jakieś opady mają być, oby bo i 2 klasy nie pociągną dlugo.

Już nie .Opady znikły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek52    6

W nocy 6-7 stopni, radzicie czekać na ocieplenie czy jechać z t2 tebu+ azoksy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magtom36    5

Witam. Kiedyś się tu pytałem o stosowanie 2 różnych triazolo w mieszaninie np. protiokonazol i tebukonazol i ponoć nie może być mniej niż 100g/ hektar każdego z nich bo triazol działa skutecznie dopiero od 100. Nie dawno się pytałem w sklepie i mi powiedziedzial że w mieszaninie to może być np 80g a drugiego 60g, a przykład to np. Tilmor gdzie daje się ok 0,8 do 1 litra a tam tebukonazol jest 160g/l a protio już wychodzi poniżej 100 i to sporo. To jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394

To jak z religią, jak uwierzysz to zadziała. Jak masz zdrowe zboże to zadziała nawet połowa dawki. Dziękuję za uwagę 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3736
57 minut temu, magtom36 napisał:

Witam. Kiedyś się tu pytałem o stosowanie 2 różnych triazolo w mieszaninie np. protiokonazol i tebukonazol

W zeszłym roku na T2/3 jednego i drugiego po 125g i było luksusowo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    21

Cześć

Słuchajcie, może głupie pytanie bo wiele osób uważa że te wszystkie mikro i makro elementy to gówno warte są i strata kasy ale chciałbym Was zapytać, może ktoś kto nie jest sceptykiem co do działania tego typu środków, poleci coś naprawdę skutecznego, co pomogło by pszenicy znieść lepiej suszą a jednocześnie zasiliło by ją trochę w potrzebne składki, zwłaszcza azot. Bo T2 nie zrobiona bo sucho. N3 nie zrobione bo brak wody więc ta granula się nie rozpuści. A pszenica która jest naprawdę doinwestowana i pięknie się prowadziła, dosłownie marnieje w oczach. Chciałbym jej jakoś pomóc. Niby zapowiadają deszcze jakieś na przyszły tydzień ale w tym tygodniu też miało padać. I co? ani kropli. Aż serce boli na to patrzeć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    77
4 minuty temu, dariusz86 napisał:

Cześć

Słuchajcie, może głupie pytanie bo wiele osób uważa że te wszystkie mikro i makro elementy to gówno warte są i strata kasy ale chciałbym Was zapytać, może ktoś kto nie jest sceptykiem co do działania tego typu środków, poleci coś naprawdę skutecznego, co pomogło by pszenicy znieść lepiej suszą a jednocześnie zasiliło by ją trochę w potrzebne składki, zwłaszcza azot. Bo T2 nie zrobiona bo sucho. N3 nie zrobione bo brak wody więc ta granula się nie rozpuści. A pszenica która jest naprawdę doinwestowana i pięknie się prowadziła, dosłownie marnieje w oczach. Chciałbym jej jakoś pomóc. Niby zapowiadają deszcze jakieś na przyszły tydzień ale w tym tygodniu też miało padać. I co? ani kropli. Aż serce boli na to patrzeć. 

Bez wody nic nie zrobisz to podstawa wszystkiego a raczej nawadnianie nie wchodzi w grę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    21

Choćbym nie wiem jak bardzo chciał to nie mam jak. Nie mam ani studni głębinowej ani beczkowozu. Ten drugi mógłbym pożyczyć ale taką beką 20 tysięcy litrów to ja pół pola wygniotę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    377

hektar wiedzy proponuje potas ok 600g/ha a osobiście uważam że warto dodac cynk bo wpływa też na obieg wody w roslinie. Ale jakoś nie planuje bawić się takie rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2497
35 minut temu, dariusz86 napisał:

Cześć

Słuchajcie, może głupie pytanie bo wiele osób uważa że te wszystkie mikro i makro elementy to gówno warte są i strata kasy ale chciałbym Was zapytać, może ktoś kto nie jest sceptykiem co do działania tego typu środków, poleci coś naprawdę skutecznego, co pomogło by pszenicy znieść lepiej suszą a jednocześnie zasiliło by ją trochę w potrzebne składki, zwłaszcza azot. Bo T2 nie zrobiona bo sucho. N3 nie zrobione bo brak wody więc ta granula się nie rozpuści. A pszenica która jest naprawdę doinwestowana i pięknie się prowadziła, dosłownie marnieje w oczach. Chciałbym jej jakoś pomóc. Niby zapowiadają deszcze jakieś na przyszły tydzień ale w tym tygodniu też miało padać. I co? ani kropli. Aż serce boli na to patrzeć. 

Jak jej chcesz pomóc , a raczej nie zaszkodzić , to siedz w domu na d*pie , a jak spadnie deszcz to wówczas można rozważać różne scenariusze 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
Napisano (edytowany)

Nieprawda, znaczy prawda co mówicie, ale nieprawda że nie może jej pomóc bo może zarówno dolistne mikro jak makro, zaopatrywać w niezbędne składniki, bo to ma sens, ale musi to robić co trzy dni aż do poprawy warunków glebowych. Dokarmianie dolistne jest skuteczne, ale pod warunkiem skutecznych ilości i systematyczności. Susza to głównie problem z pobieraniem składników z gleby, bo to transportu trzeba dużo wody. Dolistne pomożesz, ale nie jednorazowo. To jest porostu nieopłacalne, pszenica to nie konopie indyjskie. 

 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    511

Dla mnie szkoda pieniędzy na to. Jak u kogoś już wszystko się zwija z suszy to według mnie naprawdę nie ma sensu. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez raul
      Witam,
      Planuję dożywić pszenicę ozimą. Kupiłem dożywić na bazie mikroelentow: azot, cynk, mangan, miedz, Milena, cynk, siarka, magnez.
      Czy można mieszać w jednym opryskiwaczu powyższą dożywić z płynnym nawozem fosforowym?
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj