Polecane posty

GRZES1545    8985
4 godziny temu, Takeda napisał:

a ty myślisz, że zrobienie materiału siewnego to tylko dodanie zaprawy i czysty zysk? Myślisz, że opłata licencyjna to nic, PIORIN robi też za darmo w labo i terenie kontrole? próbki z każdej partii jak nie masz uprawnień też oni pobierają, zapłac za etykiety itd.

Zajmowałem się kilka lat tym, kokosów z tego nie ma. Mokry sen każdego hodowcy to by na rynku były tylko odmiany heterozyjne, bo łachy nie robisz i musisz kupić nasiona pod zasiew. pieniądz jest owszem, ale na materiale typowo ogrodniczym, nie na kwalifikacie zbożowym.

I po to nie możesz na partyzanta sam handlować by materiał siewny był materiałem siewnym, a nie szemrane poza kontrola.

I nie ważne czy kupisz C1 czy B w standardowych warunkach rolnika nawet jak przepuści zboże przez prosty petkus, ale obowiązkowo z tryjerami to praktycznie 2 lata może siać, potem lepiej znów kupić na rozmnożenie.

 

Ale zawsze możesz wejść we współprace z jakąś firmą, robić im plantacje nasienne (no upierdliwe z lekka) ale zawsze będziesz miał dla siebie pod zasiew i zaufanych klientów bo o ile nic się nie zmieniło to nadal umowy kontraktowe opiewają na 5t/ha, więc nadwyżkę "możesz" skitrać

Weź  no podaj ile to kosztów dodatkowych ponoszą te firmy na 1t ziarna. Sam jestem Ciekawy skąd te różnice,  rok temu  pszenicę na skupie miałem po 1400zł brutto a Ostrogę z centrali po 3500zł za tonę płaciłem. 

38 minut temu, Kaszlak79 napisał:

Niestety, nie żebym się czepiał ale spora część ludzi tutaj uważa że rolnika wszyscy wkoło w d&pę kopią, zarabiają na nim, zdzierają i oszukują a tylko on jest wiecznie biedny bo uczciwy. Potem mamy takie uproszczenia że produkcja np. mat. siewnego to tylko wyczyścić, zaprawić i ew. wyselekcjonować oraz zapakować do worków.

Bywa że  i ta selekcja to śmiech na sali, w pszenżycie  żyto miałem kilka lat temu,  połówki i drobnica też bywały  takie partie...to nie oszustwo? 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1129

no ale jednak jakies granicę i proporcje powinny być zachowane. Myślałem że oni płacą o wiele więcej za produkcje tego kwalifikatu. Ale skoro na serio to jest tylko tysiąc a oni sprzedają za 2.5 no to jednak ktoś tu robi dobra kasę i na pewno nie jest to rolnik

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9245
10 minut temu, FarmerDyzio napisał:

no ale jednak jakies granicę i proporcje powinny być zachowane. Myślałem że oni płacą o wiele więcej za produkcje tego kwalifikatu. Ale skoro na serio to jest tylko tysiąc a oni sprzedają za 2.5 no to jednak ktoś tu robi dobra kasę i na pewno nie jest to rolnik

Płacą tyle, co za konsumpcje, szału nie ma, znajomy sieje dla firmy nasiennej, jak coś nie wyjdzie, to nie biorą. Są jeszcze jakieś bonusy typu materiał siewny dla nie go, ale to nie są kokosy

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

Gęstość 74 -  75 u Was przechodzi na konsumpcje? Bo o dziwo mam lepsze parametry jak rok temu, białko 13.5 , gluten 29  tylko ta gęstość. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
4 godziny temu, GRZES1545 napisał:

Bywa że  i ta selekcja to śmiech na sali, w pszenżycie  żyto miałem kilka lat temu,  połówki i drobnica też bywały  takie partie...to nie oszustwo? 

Oszustwo. Ale jak kiedyś kupowałem "kwalifikat" od znajomego a potem raz kupiłem ten "sklepowy" to jednak różnica była ogromna, nie było małych/drobnych ziarniaków, jakiegokolwiek syfu, połamanych czy porażonych ziaren. A cena nie była dużo większa niż tego robionego u kogoś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Materiał droższy o 100% niż na skupie konsumpcja to dobra  cena, nie narzekajcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takeda    336
5 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Weź  no podaj ile to kosztów dodatkowych ponoszą te firmy na 1t ziarna. Sam jestem Ciekawy skąd te różnice,  rok temu  pszenicę na skupie miałem po 1400zł brutto a Ostrogę z centrali po 3500zł za tonę płaciłem. 

Bywa że  i ta selekcja to śmiech na sali, w pszenżycie  żyto miałem kilka lat temu,  połówki i drobnica też bywały  takie partie...to nie oszustwo? 

Nie powiem ci jednostkowych kosztów, te które mam są z przed 7 lat. Inaczej gdy zajmujesz się tematem rzetelnie to zysk z kwalifikatu zbożowego to 10-20%, przy czym ta wyższa granica to rzadkość ( licząc według metodologii ODR który zyskowność produkcji zbożowej rolnikom  liczy jakbyś miał 1ha ziemi i wszystko wynajmował do produkcji), w zależności od gatunku no i odmiany. (nie mówimy o odmianach heterozyjnych, to osobna kategoria)

Oczywiście robiąc na partyzanta to i można mieć zysk 54% (tak taki rekord też znam) ale to jednostkowe wybryki i zamykasz biznes bo w kolejnym sezonie nikt do ciebie nie przyjedzie nic kupić.

Co do drugiej części to nie wiem czy towar z pośladem i połówkami to oszustwo, kwestia ile tego było, no ale materiał siewny to czystość 99%, porost praktycznie wyklucza zboże z kwalifikacji, więc gdy widać obce ziarniaki czy połamane to już jest grubo więcej niż 1%

Z reguły jako plantator nasienny dostajesz jakieś 15% z rzadka więcej niż na rynku cena, tak kokosy to też nie są, dodatkowo masz też obowiązki. Ale też nie liczysz, że z takiego pszenżyta jak nie młóciłeś w okolicy 14-14,5% wilgotności to i po wyczyszczeniu do jakości siewnej 1/3 towaru idzie w "odpad", który z reguły jest sprzedawany za 60-70% zwykłej ceny, no chyba żeś podmiotem jak Topfarms, Agrolok czy nawet stricte duża firma nasienna (z polskich to poziom i profesjonalizm to chyba tylko poznańska i małopolska hodowla roślin i Danko swego czasu potentat europejski na rynku owsa siewnego) to żenisz ten odpad w magazynach ze zwykłym (co prawda czasem ten odpad wygląda lepiej niż to co jakiś dziad kosi w polu)ale to są firmy skupiające się na nowych odmianach i rozmnażaniu do stopnia B, i dopiero ten materiał rozmnażają firmy handlowe opłacając wyłączność na jakieś 3-5 lat(nie są to małe kwoty) bo czas życia odmiany jest coraz krótszy i robią to z  rolnikami poniekąd z "łapanki"

 

lata 90 czy pierwsza dekada XXI wieku to ciężkie czasy dla firm hodowlanych, bo to i dziki rynek, biedni i nieświadomi rolnicy, ciężkie starcie z firmami zachodnimi, gdzie byliśmy poza typowo polskim pszenżytem  i niszowym owsem na straconej pozycji, do tego wielkie zagraniczne holdingi mają dwa razy krótszy czas otrzymywania odmiany bo robią w rok dwa lata wykorzystując kasę i mają dwa plony do badań jeden z półkuli północnej i drugi z południowej.

A dla niedowiarków którzy twierdzą, że kwalifikowany materiał siewny to bujda to spójrzcie jaki progres nastąpił chociażby z odmianami jęczmienia ozimego, gdzie 10t zwłaszcza na gnojowicy świńskiej to standard który dla waszych rodziców jeszcze 20 lat temu byłby cudem.

Ba ziemniaczarze niech się wypowiedzą, bo robienie kwalifikatu sadzeniaka to dopiero cyrk na kółkach

 

 

Edytowano przez Takeda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksiaze    234

a dlaczego ten departament nie napisze wprost że susza zrobiła swoje?

widać to na filmikach jak koszą kukurydze, zwłaszcza w Luizjanie...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

Raz piszą, że urodzaj a raz, że będzie mało pszenicy, ostatnio był artykuł, ze w stanach będzie mało zboża 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zdzinio    325
3 godziny temu, ravoj napisał:

O kurde, ale ogarnąć gęstość 80 i pozostałe to juz niezła cena jest 

Ale to jest  twarda pszenica, nie zwykła konsumpcja jej rośnie dużo mniej jak zwykłej. U mnie w okolicy dwa lata temu próbowali ją siać to plon od 3-5 ton i dali sobie spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takeda    336
1 godzinę temu, masa24 napisał:

Top farms uważasz za kiepskiego producenta ?

nie jest to firma polska

3 godziny temu, ravoj napisał:

O kurde, ale ogarnąć gęstość 80 i pozostałe to juz niezła cena jest 

 

11 minut temu, Zdzinio napisał:

Ale to jest  twarda pszenica, nie zwykła konsumpcja jej rośnie dużo mniej jak zwykłej. U mnie w okolicy dwa lata temu próbowali ją siać to plon od 3-5 ton i dali sobie spokój.

a co ma gęstość do pszenicy durum o jakiej tutaj chyba piszesz, ale faktycznie u nas na takową to nie ma klimatu by siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965

  i Jeszcze będzie nie jedna na potrzeby rynku  Chiny jak przed wybuchem wojny skupywali ziarno to przynajmniej cena rosła , a amerykański  żyd jak teraz chce kupić to będzie rożne rzeczy wymyślał  żeby grać na zniżki.

  • Like 3
  • Thanks 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953

I teraz pytanie co robić sprzedawać czy magazynować bo jak na razie pszenica 750zł brutto pasza bo deszcz robotę zrobił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

Ale pasza bo pasza czy naciągana pasza, bo jednego parametru brakuje? Bo mnie interesuje jak wycenić swoją z białkiem powyżej 13.5 a gęstość 75, coś więcej na tym idzie ugrać? 

Ja trzymam, bo za darmo jakoś nie bardzo mi się uśmiecha oddać. Prawie  trzy tony za tonę saletry ( a ta ponoć drożeje) to chyba kogoś mocno piecze w głowę. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
6 minut temu, ravoj napisał:

Ale pasza bo pasza czy naciągana pasza, bo jednego parametru brakuje? Bo mnie interesuje jak wycenić swoją z białkiem powyżej 13.5 a gęstość 75, coś więcej na tym idzie ugrać? 

Ja trzymam, bo za darmo jakoś nie bardzo mi się uśmiecha oddać. Prawie  trzy tony za tonę saletry ( a ta ponoć drożeje) to chyba kogoś mocno piecze w głowę. 

Przecież cena jest od  do  zależy jakie parametry nie ma jednej ceny za pasze ,a drugiej za konsumpcja, ja jak sprzedawałem w Mirczu to cena była od 750 do  900

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj