odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrp88    175

Wysłałem wniosek z płatnościami do bydła/ krów. Teraz chcę dodać kolejne sztuki więc klikam nowy/aktualizacja i dodaję sztuki i wysyłam, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
47 minut temu, rocknrollnik1 napisał:

na Naturze 2000 nic nie dostaniesz na tuzy przy integrowanej.

Nic nie pisałem o naturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

ktoś myślał na ekoschematem   biologiczna ochrona upraw?

Nie wiem czy dobrze rozumiem robię jeden oprysk bio pośród  innych chemicznych i się łapie na to ?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

masz miec fakture na taka ilosc jaka zaleca producent na ha uprawy. chemia w ostatecznosci czyt. jak juz nie bedzie co ratowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227
Napisano (edytowany)
4 godziny temu, bortys2001 napisał:

Integrowana produkcja. Według przepisów płatność przysługuje do uprawy wedlug metodyki danej rośliny oraz do takiej samej ilości TUZ. We wniosku jednak nigdzie nie ma opcji zaznaczenia niczego przy Tuzie? 

A jakie zabiegi agrotechniczne z IPR chciałbyś robić? Wybronować chwasty? To nie dopłata do TUZów.

 

Pytanie odnośnie ekologii, czy można zaznaczyć ekologiczne w tuzach na których nie są stosowane nawozy i chemia? Czy całe gospodarstwo musi być eko?

Edytowano przez dzikidaniel

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630, Axion 850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Czy pismao z prośbą o interpretację zapisu wysyła się do najbliższej arimr czy gdzieś wyżej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bortys2001    42
14 minut temu, dzikidaniel napisał:

A jakie zabiegi agrotechniczne z IPR chciałbyś robić? Wybronować chwasty? To nie dopłata do TUZów.

 

Pytanie odnośnie ekologii, czy można zaznaczyć ekologiczne w tuzach na których nie są stosowane nawozy i chemia? Czy całe gospodarstwo musi być eko?

Widocznie nie czytałeś wytycznych do IP, przy uprawie np 5ha w I P z automatu identyczna ilosc tuzów podlega doplacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukrolny    2
17 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

Nie nie można ...płatny ekoschemat nie wchodzi do tego  ... Ale wypełnia  obowiązek okrywy .

miododajne jako płatny  ekoschemat tyz się nie wliczają do tego ...

 

Powierzchnie gruntów ornych zadeklarowane do praktyki Międzyplony ozime / wsiewki śródplonowe mogą być deklarowane również na potrzeby realizacji normy GAEC 8. Należy mieć jednak na uwadze aby w międzyplonach w ramach poszczególnych deklaracji jako ich składniki wskazane były te same gatunki roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5353

Ekochematy  bydła opas chodzi o powierzchnię powyżej 50% dodatkowo na ściółce bez uwięzi, czy to prawda że plan musi być sporządzony przez pracownika ODR i że muszę przez aplikację zrobić zdjęcie kojców że tam jest słoma???


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, Karagana napisał:

@Bogdan_ja 

Miododajne wynikają z rozporządzenia w sprawie ekoschematów, tu sprawa jasna. 

§ 3. Płatności do obszarów z roślinami miododajnymi są przyznawane:

1) do powierzchni gruntów ornych, z wyłączeniem powierzchni obszarów nieprodukcyjnych będących gruntami ugorowanymi z roślinami miododajnymi, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, zwanej dalej „ustawą”;

Ale skąd odniesienie do międzyplonów?

W przepisach nie ma żadnego wyłączenia. 

Ja podaje co było na szkoleniu i facet o tym mówi wyraźnie że nie mogą być jako płatny ekoschemat   .... być może są zmiany do tego ale ich nie znam  ...miododajne na ugorze są wyłączone i tylko tak można je deklarować do nieprodukcyjnych i wtedy obszar ten jest nie płatny jako ekoschemat ...🤷‍♂️

zreszta deklaracja ugoru z uprawa z roślina miododajna nie wchodzi do ekoschematu i tak ...miododajne do ekoschematu  muszą być zadeklarowane na GO ..

Jak robiłem na roboczo to tylko zwykle międzyplony z zakładki  po prawej  "obszary nieprodukcyjne" aplikacja zliczała ....wstawiałem między plon ozimy do ekoschematu przy deklaracji upraw naposzczególnych działkach i tego już nie liczyła na pomniejszenie opszarow nie produkcyjnych 🤷‍♂️

53 minuty temu, Lukrolny napisał:

Powierzchnie gruntów ornych zadeklarowane do praktyki Międzyplony ozime / wsiewki śródplonowe mogą być deklarowane również na potrzeby realizacji normy GAEC 8. Należy mieć jednak na uwadze aby w międzyplonach w ramach poszczególnych deklaracji jako ich składniki wskazane były te same gatunki roślin.

owszem ale wtedy  nie są to płatne  powierzchnie  jako ekoschemat ...🤷‍♂️

i o tym rozmawiamy bo takie pytanie zadał kolega ..nie chodzi czy można tylko czy jako ekoschemat płatny tyz spełnia normę gaec 8 

2 godziny temu, piotrp88 napisał:

Wysłałem wniosek z płatnościami do bydła/ krów. Teraz chcę dodać kolejne sztuki więc klikam nowy/aktualizacja i dodaję sztuki i wysyłam, tak?

 

tak...

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukrolny    2

Z drugiej strony jest zapis, że międzyplony ozime mogą być uznane do GAEC 6 lub GAEC 7 lub GAEC 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)

być może są zmiany ale pokaż skąd to cytujesz i gdzie to jest napisane ?

mogą być uznane ale czy będzie to nadal płatne jako ekoschemat ?

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaks    9

 

6 godzin temu, dami8 napisał:

Teść zlikwidowal  w kwietniu  sad wiśniowy. Zostały tylko korzenie do wyrwania  i raczej w tym roku nie bedzie nic uprawiał. Prawdopodobnie będzie sadził las w bliżej nieokreślonej  przyszłości. Co mam zaznaczyć w wniosku w tym roku? Grunty ugorowane?  Z góry dziękuję za  informację 

Jak nic, to ugór

 

7 minut temu, Bogdan_ja napisał:

Ja podaje co było na szkoleniu i facet o tym mówi wyraźnie że nie mogą być jako płatny ekoschemat   .... być może są zmiany do tego ale ich nie znam  ...miododajne na ugorze są wyłączone i tylko tak można je deklarować do nieprodukcyjnych i,wtedy obszar ten jest nie płatny jako,ekoschemat ...🤷‍♂️

Jak robiłem na roboczo to tylko zwykle międzyplony z zakładki  po prawej  "obszary nieprodukcyjne" aplikacja zliczała ....wstawiałem między plon ozimy do ekoschematu i tego już nie liczyła na pomniejszenie opszarow nie produkcyjnych 🤷‍♂️

owszem ale wtedy  nie są to płatne  powierzchnie  jako ekoschemat ...🤷‍♂️

i o tym rozmawiamy bo takie pytanie zadał kolega ..

Najpierw się unosisz, jak ktoś powoła się na kogoś w kwestii interpretacji przepisów, pisząc coś o wymysłach innych, a za chwilę sam powołujesz się na opinie osób trzecich (tych ze szkoleń), zamiast spojrzeć w ustawie na konkretne zapisy. Kolega @Karagana swoim wpisem powinien zamknąć ten temat, a dalej brniesz. 
A jeśli chcesz, aby aplikacja Ci liczyła te międzyplony do obniżanie ugorów z 4 do 3 %, to musisz je oznaczyć w zakładce NORMY, a nie tylko w zakładce EKO.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukrolny    2
Napisano (edytowany)

GAEC – ekoschematy – PRŚK: międzyplony, wsiewki
Jednocześnie na tej samej powierzchni:
międzyplony ozime lub międzyplony ścierniskowe lub wsiewk imogą być uznane na potrzeby normy GAEC6 lub GAEC7 lub GAEC8
międzyplony ozime lub wsiewk irealizujące normy GAEC6 lubGAEC7 lub GAEC8 mogąbyć uznane do praktyki Międzyplonyozime/wsiewkiśródplonowe
międzyplony ozime realizujące normy GAEC6 lub GAEC7 lub GAEC8 mogą byćuznane doPakietu1.RolnictwozrównoważonelubPakietu2.Ochronaglebiwód,Wariantu2.1.MiędzyplonywramachPRŚKPROW2014-2020
pod warunkiem, że wymogi odpowiednio danej normy, praktyki ekoschematu i danego pakietu są spełnione

Skopiowałem z prezentacji CDR

Edytowano przez Lukrolny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)
33 minuty temu, Maniaks napisał:

 

Jak nic, to ugór

 

Najpierw się unosisz, jak ktoś powoła się na kogoś w kwestii interpretacji przepisów, pisząc coś o wymysłach innych, a za chwilę sam powołujesz się na opinie osób trzecich (tych ze szkoleń), zamiast spojrzeć w ustawie na konkretne zapisy. Kolega @Karagana swoim wpisem powinien zamknąć ten temat, a dalej brniesz. 
A jeśli chcesz, aby aplikacja Ci liczyła te międzyplony do obniżanie ugorów z 4 do 3 %, to musisz je oznaczyć w zakładce NORMY, a nie tylko w zakładce EKO.

 

Czlowieczku kolega potwierdził ze miododajne nie wchodzą tak jak pisałem ...kwestia międzyplonów to  jeśli powierzchnia podana do ekoschematu płatnego wypełnia gaec 8 twoim zdaniem to podaj zapis który to potwierdza że to wchodzi jednocześnie do ekoschematu  i gaec 8 ...🤷‍♂️

Ty nie rozumiesz chyba o czym jest dyskusja i o co pytał człowiek któremu odpowiadałem 🤷‍♂️

Generalnie dla mnie to nie jest do niczego potrzebne i bezsensowne tak naprawdę te pomniejszenie 🤷‍♂️

32 minuty temu, Lukrolny napisał:

GAEC – ekoschematy – PRŚK: międzyplony, wsiewki
Jednocześnie na tej samej powierzchni:
międzyplony ozime lub międzyplony ścierniskowe lub wsiewk imogą być uznane na potrzeby normy GAEC6 lub GAEC7 lub GAEC8
międzyplony ozime lub wsiewk irealizujące normy GAEC6 lubGAEC7 lub GAEC8 mogąbyć uznane do praktyki Międzyplonyozime/wsiewkiśródplonowe
międzyplony ozime realizujące normy GAEC6 lub GAEC7 lub GAEC8 mogą byćuznane doPakietu1.RolnictwozrównoważonelubPakietu2.Ochronaglebiwód,Wariantu2.1.MiędzyplonywramachPRŚKPROW2014-2020
pod warunkiem, że wymogi odpowiednio danej normy, praktyki ekoschematu i danego pakietu są spełnione

Skopiowałem z prezentacji CDR

Chłopie nie o tym mowa ...🤷‍♂️

Drugasprawa ja podałem źródło informacji  a to wyrwane coś nic mi nie mówi ...

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, piotrp88 napisał:

Po złożeniu wniosku z płatnościami do zwierząt można później dodawać kolejne zwierzęta?

Procedura jest taka że należy wycofać całkowicie płatność do bydła i wysłać Następnie znowują zaznaczyć, bo pobrać bydlaki i ponownie wysłać. Tak było i w tamtym roku. 

1 godzinę temu, rollo29 napisał:

Te wnioski to do kiedy się  składa? 

Do 30.czerwca☺️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
Napisano (edytowany)
20 godzin temu, Bogdan_ja napisał:
21 godzin temu, damian12345 napisał:

można użyć międzyplonu ozimego jako ekoschematu i do zmniejszenia obszarów nieprodukcyjnych z 4 do 3% ?

Nie nie można ...płatny ekoschemat nie wchodzi do tego  ... Ale wypełnia  obowiązek okrywy .

Nie ma przepisu, który by tego zakazywał. W żadną stronę. 

1. W rozporządzeniu w sprawie ekoschematów nie ma zapisu, że płatność nie jest przyznawana do gruntów z międzyplonem wykorzystanym do zmniejszenia obszarów nieprodukcyjnych z 4 do 3 % lub wykorzystanym do okrywy. 

2. W rozporządzeniu w sprawie norm nie ma żadnego zapisu, że do zmniejszenia obszarów nieprodukcyjnych z 4 do 3 % nie można użyć międzyplonu zgłoszonego do ekoschematów. 

Nie ma żadnego ogólnego zapisu, że uprawy wykorzystane do czegoś w sprawie norm nie mogą być płatne w ramach ekoschematów, ani żadnego, że uprawy zgłoszone do ekoschematów nie mogą nic robić przy wypełnianiu norm. 

2 godziny temu, marulekk napisał:

Ekochematy  bydła opas chodzi o powierzchnię powyżej 50% dodatkowo na ściółce bez uwięzi, czy to prawda że plan musi być sporządzony przez pracownika ODR i że muszę przez aplikację zrobić zdjęcie kojców że tam jest słoma???

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach schematów na rzecz dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000797

Plan musi być sporządzony przy udziale doradcy rolniczego, a nie pracownika ODR. Możesz plan zrobić sam, bo to żadna filozofia, ale i tak musisz zapłacić za pieczątkę i podpis doradcy. Oficjalna lista doradców jest tu:

https://doradca.cdr.gov.pl/lista.php?dr=rol

Edytowano przez Karagana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

Wypełniając wniosek wystarczy wybrać z listy kukurydza czy kukurydza na kiszonkę, robi to jakąś różnice?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, Karagana napisał:

Nie ma żadnego ogólnego zapisu, że uprawy wykorzystane do czegoś w sprawie norm nie mogą być płatne w ramach ekoschematów, ani żadnego, że uprawy zgłoszone do ekoschematów nie mogą nic robić przy wypełnianiu norm. 

Mylisz się. Jeśli uprawę miododajną zaznaczysz jako ugór z roślinami miodadajnymi {bo też można} - to nie otrzymasz płatności do tego ekoschematu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113

Nie ma żadnego ogólnego przepisu. Miododajne są przypadkiem szczególnym i mają swój szczególny przepis. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7587

Przeliczajcie jak to różnica jest a niby jedna Unia .

W Niemczech dopłaty bezpośrednie dużo wyższe niż w Polsce

Rolnicy są rozżaleni także nierównymi dopłatami bezpośrednimi. Mimo wielu obietnic rządu, Polska nadal odstaje od innych krajów. Podstawowa płatność w Polsce wynosi 115 euro/ha, w Niemczech - 156 euro/ha. U nas płatność uzupełniająca to 39 euro/ha, a w Niemczech – 69 euro/ha.

- To jesteśmy w tej Unii, czy nie? Czy tak ma wyglądać to równe traktowanie?  - dopytywał Barna.

Barna: ktoś w UE chce zniszczyć polskie rolnictwo

W ocenie rolników obecna sytuacja dowodzi, że komuś w UE mocno zależy na zniszczeniu polskiego rolnictwa.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wielka mi nowina🥴 To dowodzi  tego że nie ma równości i sprawiedliwości. Nie mamy jej we własnym kraju gdybyś nie zauważył a co wymagać po ledwo 19stu latach w instytucji która i tak nam dużo pomogła... Gdyby nie UE to dalej byś składał sprawozdania do magnetofonu w szafie... Na równość trzeba sobie zapracować i mieć mocne plecy. Polska i tak jest w czołówce pańśtw najszybciej się rozwijających i oby nic się nie zmieniło to kto wie może za parę lat nasz status w UE się wzmocni... Nie ma co się unosić. 

Zresztą to nie jest zbytnio merytoryczne przesłanie odnośnie tego tematu więc proszę takie uwagi pisać w temacie polityka... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
6 godzin temu, Niewiadomski napisał:

Nie myli. W tym roku weszła taka drobna zmiana.

Szkoda, że żadnej informacji o tym nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj