odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Agrest    25628
36 minut temu, Celownik07 napisał:

jak jest na stronie MR to chyba mozna uznac za oficjalne info:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/decyzje-komisji-europejskiej-w-sprawie-zielonego-ladu

 

Czyli teraz trzeba czekać na ustalenia naszych, aż wydadzą zapis że wchodzi ekoschemat ugorowanie????

Zmianowanie to dobrze rozumiem że dziś sieję 100% jęczmienia, a za rok np 100% gryki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
55 minut temu, Andpol napisał:

Czy wszystko musi być na zielono żeby zaakceptować i zakończyć wniosek?

Jeśli chodzi o wyniki kontroli satelitarnej to ja mam z połowę na zielono a reszta brak wyników a mimo to decyzja na epue 3 czy 4 macra i po tygodniu od decyzji kasa na koncie była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    951
9 minut temu, thor1984 napisał:

Jeśli chodzi o wyniki kontroli satelitarnej to ja mam z połowę na zielono a reszta brak wyników a mimo to decyzja na epue 3 czy 4 macra i po tygodniu od decyzji kasa na koncie była

Też mam połowę na zielono to tylko czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

U Mnie połowa na zielono , wniosek dalej w obsłudze. Z ekosch... Był międzyplony ozimy , obornik , słoma po łubinie. ZSU. Była kontrol foto jak i jakąś administracyjna gdzie dosyłałem oświadczenia i rejestr zabiegów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628
Napisano (edytowany)

.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
19 minut temu, jahooo napisał:

a umiesz czytać ze zrozumieniem ? to jest PROJEKT

nic jeszcze nie ma na papierze

raczej chodzilo mi ze oficjalne info tzn ze cos z tym zaczynaja robic oficjalnie a nie ze potwierdzone rozporzadzenie, bo teraz to jest wlasnie wiecej pytan niz odpowiedzi w ktora strone to pojdzie. spokojnie. nie podpi3rdol mnie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7225
5 godzin temu, Roki212 napisał:

Koledzy co mieliście zasiane miedzyplony w ekoschematach jakie mieszanki stosowaliście? u siebie miałem żyto z facelia ale ta facelia bardzo słabo powschodziła i na ten sezon myśle co zamiast facelli na słabe stanowiska 

Owies+ słonecznik albo groch/ łubin/ rzodkiew

Ja będę chciał pod ozime od razu zasiać na te 8 tyg grykę z owsem. 

Sąsiad miał w zeszłym roku to wyrosła w pas zanim pod koniec września orał. Mega masy było 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karino25    102
4 godziny temu, Celownik07 napisał:

jak jest na stronie MR to chyba mozna uznac za oficjalne info:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/decyzje-komisji-europejskiej-w-sprawie-zielonego-ladu

 

Wg zeszłorocznych wytycznych trzeba było mieć min 3 uprawy i w przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.

wg tej inf. wystarczyłoby 2 uprawy, od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,

 

ale to tylko projekt i nie wiadomo co tu siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    141

dobrostan opasów - trzeba składać rejestr wybiegu ?? i każdą sztukę z osobna wpisywać?   A w  oświadczeniu o zapewnieniu wybiegu opasów tylko sie podpisać?? Zdjęcia robiłem i wysyłałem ale dla pewności te oświadczenia chce zrobić...  Ogólnie to z tym wszystkim idzie ogłupieć jak ktoś w tym nie siedzi na bierząco...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5
Napisano (edytowany)

Ja wysłałem w epue poprzez opcję wyślij pismo zapytanie przy płatności rolnośrodowiskowej dlaczego tak długo nie ma kasy. Ludzie dostają już za ekoschematy a ja za stado które jest w ocenie gdzie stawka za sztukę jest znana i wyliczona nic jeszcze nie mam. Nie wiem czy mi coś odpiszą albo wyślą kontrolę 😅

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
5 godzin temu, Agrest napisał:

Czyli teraz trzeba czekać na ustalenia naszych, aż wydadzą zapis że wchodzi ekoschemat ugorowanie????

Zmianowanie to dobrze rozumiem że dziś sieję 100% jęczmienia, a za rok np 100% gryki?

Ekoschemat ugorowanie i inne bzdurne zapisy zielonego ładu mają być dopiero głosowane w Europarlamencie ponoć w kwietniu i ciekawe czy się wyrobią jeszcze przy obecnych wnioskach obszarowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

nie wyrobią.... ma być to odstępstwo co niby jest 7% poplonów lub strączkowe bez chemii...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413
karino25 napisał:

Wg zeszłorocznych wytycznych trzeba było mieć min 3 uprawy i w przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 90% gruntów ornych. wg tej inf. wystarczyłoby 2 uprawy, od 10 do 30 ha gruntów ornych wystarczy posiadać 2 uprawy, z tym że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75%,   ale to tylko projekt i nie wiadomo co tu siać.

mysle, ze wroca do 2 upraw, jak bylo poprzednio. jednak przy zróżnicowanej str. upraw i tak trzeba miec 3 uprawy, a daja po 3 pkt. szkoda nie wziac. zawsze to jednak jakies ulatwienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    463
8 godzin temu, Janusz napisał:

Panowie,czy późniejsze odsadzanie cieląt od krów mlecznych to jest w formie oświadczenia i zeskanowania czy też jest możliwość w aplikacji to wypełnić.Bo czasu jest niewiele...

Widzę, że nawet nie wchodziłeś w wniosek😂 Tak, w aplikacji się wypełnia- prosto intuicyjnie

https://www.agrofoto.pl/articles/doplaty-prow-i-vat/ekoschemat-dobrostan-zwierzat-malo-czasu-na-dostarczenie-zalacznikow-2505875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Panowie  działka  rolna powiedzmy  1 ha.  czy mogę  oddzielić  powiedzmy  7 arów  - i podać do dopłat  te  7 arów.  Coś mi się obiło o uszy  że można jeśli  krótszy  bok tej działki ma więcej niż 10 metrów.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    463
11 minut temu, Szymi40 napisał:

Panowie  działka  rolna powiedzmy  1 ha.  czy mogę  oddzielić  powiedzmy  7 arów  - i podać do dopłat  te  7 arów.  Coś mi się obiło o uszy  że można jeśli  krótszy  bok tej działki ma więcej niż 10 metrów.   

A to pozostałe kto poda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Jak składałem na dobrostan bydła opasowego trzymanego w kojcach na głębokiej ściółce to teraz jakieś oświadczenie trzeba jeszcze składać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
21 minut temu, Szymi40 napisał:

Panowie  działka  rolna powiedzmy  1 ha.  czy mogę  oddzielić  powiedzmy  7 arów  - i podać do dopłat  te  7 arów.  Coś mi się obiło o uszy  że można jeśli  krótszy  bok tej działki ma więcej niż 10 metrów.   

To spróbuj, wyrzuci Ci błąd, działka musi być ponad 10 arów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    463

Błąd wyrzuci nawet jeśli będzie łączyć się z inną działką/uprawą. Tzw. błąd informacyjny

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

@Celownik07   Ty  powinieneś być tu na etacie.....  i mieć płacone.  Czyli jak   dobrze rozumiem  można  podać  -tylko że przy  dodawaniu wywali błąd  i wysyłam z błędem.     @Kowalsky30     po prostu  podzielę działkę rolną  na  2 części  tylko że jedna poniżej 10 arów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    463
Napisano (edytowany)

Możesz podzielić. Dostaniesz dopłaty na obie części, a informację o błędzie zignoruj

Edytowano przez Kowalsky30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Dzięki-   ale jeszcze dla pewności  zapytam w  ODR.   jak  będę  w mieście powiatowym-   choć  im do końca nie wierzę....😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj