odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jahooo    9243
34 minuty temu, melon10641 napisał:

Ja się nie upieram, że nie można bo sam do końca nie wiem. Ale jak widać jak się da to trzeba spróbować. Wziąłem młodego z siostrą, to jeszcze żona i szwagier by wzięli :D 
Siostra na jesieni za mąż wychodziła to dumałem jak to zrobić żeby przed ślubem szwagier złożył wniosek na młodego no ale w rodzinie poblokowałem wszystkie ha bo co się dało to złożone :P 

Z drugiej strony nie wezmę z żoną rozwodu bo pracuje i dość dobrze zarabia to z pracy nie zrezygnuje na rzecz młodego 😛 

 

Jest masę patologii - znam osoby co dzierżawią pole, ale składają wnioski o wszelkie dopłaty, zwroty i dofinansowania, dzierżawcy mają brać na nich faktury na nawozy czy paliwo, biora faktury na paliwo do prywatnych aut i potem składają o zwrot akcyzy do gminy. We wzystkim musi być jakis umiar i rozsądek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
4 minuty temu, jahooo napisał:

We wzystkim musi być jakis umiar i rozsądek.

No i jest, nie złożą na więcej niż mają ha ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
14 godzin temu, Freeman napisał:

Generalnie małżeństwom nadaje się jeden numer. Drugi nadadzą bez problemu ale nie producenta rolnego tylko potencjalnego beneficjenta, posiadacza zwierząt (nie można wtedy składać wniosków obszarowych).

Żeby nadali drugi numer producenta rolnego żona musi udowodnić, że samodzielnie prowadzi odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą (dzierżawy, grunty na siebie, jakieś rachunki, faktury, zeznania świadków itp. generalnie wszystko co może taki fakt udowodnić, konkretne dokumenty nie są określone). Na pewno nie nadadzą ot tak na wniosek.

Nadadzą na wniosek, potrzebny akt własności do wglądu. Może być producentem i posiadaczem zwierząt lecz nie może być beneficjentem,robiłem to pół roku temu.

Edytowano przez lukaszewiczm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
19 minut temu, Celownik07 napisał:

osobiście przespałbym płatność dla młodego rolnika w obszarowych ale "dzięki" sąsiadowi i jego córce szybko nadrobiłem to przeoczenie. A już leciał ostatni rok jak mogłem skorzystać.  :)

A ja nie mogłem skorzystać bo pierwszy raz wniosek miałem złożony o dopłaty na siebie dłużej niż 5 lat 🤦 wymyślili jakaś głupotę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
1 minutę temu, Roki212 napisał:

złożony o dopłaty na siebie dłużej niż 5 lat

i u mnie wlasnie ten 5rok lecial, rzutem na tasme edytowalem wniosek o ta platnosc jak ujrzalem  na stronie mrirw ze mloda sasiadka brala (notabene siedzi w wawie i ma w żopie rolnictwo) . sasiad czesty bywalec arimr to zna rozne smaczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
44 minuty temu, Celownik07 napisał:

Znając takich osobiście i wiedząc jakie mają możliwości oraz obserwując pewne strony rządowe z dofinansowaniami łatwo można dla siebie coś znaleźć - osobiście przespałbym płatność dla młodego rolnika w obszarowych ale "dzięki" sąsiadowi i jego córce szybko nadrobiłem to przeoczenie. A już leciał ostatni rok jak mogłem skorzystać.  :)

Ja w jednym roku zapomniałem o zwrocie akcyzy za paliwo 😅😅 co najlepsze dwa terminy przecież są

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

niby tak, tylko ch^jki w sierpniu nie uznadza faktur z poprzedniego okresu rozliczeniowego (tych skladanych w lutym). Pierwszym razem tak sie złapałem - myslalem ze w sierpniu mozna rozliczyc cały poprzedni sezon. Czlowiek uczy sie na bledach, szkoda ze czasem swoich :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Ten sam system jest pewnie od 15 lat a dalej sa ludzie co go nie ogarniaja i potem sie kłoca w urzedzie gminy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
1 godzinę temu, jahooo napisał:

Jest masę patologii - znam osoby co dzierżawią pole, ale składają wnioski o wszelkie dopłaty, zwroty i dofinansowania, dzierżawcy mają brać na nich faktury na nawozy czy paliwo, biora faktury na paliwo do prywatnych aut i potem składają o zwrot akcyzy do gminy. We wzystkim musi być jakis umiar i rozsądek.

Ja napisałem to tak bardziej w żartach z tym młodym na szwagra i żonę ale nie powiem jest tych patologii dość sporo.  Jedno ograniczenie to areał a drugie np. dany grunt ktoś sobie wpisze w biznesplan na młodego to już nikt na ten grunt na młodego złożyć nie może. 


Inna sprawa to ukrócenie kupowania od rodziców/siostry/dzieci pola jak było przy restrukturyzacji. Z jednej strony to plus bo odstrasza tych co chcieli tylko kasę dostać z drugiej jak ktoś chce większe maszyn dobrać ale używki to go blokuje bo tak kupił pole od ojca i miał kasę. 

Każdy kij ma dwa końce.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

Dzwonie dzisiaj do agencji i pytam czy jak wyskoczy moj powiat na mapie imgw na zielono to czy moge obornik wozic  czy tylko sztucznych to dotyczy i najpierw przekierowywali mnie od jednego do drugoego w koncu kobita powiedziala ze odzdzwonia jak przyjdzie naczelnik bo nie wiedzą 🤣 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

To takich rzeczy w ARiMR nie wiedzą nawet że kolor żółty to można siać nawozy a zielony można wozić nawozy naturalne ( między innymi obornik) Swoją drogą,  już większość kraju na żółto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54
50 minut temu, mysza103 napisał:

To takich rzeczy w ARiMR nie wiedzą nawet że kolor żółty to można siać nawozy a zielony można wozić nawozy naturalne ( między innymi obornik) Swoją drogą,  już większość kraju na żółto 

No jak widać nie wiedzą paradokslanie na zielono powiat na pewna bedzie za jakie dwa dni ale nie ma jak wjechac bo bagno 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
5 godzin temu, Celownik07 napisał:

zwrot za rope kazdy bierze osobno z tego co widze wiec chyba podzielone a w jednej chałupie wszyscy siedza. Zresztą nie to ze mi to przeszkadza - ich sprawa i niech kombinują jak mogą i maja mozliwosc. Podałem tylko ich przykład do powyższego zapytania kolegi.

Przecież zwrot akcyzy jest do ha i ogona, dwa razy na te same hektary i tak nie zapłacą, tak że może i 10 osób z domu składać a suma i ta będzie taka sama

3 godziny temu, Celownik07 napisał:

niby tak, tylko ch^jki w sierpniu nie uznadza faktur z poprzedniego okresu rozliczeniowego (tych skladanych w lutym). Pierwszym razem tak sie złapałem - myslalem ze w sierpniu mozna rozliczyc cały poprzedni sezon. Czlowiek uczy sie na bledach, szkoda ze czasem swoich :)

Nie ch^jki, tylko tak jest w przepisach i nikt dla Twojego widzimisię nie podłoży się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254
Napisano (edytowany)

Ktory powiat nie zalapie się na kolor żółty/zielony jutro(czyli z danymi z dzis) ten ma liczenie od nowa 5dni... bo jutro nigdzie w kraju nie będzie średniej temp. powyżej 3C

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stach123    199
3 godziny temu, livebird napisał:

Dzwonie dzisiaj do agencji i pytam czy jak wyskoczy moj powiat na mapie imgw na zielono to czy moge obornik wozic  czy tylko sztucznych to dotyczy i najpierw przekierowywali mnie od jednego do drugoego w koncu kobita powiedziala ze odzdzwonia jak przyjdzie naczelnik bo nie wiedzą 🤣 

a co ty myślisz że w agencji nie mają co robić tylko się twoim gnojem zajmować ?????????  masz aplikacje imigw to śledż i d*py nie zawracaj innym 

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
18 minut temu, Stach123 napisał:

a co ty myślisz że w agencji nie mają co robić tylko się twoim gnojem zajmować ?????????  masz aplikacje imigw to śledż i d*py nie zawracaj innym 

 

To jak w agencji nie wiedzą co kiedy można siać,  to jak wrazie czego mają robić kontrolę  jak nie znają terminów 

 

21 minut temu, strzechu napisał:

Ktory powiat nie zalapie się na kolor żółty/zielony jutro(czyli z danymi z dzis) ten ma liczenie od nowa 5dni... bo jutro nigdzie w kraju nie będzie średniej temp. powyżej 3C

Miałem o tym właśnie pisać,  z tym że jak się dzisiaj nie załapie to liczenie raczej od nowa bo u nas rano jeszcze było +8 , a teraz już jest tylko +2. Wczoraj wieczorem nasz powiat jeszcze nie był podświetlony,  a rankiem już  wpadł kolor żółty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

są już te stawki za ekozjebing? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

I co z tego, że można siać jak wszędzie bagno.

Nie róbcie na rzadko. Jeszcze się wam znudzi.

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

To takich rzeczy w ARiMR nie wiedzą nawet że kolor żółty to można siać nawozy a zielony można wozić nawozy naturalne ( między innymi obornik) Swoją drogą,  już większość kraju na żółto 

Ja widze góra 2/3 kraju

 

6 minut temu, mysza103 napisał:

To jak w agencji nie wiedzą co kiedy można siać,  to jak wrazie czego mają robić kontrolę  jak nie znają terminów 

 

Miałem o tym właśnie pisać,  z tym że jak się dzisiaj nie załapie to liczenie raczej od nowa bo u nas rano jeszcze było +8 , a teraz już jest tylko +2. Wczoraj wieczorem nasz powiat jeszcze nie był podświetlony,  a rankiem już  wpadł kolor żółty 

Dziewczyny z ARIMR nie kontroluja , one zajmuja sie papireologią , od tego są firmy kontrolujące

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462

A 2/3 kraju to nie większość? Bo wydaje mi się   że  50% + 1 to już  jest większość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Jak byś nie miał koloru żółtego inaczej byś myślał , jutro po przymrozku zrobia biało, ciekawe o której godzinie zmieniają , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

Czy ktoś już w końcu zna stawki restrykcji za nieprzestrzeganie GEAC7 -(oczywiście nie mam i nie będe miał )  jątrzę temat od kilku miesięcy i nikt nie jest w stanie nic powiedzieć - powinna być jakaś wycena nie tylko te jakieś tam punkty trzeba rozważyć jakąś strategię na kolejne lata - odpuścić co drugi rok, podzielić na 100 gospodarstw no jakiś sposób musi być ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zapracowany    104
14 minut temu, v11 napisał:

Czy ktoś już w końcu zna stawki restrykcji za nieprzestrzeganie GEAC7 -(oczywiście nie mam i nie będe miał )  jątrzę temat od kilku miesięcy i nikt nie jest w stanie nic powiedzieć - powinna być jakaś wycena nie tylko te jakieś tam punkty trzeba rozważyć jakąś strategię na kolejne lata - odpuścić co drugi rok, podzielić na 100 gospodarstw no jakiś sposób musi być ?

Myślę że wycena punktu z tego roku nie będzie miała żadnego odniesienia do wyceny punktu z przyszłego roku. A tak w ogóle to unia w tej formie powinna się sama rozwiązać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

Oto to to to trzeba bat i ciułać po durnych łbach .Skończyć z dopłatami i zacząć patrzeć na swój rynek i obywateli jak trzeba dopłacać do exportu a jak trzeba nakładać cła proste i logiczne a nie idziesz do kibla dopłata albo potrącenie uj wie za co -pełna inwigilacją każdego i wszędzie -każda kura każdy kot będzie miał dokumenty -jeszcze trochę cierpliwości  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Nikt Cię nie zmusza do składania wniosku o dopłaty, norma GEC 7 każde towarowe gospodarstwo ja spełnia od wielu lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj