odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Gość   
Gość

Stosuję i fajnie reukują potrzebną ilość drogiej chemii,ale trzeba to jednak mieszać.W przepisach to tak powinno być ujęte, aby poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw i jednocześnie dać możliwość zarobienia na tych ekoschematach a tak to nikt produkcyjny z tego nie skorzysta - taka prawda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1001

Daj przykład bo nie czaję co mieszasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
class33    5

Jestem zły jako czynny rolnik na te ekoschematy ale pocieszam sie tym że rolnikom   z "warszawskiej" troche to pokrzyzuje plany. Chodzi o tych co nic nie robia w rolnictwie a sa na KRUSie. Ponoć 400tys takich przypadków jest.

Edytowano przez class33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Nie wiele im to pokrzyżuje plany. Bo będą dalej brali dopłaty tylko mniej. A jak nie robią roli kosztów nie ponoszą to mało się tym przejmą. To jest zrobione by ten co robi rolę musiał się nagimnastykować i guzik na tym zarobi. A miały byś zrównane dopłaty z Niemcami.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    911

Czy o doplaty bezposrednie można składać wniosek po przepisaniu gospodarstwa czy musi być chociaż hektar na własność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16

Aby złożyć wniosek o dopłaty musisz mieć numer gospodarstwa i ziemię nie ważna czy swoją czy dzierżawa.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

wiek bydła liczy się na dzień 15 maja? można wysłać wniosek ze sztuką byka, który ma ponad 2 lata, ale na 15 maja nie miał 2 lat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

Nie wiem czy było, ale tą okrywe sie jakoś zaznacza we wniosku? Bo nie wiem jeszcze ile zasieje ozimin i czy będę musiał dodatkowo coś posiać na okrywe. Nie chodzi o ekoschemat za poplon, tylko to glupie 80% okrywy spełnić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
4 godziny temu, kordzio14 napisał:

Orientuje sie ktoś czy na międzyplon ozimy z ekoschematów można posiać owies z gryką? 

Tak można

 

1 godzinę temu, rafal4610 napisał:

Nie wiem czy było, ale tą okrywe sie jakoś zaznacza we wniosku? Bo nie wiem jeszcze ile zasieje ozimin i czy będę musiał dodatkowo coś posiać na okrywe. Nie chodzi o ekoschemat za poplon, tylko to glupie 80% okrywy spełnić

Nic się nie zaznacza, po prostu ma być

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
Dnia 9.06.2023 o 18:51, class33 napisał:

Jestem zły jako czynny rolnik na te ekoschematy ale pocieszam sie tym że rolnikom   z "warszawskiej" troche to pokrzyzuje plany. Chodzi o tych co nic nie robia w rolnictwie a sa na KRUSie. Ponoć 400tys takich przypadków jest.

 

Dnia 9.06.2023 o 19:55, hubertuss napisał:

Nie wiele im to pokrzyżuje plany. Bo będą dalej brali dopłaty tylko mniej. A jak nie robią roli kosztów nie ponoszą to mało się tym przejmą. To jest zrobione by ten co robi rolę musiał się nagimnastykować i guzik na tym zarobi. A miały byś zrównane dopłaty z Niemcami.

Może.

Często mówiliście, że system dopłat jest źle skonstruowany. I że został jeszcze skomplikowany w tym roku.
Myślę, że ktoś kto ustalał obecny system dopłat bardzo dobrze wiedział co robi. Tylko czy napewno chodziło tu o dobro rolnika? Czy o ekologię?
Chciałbym jedną rzecz zauważyć. Polska płaci za konflikt z Unią w sprawie sądów i izby dyscyplinarnej. Przypomnijcie ile tego jest. 1mln euro dziennie?
Spytacie co sądy maja do rolników? A to, że te pieniądze są odliczane z przelewów wysyłanych z Brukseli do Polski. W tym także dla rolników. I sory, ale skoro kasy jest mniej to albo trzeba dołożyć, albo rolnikom dać mniej. A żeby dołożyć, trzeba by komuś zabrać. A nie zabierzemy bo wybory.
Do tej pory pomagała tu inflacja. Ale jak widać to już nie wystarcza.
I te dopłaty zostały tak skonstruowane, że wielu rolników dostanie mniej. Wielu nie będzie się w ekoschematy bawić. A i pewnie dojdą potrącenia np. za brak okrywy zimą.
Na szczęście dla polityków dopłaty na konta rolników zaczną spływać po wyborach. Można się dalej chwalić ile się kasy dalo na rekompensaty za ukraińskie zboża. A ile rolnik jednocześnie traci po cichu? O tym lepiej nie mówić. To niedobre jest. Rok wyborczy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario5    49

Wymieszanie obornika to do kiedy się liczy, czy jak bd woził w sierpniu pod rzepak to mam to teraz w dopłatach zgłosić, czy dopiero w następnym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36

Liczy się rok kalendarzowy. Teraz zaznaczasz we wniosku gdzie będziesz wywoził, w ciągu 14 dni od rozwiezienia oświadczenie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Extgrandit    6

Witam,

chciałem się zapytać czy coś takiego przejdzie na ekoschemat Zróżnicowana Struktura Upraw :

   
Uprawa główna 1 Powierzchnia uprawy głównej 1 Procent uprawy głównej 1
Pszenica ozima 14,83 40,89
Uprawa główna 2 Powierzchnia uprawy głównej 2 Procent uprawy głównej 2
Kukurydza 12,36 34,08
Uprawa główna 3 Powierzchnia uprawy głównej 3 Procent uprawy głównej 3
Trawy na gruntach ornych 7,41 20,43
Pozostałe uprawy Powierzchnia pozostałych upraw Procent pozostałych upraw
trawy na ugorze 1,67 4,60
Czy procent uprawy głównej =< 65% TAK
Czy procent trzeciej oraz pozostałych upraw => 10% TAK
Czy procent upraw z pozytywnym wpływem na bilans gleby => 20% TAK
Czy wśród upraw głównych zdefiniowano uprawy z pozytywnym wpływem na bilans gleby TAK
Czy procent upraw z negatywnym wpływem na bilans gleby =< 30% TAK
Czy procent zbóż =< 65% TAK
     
     
   

Wiem że muszą być okopowe więc można było by dodać 10ar ziemniaków czy to by przeszło ?

Czy jeszcze do tego coś byłoby potrzebne żeby zrealizować ten ekoschemat ?

   
   
     
     
     
Edytowano przez Extgrandit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1828
2 godziny temu, Extgrandit napisał:

Witam,

chciałem się zapytać czy coś takiego przejdzie na ekoschemat Zróżnicowana Struktura Upraw :

   
Uprawa główna 1 Powierzchnia uprawy głównej 1 Procent uprawy głównej 1
Pszenica ozima 14,83 40,89
Uprawa główna 2 Powierzchnia uprawy głównej 2 Procent uprawy głównej 2
Kukurydza 12,36 34,08
Uprawa główna 3 Powierzchnia uprawy głównej 3 Procent uprawy głównej 3
Trawy na gruntach ornych 7,41 20,43
Pozostałe uprawy Powierzchnia pozostałych upraw Procent pozostałych upraw
trawy na ugorze 1,67 4,60
Czy procent uprawy głównej =< 65% TAK
Czy procent trzeciej oraz pozostałych upraw => 10% TAK
Czy procent upraw z pozytywnym wpływem na bilans gleby => 20% TAK
Czy wśród upraw głównych zdefiniowano uprawy z pozytywnym wpływem na bilans gleby TAK
Czy procent upraw z negatywnym wpływem na bilans gleby =< 30% TAK
Czy procent zbóż =< 65% TAK
     
     
   

Wiem że muszą być okopowe więc można było by dodać 10ar ziemniaków czy to by przeszło ?

Czy jeszcze do tego coś byłoby potrzebne żeby zrealizować ten ekoschemat ?

   
   
     
     
     

Przecież spełniasz wszystkie warunki, to po co jeszcze kombinujesz?okopowych w ogóle nie musi być,skąd ta teoria o okopowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Extgrandit    6

ws71

Czytałem to i tu nie było żadnej z moich upraw

Wykaz upraw mających ujemny wpływ na bilans glebowej materii organicznej:

Lp.

Uprawa

Nazwa rośliny uprawnej deklarowanej przez rolnika we wniosku o przyznanie płatności

1.

BURAK

burak cukrowy

2.

BURAK

burak ćwikłowy

3.

BURAK

burak liściowy (boćwina)

4.

BURAK

burak pastewny

5.

MARCHEW

marchew pastewna

6.

CYKORIA

cykoria pastewna

7.

RZEPA

rzepa ścierniskowa

8.

SALSEFIA

salsefia

9.

SELER

seler korzeniowy

10.

ZIEMNIAK

ziemniak

11.

TOPINAMBUR

topinambur

12.

KAPUSTA RZEPAK – JARY

brukiew

13.

DYNIA FIGOLISTNA

dynia figolistna

14.

DYNIA OLBRZYMIA

dynia olbrzymia

15.

DYNIA PIŻMOWA

dynia piżmowa

16.

DYNIA ZWYCZAJNA

cukinia

17.

DYNIA ZWYCZAJNA

dynia oleista

18.

DYNIA ZWYCZAJNA

dynia pastewna

19.

DYNIA ZWYCZAJNA

dynia zwyczajna

20.

DYNIA ZWYCZAJNA

kabaczek

21.

DYNIA ZWYCZAJNA

patison

22.

KAPUSTA WARZYWNA

brokuł włoski

23.

KAPUSTA WARZYWNA

jarmuż

24.

KAPUSTA WARZYWNA

kalafior

25.

KAPUSTA WARZYWNA

kapusta brukselska

26.

KAPUSTA WARZYWNA

kapusta głowiasta biała

27.

KAPUSTA WARZYWNA

kapusta głowiasta czerwona

28.

KAPUSTA WARZYWNA

kapusta pastewna

29.

KAPUSTA WARZYWNA

kapusta włoska

30.

KAPUSTA WŁAŚCIWA

kapusta chińska

31.

KAPUSTA WŁAŚCIWA

kapusta pekińska

32.

ARBUZ (KAWON)

arbuz (kawon)

33.

CZOSNEK

por

34.

MELON

melon

35.

OBERŻYNA

bakłażan (oberżyna)

36.

OGÓREK

ogórek

37.

POMIDOR SKÓRZASTY

pomidor skórzasty

38.

POMIDOR

pomidor 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36

Upraw mających ujemny wpływ na bilans glebowej materii organicznej może być max 30 %. Nie ma minimalnego udziału, może nie być wcale.

Edytowano przez DrVVall

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Robię wniosek z planem nawozowym. Kilka działek mam pH poniżej 5,5. Jak zaznaczę opcje z wapnowaniem to całość wapno z zaleceń nawoziwych muszę mieć kupione na te działki w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik379    2

Mam pytanie. Czy przy realizacji ekoschematu wymieszanie słomy z glebą w rejestrze zabiegów agrotechnicznych wpisuje się tylko samo wymieszanie słomy z glebą? Czy też trzeba wpisywać wszystko co jest robione na działce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Według mnie wpisujesz tylko wymieszanie z gleba. 

A propo podrzuci ktoś najnowsza tabelę łączenia ekoschematów?

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj