odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zigi94    282

przecież to dotyczy roku kalendarzowego, czyli wszystkie pola które nie zobaczą pługa w 2023 można zgłosić

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Wymagania

Aby uzyskać płatność w ramach praktyki, należy prowadzić na gruntach ornych:

  • uprawę konserwująca bezorkową (w tym uprawę pasową) poprzez:
  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych;
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy w plonie głównym całości resztek pożniwnych w formie mulczu;
  • rejestr zabiegów agrotechnicznych, którego wzór znajduje się na stronie ARiMR:
  • Pamiętaj!

    Wymagania te dotyczą roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

czyli jak chcemy w tym roku kase za USU to pole w TYM roku nie widzi pługa.. dobrze rozumiem?

 


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Różne interpretacje słyszałem, ale tak. Z tego zapisu wynika że żeby spełnić wymagania USU od 01.01.2023 g. 00:00 do 31.12.2023 g.23:59 na danym polu nie można używać pługa (ani no-tilla też)

EDIT:

Tak sobie rozkminiam, że jednak dalej jest pole do różnych interpretacji. Bo nigdzie nie znajdziemy informacji który warunek jest wyżej/ważniejszy. Warunek roku kalendarzowego, czy warunek odstąpienia od uprawy płużnej w zespole uprawek przedsiewnych :/ czyli np. w rzepaku ozimym (już rosnącym) po którym planuję bezorkowo pszenicę - raz ekoschemat się należy raz nie, bo orka przedsiewnie była robiona, ale już w innym roku kalendarzowym

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Rok kalendarzowy, czyli składając wiosną nie wnioskujemy o to co rośnie na polu tylko o to że dopiero będziemy po zbiorze tego co teraz rośnie robić bezorkowo


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Przy uprawie bezorkowej sloma musi zostac na polu czy jednak nie?

Jezeli musi, to czy mozna zaznaczyc przyoranie obornika na oziminach sianych 2022 ? Czy wrecz odwrotnie i zaznaczyc przyoranie obornika na tych samych dzialkach, na ktotych beda siane oziminy w 2023 ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8984
38 minut temu, Bartek933 napisał:

Wymagania

Aby uzyskać płatność w ramach praktyki, należy prowadzić na gruntach ornych:

  • uprawę konserwująca bezorkową (w tym uprawę pasową) poprzez:
  • wykonywanie zabiegów uprawowych z odstąpieniem od uprawy płużnej w zespole uprawek pożniwnych i przedsiewnych;
  • pozostawienie na polu po zbiorze uprawy w plonie głównym całości resztek pożniwnych w formie mulczu;
  • rejestr zabiegów agrotechnicznych, którego wzór znajduje się na stronie ARiMR:
  • Pamiętaj!

    Wymagania te dotyczą roku kalendarzowego, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

czyli jak chcemy w tym roku kase za USU to pole w TYM roku nie widzi pługa.. dobrze rozumiem?

 

Ja też tak to rozumiem ,,w roku kalendarzowym w którym złożono wniosek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Patrz co na czerwono wrzuciłem.

Ja traktuję to jako rok kalendarzowy w którym pole nie widzi pługa. Dziwne i nie logiczne ale lepiej tak niż liczyć jeszcze ubiegły rok


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
26 minut temu, asus921 napisał:

Przy uprawie bezorkowej sloma musi zostac na polu czy jednak nie?

Jezeli musi, to czy mozna zaznaczyc przyoranie obornika na oziminach sianych 2022 ? Czy wrecz odwrotnie i zaznaczyc przyoranie obornika na tych samych dzialkach, na ktotych beda siane oziminy w 2023 ?

 

Słoma musi zostac, bezorka  i obornik na oziminach zasianych w 2022 roku wzajemnie sie wyklucza, bezorka odpada też w przypadku kukurydzy zbieranej na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Rok 2022 nie liczy się. Nie napisano o słomie tylko o resztkach pożniwnych... Dla mnie kukurydza na kiszonkę czy ziemniaki mają swoje resztki 


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
15 minut temu, ws71 napisał:

Słoma musi zostac, bezorka  i obornik na oziminach zasianych w 2022 roku wzajemnie sie wyklucza, bezorka odpada też w przypadku kukurydzy zbieranej na kiszonke

Nie napisalem o bezorce i oborniku na jednej dzialce, tylko pytam czy jezeli nie moge zaznaczyc bezorki jezeli faktycznie tam jest tak uprawiane, to czy chociaz moge zaznaczyc obornik ? Tylko czy to sie bedzie tyczylo obecnej uprawy mimo, ze byla siana jesien 2022, czy tak jakby zaliczkowo zaznaczam obornik na nastepne zasiewy na tej dzialce?

Z tego wychodzi, ze nic nie bede mogl zaznaczyc... Obornik nie, bo poszedl w 2022 przed zasiewem, bezorka rowniez nie, bo zbieram slome...

Swoja droga z kazdym z kim rozmawiam, to pierwsze slyszy, ze bezorka tylko przy rozdrobnieniu slomy.

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Odnośnie dobrostanu to nie trzeba zwiększać powierzchni o te np.50 % a i tak będzie kasa za to jeżeli mam luzem na płytkiej ściółce? ( pow. i tak się u mnie łapie na zwiększoną o 50 %)

Słyszałem że coś tam w ARIMR trzeba zmieniać z typami bydła. Że są na opas. To prawda?

Łapią się szt. od 4 do 18 miesiąca na dzień 15 marca?  Jaka stawka do sztuki? :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120

Chciałem skorzystać z ekoschematu z pozostawieniem słomy, ale jak mam myśleć i spisywać zabiegi agrotechniczne, przecież cały rok się robi nawet w grudniu czy w styczniu jest orka, to ich pier....
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

To przy rozdrabnianiu słomy czy miedzyplonach ozimych jeśli chce skorzystać z ekoschematu muszę prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych ? Czy tylko słomy dotyczy 

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    907
1 godzinę temu, maroko napisał:

Odnośnie dobrostanu to nie trzeba zwiększać powierzchni o te np.50 % a i tak będzie kasa za to jeżeli mam luzem na płytkiej ściółce? ( pow. i tak się u mnie łapie na zwiększoną o 50 %)

Słyszałem że coś tam w ARIMR trzeba zmieniać z typami bydła. Że są na opas. To prawda?

Łapią się szt. od 4 do 18 miesiąca na dzień 15 marca?  Jaka stawka do sztuki? :)

 

Zmienili chyba to że jak masz na słomie utrzymywane to nie musisz spełniać wcześniejszych warunków żeby przystąpić do ściółki, dobrze mówię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120
25 minut temu, Roki212 napisał:

To przy rozdrabnianiu słomy czy miedzyplonach ozimych trzeba prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych ?

  • Wymieszanie słomy z glebą - 2 pkt

Praktyka ma na celu poprawę żyzności gleby.

Praktyka polega na rozdrobnieniu i przyoraniu lub wymieszanie z glebą całej słomy po zbiorze plonu głównego, przy czym przez słomę rozumie się pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny dojrzałych roślin uprawnych zbożowych (w tym kukurydzy), oleistych i bobowatych. Rolnik będzie obowiązany do prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Czyli dla danej działki na której chcę wymieszać słomę pierwszym zabiegiem będzie nawożenie czyli pierwsza dawka azotu i kolejne zabiegi łącznie z koszeniem, wymieszaniem tej słomy, orka, uprawa i siewem czy to oziminy późniejszym jej odchwaszczenien czy tam miedzyplonu ozimego i na tym rejest powinien się zakończyć w danym roku jeśli chodzi o wniosek 2023 skoro bierzemy pod uwage dany rok klendarzowy ?

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Właśnie wracam z ODR. Podobno jest 25 dni od zakończenia naboru na dołączenie tego planu poprawy dobrostanu zwierząt. 

W ODR jeszcze nic o rozporządzeniu nie wiedzieli. Na infolinii ARIMR facet mówił że wchodzi w życie z dniem dzisiejszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35
16 godzin temu, Ceres2 napisał:

 jeśli zaznaczyliście plan nawozowy.. To na uprawy jare ma zostać opracowany w ciągu 25dni od momentu złożenia wniosku

Proszę nie wprowadzać w błąd. … opracowany najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113

Definicja TUZ z ustawy

trwałe użytki zielone – grunty, które są wykorzystywane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych) i które nie były objęte zmianowaniem upraw przez co najmniej pięć lat, przy czym zaoranie, uprawa lub wysiew innego gatunku należącego do traw lub innych zielnych roślin pastewnych po uprawie lub zaoraniu nie powoduje zmiany klasyfikacji danego obszaru jako trwałego użytku zielonego;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
29 minut temu, Niewiadomski napisał:

Proszę nie wprowadzać w błąd. … opracowany najpóźniej w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności...

.. ale to nie jest jeszcze pewne co piszesz🤔🤣🤣🤣 jutro zmienimy więc się nie przyzwyczajaj. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4pakplus    23

"żeby spełnić wymagania USU od 01.01.2023 g. 00:00 do 31.12.2023 g.23:59"

GG:MM:SS - zapomniałeś dodać sekundy. Olimpyjczyk ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj