Ziel

Claas mercator 70 koło młocarni

Polecane posty

wieslaw16    79

Radzę obejrzeć koła pasowe po których chodzi pas czy nie jest gdzię lekko wyłupane i tnie pas i go rozdziela bądż rowek któryś jest głębszy lub ostra krawędż i też będzie Ci rozdzielać pas.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie nie mogę zdjąć drugiego wariatora na młocarni jest jak przyspawany. Ściągacz na zdj nie daje rady, koło zębate jak i te mniejsze zaczęło się już wyginać wariator był podgrzewany (zwykłym gazem) oraz tłuczony młotem. Klin ani o minimetr się nie ruszył, do klina był spawany pręt gwintowany (z 10 razy) za każdym razem puszcza w miejscu spawu. Jakieś porady miło widziane bo gumówka czeka w pogotowiu.    

288743113_1157814328407798_3191214130238008505_n.jpg


MASSEY FERGUSON 590
URSUS C330 M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Próbowałeś za pomocą grubościennej rury pobić koła na osi w stronę młocarni ? Czasem pomaga, żeby klin się ciut ruszył. Do klinów noskowych są specjalne wybijaki

wybijak-do-klinow-prosty-300mm.jpg

lub ściągacz

https://allegrolokalnie.pl/oferta/sciagacz-klin-noskowy-kolo-pasowe-d-55

ściągacz można zrobić z koła zębatego przeciętego na pół i skręcanego porządnie śrubami

Bez wyciągnięcia klina nie ma siły, żebyś ściągnął to koło, bo z tego co pamiętam fazka w kole się zwęża (zmniejsza wysokość ) w stronę młocarni, inaczej ten klin by się nie klinował, a on nie może pracować wzdłuż osi, bo ustala położenie kół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybijak do klinów mam ale nie zdaje egzaminu. Jutro spróbuję wbić ten wariator do środka ale muszę o coś oprzeć drugą stronę młocarni aby nie sprężynowała, jak nic to nie da to pomyśle cos nad ściągaczem. Poprzedni właściciel chyba molestował ten klin bo był już trochę sfatygowany.    


MASSEY FERGUSON 590
URSUS C330 M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583
1 godzinę temu, krzysztofcvb napisał:

Panowie pomóżcie nie mogę zdjąć drugiego wariatora na młocarni jest jak przyspawany. Ściągacz na zdj nie daje rady, koło zębate jak i te mniejsze zaczęło się już wyginać wariator był podgrzewany (zwykłym gazem) oraz tłuczony młotem. Klin ani o minimetr się nie ruszył, do klina był spawany pręt gwintowany (z 10 razy) za każdym razem puszcza w miejscu spawu. Jakieś porady miło widziane bo gumówka czeka w pogotowiu.    

288743113_1157814328407798_3191214130238008505_n.jpg

Nie wybijesz nie ma opcji . podłóż coś pod klina przyspawaj delikatnie do koła i ciągnij   z kołem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czemu ktoś taki zabieg przeprowadził pospawane są nakrętki na szpilkach od wariatora na wale jezdnym i szpilki latają luźno, podkładem pod nakrętkami żadnych nie ma. Powinny być chyba skręcone maksymalnie.   

2901.jpg


MASSEY FERGUSON 590
URSUS C330 M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
2 godziny temu, krzysztofcvb napisał:

Pytanie czemu ktoś taki zabieg przeprowadził pospawane są nakrętki na szpilkach od wariatora na wale jezdnym i szpilki latają luźno, podkładem pod nakrętkami żadnych nie ma. Powinny być chyba skręcone maksymalnie.   

 

Zapewne były skręcone na maksa, tylko tam występują bardzo duże siły i się szpilki wyciągnęły, a że nakrętki pospawane, nie szło ich dociągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wariator na młocarni jeszcze siedzi jak nie wyjdzie do soboty to będą radykalne kroki. ściągacz do klinów też zrobiony ale zaczyna się giąć.
Te szpilki zespawane są w wariatorze (młocarni) na wale jezdnym. ta połówka wariatora ściskana jest w stronę środka i na nakrętki nie działa żadna siła. Okazało się szpilki zbyt głęboko wchodziły w wariator wytarły kilka mm w wariatorze.   

Edytowano przez krzysztofcvb

MASSEY FERGUSON 590
URSUS C330 M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
3 godziny temu, marian7k napisał:

Czy aku 110 Ah da radę w 6 perkins?

w lecie nawet 85 Ah wystarczy, jak się nie zapowietrza i nie trzeba długo kręcić

w zasadzie, to ważniejszy jest dostępny prąd rozruchowy niż pojemność

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

W mercatorze mam 160ah, kombajn ma 50lat i Perkins pali od strzała nawet po zimowym postoju.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Dzięki za odpowiedzi. Teraz aku to robią jednorazowe prawie , kupiłem nowy 110Ah i po paru odpaleniach brak "mocy" rozruchowej. po naładowaniu stał 2 dni bez podłączenia i moc uciekła, zawiozłem do reklamacji, powiedzieli może za tydzien lub dwa będzie odpowiedz no nerwy mnie trochę wzieły. Miałem wcześniej 120 to ładnie x lat pracował więc pomyślałem że trochę może za mały. Ale chyba wina w jakości.

19 godzin temu, Ziel napisał:

W mercatorze mam 160ah, kombajn ma 50lat i Perkins pali od strzała nawet po zimowym postoju.

No wiem że taki będzie kręcił ale z armatą na muchę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

też kiedyś taki kupiłem - rok w ciągniku i na złom się nadawał

generalnię staram się kupowac Centra HD - może drogie, ale u mnie się sprawdzają

ZAP Piastów też nie jest zły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Panowie mam zagadkę, kupiłem koło zębate napędzające elewatory zbożowy i kłosowy i okazało sie że ma 3 zęby więcej i ma średnicę większą. Łańcuch oczywiście pasuje ale boje sie że będą za wysokie obroty elewatorów. Obliczyłem że będzie to 120% dotychczasowej prędkości. Nie wiem teraz czy zakładać czy nie a dodam że to stara maszyna i może uszkodzić łańcuchy, obudowę elewatora i oczywiście mogą być drgania.

 

IMG_20220717_132324.jpg

Edytowano przez Ziel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemq    54

witam. Panowie te pierwsze koło od młocarni w claasie mercator 75 nie chce zejść. klin mam wyjęty a koło ani drgnie. Pomocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243
Dnia 17.07.2022 o 13:37, Ziel napisał:

Panowie mam zagadkę, kupiłem koło zębate napędzające elewatory zbożowy i kłosowy i okazało sie że ma 3 zęby więcej i ma średnicę większą. Łańcuch oczywiście pasuje ale boje sie że będą za wysokie obroty elewatorów. Obliczyłem że będzie to 120% dotychczasowej prędkości. Nie wiem teraz czy zakładać czy nie a dodam że to stara maszyna i może uszkodzić łańcuchy, obudowę elewatora i oczywiście mogą być drgania.

 

IMG_20220717_132324.jpg

jakbys przeszukał katalogi, to pewnie jest to zębatka od kombajnu w szerszym hederem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Przemq napisał:

witam. Panowie te pierwsze koło od młocarni w claasie mercator 75 nie chce zejść. klin mam wyjęty a koło ani drgnie. Pomocy

Porządny ściągacz i musi iść, najwyżej można podgrzać ale wtedy tuleja plastikowa do wymiany. Pamiętaj tylko nie wykręcaj nakrętek ze szpilek przed zdjęciem pierwszego koła bo wystrzeli. Zmierz odległość miedzy kołami z pierwszego a drugiego wariatora (tylko zmierz miedzy kolami które są z klinami) aby potem tak samo złożyć. Trzymaj zdjęcie mojego ściągacza bo bez niego to nie podchodzę do takiej roboty bo szkoda nerwów.  

IMG_20220725_100749.jpg


MASSEY FERGUSON 590
URSUS C330 M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemq    54

Musiałem rozebrać bo tulejki były już słabe a jednej to prawie wcale nie było I jedna para kół  też jest do wymiany ale mam całą młocarnie na części to pozyskałem te koła z oryginalnymi tulejkami i teraz moje pytanie kupić nowe i gdzie je kupić czy włożyć te oryginalne z drugimi kołami? A i przy okazji okazało się słabe łożysko na młocarni po tej stronie, jak bardzo dokręcić te nowe łożysko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Łożyska mają być dokręcone momentem 45Nm ja dokrecalem kluczem chakowym do nakrętek koronowych i dospawałem do klucza kwadrat  z nasadki i klucz dynamometryczny na to przy momencie 60Nm łożysko obracając się stawia lekki opór 

Tulejki to temat rzeka tanie nie mają wymiaru drogie są do rozwiercenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fza    3
Dnia 12.07.2023 o 12:15, krzysztofcvb napisał:

... Zmierz odległość miedzy kołami z pierwszego a drugiego wariatora (tylko zmierz miedzy kolami które są z klinami) aby potem tak samo złożyć... 

Po zamieszczonym zdjęciu i opisie, sądzę że majstrowałeś przy wariatorze młocarni. Mam pytanie uzupełniające do zamieszczonego wyżej opisu tj. koła wariatora pierwszego są nieruszane - jak ustalić położenie koła wewnętrznego z klinem na wale młocarni, pierwszego od młocarni, aby pasy były dobrze ustawione w całym zakresie obrotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Odległość kół ustala się tulejkami lub szpilkami z zatoczeniem, ważne jest także, aby koła pływające pracowały w pełnym zakresie (oba pasy tak samo napięte)

Od łożyska jest tulejka dystansowa, warto założyć wewnętrzne koła bez klina, aby wiedzieć, czy przy maksymalnym otwarciu nie będzie wewnętrzny talerz o nic obcierać, jeśli tak, trzeba dać dodatkowe podkładki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymi195
      Mam pytanie do posiadaczy megi, ile realnie hektarow w godzine wykosi zakladajac plon ok 6-9t
      Rozgladam sie za takim kombajnem i zalezy mi na rzetelnych informacjach
    • Przez romanwiatr
      Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.
      Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.
      Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .
      Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
       
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj