romanwiatr

Zakup kombajnu class.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
romanwiatr    0

Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.

Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.

Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Tak wiem podobno też mieli słomę, a mnie na słomie zależy. Ale podobno ma dużą wydajność i dużą pojemność silnika 10 czy 11 L a dominator 6 L

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2360

w tych kombajnach momet odczepil się heder więc nie przekreślaj szerszego, aby byl wózek . Sasiad ma 5.4 albo 5.6 m i tez nie odczepia to szosa jedzie jak nikogo nie ma a tak to stoi na poboczu


droga raczej mało ruchliwa


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Podstawa,to mieć rozeznanie na co zwrócić uwagę,co się psuje i co ile kosztuje gdy trzeba naprawić.

Też nie bałbym się szerokiego hedera, odpięcie trwa chwilę, jazda z zapiętym jest karalne .Ponadto usuwanie się na pobocze nie zawsze jest możliwe i można czasem położyć maszynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Jak miło, że mam tyle podpowiedzi. 108 dużo ma większą wydajność od 98?

Gdy będę miał 4,5m to już nie musi być składany, ale mam pola w których i 6 m miało by co robić.

Edytowano przez romanwiatr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    327

108 napewno ma większą wydajność od 98 ma 6 klawiszy większa powierzchnia sit mocniejszy silnik. i standardowy heder do niego to 5.1. a do 98 standard to 4.5 m. 108 z hederem 4.5 można szybciej jeździć a hederem 6m cza było by sporo zwolnić. zależy oczywiście od zboza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a pszenica np która sypie 9 ton z ha to 98 1 hektar w godzine zrobi bez strat ? i 98 jaka ma pojemnosc zbiornika zboza ile pszenicy wejdzie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120
1 godzinę temu, andrzej78 napisał:

Podstawa,to mieć rozeznanie na co zwrócić uwagę,co się psuje i co ile kosztuje gdy trzeba naprawić.

Też nie bałbym się szerokiego hedera, odpięcie trwa chwilę, jazda z zapiętym jest karalne .Ponadto usuwanie się na pobocze nie zawsze jest możliwe i można czasem położyć maszynę.

A jak miałbyś 50 ha w 70 kawałkach plus drugie tyle usług to też byś odczepiał co 10 razy dziennie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Jeżdżę na usługi po małych gospodarstwach i przeważnie jest słabe pszenżyto, które kosiłem bizonem z pełnym przyśpieszeniem. Dlatego rozważam szeroki heder. Jasne jest, że nie będę jeździł 108 z hedrem 4,5m 15 km/h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Bizonem brałem na godzinę, ale do Classa rozważam hektarometr.

Edytowano przez romanwiatr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588
2 minuty temu, maniekc360 napisał:

A jak miałbyś 50 ha w 70 kawałkach plus drugie tyle usług to też byś odczepiał co 10 razy dziennie?

Wiele zależy od natężenia ruchu , kategorii drogi , jednak zapomnij że ciężarówka zjedzie na pobocze przy mijaniu z kombajnem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NieMadry    121
1 godzinę temu, warchest napisał:

a pszenica np która sypie 9 ton z ha to 98 1 hektar w godzine zrobi bez strat ? i 98 jaka ma pojemnosc zbiornika zboza ile pszenicy wejdzie ? 

Jak chcesz robić bez strat to cepem. Nie ma coś takiego jak bez strat nawet nowe kombajny maja normę około 1% a w starych myślisz że jest inaczej.

A 1 % to czasami 60-70 kg ziarna a niektórzy w czesnym siewie sieja mniej niż 150kg.

Jest czas gdzie można się bawić i zbierać każde ziarenko a jest czas gdzie takie cackanie oznacza straty w wyleganiu zbożna co było widać w tym roku gdzie niektórzy zaczęli żniwa z 3 tygodniowym opóźnienie.

Ci co się spieszyli to siali za kombajnem ci co dobrze kosili to na końcu brali usługi bo się z żniwami nie wyrabiali. Wyśle że lepiej wyszli Ci co zdarzyli szybko sprzątnąć straty zapewne podobne a może lepiej na parametrach wyszli.

Ja przynajmniej nie żałuje że kosiłem szybko.

1 godzinę temu, aprochota napisał:

108 napewno ma większą wydajność od 98 ma 6 klawiszy większa powierzchnia sit mocniejszy silnik. i standardowy heder do niego to 5.1. a do 98 standard to 4.5 m. 108 z hederem 4.5 można szybciej jeździć a hederem 6m cza było by sporo zwolnić. zależy oczywiście od zboza

Wyśle że nie miałeś styczności z dominatorami i nie wiesz o czym mówisz. Do dominotarów nie ma za duzych. hederów sa tylko nie własiwi operatorzy.

Heder 4,5 to do 106 o 2 metry za mały, żeby wykorzystać potencjał tej maszyny. Nawet śmiem twierdzić ze do seri 9x jest za mały chyba że ktoś ma kosi 8-12 ton z ha.

 

Jakbym był w takiej sytuacji to brałbym 106 z minimum hederem 5.1m. No chyba ze można by było wyrwać z 6 metrowym. 

106 w dobrym stanie powiną wykręcać spokojnie 20-25 ton/h ( w stojącym łanie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    327
NieMadry napisał:

1 godzinę temu, warchest napisał:

a pszenica np która sypie 9 ton z ha to 98 1 hektar w godzine zrobi bez strat ? i 98 jaka ma pojemnosc zbiornika zboza ile pszenicy wejdzie ? 

Jak chcesz robić bez strat to cepem. Nie ma coś takiego jak bez strat nawet nowe kombajny maja normę około 1% a w starych myślisz że jest inaczej.

A 1 % to czasami 60-70 kg ziarna a niektórzy w czesnym siewie sieja mniej niż 150kg.

Jest czas gdzie można się bawić i zbierać każde ziarenko a jest czas gdzie takie cackanie oznacza straty w wyleganiu zbożna co było widać w tym roku gdzie niektórzy zaczęli żniwa z 3 tygodniowym opóźnienie.

Ci co się spieszyli to siali za kombajnem ci co dobrze kosili to na końcu brali usługi bo się z żniwami nie wyrabiali. Wyśle że lepiej wyszli Ci co zdarzyli szybko sprzątnąć straty zapewne podobne a może lepiej na parametrach wyszli.

Ja przynajmniej nie żałuje że kosiłem szybko.

1 godzinę temu, aprochota napisał:

108 napewno ma większą wydajność od 98 ma 6 klawiszy większa powierzchnia sit mocniejszy silnik. i standardowy heder do niego to 5.1. a do 98 standard to 4.5 m. 108 z hederem 4.5 można szybciej jeździć a hederem 6m cza było by sporo zwolnić. zależy oczywiście od zboza

Wyśle że nie miałeś styczności z dominatorami i nie wiesz o czym mówisz. Do dominotarów nie ma za duzych. hederów sa tylko nie własiwi operatorzy.

Heder 4,5 to do 106 o 2 metry za mały, żeby wykorzystać potencjał tej maszyny. Nawet śmiem twierdzić ze do seri 9x jest za mały chyba że ktoś ma kosi 8-12 ton z ha.

 

Jakbym był w takiej sytuacji to brałbym 106 z minimum hederem 5.1m. No chyba ze można by było wyrwać z 6 metrowym. 

106 w dobrym stanie powiną wykręcać spokojnie 20-25 ton/h ( w stojącym łanie).

oczywiście można zapiąć heder 6m do 98. ale trzeba wolniej kosić. pisze o tym jakie są dostosowane wielkości . a dominatora mi kosze już 25 lat napewno dłużej niż ty nie jest sztuką kosić żeby wykosic. trzeba kosić żeby nakosic. ja nigdy ścieżek niemam za sobą nawet w rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

No nie wiem, jako użytkownik dominatora uważam że on gubi na wytrzasaczach i nie przesadzajmy że można nie wiadomo jak zapier... 

Bo przy dużych prędkościach  bęben też jest łatwo zadusić pomiedzy bębnem a odrzutnikiem że względu na mała średnicę bebna, a po kolejne przy 6m hederze jakość pociecia i rozrzucenia słomy to jest tragedia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    327

czyli ogólne co z tego wynika? lepiej większy heder i wolniej jeździć czy mniejszy i szybciej jechac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanwiatr    0

Bardzo dobre pytanie, taki był cel założenia tego tematu. Dodam jeszcze że na slabszych ziemiach.

Widzę że Commandora nik nie komentuję ani nawet nie porównuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aprochota    327

nie no odpuść sobie commandora 98 lub 108 i będzie git. ale posprawdzac przed zakupem 😉


po commandora miała być kropka😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

5,1 najbardziej uniwersalny przy węższym jak nie pasuje wiatr to dorzuca słomę do łanu i przy kolejnym przejeździe lubi się zbierać kupka przed hederem, zwłaszcza wieczorem jak powoli wchodzi rosa

Aczkolwiek do 98 brałbym 4,5

Edytowano przez szymonidas9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120

Przecież można skrócić cięgna które regulują wysokość wylotu z sieczkarni i sieczka nie będzie leciała na łan.

Comandor chyba w kukurydzy sobie radzi nieźle, ale musiał mieć jakieś wady skoro przestali go produkować.  Co do wydajności, to na początku jak kupiliśmy 98 S to udawało się wykosić ponad 100 ha. Teraz po 7 latach od zakupu, kombajn coraz mniej wykasza, gdyż kombajnów jest coraz więcej, zboża mniej, a ludzie nie chcą czekać za długo bo pogoda nieprzewidywalna. Jeszcze trochę normą będą dwutygodniowe żniwa gdy tylko pozwoli na to pogoda i w warunkach rozdrobnienia kombajn będzie może 80ha wykaszał. Z 98 jestem zadowolony, żałuję że nie ma hydrostatu. Jakby się dało dołożyć to bym dołożył  zaraz... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymi195
      Mam pytanie do posiadaczy megi, ile realnie hektarow w godzine wykosi zakladajac plon ok 6-9t
      Rozgladam sie za takim kombajnem i zalezy mi na rzetelnych informacjach
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

    • Przez Ziel
      Witam,
      mam problem ze sciągnięciem połówki koła od młocarni, ślimak sciągnięty, klin też tylko koło ani drgnie. Było podgrzewane sciągaczem naciągane i bite młotem, ani drgnie..
      jest tam jeszcze jakieś zabezpieczenie?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj