Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Mareg    66
1 godzinę temu, dexter1908 napisał:

Ja dawałem 2l Labradora bo wyskoczył perz i ładnie wyczyścił.

W jakiej fazue? Ile wysokosci mial lubin?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

Tu bardziej chodzi o wysokość perzu, niż fazę łubinu, do kwitnienia jest czas na oprysk. Ponoć perz musi osiągnąć pewna wysokość żeby asymilować z liścia. Słyszałem że nawet 15cm

A graminicyd łubiniwi nie zaszkodzi


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
Dnia 3.05.2024 o 12:07, barybary napisał:

Tydzień temu poszedł goltix 2l/ha. Sami oceńcie.

Ps. Dzień wcześniej był mospilan bo strasznie oprzędzik go pobierał.

 

IMG_20240503_114703.jpg

i jak teraz wyglada chwast? ruszyło cos go bardziej po weekendzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    687

Odnośnie tego perzu to czy da się go skutecznie zwalczyć  w rosnącym łubinie czy to raczej go tylko przyhamuje a takie konkretne zwalczanie lepiej przeprowadzić po zbiorze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    522

@thor1984 moim zdaniem po zbiorze nigdy dobrze nie zwalczysz bo nawet nasiona się obsypią i z nich w kolejnych latach będzie perz rósł 

  • Like 2
  • Thanks 1

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter1908    8
8 godzin temu, Mareg napisał:

W jakiej fazue? Ile wysokosci mial lubin?

 

Coś koło 15cm. Perz ładnie się zwijał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barybary    2
8 godzin temu, Celownik07 napisał:

i jak teraz wyglada chwast? ruszyło cos go bardziej po weekendzie?

Powiem ci w sobotę bo dopiero będę na wsi. Wg mnie na pewno wstrzymało chwasta ale nie wiem czy nie i łubin. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56
Dnia 3.05.2024 o 12:07, barybary napisał:

Tydzień temu poszedł goltix 2l/ha. Sami oceńcie.

Ps. Dzień wcześniej był mospilan bo strasznie oprzędzik go pobierał.

 

IMG_20240503_114703.jpg

w takiej fazie chwasty to raczej ich goltix ich nie ruszy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

U mnie łubin w końcu się pozbierał po metrybuzynie i dff. Wygląda już znacznie lepiej ale i tak gorzej od tego niepryskanego. Jednak ten niechroniony jest dużo bardziej zachwaszczony. W opryskanym też widać sporo wtórnego zachwaszczenia ale jest dużo mniejsze niż na kontroli. Foto 1 pryskany (będzie jeszcze zabieg na perz) a foto 2 niepryskany.

 

IMG_20240508_162504.jpg

IMG_20240508_162411.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kufcio    3

Panowie proszę trzymać się jednostek. Albo piszecie 200g - co oznaczało by 200gram substancji czynnej albo 200ml co oznacza 0.2L środka o pewnym stężeniu.

 

W tabeli są wartości sor.

 

 

 

sor.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

Od jakiej fazy najczęściej atakuje ? Czy lepiej co kilka dni wyrywkowo sprawdzać korzenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

mi tydzien po siewie już nadgryzal kiełki XD. ale u mnie monokultura wiec bylem przygotowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

To sprawdzam i ja bo wyszło że miałem tam poplon z łubinu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek0987    13

Pytanie takie że względu na pierwszy raz uprawy lubinu. Zasialem go po lace i jakas mała biała larwa zjada mi łodygę z korzeniem podobna do chowacza znajdującego się w lodydze rzepaku. Da się to czymś załatwić? Lubin niedawno co wyszedł z ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1698
20 godzin temu, KlimekPL napisał:

U mnie łubin w końcu się pozbierał po metrybuzynie i dff. Wygląda już znacznie lepiej ale i tak gorzej od tego niepryskanego. Jednak ten niechroniony jest dużo bardziej zachwaszczony. W opryskanym też widać sporo wtórnego zachwaszczenia ale jest dużo mniejsze niż na kontroli. Foto 1 pryskany (będzie jeszcze zabieg na perz) a foto 2 niepryskany.

 

IMG_20240508_162504.jpg

IMG_20240508_162411.jpg

Czym zabieg na perz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

Jak myślicie można zmieszać labradora z goltixem?

Przed chwilą, malaczarna napisał:

Czym zabieg na perz?

Labrador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
Napisano (edytowany)
28 minut temu, maniek0987 napisał:

Pytanie takie że względu na pierwszy raz uprawy lubinu. Zasialem go po lace i jakas mała biała larwa zjada mi łodygę z korzeniem podobna do chowacza znajdującego się w lodydze rzepaku. Da się to czymś załatwić? Lubin niedawno co wyszedł z ziemi. 

larwa oprzedzika. mospilan 200-250g/ha i podobne

13 minut temu, KlimekPL napisał:

Jak myślicie można zmieszać labradora z goltixem?

ja fusilade i goltix bede jechal w 2 zabiegach, zrobiłem probe z tą mieszanką i jakoś łubin dziwnie powywijało, już sie pozbierał ale niesmak pozostał. W ten weekend goltix pojdzie a za tydzień 1liść . (to przypalone to rdest złapało ładnie )

obraz.png

 

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897
1 godzinę temu, maniek0987 napisał:

Pytanie takie że względu na pierwszy raz uprawy lubinu. Zasialem go po lace i jakas mała biała larwa zjada mi łodygę z korzeniem podobna do chowacza znajdującego się w lodydze rzepaku. Da się to czymś załatwić? Lubin niedawno co wyszedł z ziemi. 

Z legalnych dostępnych SOR tylko mospilan, chyba że ktoś ma zapasy chl.....fosu


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    143

Chlopaki na oprysk na oprzedzika gleba musi byc wilgotna czy w sucha tez podziała mospilan? Dawka 200g wystarczy? I takie pytanko do kiedy ten oprzedzik żeruje na lubinie? Bo jak trzeba pryskac co tydzien to ja to pie..ole to

Zresztą juz polowa łubinu ponadgryzal liscie i teraz jest taki fioletowy jak po mrozie.. myślałem ze uprawa lubinu będzie prostsza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

Oprzedzik najwięcej grasuje w słońcu w południe. Wilgotność gleby nie ma znaczenia 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    143
Napisano (edytowany)

A z opryskiem najlepiej wieczorem czy kiedy?

200g mospilanu wystarczy? I czy ten fioletowy lubin odżyje?

IMG_20240509_162203.jpg

Edytowano przez Michal014d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

U siebie zauwazylem ze najwiecej go jest w godz 17-20 i w tych porach staram sie walic oprysk. Mi ostatnio 200g mospilanu nie pomogl, dobilem karate. Walnij 250g. 

Dopoki wychodza kolejne male listki znaczy ze lubin walczy, daj mu czas ale jak robak dobije to juz po nim. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
Napisano (edytowany)

Mam zamiar na przyszły rok posiac dwa może trzy hektary łubinu niestety z przymusu bo kukurydzę miałem tam 3 lata niestety nic innego nie przychodzi mi do głowy zboże odpada bo to podmokłe pola groch też bo wczesną wiosną się go sieje najlepszą alternatywą wydaje się być łubin ale ostatnio nie zbiera zbyt dobrej opinii jest sens go siac czy zepsuje nim sobie tylko polo wiem że jest problem z chwastami. Chciałbym jeszxze się od was dowiedzieć jak wygląda plonowanie łubinu i cena. A no i czy oczywiście po kukurydzy mogę go siac. Ziemia V klasy :/

Edytowano przez Verati

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2468
Napisano (edytowany)

Nie wiem czy chemia po kukurydzy nie będzie trzymała tego łubinu. A tak ogólnie, sianiem łubinu to pole można wg mnie naprawić a nie zepsuć 

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj