Wojtek026

Ardanowski: Masz zwierzęta, dostajesz dopłaty do TUZ

Polecane posty

Aktis    319

czy ktos dzierżawi i bierze dopłaty, to w zasadzie nie taka zbytnia roznica gdyby tych dopłat nie brał, a powiedział, że za dzierżawę czynsz wynosi 1000 pln.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
1 godzinę temu, cantstop napisał:

no ja tam mam wszystkie dzierżawy w cenie doplat,podatek placi wlaścicel,

jak dla mnie dobra cena za dzierżawe,nie ozukujmy sie że ktos da pole calkowicie za darmo

Jeśli Ci się opłaci taki układ to ok. Sam mam trochę dzierżawy. Właściciel ma dopłaty, płaci podatek i spółkę wodną. Ja mam zwrot za paliwo i powiem Ci, że w tym roku miałem tam owies i porażka totalna przy plonie 3.5 t/ha i cenie 500 zl.W ogóle zastanawiam się co by uprawiać na takich dzierżawach aby wyjść na swoje. Ale coraz bardziej skłaniam się ku rzuceniu dzierzawy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
6 godzin temu, driver24 napisał:

Moim zdaniem jak ktoś sprząta i sprzedaje siano to dowód w postaci FV jako załącznik do wniosku o dopłaty nawet na minimalna kwotę w przeliczeniu na hektar.

A jak ktoś oczyszcza i oddaje siano w zamian za obornik to kto ma wystawić FV krowa co ten obornik produkuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

ale Wy na siłę próbujecie udowodnić by komuś zabrali, sami nie dostając nic w zamian. Myślicie, że ktoś poza Wami ucierpi na wprowadzeniu tych przepisów (chociażby dodatkowy obowiązek z udowodnieniem, że jest te 0,3 bydlaka/ha). Ci co żyją z tego znajdą inne metody by wyciągnąć unijne pieniądze na tą ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najbardziej to krzyczą chyba Ci co mają 15 hektarów i emtezeta i narzekają że jakiś "warszawiak" ma 20 h łąki i blokuje im rozwój a sam tylko wynajmuje kosiarkę i dopłaty zgarnia. Otóż takie jest prawo rynku - miał kasę, kupił ziemię i czerpie z tego korzyści skoro ma taką możliwość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267
4 godziny temu, thor1984 napisał:

Jeśli Ci się opłaci taki układ to ok. Sam mam trochę dzierżawy. Właściciel ma dopłaty, płaci podatek i spółkę wodną. Ja mam zwrot za paliwo i powiem Ci, że w tym roku miałem tam owies i porażka totalna przy plonie 3.5 t/ha i cenie 500 zl.W ogóle zastanawiam się co by uprawiać na takich dzierżawach aby wyjść na swoje. Ale coraz bardziej skłaniam się ku rzuceniu dzierzawy

na cele paszowe to mi sie opłaca bo jeżeli miałaby byc to tylko produkcja roślinna to byłby marny zarobek no chyba ze jest opcja nawadniania i uprawa innych rzeczy

ale nie oszukujmy sie że polskie kukuiełki mogą coś zmienić w takiej kwestii,chcieli unie to teraz mają

Edytowano przez cantstop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

bez tej unii, to tu byłoby jeszcze gorzej. Może koniami byśmy nie orali, ale ciągnika młodszego niż 15 lat ciężko by pewnie było szukać na wsi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Jak pamiętam z lat dzieciństwa ojciec który pracował na roli 12 ha  stać go było kupić ciągnik  pobudować budynki i utrzymać rodzinę  bez zasiłków i dopłat teraz jak nie za kombinujesz  bardzo trudno porwać się na jakoś inwestycje niby dostaniesz dopłatę ale zaraz wszyscy podnoszą ceny i nie od czuwa się tej pomocy .Na pewno dużo się zmieniło na lepsze ale odnoszę wrażenie ze ludzie są jak by mniej szczęśliwi .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
21 godzin temu, driver24 napisał:

Moim zdaniem jak ktoś sprząta i sprzedaje siano to dowód w postaci FV jako załącznik do wniosku o dopłaty nawet na minimalna kwotę w przeliczeniu na hektar. To samo zresztą powinno dotyczyć gruntów ornych, dopłaty do produkcji, FV ze sprzedaży czy zakupu środków do produkcji.  Przy wysyłaniu wniosku o dopłaty skan faktury oczywiście nie wszystkich, coś jak jest przy modernizacji. (bardzo proste technicznie do zrobienia). Od razu byliby wyeliminowani pseudo rolnicy, dopłat owcy, których pole na gębę uprawia inny rolnik. Tylko obawiam się że to nie do zrobienia, gdyż Ci przysłowiowi warszawiacy czy inni posłowie nie uchwalą tego przeciwko sobie. 

Chory pomysł przy takiej suszy jak w tym roku to by na piachach ani plonu ani dopłat nie było

 

 

20 godzin temu, XTRO napisał:

U nas na wsi jest z 400 ha łąk torfowych na niskim terenie ze jak się trafi normalny rok z opadami to dopiero w czerwcu-lipcu da się wjechać i zebrać. Czyli chcą wprowadzić że dopłaty do łąk tylko dla tych co mają bydło? Bo nie jestem w temacie. 

Nie no możesz mieć kucyka tylko albo kozę tak żewiększość to obejdzie

Edytowano przez staszek131415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
2 godziny temu, plapla123 napisał:

Jak pamiętam z lat dzieciństwa ojciec który pracował na roli 12 ha  stać go było kupić ciągnik  pobudować budynki i utrzymać rodzinę  bez zasiłków i dopłat teraz jak nie za kombinujesz  bardzo trudno porwać się na jakoś inwestycje niby dostaniesz dopłatę ale zaraz wszyscy podnoszą ceny i nie od czuwa się tej pomocy .Na pewno dużo się zmieniło na lepsze ale odnoszę wrażenie ze ludzie są jak by mniej szczęśliwi .

mniej szczęśliwi i bardziej zazdrośni.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76
3 godziny temu, plapla123 napisał:

Jak pamiętam z lat dzieciństwa ojciec który pracował na roli 12 ha  stać go było kupić ciągnik  pobudować budynki i utrzymać rodzinę  bez zasiłków i dopłat teraz jak nie za kombinujesz  bardzo trudno porwać się na jakoś inwestycje niby dostaniesz dopłatę ale zaraz wszyscy podnoszą ceny i nie od czuwa się tej pomocy .Na pewno dużo się zmieniło na lepsze ale odnoszę wrażenie ze ludzie są jak by mniej szczęśliwi .

tak było ale za czasów prl do końca lat 80tych, a co było w 90tych wszyscy wiemy, nikt w żadnej wsi nowych traktorów nie kupował ani z tych 12 ha bez hodowli nie wyżył, dopiero wchodząc do unii i gdy wpłyneły pierwsze dopłaty ludzie trochę staneli na nogi i

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5338
22 godziny temu, XTRO napisał:

U nas na wsi jest z 400 ha łąk torfowych na niskim terenie ze jak się trafi normalny rok z opadami to dopiero w czerwcu-lipcu da się wjechać i zebrać. Czyli chcą wprowadzić że dopłaty do łąk tylko dla tych co mają bydło? Bo nie jestem w temacie. 

Kupisz se osiłka i będziesz go pasł na szarkowie 💪🤣


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6402
1 godzinę temu, Nikita_Bennet napisał:

mniej szczęśliwi i bardziej zazdrośni.

Problem w tym że zmienił się punkt w czasie. A raczej Twój punkt w czasie. Teraz jesteś w tym punkcie w którym byli Twoi rodzice w latach 90 tych. A chodzi tylko o obowiązki, odpowiedzialność i skale problemów do rozwiązania. Czy bardziej zazdrośni? Może. A może to subiektywne odczucie wynikające ze stanu posiadania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 godziny temu, Wojtek026 napisał:

tak było ale za czasów prl do końca lat 80tych, a co było w 90tych wszyscy wiemy, nikt w żadnej wsi nowych traktorów nie kupował ani z tych 12 ha bez hodowli nie wyżył, dopiero wchodząc do unii i gdy wpłyneły pierwsze dopłaty ludzie trochę staneli na nogi i

To chyba w Twojej wsi bo właśnie w latach 90 najwięcej ciągników kupiono nowych bo skończyły się przydziały a ten co nie miał wtedy to i dziś groszem nie śmierdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
livebird    54

ale taka ustawa wykluczyła by połowe niby rolników którzy nic nie robia biorą dopłaty do łąk a rolnicy prawdziwi na nich pracują wtedy...

w mojej okolicy takich pseudo rolników jest pełno a gleby słabe warunek maja taki chcesz brać pole w dzierzawe to oni biorą dopłąty innej opcji u nich nie ma a jest taki jeden apsztyfikant ktory im wykosi i dlatego tak sie ludzie nastawili 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

mnie też doskwiera to że są rolnicy i mają grunty a zero maszyn, dopłaty biorą a ziemię obrabiają inni ale nic im nie zrobisz ot co. Jeden ma ziemię tylko przy moim, wsiali mu krowiarze lucerny a on dopłaty zgarnia z motylkowych+podstawowe (krowiarz tylko zbiera i podatek płaci). Grunty pod zboża idealne i przy moim. Niestety takie życie. Ja natomiast mam 3,7 ha ptaszków (z ok 37 wszystkiego co użytkujemy) i jest to tuz_c i jest płatność za ptaszki. Zwierząt nie mam i nie będę miał póki się nie pobuduję bo to najważniejsze. Potem ogrodzę 2ha i coś tam wpuszczę z opasów. Jeżeli mają mi nie przyznać płatności za ptaszki i nie dać podstawowej do tych 3,7 to następnego dnia idzie to pod pług. Bo i tak nie zapłacą to wyoram i wcale nie będę zgłaszał do dopłat, krowiarz nie dostanie a ja tam len posieję bo to jedyne co urośnie.

Problemem jest chyba to, że mamy za dużo "rolników" którzy biorą dopłaty ale w żaden sposób nie robią z gruntem nic poza złożeniem wniosku a tak naprawdę powinni to wydzierżawić za czynsz dzierżawny w wysokości dopłat.
Ba - mam opinię prawnika - smiałem sie z niej kilka dni - w której jest napisane że pobieranie dopłat jest korzystaniem z majątku własnego a nie prowadzeniem gospodarstwa. I co wy na to?

No i płatności powinny być powiązane ze sprzedażą a nie 30ha malin a przez 5 lat sprzedaż po 100kg/malin

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
Dnia ‎2019‎-‎12‎-‎24 o 11:21, mszk8 napisał:

POPIERAM ministra...

Jeb**niutki rzydzisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak się zastanawiam . Mniej wam będzie przeszkadzać ja takie łąki krzakami będą zarasta i nikt na nich robił i zarabiał nie będzie ? Lepiej jak dziki i bobry raj w chaszczach będą miały ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394
10 minut temu, many12 napisał:

Jeb**niutki rzydzisko.

Co???


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bananek    16865

lepiej nam będzie jak znikną doplatowcy i koperta przeznaczona na Polskę będzie podzielona między PRAWDZIWYCH rolników.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I już się zaczyna co kogo boli,  a najgorzej jak "warszawiak-dopłatowiec" ma przez miedzę. Ma to ma - kupił lub odziedziczył i jest jego  więc korzysta z dopłat. Ale dla niektórych największy powód do bólu tyłka jest taki - "on ma więcej i jest be a ja mam mniej a chciałbym mieć więcej ale ja nie będę bee bo mi się należy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

Rozwiązanie odnośnie tych TUZ powinno zostać właściwie przemyślane, a nie po najmniejszej linii oporu zabrać wszystkim co nie mają zwierząt i tyle. Zgadza się jest pełno pseudorolników i trzeba z tym walczyć czy to z TUZ czy gruntami ornymi co ktoś robi a właściciel kasę zgarnia.... ale nie można porównać kogoś kto posiada sam TUZ i nic z tym nie robi a bierze kasę z kimś kto kosi i przykładowo sprzedaje siano no i znów kogoś posiadającego grunta orne i dodatkowo TUZ i tak samo oczyszczającego i przykładowo wymieniającego siano za obornik.

Tym pomysłem minister sam strzeli sobie w kolano o ile by weszło :)  bo ok wyeliminuje tych co mają tylko TUZ i nic z tym nie robią czyli z tym terenem nic sie nie zmieni tyle że kasy nie dostaną bo skoro brał kasę i nic nie robił to tym bardziej potem palcem nie kiwnie i będzie zarastać,  ten co ma TUZ i kosił na sprzedaż sam zdecyduje czy będzie to dalej robił o ile mu się opłaci, znów ci co mają grunta orne powyorują bo po co im ten TUZ skoro nic z niego nie ma :) a wtedy ciekawe czy na tym zyskają czy stracą hodowcy bo jeśli sami mają mało pastwisk gdzie pasą czy koszą a właśnie wypasają trawy w okolicy innych i teraz zostaną zaorane to znajdą się tacy co będą mieli problem... W tym roku w okilicy sami przychodzili i prosili się czy można kosić jak susza... Ubędzie TUZ i cena siana poszybuje bo jak ktoś kupuje siano to będzie musiał wtedy więcej takiemu zapłacić co zechce to siano sprzedać bo zechce on sobie odbić po stracie dopłat :) 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
13 minut temu, Bartek933 napisał:

Co???

Tłumaczenia potrzebujesz ? Mogę pomóc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez karol
      Informuję wszystkich że 15 lutego tego roku (2008) upływa termin dostarczania wniosków o dopłatę do materiału siewnego. Dotyczy to tylko roślin ozimych.
       
      Więcej na stronie Agencji Rynku Rolnego
       
      www.arr.gov.pl
       
      Wniosek
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/dms_p1_f2.pdf
       
      Instrukcja
      http://www.arr.gov.pl/data/01593/instrukcja_dms_p1_f2.pdf
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj