Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Robert01    1
baksik napisał:

Kolego Robert01 plony masz dobre i stabilne, także moim zdaniem nie masz co za bardzo kombinować. Weź sobie na 25% areału inną odmianę na testy a resztę zostaw jak jest. U mnie wschodnie mazowsze plon w tym roku 20% niższy niż w tamtym roku. Powiedz ta DKC 3568 na jakiej klasie gleby miałeś, jaka wilgotność, stanowisko po kukurydzy ? Może sam ją wypróbuję. Siał ktoś KWS Amawit , szukam coś za SY Talismana tylko z mniejszą łamliwością ?

klasa gleby 3 i 4 ale ph niskie po badaniach 4.6 w tamtym roku dane wapno nawet przedstawiciel dziwil sie ze na kwasna glebe dobrze sypie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robert01    1
lucas29 napisał:

ten rok 15,800 średnia z ponad 30ha l

a jaki rejon i jaka odmiana no ja szukam cos takiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Odnośnie tych dawek azotu, terminu stosowania i farmy N

Jako, że w okolicy mamy dostęp do ogromnych źródeł gnojowicy dwa okoliczne gospodarstwa postanowiły skorzystać. Był to rok 2019, baardzo niekorzystny dla kukurydzy w moim regionie z powodu suszy.

Jedno z nich na polu klasy ok III-IV po buraku nalało ok 100 m3 gnojowicy wiosna i dało 100 kg NPK w podsiewacz. Kukurydza tragiczna, żadnego wigoru, wysokości i brak kolby. Plon 0k 3 t/ha

Drugie zrobiło inaczej, wiosną obornik ok 40 t/ha-orka- gnojowica ok 40 m3/ha- talerzówka- mocznik ok 250 kg/ha, NPK ok 300 kg/ha i 150 kg Ultry black Dap w podsiewacz !!!! Kukurydza najpierw spaliła się od dołu, później od góry a z kolby nie zrzucała wilgotności bo ja odcięło. Plon ok 4 t/ha.

W mojej galerii jest tegoroczny Pioneer 8400 na nowej działce, słabo zadbanej, który dostał 40 m3 gnojowicy i 200 kg Polifoski 6 w podsiewacz i wydał plon 12 t/ha.

Odnośnie odmian, tak jak wcześniej pisałem: Farmoritz. 9241 i 9363.

  • Like 1

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12383
9 minut temu, LeF napisał:

Odnośnie tych dawek azotu, terminu stosowania i farmy N

Jako, że w okolicy mamy dostęp do ogromnych źródeł gnojowicy dwa okoliczne gospodarstwa postanowiły skorzystać. Był to rok 2019, baardzo niekorzystny dla kukurydzy w moim regionie z powodu suszy.

Jedno z nich na polu klasy ok III-IV po buraku nalało ok 100 m3 gnojowicy wiosna i dało 100 kg NPK w podsiewacz. Kukurydza tragiczna, żadnego wigoru, wysokości i brak kolby. Plon 0k 3 t/ha

Drugie zrobiło inaczej, wiosną obornik ok 40 t/ha-orka- gnojowica ok 40 m3/ha- talerzówka- mocznik ok 250 kg/ha, NPK ok 300 kg/ha i 150 kg Ultry black Dap w podsiewacz !!!! Kukurydza najpierw spaliła się od dołu, później od góry a z kolby nie zrzucała wilgotności bo ja odcięło. Plon ok 4 t/ha.

W mojej galerii jest tegoroczny Pioneer 8400 na nowej działce, słabo zadbanej, który dostał 40 m3 gnojowicy i 200 kg Polifoski 6 w podsiewacz i wydał plon 12 t/ha.

Odnośnie odmian, tak jak wcześniej pisałem: Farmoritz. 9241 i 9363.

U mnie p8400 wielki nie wypał. Dużo lepiej dała  farmfire.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Odnośnie wyników coboru co do farmmuller to mogę potwierdzić bo u mnie na poletku miała największą i najciezejsza kolbę. 

U góry z prawej to właśnie muller

Szkoda ze trochę wczesnej nie opublikowali to kidemosa bym sobie odpuścił 

IMG_20201021_104201.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
2 godziny temu, proxy8441 napisał:

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu

Jest możliwe, ale na ciezkiej glebie, z odpowiednią ilością opadów. Na lekkiej była by tragedia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
35 minut temu, sylwek23111 napisał:
3 godziny temu, proxy8441 napisał:

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu

 

PH 3,8 a 4,6 to jest przepaść. Jest możliwy taki plon uważam. Sam nawet na lekkiej glebie o pH 4,7do 4,8 w roku z dużą ilością opadów 3lata temu miałem plon grubo ponad 13ton. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukash3060    145
22 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

To ta ukraińska była. Ziarnowa dała mi 15t przy 28% wilgotności. A to co robiliście przejazd 12t ziarna ale to typowo kiszonkowa właśnie była. A na tym pierwszym polu co cieliscie na kiszonkę było kilka odmian pomieszanych. Jeszcze nowe pryzmy nie ruszone 😉

 

Właśnie Ty możesz się wypowiedzieć ile masy miała ta kiszonkowa;) Albo wstaw zdjęcie z cięcia jak je masz jeszcze 😉

 

A to kolega chyba miał bo ja patrzę i nie mam nic od Ciebie a nie kasowałem fotek ;) Tak czy inaczej na tym gdzie się odcinaliśmy była mega, liściasta strasznie i kolbę miała ładną, na przyczepie moment przybywało :) 


Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro1981    9
Dnia 8.12.2020 o 19:18, Tomasso napisał:

miał ktoś doświadczenie z ,,kozacką kukurydzą"? na fb jest profil i oferują miedzy innymi teraz pakiet testowy na dwa ha za 760 zł w skład którego wchodzi po worku 80 tyś nasion odmiany Premiia oraz dżekpot obie FAO 210. Ogólnie to w internetach ciężko znaleźć coś na ich temat

To jest tak jak z tymi odmianami hodowli węgierskiej,tylko raz posiejesz na próbę  i już  ci się  odechce. Widziałem na Podlasiu u znajomego na polu to nie był z niej zadowolony i wiecej raczej jej nie posieje.  Jedyne co to cena przemawia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506

O tych odmianach co kolega pisał to nie są odmianami Węgerskimi wiec prosze nie wprowadzac w bład albo nie pisac gdy sie nie wie:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro1981    9

Dobrze wiem że  to ukrainska hodowla i ten rok był w miarę dla kukurydzy a znojomy nie był  z niej zadowolony. Zobaczymy jak suchy rok się  trafi co z niej zostanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro1981    9

Polskie  odmiany też były wysokie po 4m i też miały tyle ziarna. Wysokość to nie wszystko...

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekr6    28

 Koledzy czy ktoś z Was  miał odmiane  Codizouk, Baobi, Kissmi , Sucorn, Kentos , jakieś opinie o tych odmianach? Co polecacie na słabe gleby oczywiście na kiszonke.                  

 

Ja w tym  roku zostawiłem część Hulka na ziarno i dał  15,4 t przy 34% wilgotności pomimo tego iz był bardzo połamany po ulewnym deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

To co wypisałeś to dobre odmiany sam sieję codizouk baobi i kentos na przyszły rok .Kentos niby na lepsze gleby 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj