Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

zetorr6441    365
1 godzinę temu, slawekr6 napisał:

 Koledzy czy ktoś z Was  miał odmiane  Codizouk, Baobi, Kissmi , Sucorn, Kentos , jakieś opinie o tych odmianach? Co polecacie na słabe gleby oczywiście na kiszonke.                  

 

Ja w tym  roku zostawiłem część Hulka na ziarno i dał  15,4 t przy 34% wilgotności pomimo tego iz był bardzo połamany po ulewnym deszczu.

Na zdjęciu które wczoraj wstawiłem pierwsze dwie kolby należą do Hulk z lewej od dołu. W środkowym od dołu są : kentos, Codyziouk, sucorn, Moritz. 

Sucorn od kentosa na dobrej głębie i na piachu odstawał ok 20%

Na piachu rośliny średnio miały ok 400gr gdzie kentos 500gr kolba w obu mizerna.Na Dobrej ziemi kentos ok 1000/1100gr, sucorn dochodził max do 900

Codyziouk ważył trochę powyżej Sucorna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26
Dnia 10.12.2020 o 18:23, proxy8441 napisał:

owszem, ma wpływ, termin aplikacji azotu, dawka, rodzaj nawozu (forma azotu) itd u mnie tak samo 300kg przed siewem a wilgotniejsza, nie ma reguły jak widać

Zauważyłem że gdzie rośliny były bardziej wyrośnięte to ziarno suchsze, no i stey Green bardzo ważny ponieważ jeśli liście są zielone to ziarno oddaje wodę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26
Dnia 11.12.2020 o 12:33, proxy8441 napisał:

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu

 

Dnia 11.12.2020 o 12:33, proxy8441 napisał:

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu

Skoro w zeszłym roku poszło wapno to trochę podniosło a ja wierzę ponieważ miałem przypadki gdzie przy pH 4,5 wydała 75ton kieszonki, podstawa oborniki. 

Moim zdaniem pH dla kuku najlepsze między 5 a 6. Przy wyższym pH nie pobiera mikro które są niesamowicie istotne i mineralizacja przebiega zbyt szybko na glebach lżejszych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
38 minut temu, zetorr6441 napisał:

Na zdjęciu które wczoraj wstawiłem pierwsze dwie kolby należą do Hulk z lewej od dołu. W środkowym od dołu są : kentos, Codyziouk, sucorn, Moritz. 

Sucorn od kentosa na dobrej głębie i na piachu odstawał ok 20%

Na piachu rośliny średnio miały ok 400gr gdzie kentos 500gr kolba w obu mizerna.Na Dobrej ziemi kentos ok 1000/1100gr, sucorn dochodził max do 900

Codyziouk ważył trochę powyżej Sucorna

Ale ty chłopie ważyłeś kolby z osadką? Masz świadomość że każda odmiana ma różna wagę osadki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Sorry, ciężka glowa dziś :D

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
Dnia 11.12.2020 o 16:04, driver24 napisał:

PH 3,8 a 4,6 to jest przepaść. Jest możliwy taki plon uważam. Sam nawet na lekkiej glebie o pH 4,7do 4,8 w roku z dużą ilością opadów 3lata temu miałem plon grubo ponad 13ton. 

wiem że przepaść, przeciez piszę że na 3,8 nie było plonu w ogóle, więc na 4,6 tak owszem ale nie 15t :) tak jak mówię punktowo może tak ale jakby faktycznie cale pole miało 4,6 to nie ma szans, dodam jeszcze że na glebie o pH 3,8 nie radzi sobie nawet żyto, wiem co mówię, kolega ma taki plac na polu, wziąłem próbkę i tak wyszło, żyto na pH 3,8 żółtnie już zaraz po wschodach we wrzesniu i staje na drugim trzecim liściu i zamiera, upala go a na wiosnę pozostaje goły plac wraz z rozpoczęciem wegetacji

Dnia 11.12.2020 o 15:17, zetorr6441 napisał:

Odnośnie wyników coboru co do farmmuller to mogę potwierdzić bo u mnie na poletku miała największą i najciezejsza kolbę. 

U góry z prawej to właśnie muller

Szkoda ze trochę wczesnej nie opublikowali to kidemosa bym sobie odpuścił 

IMG_20201021_104201.jpg

kolby są przeróżne poszczególnych odmian, farmsaat 100% bedzie miał mega grubą osadkę, fajne porównanie i zdjęcie jest wtedy jak zilustrujemy całą kolbę, obok kolbę na przekroju przełamaną, oraz częściowo omłocona aby dostrzec grubość osadki

co do porównań masy kolby to mija się z celem ważenie całych kolb, chyba że chcemy uzyskać % udział masy ziarna z masy kolby, ważenie samych kolb nic nie mówi

Dnia 11.12.2020 o 15:25, sylwek23111 napisał:

Jest możliwe, ale na ciezkiej glebie, z odpowiednią ilością opadów. Na lekkiej była by tragedia.

owszem wilgotność gleby ma znaczenie dla roślin przy niskim odczynie, czym suszej tym rosliny bardziej cierpią jak rosną na kwasie

5 godzin temu, Michalk13 napisał:

Zauważyłem że gdzie rośliny były bardziej wyrośnięte to ziarno suchsze, no i stey Green bardzo ważny ponieważ jeśli liście są zielone to ziarno oddaje wodę 

niby tak, niby nie, moja w tym roku bardzo długo zielona a ziarno mokre, rośliny i łan jak z prospektu, ulistniony mega, odzywiony mega stąd spora wilgotność, rośliny dobrze odżywione lub przenawożone maja wiekszą wilgotnośc ziarna, ktoś tu kiedyś mowił że kukurydzy nie da sie przenawozić, owszem da się tylko skutków czasami sami nie jesteśmy świadomi

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Nawet hardware ładnie sypał tylko dlaczego niema kokuny 

według coboru 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

jak sobie policzysz to różnica Ci wyjdzie z 200 kg czyli prawie nic, a hardware troszkę późniejszy jednak. obie na pewno będą dobrym wyborem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26
18 godzin temu, Emil39 napisał:

Ale według nich lepiej plonował hardware drugi rok z rzędu 

Zależy na jakie wyniki spojrzysz bo w wynikach rozpoznawczych hardware 100% i 139,7dt a w wynikach porejestrowych też 100% i wzorzec 127,8dt

Drugie bardziej wiarygodne bo z 17 stacji a pierwsze tylko z 7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901
Dnia 11.12.2020 o 12:33, proxy8441 napisał:

próbka gleby na 100% źle pobrana, nie mozliwym jest aby kukurydza wydała plon rzędu 15t na tak niskim odczynie gleby na całym polu, punktowo rozumiem, u mnie raz było pH 3,8 to kukurydza stanęła na 5 listku i koniec, upalona, żółta a przy pH 4,6 napewno nie oddała by takiego plonu

Możliwe jak najbardziej, ale podstawą jest obornik. Przy takim samym pH też miałem podobne wyniki kukurydzy.

W tym roku na podobnym pH pszenica dała 8,5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

z całym szacunkiem ale nie ma szans, mówię punktowo może tak ale jakby cale pole z takim odczynem było to nigdy, pH poniżej 5 i pszenica się nie krzewi, masa korzeniowa o ile mozna mówic o jakiejś masie korzeni jest niewielka itd chyba że za główne podłoże miała obornik ale wtedy musiałbyś zastosować o wiele więcej :)

  • Sad 1

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

ja miałem w tym roku. Mega plon masy najlepszy od momentu jak uprawiam kukurydzę na kiszonkę ale i fao najwyższe jak dotąd. Operator sieczkarni mówił że musiał wolno jeździć by przerobić materiał. Kolby różne od średnich do bardzo dużych - spory rozrzut, ale jak się formowały to z miesiąc ani kropelki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszzz123    0
Dnia 5.12.2020 o 16:53, warchest napisał:

słuchajcie a po kukurydzy na ziarno mozna stosować obornik gęsi ? 

Madalen bardzo dobra kukurydza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91
3 godziny temu, Troker1979 napisał:

ja miałem w tym roku. Mega plon masy najlepszy od momentu jak uprawiam kukurydzę na kiszonkę ale i fao najwyższe jak dotąd. Operator sieczkarni mówił że musiał wolno jeździć by przerobić materiał. Kolby różne od średnich do bardzo dużych - spory rozrzut, ale jak się formowały to z miesiąc ani kropelki.

Na jakich glebach siana ? nada się na V klasę ?


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

nada na 5 klasę. masy bardzo dużo ale kolba bez rewelacji jak dla mnie, jeśli ma być przede wszystkim dużo to się nie zawiedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569
2 godziny temu, EppS napisał:

Na jakich glebach siana ? nada się na V klasę ?

ja miałem na IIIa - IVb. Te kolby to ciężko ocenić bo u mnie pogoda nie dopisała. Tak wyglądały te lepsze od brzegu. W środku trochę krótsze co jakiś czas. Ogólnie długie,chude ale osadka malutka, ziarno grube duże.

 

Resized_20200902_192238001_4857.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    91

Dziekuje. Czyli na ten sezon codizouk i baobi.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

ten codizouk często tu chwalony a jak jest ze strawnością i jakie kolby. Czy na dobre stanowisko trza szukać coś lepszego? Miałem któregoś roku rosomaka. Plon super, ziarna full ale krowy męczyły się by to zjeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Ja w tym roku postawiłem na polskie odmiany Podlasiak Kurant i Legion. Wszystkie ponad 4metry porosły bo wody miały wystarczająco ale jak przyszło kolbę zrobić to susza... Legion zredukował kolbę najbardziej... Najlepiej wyglądała kolba w Kurancie. Masy wyszło bardzo dużo ziarna nie koniecznie... Na następny rok na kiszonkę idzie Hulk codizouk i Baobi nasiona już zamówione tyle mowa o tych odmianach że ciekaw jestem co są warte. 

Edytowano przez Xion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj