Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

damianzetor9540    2705
3 godziny temu, jaco512 napisał:

Sens jest jeśli chce się zrobić doświadczenie która odmiana jak rośnie i jaki daje plon na danym polu, ale to trzeba sobie zaznaczyć kolejność odmian.

No tak tylko że co sekcje inna odmiana to jedna na drugą może oddziałowywac, ja wolę doświadczenia robić całymi siewnikami, np 4 rzędy jednej odmiany, obok 4 innej itd

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

z tego co zauważyłem u mnie to mieszanie odmian wychodzi częściej na plus niż minus, rzędy które sąsiadowały z inną odmianą szybciej rosły i były wyższe niż tylko jedna odmiana obok siebie. Ogólnie w jakiejś gazecie był artykuł i gościu mieszał kilkanaście odmian razem i siał bo raz z usług mu zostały resztki które wysiał razem i dały mu lepszy plon jak jedna odmiana, jestem w stanie w to uwierzyć. Poza tym właściwości odżywcze odmian się uzupełniają między sobą, jedna lepiej strawna, inna skrobię ma wyższą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Jakie macie oponie Morocka na kiszonkę? Ewentualnie co w podobnym fao zamiast niego na gleby 4 do 6 klasy

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
situ14    35

miałem mas23m. Gleba od IIIa do V plon od 3 ton do 18 ton ( kombajn tak pokazywał) średnia 9.9t/ha 32%

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robroy    18

Ponawiam pytanie: czy ktoś może coś powiedziec wiecej na temat SY Fermin lub innych nowych odmian syngenty na kiszonke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506

Ja w tym roku na ziarno sieje 2ha Splav FAO 290, 4ha Premiia FAO 210 w tym roku dała 15t przy 28% wilgotności, 2ha Dżekpot FAO 210 oraz na 2ha jakoś odmiane z innej firmy. 

Na kiszonke idzie 3 ha Yevro FAO260 oraz 1ha DMS 3111 FAO 270 oraz 1ha Hulk 

Plus 1ha pole doświadczalne róznych odmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie mam zamiar zrobić  lekki płodozmian ponieważ mam ciągle zboze po zbozu i zastanawiam się którą odmianę qq wybrać ziemia od 3b-iva,b-5przy końcach na uwrociach . Myślę nad odmianami Hemingway  Barman i LG31.255 oczywiscie odmiana na ziarno Mazowsze okolice Radomia :D myślę  nad dwoma odmianami dzialka  4h 

Edytowano przez BartekMachnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
32 minuty temu, przemek111447 napisał:

jaka odmiane polecacie z pioneera?p 9241 czy p8834? stanowisko to 4 klasa

jaki region kraju, P9241 ma świetny wigor początkowy, tez się zastanawiam i jak będę brał to ta i tą i parę innych

Jakie opinie własnie o PIONEERZE na południe kraju? Śląsk, Opolszczyzna? kto sieje jak wychodzą? plon i wilg?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
33 minuty temu, BartekMachnio napisał:

Witam Panowie mam zamiar zrobić  lekki płodozmian ponieważ mam ciągle zboze po zbozu i zastanawiam się którą odmianę qq wybrać ziemia od 3b-iva,b-5przy końcach na uwrociach . Myślę nad odmianami Hemingway  Barman i LG31.255 oczywiscie odmiana na ziarno Mazowsze okolice Radomia :D myślę  nad dwoma odmianami dzialka  4h  

Na ziarno wydaje mi się że bardziej Hemingway. Jest to czysty dent. Barman i ta LG to flinty , które mniej sypią, choć i czasami się uda porównywalny plon. Poza tym dent lepiej dosycha. 

40 minut temu, przemek111447 napisał:

jaka odmiane polecacie z pioneera?p 9241 czy p8834? stanowisko to 4 klasa

9241, 4 klasa ale jaka? Ciężka czy lekka. Jak Ciężka to poczekać ciut dłużej aż się lepiej gleba nagrzeje i wtedy ma świetny wigor 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275
4 minuty temu, Broody napisał:

Na ziarno wydaje mi się że bardziej Hemingway. Jest to czysty dent. Barman i ta LG to flinty , które mniej sypią, choć i czasami się uda porównywalny plon. Poza tym dent lepiej dosycha. 

9241, 4 klasa ale jaka? Ciężka czy lekka. Jak Ciężka to poczekać ciut dłużej aż się lepiej gleba nagrzeje i wtedy ma świetny wigor 😉

A kto Ci takich bzdur naopowiadał ze denty lepiej sypią, może i się zgodzę w porównaniu do czystego flinta ale większość to mieszance flint dent i potencjał mają bardzo duży,a pozatym pamiętaj że ziarno dent jest lżejsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
21 minut temu, proxy8441 napisał:

jaki region kraju, P9241 ma świetny wigor początkowy, tez się zastanawiam i jak będę brał to ta i tą i parę innych

Jakie opinie własnie o PIONEERZE na południe kraju? Śląsk, Opolszczyzna? kto sieje jak wychodzą? plon i wilg?

Mieszkam w północnej małopolsce, i powiem tak, że Pionieer sie sprawdza, szczególnie droższe odmiany, o długim FAO. W tym roku zamierzam obsiać połowe areału P9241. Oczywiście w mojej okolicy sieją też odmiany z innych hodowli, niektórzy, z dużo krótszym FAO. Jeśli chodzi o wilgotność to 2-3 tygodnie temu była wilgotnośc na poziomie 21%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
41 minut temu, Mari82 napisał:

A kto Ci takich bzdur naopowiadał ze denty lepiej sypią, może i się zgodzę w porównaniu do czystego flinta ale większość to mieszance flint dent i potencjał mają bardzo duży,a pozatym pamiętaj że ziarno dent jest lżejsze. 

czysty flint ale naprawde czysty to by naprawde mało sypał, tak jak mówisz na rynku są mieszańce flint dent z potencjałem plonowania dentów, różnica pomiedzy flintem a dentem jest w terminie siewu - temp gleby, dosychaniu ziarna - oddawaniu wilgoci, tak flint ma większą gęstośc od denta ale to nic nie znaczy, plon to plon tyle że dent ma większą objętość przy danej masie rzecz jasna :) albo inaczej 1 tona flinta zajmuje mniej objętości niż denta.

 

jaki region ta północna małopolska? to świetna wilgotność aż nie do wiary bym rzekł, ja 3 tygodnie temu to miałem 31 z groszem jeszcze

ta 9241 była tak sucha? a plon?

Edytowano przez proxy8441
  • Like 1

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72
3 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Ja w tym roku na ziarno sieje 2ha Splav FAO 290, 4ha Premiia FAO 210 w tym roku dała 15t przy 28% wilgotności, 2ha Dżekpot FAO 210 oraz na 2ha jakoś odmiane z innej firmy. 

Na kiszonke idzie 3 ha Yevro FAO260 oraz 1ha DMS 3111 FAO 270 oraz 1ha Hulk 

Plus 1ha pole doświadczalne róznych odmian

Yewro w koncu jakie ma fao? Bo kojarze z facebooka 210 a teraz piszesz 260

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
1 godzinę temu, Mari82 napisał:

A kto Ci takich bzdur naopowiadał ze denty lepiej sypią, może i się zgodzę w porównaniu do czystego flinta ale większość to mieszance flint dent i potencjał mają bardzo duży,a pozatym pamiętaj że ziarno dent jest lżejsze. 

Napisałeś o bzdurach a potem przynajesz racje. Najwyżej plonujące odmiany na świecie to denty. wiem że są różne mieszance obu typów, ale pisząc o dentach mam na myśli przewagę w typie. Chłopak podał 3 odmiany to napisałem która lepiej na ziarno wypadnie. Miałem akurat te odmiany i kukurydze z przewagą flint nie chce już bo wypadają słabiej. Mieszance flint dent łączą cechy obu typów, ale te z przewagą dentu są plenniejsze. Nie wiem jak Ty ale ja ziarno sprzedaje na tony a nie objętościowo na przyczepy 😏 pisząc o plonie jasne jest, że myślę o tonarzu. 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506
cieplym3 napisał:

3 godziny temu, JarekBazydlo napisał:

Ja w tym roku na ziarno sieje 2ha Splav FAO 290, 4ha Premiia FAO 210 w tym roku dała 15t przy 28% wilgotności, 2ha Dżekpot FAO 210 oraz na 2ha jakoś odmiane z innej firmy. 

Na kiszonke idzie 3 ha Yevro FAO260 oraz 1ha DMS 3111 FAO 270 oraz 1ha Hulk 

Plus 1ha pole doświadczalne róznych odmian

Yewro w koncu jakie ma fao? Bo kojarze z facebooka 210 a teraz piszesz 260

Mylisz dwie odmiany Yevro ma FAO 260 i to jest odmiana bardziej kiszonkowa a Premiia ma FAO 210 i jest to odmiana typowo ziarnowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mari82    275
1 godzinę temu, Broody napisał:

Napisałeś o bzdurach a potem przynajesz racje. Najwyżej plonujące odmiany na świecie to denty. wiem że są różne mieszance obu typów, ale pisząc o dentach mam na myśli przewagę w typie. Chłopak podał 3 odmiany to napisałem która lepiej na ziarno wypadnie. Miałem akurat te odmiany i kukurydze z przewagą flint nie chce już bo wypadają słabiej. Mieszance flint dent łączą cechy obu typów, ale te z przewagą dentu są plenniejsze. Nie wiem jak Ty ale ja ziarno sprzedaje na tony a nie objętościowo na przyczepy 😏 pisząc o plonie jasne jest, że myślę o tonarzu. 

 

No dobrze napisałeś na świecie a nie w Europie tymbardziej w Polsce np w USA gdzie mamy całkiem inny klimat i denty spisują się tam znakomicie, i nie mówię nic że denty są złe bo naprawdę fajnie plonuja ale bardziej chodziło mi że mieszance plonuja na tym samym poziomie a czasem i wyżej, wszystko zależy od regionu kraju i odmiany, pozdrówka 

Edytowano przez Mari82
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22
3 godziny temu, proxy8441 napisał:

jaki region kraju, P9241 ma świetny wigor początkowy, tez się zastanawiam i jak będę brał to ta i tą i parę innych

Jakie opinie własnie o PIONEERZE na południe kraju? Śląsk, Opolszczyzna? kto sieje jak wychodzą? plon i wilg?

Zamówiłem kilka paczek 8834, na próbę 9363( W gliwickim petarda). Oprócz tego sprawdzoną 9241. W bardzo suchym 2019 sypała 9t na V-VI klasie, gdzie czasami 1/3 pola kolb nie miało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Teraz mogę podać dlon  na zgodę bo obaj mamy rację 😉 Polska nieduży kraj a i od regionu zależy. U mnie wegetacja dłuższa jest to i najlepiej ziarnowo wypadają denty , te czystsze genetycznie i te z domieszką flinta 😉 pozdrówka 

Edytowano przez Broody
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukash3060    145

@JarekBazydlo nie wiem jaka odmiana była na polu, gdzie odcinaliśmy się od miedzy ale masy było od groma :D 

Jak Ci sypnęła ? Wyglądała bardzo fajnie i myślę na kiszonkę też super towar by był ;) 


Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj