Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

mid7    45
12 godzin temu, cieplym3 napisał:

Obornik tez byl? Troche zle proporcje PK mogles dac 100 fosforanu i 200 soli, mocznika tez skromnie no chyba, ze na oborniku

obornik ostatnio na tych działkach był 3 lata temu, zasobności mam na średnim poziomie więc uważam że dawki są ok, co do mocznika co rok stosuje podobnie i jak jest woda to według mnie jest to wystarczająca dawka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hobbysta21    32

Panowie jakie odmiany KUKURYDZY ZIARNOWEJ polecanie na raczej zimne ziemię typu mursz, IV klasa, FAO 230-250?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210

A miał ktoś odmiany ze Smolic na ziarno w tym roku? Coś innego jak Rosomak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

kosiłem na usłudze SM Prezent i naprawdę źle nie wyszło. plon 10 ton, wilg 30-32 % . W naszym rejonie plony głównie od 8-12 ton, i wilg 32 + , także dosyć ciekawie wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210
15 godzin temu, Bartek72511 napisał:

kosiłem na usłudze SM Prezent i naprawdę źle nie wyszło. plon 10 ton, wilg 30-32 % . W naszym rejonie plony głównie od 8-12 ton, i wilg 32 + , także dosyć ciekawie wyszło.

 

7 godzin temu, JarekBazydlo napisał:

Plon bardzo mizerny jak przy tej wilgotności.

Na plony trzeba patrzeć przez pryzmat mikroregionu bo jest duża zmienność, pogoda nawet 10km dalej mogła być całkowicie inna. Jak kolega Bartek napisał plony u nich od 8 do 12 ton i duża wilgotność, to ta smolicka odmiana plasuje się w środku lokaty to myślę  że nie jest źle. Sam osobiście sieję odmiany zachodnie ale może na jakiś mniejszych działkach pokuszę się o spróbowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bolek96    9

posiadał ktoś odmianę w tym roku Luxuri z causaade jak to wyszło bo mi na rok 2021 już polecają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.11.2020 o 13:25, solek01 napisał:

 

Na plony trzeba patrzeć przez pryzmat mikroregionu bo jest duża zmienność, pogoda nawet 10km dalej mogła być całkowicie inna. Jak kolega Bartek napisał plony u nich od 8 do 12 ton i duża wilgotność, to ta smolicka odmiana plasuje się w środku lokaty to myślę  że nie jest źle. Sam osobiście sieję odmiany zachodnie ale może na jakiś mniejszych działkach pokuszę się o spróbowanie.

Popieram kolege. Mizerne plony bardziej byly w zeszlym roku gdzie susza bardzo mocno dala sie weznaki. W tym roku kukurydza bedzie lepsza ale wiadomo nie rekordowa bo jednak susza była wiosna i poczatek rozwoju kuku miala utrudniona przez susze i zimno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    373

@solek01 Dokładnie. Przykładowo w mojej okolicy znajomy zajmujący się głównie uprawą kukurydzy, gdzie plon przed suszeniem waży mówi, że kukurydza oddaje 3-10t przy wilgotności 30+. Przeglądając forum widzę, że niespełna 100km dalej ludzie biją w tym roku rekordy. W tamtym roku w naszym rejonie kukurydze plonowały lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    231

Jarek jak 1500zl/ha koszenie kosztuje prawie to powodzenia i pisz tu bzdur że 10 ton to mizerny plon, zapraszam do woj lubuskiego i pokażesz te rekordy u nas :) to że padało akurat w tym roku u Ciebie to dobrze, ale nie krytykuj innych bo na deszcz wpływu nie mamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506

Zobacz jaki jest koszt kukurydzy. Opłacalność uprawy kukurydzy to minimum 8ton przy wilgotności 30%. Nie pisze że 10t to mizerny tylko że to słaby plon. I do tego nikogo nie krytykuje u nas też nie ma nie wiadomo jakiej ziemi i jakiś opadów dużych i te 12-16t ludzie zbieraja. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jarek alebna 6 klasie zwłaszcza bez obornika nikt nie celuje w 12t i koszty robi mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2506

Na 6 klasie bez obornika to sie nie sieje kukurydzy a żeby na takiej klasie uzyskać dobry plon to właśnie rosną koszty... Na 6 klasie żeby był jakiś plon to przede wszystkim trzeba mieć dobrą pruchnice w glebie żeby troszke wilgoci trzymała do tego trzeba zadbać o potas i fosfor oraz azot bo z takich gleb jest łatwo wymywany. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomo12    373

W okolicy są plantacje które najprawdopodobniej przez przebieg pogody nie zawiązały kolb. Osobiście na najsłabszych stanowiskach miałem kolby nieprzekraczające długości 10cm. 
@JarekBazydlo Opady, opady, opady :) Nie jestem pewien, czy od zasiewów kukurydzy do końca sierpnia spadło 120mm. Tym bardziej, że w kwietniu nie było opadów, a wiadomo jaki był poziom wód gruntowych.
Kawałek kukurydzy na lepszej ziemi zostawiliśmy na suszenie, to 10,8t/ha przy 37% wilgotności. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Jarku nie musisz mi mówić jak się uprawia kukurydzę. Ale nie mów że 8t to minimum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie tnę na ziarno tylko kupuje gotowe bo wychodzi taniej. Ale jeżeli ktoś z kosztami zejdzie do 2.5 tys albo niżej co nie jest wyjątkowo trudne to przy mniej niz 6 wychodzi na zero reszta to zysk. Koszty każdy ma inne więc co tu uogólniać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

U mnie 9t/ha przy 27%, choć akurat kiedy wypuszczała kolby nie było deszczu, ( kolby nie do końca zaziarnione ) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228
2 godziny temu, lassie napisał:

Siał ktoś Mas 30.M i 31.L ? w tym roku 

 

Miałem mas 30m. Siana ok 10 kwietnia, wykoszona tydzień temu. Wilgotnosc 30-32, plon 9,5 tony, ale miałem powódz i w czerwcu stała tydzień pod wodą. Jak na takie warunki to jestem zadowolony z niej i w przyszłym roku też posieję. Nasiona już zamówione.

  • Haha 1

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2020 o 18:21, Bartek933 napisał:

Przymrozki sprzyjają oddawaniu wody z ziarna czy niekoniecznie?

Pytam bo ziarno ma ponad 36% i to z ręki

To zależy. Jeżeli ziarno osiągnęło dojrzałość fizjologiczna (czarna plamka) oraz dodatkowo kolba przechyliła się do dołu to sprzyja to utracie wilgoci z ziarna.

Zupełnie odwrotnie jest gdy przymrozek "zetnie" rośliny a ziarno nie osiągnęło dojrzałości fizjologicznej, wtedy ziarno będzie nadal trzymać wysoką wilgotność.

Dnia 1.11.2020 o 10:37, hobbysta21 napisał:

Panowie jakie odmiany KUKURYDZY ZIARNOWEJ polecanie na raczej zimne ziemię typu mursz, IV klasa, FAO 230-250?

Takie gleby wolno sie ogrzewają. Na zimnych glebach bardzo dobrze radzi sobie LG 31.255 (FAO 230-240). Podczas chłodnych wiosen ta odmiana miała najlepsze wschody ze wszystkich badanych odmian (a zazwyczaj jest ich około 100). To odmiana uniwersalna, plon na ziano jest wysoki, wychodziło tak w naszych wewnętrznych badaniach jak również w COBORU.

  • Thanks 1

Zapraszam na www.elvita.com.pl

Jesteśmy na facebooku http://on.fb.me/1C8oi19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
4 godziny temu, ThePerkins napisał:

U mnie 9t/ha przy 27%, choć akurat kiedy wypuszczała kolby nie było deszczu, ( kolby nie do końca zaziarnione ) 

u mnie kolby ładnie zaziarnione, ale krótkie, bo i przymrozek i grad zrobiły swoje 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj