Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

jaco512    1004
45 minut temu, Siedzacybyk napisał:

Troszkę z innej beczki, czy robił ktoś porównanie siewu z podsiewaczem i bez? Usługodawcy mają siewnik z podsiewaczem, kupuje polidap i tak śmiejemy. Noszę się z zamiarem kupna siewnika do kukurydzy, ale możliwości sprzętowe pozwalają jedynie na taki bez podsiewacza. Chciałbym sie dowiedzieć co o tym myślicie? 

Taki cytat z internetu:

"Korzystny wpływ nawożenia startowego najlepiej jest widoczny wtedy, gdy nawóz startowy zostanie prawidłowo umieszczony w glebie, to znaczy 5 cm obok i 5 cm poniżej wysianego ziarna. Umieszczenie nawozu zbyt blisko ziarna zwiększa ryzyko zasolenia gleby, ogranicza pobieranie wody przez rośliny, a w skrajnych przypadkach może „popalić” materiał siewny. Obecnie pominięcie nawożenia startowego w agrotechnice kukurydzy uznawane jest za błąd, który przyczynia się do wzrostu kosztów uprawy i coraz częściej do obniżki plonowania, zwłaszcza w przypadku wystąpienia zimnej wiosny, kiedy to kukurydza ma utrudnione pobieranie składników pokarmowych, w szczególności fosforu."

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

jak masz glebę bardzo zadbaną to bez podsiewu kukurydza się obroni, inaczej to kiepsko. u mnie w ubiegłym sezonie podsiew nie działał w dwóch sekcjach i różnica była ogromna. z podsiewem ciemna i 1.5 metra a bez połowę niższa, z czasem jednak ta bez podsiewu się wyrównała i nie była nic gorsza. dobre pH, odpowiednie nawożenie, najlepiej zaprawa z fosforem jak ma np saatbau i nie będzie widać, jedynie start będzie słabszy zwłaszcza jak zimno będzie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
11 godzin temu, MKrajes napisał:

Gleby od 5 do 3

Przemilczę temat Farmsaatu. Może kilku zadowolonych klientów zechce się podzielić opinią. Z tego co widziałam na polach zdecydowanie lepiej kupić polską. 

Z farmoritza byłem zadowolony, farmirage średniak chociaż nie brzydki. Dobre ale zdecydowanie za drogie, to samo można kupić dużo taniej. Mam je na spodzie pryzmy napewno zbadam oddzielnie. Hulka muszę koniecznie spróbować bo już odkładam kilka lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

U mnie w tym roku standardowo farmgigant super wyszedł, Farmoritz bardzo zaskoczył wielkością kolby. Farmfire niczym się nie wyróżnił. Tak jak kolega wyżej, jedyne co odstrasza to cena 🙄

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133
Dnia 16.10.2020 o 10:06, kr9292 napisał:

Z farmoritza byłem zadowolony, farmirage średniak chociaż nie brzydki. Dobre ale zdecydowanie za drogie, to samo można kupić dużo taniej. Mam je na spodzie pryzmy napewno zbadam oddzielnie. Hulka muszę koniecznie spróbować bo już odkładam kilka lat

Farmoritza tak wychwalanego przez wszystkich naganiaczy Farmsaatu posiał sąsiad przez miedzę z moim Kurantem. To fakt był delikatnie wyższy ale kolba była już gorsza. Dla mnie przerost formy nad treścią. Może gdyby te ceny obniżyć o połowę miałoby to jakiś sens a tak w tej półce cenowej jest w czym wybierać.  

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ja miałem konkurenta 0.7ha bo zabrakło dość wysoki i dobrze ulistniony. Kolba dłuższa ale dużo cieńsza, średnio14 rzędów ziaren farmoritz miał 20-22. Także bez kombajnu i wagi trodno coś stwierdzić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

O tą hodowle pytałem - MAISSADOUR. Mają swoje odmiany ze skrótem MAS i numerkiem, np 22.  Siał ktoś ich produkty, jakie macie o nich zdanie. We wcześniejszych postach raczej zachwalane, a jakie Wy macie opinie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

miałem mas16 na kichę w tamtym roku. Plon był bardzo dobry ale baobi cs w tym roku zdecydowanie lepsze. Ale porównanie kuku nie w tym samym roku nie ma chyba większego sensu a i fao baobi wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja miałem z Maisa  Hulka w tym roku i z 3 lata temu Dynamite. I tak hulk super wyszedł i napewno będę to sial  A Dynamite szkoda kasy według mnie. Ja ci mogę polecić IGP Codizouk, Quentin u mnie mega się spisują. Codizouk 4,3 m wysokości kolba duża pełna l, łodyga gruba A Quentin bomba ziarnowa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Macie rację, każdy rok jest inny.  FAO zbyt duże, to dla mnie zbyt późny zbiór. W tym roku 8400 jeszcze zielona, a tu połowa października za nami, być może ten rok taki dziwny. Znajomy zasial Luigi, ale też jeszcze nie wjeżdża w pole. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133
5 godzin temu, kr9292 napisał:

Ja miałem konkurenta 0.7ha bo zabrakło dość wysoki i dobrze ulistniony. Kolba dłuższa ale dużo cieńsza, średnio14 rzędów ziaren farmoritz miał 20-22. Także bez kombajnu i wagi trodno coś stwierdzić 

Dokladnie z wagą można dać wyniki czarno na białym. Ale nie zmienia to faktu że do bycia nr 1 sporo im brakuje bo kreować się na lidera a być nim to dwie różne rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

u mnie zależnie od pola bo jest i fao 270 rośliny już całe zeschnięte kolby ładne a parę działek dalej ta sama odmiana i jeszcze zielonkawa, kolby rozmiarowo raczej się niczym nie różnią, może zamiast skarżyć się na fao to warto popatrzyć kto ile dał N, bo ostatnie suche lata to każdy ładował więcej, i tak samo te przymrozki wiosenne gdzie qq dostała nim to również bardziej zielona i raczej tutaj jest główny problem późno dojrzewającej qq w tym roku 

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waaak    13

RAGT Chromixx mam drugi rok, na mozaice, 4-5 klasa, a nawet troche 6 jest, 

W tamtym roku susza była, 6 tygodni bez deszczu, od połowy maja do końca czerwca z tego co pamiętam

Plon 7t/ ha przy wilgotności 21%

Mam ja i w tym roku, zapowiada się bardzo dobrze, ale jak to po zbiorze i sprzedaży 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Z ragt zasialem w tym roku rzepak, fajny korzeń, u znajomego bylem przed zbiorem to raczej niski. Ładnie sypie, zobaczymy u mnie, być może ich kukurydzę też są wydajne.  Niestety o qq od tej hodowli nic nie słyszałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Siałem dkc 3441 w zeszłym roku. Niestety susza pokrzyżowała plany. Miałem ja z 8400 na jednym polu. Średnia wydajność 9 t przy 24.5%. W tym roku zasialem tylko Pioneera, ale decyzję podjąłem ważąc ziarno po obraniu z kolby.

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

siałem 3623, odmiana fajna i szybko oddaje wodę pod koniec, dwa lata temu przy ciepłym i suchym październiku plon przy 17% z pola 14t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Kolby Farm-moritz (brzegowe) 

Mam w tym roku kilkanaście otmian i  Jeżeli ktoś szuka odmiany, która da x masy to nie ta hodowla.  W niej sieczkarnia się nie schowa. Jak dla kogoś priorytetem jest ziarno bądź skrobia w kiszonce to na pewno będzie zadowolony. 

IMG_20200922_132034.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj