Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

proxy8441    248
3 godziny temu, wicia433 napisał:

panowie jak kolby porównujcie to wysuszcie i zważcie ziarno samo bo możecie się zdziwić.osadka potrafi ważyć 20 gram a inna nawet 100.

jak porównywać to tylko i wyłacznie po omłóceniu kolby, osadki są bardzo mocno zróżnicowane, od średnicy po długość przecież, tak samo mają różną gęstość, wymłócić zważyć a i tak jeszcze wilgotnośc będzie miała wpływ ale to już bardziej miarodajne niz ważenie całych kolb, wg mnie bez sensu taki pomiar


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Praktyczne plonu nie da się ocenić na podstawie próby kolb .Zmienność jest tak wysoka że dopiero mając na kombajnie monitorowanie plonu zdajemy sobie sprawę na zróżnicowania. Plony ( wzrokowo niby jednakowo ) a rzeczywista chwilowa wydajność mieści się w przedziałach od 3 ton do ponad 15 ton i jak to ocenić na podstawie kilku kolb  . Co do wilgotności  to jedynym właściwym sposobem jest piekarnik i dokładna waga przed i po wysuszeniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

zgadza się, na przyczepie mamy sredni plon pola a sa miejsca tak jak mówisz, normalna sprawa 


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

Tak tylko tu jest na kiszonkę takie porównanie i z dwóch porównywalnych kolb czy nawet kilku. Mam dwie różne odmiany i wypadało by bezpośrednio porównać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile procent wzrośnie wilgotność jak przejdzie przez kombajn? Na moim wilgotnościomierzu pokazuje 30%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Miałem też ją w tym roku. Dość nieźle wyglądała. Był to jeden worek wygrany w konkursie. Przedstawiciel na przyszły rok chce zrobić u mnie całą serię poletek bo chcą wejść konkretnie na polski rynek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Zaobserwowaliście różnice plonowania między mieszańcem pojedyńczym a trójliniowym? Czym się to różni z praktycznego punktu widzenia?

Edytowano przez Siedzacybyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

mieszaniec pojedynczy teoretycznie ma większy potencjał i bardziej równe rośliny, mieszańce trojliniowe ponoć lepiej dostosowują się do mozaiki glebowej i są łatwiejsze w reprodukcji.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Siał ktoś kiedyś własnym materiałem F2? Niestety, temat dość kontrowersyjny, ale poruszę ten temat. Cena ziarna jest dość wysoka, oszczędność 600-700 zł to ponad 1 tona mokrej. Oryginalny F1 nadrobi tą stratę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
10 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

Siał ktoś kiedyś własnym materiałem F2? Niestety, temat dość kontrowersyjny, ale poruszę ten temat. Cena ziarna jest dość wysoka, oszczędność 600-700 zł to ponad 1 tona mokrej. Oryginalny F1 nadrobi tą stratę?

Nie idź tą drogą. Poczytaj sobie o heterozji roślin.

Edytowano przez kr9292
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Z teorii genetyki temat mam raczej opanowany, choć zawodowym genetykiem nie jestem, brakuje mi natomiast praktyki i doświadczenia. Sieję oryginalnymi nasionami, ale kusząca jest tak duża oszczędność. Nie praktykowałem, dlatego wolę się dopytać osób, które już tak robiły albo widziały taką kukurydzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Widziałem taka kukurydzę. Pewien ktoś chodził i zrywał u mnie kolby na nasienie ale mu się nie rodzilo i zawsze miał słabą. Tak na oko 30-40% mniejszy plon

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Jeszcze trochę czasu do nast. siewów, ale może wykorzystam przestój na tej stronie. W naszych okolicach sprawdza się jako stabilna, w miarę dobrze plonująca odmiana P8400. Ziemie klasy 4a. Moglibyście zaproponować jakieś fajne odmiany do sprawdzenia, nie przekraczające FAO 250?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj